Premiera telefonu Nokia Lumia 900 – FLY or DIE?

Dziś w nocy odbyła się premiera najnowszego telefonu Nokii, modelu Lumia 900. To bez wątpienia test nie tylko dla Nokii ale i całej platformy Windows Phone. Telefon jest piękny, szybki oraz kosztuje zaledwie 100 dolarów czyli zdecydowanie mniej niż konkurencyjne smartfony. Jednak liczba aplikacji pod WP7 jest znacznie mniejsza niż dla IPhone oraz Android

System Windows Phone został zaprezentowany pod koniec 2010r. Na początku 2011r Nokia wybrała go na główny system dla swoich smartfonów. Obie firmy wspólnie stworzyły serię telefonów Lumia które miały w Polsce premierę miesiąc temu a wczoraj pojawiły się także w USA. Nokia wie że sukces lub klęska w USA mocno wpłynie na jej dalszą przyszłość. Ustalono wiec że telefony sprzedawane będą znacznie taniej niż telefony konkurencji – cena to zaledwie 100 dolarów w podstawowym abonamencie sieci AT&T. Nokia minimalizuje więc marżę praktycznie do zera i traktuje telefony te jako reklamę swojej marki. Podstawę na bazie której w przyszłości mogłaby sprzedawać kolejne telefony już z normalnym zyskiem. To ryzykowna strategia. Być albo nie być. Jednak jedyna jaką Nokia mogła wybrać ponieważ nigdy wcześniej nie udało im się zaistnieć w tym kraju.

Co można napisać o samym telefonie? Lumia 900 wygląda jak Nokia N9/Lumia 800 skrzyżowana z Samsungiem Galaxy S2. Mamy obudowę która pojawiła się po raz pierwszy w ubiegłorocznej Nokii N9 która została powiększona tak by zmieścić ekran 4.3″ (AMOLED, 800×480 bez Pentile). Dodatkowo ekran posiada polaryzator tak by całość była czytelna także w słońcu. Telefon posiada także LTE dzięki czemu Internet powinien działać bardzo szybko (w USA standard ten jest już obecny w sieci AT&T). Jak wszystkie modele telefonów z Windows Phone ma on ustandaryzowany hardware. Mamy tu procesor Snapdragon S2 taktowany 1.4GHz oraz 512MB pamięci. Czyli dokładnie to samo co w Lumii 800 oraz najtańszym telefonie z tej serii czyli Lumii 710. Strategia ta przypomina rynek konsol do gier w których także mamy narzucone odgórnie parametry co z jednej strony sprzęt ogranicza z drugiej pozwala na optymalizację systemu oraz wszystkich programów pod jedną konfigurację. Trzeba przyznać że strategia ta działa. Serwis PocketNow przetestował Lumię 900 w porównaniu do Samsunga Galaxy Nexus (Android 4.0) który na papierze jest telefonem znacznie szybszym niż Nokia. Film jednak pokazuje że papierowa specyfikacja to często tylko marketing a w zwykłych zastosowaniach nie widać wielkiej różnicy.

Odrębną sprawą jest oprogramowanie. Z jednej strony mamy bardzo rozbudowany pakiet usług w ramach systemu z drugiej strony mniejszą bazę aplikacji firm trzecich niż pod innymi systemami. Mamy więc usługi takie jak ZunePass umożliwiające nam słuchanie muzyki oglądanie filmów, pełną integrację z konsolą za pomocą XBOX360 z obsługą LiveTV (HBO, Netfilx, Hulu, VuDu itp.). Z usług Nokii chyba najbardziej charakterystyczną jest nawigację działającą w trybie offline czyli Nokia Drive itp. Jednak nie jest tak różowo jak mogłoby się wydawać. Windows Phone jest systemem zdecydowanie młodszym niż iOS (IPhone) lub Android tak więc zamiast 500 tysięcy aplikacji mamy jedynie 80 tysięcy. O ile bez problemu znajdziemy aplikacje takie jak Facebook o tyle nie ma co liczyć na najnowsze gry. Dla wielu młodszych osób brak nowych gier (np. Angry Birds Space) może być sporym problemem. Standardowy syndrom… koledzy w szkole grają taką grę a na moim telefonie ona nie działa.

Tak więc sprawa jest bardzo ciekawa. Czy ładny i szybki telefon zdobędzie wystarczającą popularność by skłonić niezależnych programistów by tworzyli równolegle swoje aplikacje dla trzech systemów? Czy może jednak niska cena nie wystarczy a ludzie będą wybierali znajome marki takie jak IPhone lub Android pod którymi mają pewność że znajdą zdecydowanie więcej gier.

Jak myślicie FLY or DIE?

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

117 odpowiedzi na „Premiera telefonu Nokia Lumia 900 – FLY or DIE?”
  1. Awatar Artur
    Artur

    W artykule brakuje filmu porównującego telefony Lumia 900 oraz Samsung Galaxy Nexus do którego odwołuje się tekst. Film był widoczny w podglądzie ale w trakcie publikacji wyparował. Nie ma niestety możliwości edycji by przynajmniej dodać linka.

    Test obu telefonów znajduje się na stronie PocketNow: http://pocketnow.com/windows-phone/nokia-lumia-90…

    Film jest na YouTube
    [youtube tkifKnNmeVg http://www.youtube.com/watch?v=tkifKnNmeVg youtube]

  2. Awatar Tomasz
    Tomasz

    lumia jest swietna, jednak to nie od niej bedzie zalezal sukces ms a od wyczekiwanego wp8

    1. Awatar tomaszkubacki
      tomaszkubacki

      Lumia ma poważnego buga – nastroje są nietęgie:
      http://www.zdnet.com/blog/btl/windows-phones-many…

  3. Awatar o_O
    o_O

    Lumia kosztuje 100$… Czemu tak tanio? Ano bo Nokia pod okupacją microsoftu dopłaca do sprzętu tylko po to, by wypromować microsoftowi ich windows phone. I jeszcze płaci microsoftowi za licencję na ten system! Jedno wielkie oszustwo i wyzysk nokii przez microsoft dzięki posadzeniu swojego "byłego" lojalnego pracownika Elopa na stanowisku CEO Nokii.

    Nie będę pisać, żebyście bojkotowali Lumię w proteście przeciwko okupacji tej kiedyś wspaniałej europejskiej firmy, bo i tak nikt Lumii nie chce i nie kupuje. Ale jeśli jednak jakimś cudem rozważacie jej zakup, to macie już sprawę jasną.

    1. Awatar Artur
      Artur

      Nie rozumiem twojej niechęci do Nokii. Zaprezentowali telefon za 99 dolarów który jest równie szybki jak kosztujący 299 dolarów Samsung Galaxy Nexus. Telefon pomimo jedno rdzeniowego procesora uruchamia się szybciej, także przeglądarka WWW działa sprawniej. Może nie ma rozdzielczości 1280×720 jak Nexus ale kosztuje znacznie mniej. Zobacz sobie to porównanie ze strony PocketNow: http://www.youtube.com/watch?v=tkifKnNmeVg

      Spójrz na to obiektywnie. Jeżeli Nokii się uda to będziemy mieli na rynku sporo tanich smartfonów za kilkaset zł które będą równie szybkie jak drogie smartfony z Androidem lub iOS. Jak ktoś będzie chciał instalować setki programów to zapłaci kilkaset złotych drożej i kupi dobry telefon z Androidem lub IPhone. Jeżeli nie będzie zainteresowany tysiącami aplikacji to tanio kupi telefon Nokii z Windows Phone. Grunt to możliwość wyboru.

      1. Awatar o_O
        o_O

        Ten telefon nie jest wcale tani. Nokia dopłaca do interesu bo jest teraz murzynem microsoftu. To ma być wolny rynek?

        1. Awatar tepiebucow
          tepiebucow

          Nie Nokia, tylko AT&T, złotko 🙂

          1. Awatar aix
            aix

            nie AT&T, a właśnie Nokia i Microsoft. Niestety nie wiedziałeś o tym. 😉

        2. Awatar pow3rshell
          pow3rshell

          a co Ci do tego czy dopłaca czy nie ( swoją drogą skąd masz takie info ? może byś się podzielił informacjami, choć zalatuje tutaj brednią, ale dam Ci się wykazać ) . Jako konsument powinieneś się cieszyć, że będziesz miał do wyboru tani telefon nie na iOS ani na "andku" . Wait a minute – zapomniałem że plujesz żółcią na wszystko co ma MS w nazwie

      2. Awatar o_O
        o_O

        I nie mam żadnej niechęci do Nokii. Wręcz przeciwnie- zawsze ceniłem tę firmę.
        Mam niechęć do mafijnego microsoftu i zachowania się Nokii pod okupacją Elopa.

        1. Awatar cta
          cta

          MS placi Nokii $1mld/rok za to przyzwolenie na okupacje (bez wzgledu na wielkosc sprzedazy). Widac zarzad Nokii uznal to za lepszy biznes niz sprzedaz smartfonow z Symbianem i marza $10-$15 za telefon.

      3. Awatar mikolajs
        mikolajs

        "Telefon pomimo jedno rdzeniowego procesora uruchamia się szybciej, także przeglądarka WWW działa sprawniej. Może nie ma rozdzielczości 1280×720 jak Nexus ale kosztuje znacznie mniej."
        Jakby chodziło tylko o wydajność to ludzie kupowaliby masowo Badę a tak nie jest.

    2. Awatar Michał
      Michał

      A nie pomyślałeś o tym, że jednordzeniowy Qualcomm jest po prostu tańszy od dwurdzeniowego TI?

      Taki smartfon od Pantecha potrafi kosztować $50, a posiadać dwa rdzenie i 1 GB RAM. http://www.engadget.com/2012/02/17/pantech-burst-…

      Dodajmy lepszy ekran, licencję WP7 i jakość Nokii, odejmijmy hardware i $100 za Lumię to naprawdę normalna cena, nie ma się co dziwić. Mogliby podyktować oczywiście więcej, ale zależy im na osiągnięciu wyższej popularności – nie ma się co dziwić, ciężko zaistnieć na dzisiejszym rynku. Ale o żadnym dumpingu nie ma mowy.

      Bardziej mnie martwi, że na tak dobrym hardware Android chodzi podobnie, jak WP7 na jednym rdzeniu.

      Twoje wypociny jakoś nie przekonały mnie do bojkotu Lumii. Czekam tylko na wyjście jakiegoś modelu z klawiaturą QWERTY i zamawiam z miejsca :).

      1. Awatar o_O
        o_O

        Tak? To poszukaj sobie wcześniejszych cen Lumii 800 na zachodnim rynku. Przed decyzją o dumpingu i dopłacie do interesu przez Nokię, kiedy jeszcze microsoft myślał, że ludzie kupią ich bubel sami, bez sponsorowania sprzętu przez Nokię. Ceny to około 600$: http://www.fonearena.com/nokia-lumia-800_1648.htm… http://www.techradar.com/news/phone-and-communica… http://news.softpedia.com/news/Nokia-Lumia-800-Fu… http://crave.cnet.co.uk/mobiles/nokia-lumia-800-a…
        … i wiele innych źródeł. Użyj Google.

        1. Awatar tepiebucow
          tepiebucow

          Ten telefon nadal tyle kosztuje bez umowy z operatorem, głuptasku.

        2. Awatar Michał
          Michał

          Ale wiesz, że cena u operatora, a na wolnym rynku to dwie kompletnie różne sprawy? W USA nie masz umowy z telefonem za złotówkę, tylko z $50-500. Lumia 800 bez umowy w Nokia Poland kosztuje 2 249 PLN, czyli ok. $700 :). Innych oddziałów nie chciało mi się sprawdzać, ale cena pewnie jest podobna.

          Ale okej, szukaj dalej teorii spiskowych.

        3. Awatar Michał
          Michał

          Tak? To poszukaj sobie wcześniejszych cen Galaxy Nexusa na zachodnim rynku. Przed decyzją o dumpingu i dopłacie do interesu przez Samsunga, kiedy jeszcze Google myślało, że ludzie kupią ich bubel sami, bez sponsorowania sprzętu przez Samsunga. Ceny to około 700$: http://www.fonearena.com/samsung-galaxy-nexus_164… http://www.gsmarena.com/galaxy_nexus_pricing_and_… http://androidcommunity.com/galaxy-nexus-sim-free… http://www.androidcentral.com/verizon-galaxy-nexu…
          … i wiele innych źródeł. Użyj Google.

          Zrobiłem w tym momencie to samo, co ty. Mianowicie: podałem ceny BEZ UMOWY i dopisałem do tego odpowiednią historyjkę. W umowie Galaxy Nexus kosztuje tyle samo, ile jest podane w newsie: czyli $300. https://samsungdirect.bbymsolutions.com/detail/sa…

          Lumia 800 bez kontraktu kosztuje zaś – uwaga! – $849. Specjalnie dla ciebie link z oficjalnej strony Nokii dla USA: http://www.nokia.com/us-en/products/phone/lumia80…. Rzeczywiście, zabójcze są techniki dumpingowe MS :D. Osiemsetki chyba nie ma wśród amerykańskich operatorów, więc podam ci jeszcze ceny Lumii 710.

          Z umową jest darmowa (Elop poleciał po całości!): http://nokia-windows-phone.t-mobile.com/?cm_mmc_o…
          Bez umowy kosztuje $300 za nówkę: http://www.ebay.com/ctg/Nokia-Lumia-710-8GB-Black…

          Bardzo grubymi nićmi jest to wszystko szyte, rozbiór Nokii jak nic.

      2. Awatar umlaut
        umlaut

        "Bardziej mnie martwi, że na tak dobrym hardware Android chodzi podobnie, jak WP7 na jednym rdzeniu. "
        Może to kwestia rozdzielczości. Nexus ma tyle pixli co mój laptop a Lumia mniej niż moja Defy…

        1. Awatar Michał
          Michał

          Trafna uwaga. Czekam na jakieś porównanie z SGS2, rozdzielczość porównywalna.

        2. Awatar @prachwal
          @prachwal

          FPS-y dla testu z literkami
          Android ~10
          WP ~40

          skąd ta różnica?

          1. Awatar deco
            deco

            Zwróć uwagę, że to test microsoftu: http://ie.microsoft.com/testdrive/mobile/performa… 😉

            Generalnie te dwa testy HTML5 porównują tak naprawdę Chrome i IE9

          2. Awatar @prachwal
            @prachwal

            czemu chrome jest takie wolne na androidzie?

          3. Awatar Hydra
            Hydra

            te testy na kazdej przegladarce nawet n PC chodza dziadowsko na nie IE.

            wniosek prosty, uzycie znowu "wlasnych standardow" gdzie konurencja musi EMULOWAĆ lub zwykla instrukcja wykrywajaca przegladarke

          4. Awatar _asd
            _asd

            a ktoś obeznany w HTML5/JS mógłby zajrzeć w kod i sprawdzić jakie 'własne standardy' użyła w teście IE9 ?

          5. Awatar Tomasz
            Tomasz

            teorie spiskowe

          6. Awatar Artur
            Artur

            Żadnych. Testy perfekcyjnie działają pod Firefoxem oraz na IPhone.

            Po prostu aktualna przeglądarka w Androidzie jest tak wolna. Google planuje jednak zastąpić tą przeglądarkę poprzez Chrome gdy wszyscy już dostaną aktualizację do Androida 4.0. Na razie Chrome jest w fazie beta.

      3. Awatar @domin_smog
        @domin_smog

        Sęk w tym, że nexus to niezbyt udana konstrukcja, choć porównanie dwóch modeli flagowych jest fair. O ile procek jest jeszcze przyzwoity, to na GPU zdecydowanie przycieli przez co nie daje on rady napędzać ekranu o takiej rozdzielczości.
        Sam test jest nie do końca fair, autor porównuje jakość ekranu na 2 obrazkach, zamiast pokazać test czytelności www w trybie portrait, co obok ICS jest (było do niedawna) głównym wyróżnikiem tego telefonu. Mam telefon z taką rozdzielczością i różnica jest decydująca (jakościowa).
        Jeśli chodzi o testy, to autor skupił się na DHTMLu, w którym przeglądarka googla wypadała wyjątkowo słabo w wersjach androida < 4.0.3 (albo 4.0.4 nie pamiętam). Dlatego ciekawi mnie czy do testu miał zaktualizowany software. Testy wydajności JS i renderowania stron (coś co ma decydujące znaczenie w sprawności przeglądania) wypadają zdecydowanie na korzyść Nexusa.
        Inna kwestia, jest taka, że ceną za płynność jest brak sensownej wielozadaniowości i przełączania aplikacji bez groźby utraty stany co dla wielu użytkowników (ze mną włącznie) skreśla ten OS.
        Jeśli chodzi o cenę telefonów to autor tekstu bezmyślnie przepisał amerykańskiego newsa. W USA nie można praktycznie kupić telefonu bez abonamentu (majorsy nie mają planów prepaid) dlatego cena w umowie ($99) jest tam rozumiana jako cena telefonu. Tyle, że przenosząc to myślenie na polsku grunt bez komentarza autor wprowadza czytelników w błąd.

    3. Awatar Marek
      Marek

      100$ to nie jest cena telefonu tylko wysokość pierwszej raty – pozostałe raty wliczone w abonament.

      Cena całkowita przy zakupie na raty (w abonamencie) to przeszło 800$ więc nikt do sprzętu nie dopłaca.

  4. Awatar o_O
    o_O

    > System Windows Phone został zaprezentowany pod koniec 2010r.
    > Na początku 2011r Nokia wybrała go na główny system dla swoich
    > smartfonów.

    Nie Nokia go wybrała, ale Elop – agent microsoftu osadzony na stanowisku CEO Nokii.
    Jednocześnie zniszczył on obiecujące rodzime projekty Nokii takie jak N900 i MeeGo nazywając je "błędami, które już nigdy nie powinny się powtórzyć", choć N900 sprzedawało się lepiej niż Lumia i to bez agresywnej kampanii reklamowej.
    A wszystkie te decyzje zostały oprotestowane przez pracowników Nokii, co pokazuje, jak to rzekomo "Nokia wybrała".

    1. Awatar Michał
      Michał

      >N900 sprzedawało się lepiej niż Lumia
      [citation needed]

      >decyzje zostały oprotestowane przez pracowników Nokii
      [citation needed]

      1. Awatar o_O
        o_O

        Google twoim przyjacielem…

        > N900 sprzedawało się lepiej niż Lumia http://www.neowin.net/news/nokia-n9-outsells-all-… http://mynokiablog.com/2011/11/02/nokia-n9-number… http://communities-dominate.blogs.com/brands/2012…

        > decyzje zostały oprotestowane przez pracowników Nokii http://venturebeat.com/2011/02/11/nokia-workers-w…

        Jeśli nie wiesz nic na dany temat, to nie proś w ten sposób o cytaty podważając czyjeś słowa.

        1. Awatar merez
          merez

          Ty tak serio nie odróżniasz n900 od n9?

        2. Awatar Michał
          Michał

          Przecież rozmawialiśmy o Nokii N900, a nie N9.

          Z protestem – zwracam honor.

    2. Awatar abec
      abec

      Tu nie sposób się nie zgodzić.
      Nokia używała dwóch systemów: Symbian i Meego.
      Najpierw ogłosiła, że przejmuje rozwój Symbiana od fundacji, żeby rozwijał się szybciej i władowała w niego kupę kasy. Zaraz potem, że przyspieszają rozwój Meego, który jest bardzo perspektywiczny.
      Pierwszy telefon z Meego był jednym z najbardziej wyczekiwanych przez rynek. Gdy wreszcie wyszedł, sprzedawał się świetnie, jak wspomniałeś – niemal bez reklamy.
      I nagle przychodzi Mr Elop, ogłasza, że oba projekty lecą do kosza, a Nokia nagle pokochała WP7. Akcje Nokii spadły o bodaj 80% w ciągu kilku tygodni po tym ogłoszeniu, ale co tam?
      Parę miesięcy później, Nokia zapowiada Meltemi, lekki system linuksowaty na słabsze telefony.

      Nic dziwnego że Elop twierdzi, że Meego to pomyłka. Przecież to linux. Nokia włożyła kupę kasy w linuksa i nic z tego nie ma. Ale pan prezes nie dodał, że Nokia dwa razy ładowała kasę w linuksa (Meego, Meltemi), ani o tym, że sam zdecydował o zaprzestaniu rozwoju bardzo perspektywicznego, wyczekiwanego i spełniającego nadzieję Meego. Jasne – nie zarobiliśmy, tzn. że to zła ścieżka. A że nie zarobiliśmy bo nie chcieliśmy? To nie ma znaczenia.

      Elop nie jest agentem. Po prostu jako były manager wysokiego szczebla w Microsofcie ma na pewno pokaźny portfel akcji Ms. Więc im lepiej wiedzie się firmie z Redmond, tym lepiej dla niego. Za to CEO w Nokii się bywa – mogą go odwołać choćby jutro. Ważniejsze więc dla niego, żeby zarabiał Microsoft niż Nokia. Dziwię się tylko, że akcjonariusze Nokii, którzy już stracili na jego decyzjach miliony, pozwalają na trwanie na stanowisku komuś tak nieprofesjonalnemu. Nie wiem też, czemu milczy rząd Finlandii. Nokia (oczywiście nie tylko ta od telefonów, to jest masa spółek)to jeśli dobrze pamiętam ok. 70% fińskiego PKB.

      1. Awatar Soren
        Soren

        zamiast tworzyc badziewie na slabsze telefony na ktore nie bedzie aplikacji moga rozwijac symbiana ktory bardzo dobrze sie sprawdza, ma baze aplikacji i uzytkownikow.
        nie mysla po prostu

        1. Awatar marcinsud
          marcinsud

          i według statcounter symbian dalej jest najpopularniejszym mobilnym systemem.

        2. Awatar o_O
          o_O

          Nie mówiąc już, że 2 lata temu mogli wejść w androida i dzisiaj walczyć z Samsungiem o palmę pierwszeństwa i być na nagłówkach gazet.

          1. Awatar Otaq
            Otaq

            Z drugiej strony wypuszczając telefon z Androidem byliby tylko kolejnym producentem sprzętu. N9 z MeeGo to było (jest) coś niepowtarzalnego i oryginalnego, coś co się wyróżnia na tle konkurencji. Do tego daje większą kontrolę i nad sprzętem i nad oprogramowaniem (nie trzeba czekać aż Google coś zmieni/wprowadzi, lepsza optymalizacja pod konkretny sprzęt…). Szkoda, że Nokia zaprzepaściła taką szansę, zwłaszcza, że N9 miała świetny start i naprawdę się ludziom spodobała. Jedyną bolączką jest mała liczba aplikacji, czemu nie można się dziwić skoro w momencie premiery Elop ogłosił śmierć platformy.

          2. Awatar mikolajs
            mikolajs

            Zgadza się. To co najmniej dziwne, że nieźle rokująca się platforma, jest odrzucana. Taką firmę jak nokia stać chyba na rozwijanie nawet kilku platform równocześnie.

          3. Awatar o_O
            o_O

            Wypuszczając telefon z WP też są tylko kolejnym producentem sprzętu. Do tego na łańcuchu microsoftu i jeszcze za to płacą licencję!

          4. Awatar Otaq
            Otaq

            Racja. Jednak z filmiku wynika, że Lumia z WP7 działa co najmniej porównywalnie do Nexusa z Androidem mimo słabszej specyfikacji technicznej. Do tego Android trochę spowszedniał a WP7 to nadal egzotyka. Wybór jednej platformy zewnętrznego producenta zamiast innej platformy zewnętrznego producenta zawsze można jakoś uzasadnić logicznie. Uśmiercenie własnego systemu ocenianego lepiej niż oba konkurencyjne "obce" rozwiązania to jakaś psychoza. (Zwłaszcza, że N9/Lumia 800 ma nawet celowo zaprojektowaną krzywiznę ekranu żeby lepiej ją dopasować do autorskiego interfejsu w MeeGo – tak przynajmniej wynika z "Making of N9")

          5. Awatar Jarek
            Jarek

            "w momencie premiery Elop ogłosił śmierć platformy."

            Mogę ci tylko powiedzieć, że się bardzo mylisz 😉

      2. Awatar jacek
        jacek

        @abec: Dołożyłbym do tego jeszcze QT – najpierw kupili Trolltecha, władowali kasę na bibliotekę pod Meego i Symbiana, a potem oddali zewnętrznej firmie jak zepsutą zabawkę. Szkoda Nokii. Też liczę na to, że rychło Elopa wykopią i Nokia wróci na kurs.

    3. Awatar cta
      cta

      Zarzad Nokii wybral Elopa, nie M$.

  5. Awatar umlaut
    umlaut

    Ciekawe jak tam Tizen. Podobno ma dobre perspektywy i poważni producenci sprzętu się nim interesują. Kilka lat temu nie do pomyślenia byłoby, że taki Huawei z Tizenem na pokładzie będzie przebijał smartfony Nokii :D.

    1. Awatar mikolajs
      mikolajs

      Tizen ma takie same perspektywy jak WebOS i Bada. To ludzie muszą się nim zainteresować a nie producenci.

      1. Awatar umlaut
        umlaut

        Owszem, ale najpierw producenci. Jak się zainteresować czymś czego nie ma w ofercie.
        Oby Tizen odziedziczył prędkość działania, to wtedy będzie poważną opcją wyboru.

    2. Awatar @domin_smog
      @domin_smog

      Jak na razie Bada (poprzednik Tizen, pp zgodny z nim przez Api) ma nadal 2x więcej telefonów niż WP będąc z nim na rynku tak samo długo, i mimo tego, że stoi za nim 1 a nie 5 producentów.
      Faktem jest, że touchwiz Samsunga to nie jest soft najwyższych lotów (względem urody), ale teraz Samsung ma na pokładzie Rastermana. To o czymś świadczy. Z prezentacji wynikało, że traktują Tizen trochę jak Nokia Meego, side project, który być może się kiedyś przyda. W tej chwili Samsung jest królem Androida i nie ma się czego bać, ale nikt nie lubi być na łasce innej firmy.

  6. Awatar sajmon
    sajmon

    bardzo fajnie sie ta nokia prezentuje, za te pieniądze to działa b. fajnie.
    Ponad to wizualnie robi wrażenie solidnego i eleganckiego podoba mi się 😉

    1. Awatar mikolajs
      mikolajs

      Telefon byłby całkiem niezły gdyby nie jego oprogramowanie. A ten interfejs kaflowy to obrzydlistwo.

      1. Awatar SeeM
        SeeM

        "Telefon byłby całkiem niezły gdyby nie jego oprogramowanie."

        Czyli w Nokii bez zmian.

      2. Awatar @prachwal
        @prachwal

        kafle są wygodne , nie muszą być ładne

        1. Awatar tomaszkubacki
          tomaszkubacki

          Nie muszą – niszowe rozwiązania w ogóle nic nie muszą

          1. Awatar Tomasz
            Tomasz

            6310 tez miała brzydkie gui

        2. Awatar mikolajs
          mikolajs

          Buty też, ale pokaż mi kto kupi brzydkie buty?

          1. Awatar @prachwal
            @prachwal

            w szpilkach na giewont – można ale czy to zdrowe?

          2. Awatar iron_irony
            iron_irony

            ale jak masz do wyboru równie wygodne buty Wojasa, to Twoja dziewczyna podpowie Ci, żeby kupić te ładniejsze. 😉

          3. Awatar pow3rshell
            pow3rshell

            To co jesteś za pantofel ? Ty decydujesz czy Twoja dziewczyna ?

          4. Awatar mikolajs
            mikolajs

            Windows w wersji mobilnej do tej pory nie był ani zdrowy, ani ładny. Ładny nie jest dalej, a marketing szeptany wciska nam jak na razie, że jest zdrowy (dobry). Co do wygody rozwiązania to kwestia dyskusyjna, na innych systemach masz widgety które są co najmniej tak samo wygodne a do tego ładne.

          5. Awatar @prachwal
            @prachwal

            do widżetów ile rdzeni potrzebuję żeby działy płynnie?

          6. Awatar mikolajs
            mikolajs

            Wszystko zależy od tego jak został napisany. Mam kilka widgetów na jednym rdzeniu i nie ma problemu.

          7. Awatar pow3rshell
            pow3rshell

            jeśli myślisz o andku to nie ważne ile rdzeni ma i tak dziala to slabo

          8. Awatar mikolajs
            mikolajs

            Ciekawe, że wiesz lepiej jak mi to działa 🙂

          9. Awatar @domin_smog
            @domin_smog

            Płynność za wszelką cenę prowadzi do nikąd.

          10. Awatar pow3rshell
            pow3rshell

            Buty muszą być przede wszystkim wygodne – co mi przyjdzie z niewygodnych ładnych butach? tak samo jest z telefonem – przynajmniej w moim przypadku . No ale masochistów nie brakuje.

          11. Awatar mikolajs
            mikolajs

            Osobiście kupuję buty co mają jedno i drugie równocześnie. Może nie miałeś okazji się przekonać o tym, że system na telefonie może być wygodny i równocześnie ładny.

  7. Awatar Soren
    Soren

    WP sam w sobie jest nawet fajny ale póki co brak podstawowych funkcji przekreśla go w moich oczach. A biedny marketplace tylko dopełnia dzieła.
    Niemniej cierpliwie czekam i kibicuje.

    1. Awatar Tomasz
      Tomasz

      obecnie brakuje tylko dobrej duzej nawigacji od czolowych producentow

    2. Awatar pow3rshell
      pow3rshell

      Dla mnie duży + dla MS – dobre SDK dla aplikacji na WP

  8. Awatar jacek2v
    jacek2v

    Parę uwag do tego porównania:
    1.Dla mnie porównanie telefonów zaczynające się od ceny jest wysoce podejrzane.
    2.Nic na temat porównania funkcjonalności systemów (jak odbiera się maile, jak są prezentowane powiadomienia, jak pisze maila, jak przegląda kontakty itp.) – a dla mnie jest to najważniejsze.
    3.Patrząc po górnej listwie ikonek to Samsunga ktoś używa, a w Lumii nie zauważyłem, żadnych powiadomień, czyli prawdopodobnie świeżynka :). Reszta jest prosta: porównywanie szybkości, a zwłaszcza zużycia baterii phona używanego i golasa jest co najmniej nadużyciem.
    Telefon nokii pod kątem sprzętowym wydaje mi się dobrym sprzętem, ale windows phone jak na razie nic nie pokazał.

    1. Awatar Janek
      Janek

      Moim zdaniem sam fakt że telefon z jednordzeniowym procesorem uruchomił sie szybciej niz Nexus z procesorem dwurdzeniowym pokazuje że coś z Nexusem jest nie tak. Na logikę Nexus powinien uruchomić się z tak szybkim hardware w 4-5 sekund. A mielił chyba z minutę zanim cokolwiek się pokazało. Sprzęt w teorii jest 2x szybszy a całość działa 2x wolniej. To paranoja. Jeszcze nigdy nie widziałem tak wolno uruchamiającego się telefonu. Mój 3 letni telefon z Symbianem uruchamia się 2x szybciej niż Galaxy Nexus na tym wideo 🙂

      Jeżeli inne telefony z Androidem działają tak wolno jak ten Neuxus to ja podziękuje. To przecież jakiż żart by telefon startował minutę.

      1. Awatar Budyń
        Budyń

        Oczywiście, że żart. Podobnie jak wymaganie przez OS na TELEFONY 2 rdzeniowych procesorów, de facto dysków SSD i RAMu… no ogólnie, konfiguracji, na jakich taki muł jak Vista zaczyna używalnie pełzać.

      2. Awatar jacek2v
        jacek2v

        @Janek
        Androidy wstają wolno niestety. Nie wiem dokładnie dlaczego, ale podejrzewam, że JVM (dalvik) jest głównym winnym. Jądro linuksa ładuje się w kilka sekund.
        Sprawdziłem ile uruchamia się mój HTC Indredible: bez wyjmowania baterii – 5sek !!!, po wyjęciu baterii – 115sek!!!
        Jest miejsce na następną manipulację 🙂

        To, że phone (komputer) na 2 rdzenie nie przyśpiesza go 2x (100%) – przyrost prędkości waha się od 0% do 75% (może też być w skrajnych przypadkach ujemny :)). A dzieje się tak z różnych powodów, głównie z powodu dostępu do wolnych (w rozumieniu nie szybkich:)) zasobów (dyski, hardware z ich przerwaniami) oraz synchronizacji między procesowej. Przyrost prędkości podczas startu jest najmniejszy – start przeważnie ciężko się równolegli :).

        1. Awatar Janek
          Janek

          Sprawdziłem ile uruchamia się mój HTC Indredible – po wyjęciu baterii – 115sek!!!

          No to ja bym takiego telefonu nie kupił. Co w nim jest takiego "Indredible " że tak sztrasznie muli? Telefon ma działać szybko a nie zawieszać się na 2 minuty przy zwykłej próbie załączenia.

          Teraz już wiem że albo zostanę jeszcze parę miesięcy przy Symbiania a później Windows Phone 8 jak pojawi się coś w normalnej cenie. Androida sobie przeczekam 🙂

          1. Awatar igor
            igor

            A jak często włączasz telefon, że to 115 Cię boli?

          2. Awatar o_O
            o_O

            Telefon z Windows Phone pewnie kilka razy dziennie 😉

          3. Awatar umlaut
            umlaut

            MS nie pomyślał. Trzy klawisze telefonu mogłyby spokojnie robić za ctr+alnt+del a tak to trzeba się bawić w wyciąganie baterii…

          4. Awatar pow3rshell
            pow3rshell

            Co to jest ALNT ? a w ogóle po co na raz naciskać 3 klawisze ? Aaa już wiem – aby się zalogować 😛

          5. Awatar mikolajs
            mikolajs

            "a w ogóle po co na raz naciskać 3 klawisze ?"
            Żeby nie zresetować telefonu przez przypadek?

          6. Awatar nooka
            nooka

            Ja swoją xperię Neo V od zakupu uruchamiałem tylko raz (zaraz po zakupie)
            Nawet nie myślałem o rootowaniu i zmianie softu…

            Bawiłem się Lumią i niby fajnie szybko… I ja się nie dziwię…
            Aż dwa "pulpity":
            – na jednym jakieś kafelki w których można tylko kolor zmienić
            – drugi "pulpit" to takie menu start
            Nie za bardzo mi się to podobało porównując z moimi 4rema pulpitami z widgetami etc…
            Lepszą personalizację to miał już SE k750i !!!!

          7. Awatar o_O
            o_O

            Windowsa nie wolno za bardzo personalizować.
            W myśl zasady jeden wygląd, jeden system, jedna firma…

          8. Awatar Budyń
            Budyń

            Hehehehe….
            …. Xperia Neo V miała taką serię wadliwych "poprawek", że szok. Restarty telefonu, zwiechy itp.

            A że K750i, K550i i C702 to były bardzo dobre telefony…. to inna sprawa.

          9. Awatar jacek2v
            jacek2v

            @Janek
            Ja tego HTC Incredible wyłączyłem wciągu kilku miesięcy wyłączyłem raz tylko dla testów 🙂
            Nie wiem po co chcesz wyłączać telefon, ale mogę się domyślać, że masz złe wspomnienia z innych telefonów, które trzeba wyłączać/włączać bo "coś" się właśnie zawiesiło 🙂 U mnie ten problem nie występuje. Wolę telefon co się wolno uruchamia, ale który działa bez "zwisów" – Twój wybór.
            Mam też nokię E52, mało teraz używam, ale wkurza mnie od czasu do czasu bo coś w niej "zwiśnie" 🙂 Nie wspominając o posiadanym przeze mnie kiedyś smartfonie z Windows Mobile 5 (chyba tak to się wtedy nazywało) – restarty codzienne to styl pracy z tym systemem, a i system wstawał znacznie dłużej niż w Incredible.

            Jaki masz telefon z symbianem? I jak szybko wstaje po wyjęciu baterii?
            Ja zrobiłem swojemu E52 test uruchomienia: bez wyjmowania baterii wstaje po ok 40sek, po wyjęciu baterii zaliczył krótkiego loopa 🙂 i wstał po ok:75sek.

          10. Awatar Janek
            Janek

            Dla mnie czas urchomienia to test. Jak szybki jest system operacyjny. Jeżeli system jest szybki to telefon uruchamia się szybko. Jeżeli system jest wolny i ociężały to urchamia się wolno. Trudno by na systemie który wolno się uruchamia coś innego działało szybko. W końcu czas uruchomienia to taka wizytówka tego jak dobrze napisany jest system operacyjny (to pierwsze co widzi użytkownik).

            Zresztą co tu dużo pisac. Przecież ten Nexus nie tylko uruchamiał się wolniej niż Lumia ale miał widoczne przycięcia przy skalowaniu prostej strony WWW. Jeżeli dwurdzeniowy Nexus o który do tej pory myślałem że jest szybki ma takie problemy to nie potrafię sobie wyobrazić jak działają wolniejsze telefony z Androidem.

            A podobno Android 4.0 miał być szybki – to jak działało to wcześniej 🙂

          11. Awatar mikolajs
            mikolajs

            W moim odtwarzaczu DVD system wstaje szybciej niż na laptopie, ale nie twierdzę, że jest szybszy i lepszy. Im bardziej zaawansowany system, więcej usług, tym dłuższy czas wstawania. W teście porównywano świeży WP z używaną z doinstalowanym oprogramowaniem Androidem, to już jest bez sensu. Do tego nie pokazano czy faktycznie po pojawieniu się ekranu głównego WP był on gotowy do użytku czy też jak to jest u jego większego brata oszukuje użytkownika, a na prawdę jeszcze trwa ciągle konfiguracja ustawień.

          12. Awatar jacek2v
            jacek2v

            @Janek
            "Dla mnie czas urchomienia to test. "
            To dla Ciebie mainfraem, Craye i badziewie z TOP 500.org to strasznie wolne są 🙂
            Tak się kończy mierzenie wszystkiego jedną "linijką" 🙂

          13. Awatar jacek2v
            jacek2v

            @Janek
            Tak na marginesie: wydaje mi się, że te 115sek to takie na wszelki wypadek. System zapewne przelatuje wszystkie aplikacje i odnawia cache, albo wręcz "prekompiluje", nie ufając, że ktoś może coś w wersjach "prekompilowanych" dłubnął bo wyciągał baterie. Dlatego powinno się to dać jeszcze zoptymalizować – tylko po co :)? Jak telefonu nie ma potrzeby wyłączać?

      3. Awatar Michał
        Michał

        Mój lg swift (z androidem 2.3.7) z prockiem 600mhz i 256mb ram uruchamia się szybciej, z tym nexusem to chyba żarty, coś z nim musiało być nie tak.

  9. Awatar M..
    M..

    Władowanie masy środków w systemy Nokii nic nie oznacza. Birua projektowe i tworzące oprogramowanie mogą pochłonąć dowolnie wielką ilość środków i… Nic!
    Nokia nie jest małym koncernem i stać ją na utrzymywanie nawet dwóch linii systemów. To nie są jakieś niewyobrażalne koszty. No tak tylko, że trzeba się na coś zdecydować! Zlecenie ściśle określonego zadania jest w obecnych czasach nielada sztuką. Tę wiedzę tajemną posiadło naprawdę niewielu.
    Zgodzę się z przdmówcami, że jedynym wygranym na mariażu Nokia + WM7 jest jedynie Microsoft. Dla niego "niezaasymilowanie" się na rynku tak naprawdę nic nie znaczy. Nie za tym razem to za następnym… A jak się przyjmie to Microsoft powtórzy manewr zastosowany w przypadku XBoxa. Czyli wejdzie do gry, wypuszczając swój telefon, wiedząc, że dana technologia da w tej postaci zyski. Jedynym przegranym jest Nokia, która nie mając własnościowego sklepu z aplikacjami sama sobie strzeliła w stopę a właściwie w głowę. Sukces WM7 może się okazać nic nie dającym a może przyjść, pomimo poniesionych kosztów, walczyć o udziały w rynku z nowym graczem czyli Microsoftem. Może to mało oryginalne podejście kopiowane po Apple nie mniej posiadanie jednocześnie zarówno systemu operacyjnego, sklepu z aplikacjami oraz wpływ kto z czym i jaką jakością softu w tym sklepie się pojawi ma dzisiaj bardzo istotną wartość dodaną. Samsung z Androidem jest w trochę innej sytuacji. A to za sprawą faktu, że praktycznie sam we własnym zakresie zapewnia swym telefonom wszystkie komponenty. Czyli dla Samsunga nawet sprzedanie "gołego" telefonu bez systemu także by się opłaciło w cenie "łysej" Nokii. Wewnątrz korporacji ceny podzespołów są zasadniczo inne jak te dla klientów zewnętrznych. Po znaczącym wycofaniu się Japończyków z rynku pamięci obu rodzajów to Samsung jest największym dostawcom tych komponentów. A ceny przecież dostosowuje do innych dostawców, którzy tylko je produkując też z czegoś żyć muszą. Dlatego Nokia i tak nie jest w stanie przebić ceny produkcji telefonu przez Samsunga. Technologia AMOLED organicznych wyświetlaczy należy patentowo do Samsunga czyli wychodzi na to, że gdyby Nokia chciała użyć jej we własnych telefonach to… pośrednio bedzie musiała zapłacić… Samsungowi 😀 .
    Prawda, że uroczo 😀 ! Twierdzenie, że hardware telefonu jest obecnie produkowane za bezcen ma się nijak do rzeczywistości. Ten rynek jest naprawdę okrutny. A Nokia nie ma pomysłu co z tym zrobić

    1. Awatar Budyń
      Budyń

      To jest kamyczek do ogródka ogólnie europejskiego modelu biznesowego "my wymyślami, a niech montują inni". Kłopot w tym, że inni też myślą, a jak wymyślą – to potrafią wyprodukować dobrze i tanio.
      Apple to jeszcze nadrabia marżami i fanbojstwem, ale co może Nokia ?

      Ja tylko żałuję, że Bada OS się najwyraźniej nie przebije…

      1. Awatar Mikolajs
        Mikolajs

        "Ja tylko żałuję, że Bada OS się najwyraźniej nie przebije… "
        A chciałoby Ci się uczyć nowego API dla tak małego rynku? Niechby Bada zaczęła używać QT4 albo chociaż Gtk to byłoby łatwiej napisać jakieś aplikacje.

        1. Awatar Budyń
          Budyń

          Jasne, że nie…
          … tym nie mniej, żal. Przydałby się nowy gracz, zaprojektowany od zera na współczesne telefony, ale bez balastu WP czy Androida, z asynchronicznym startem, z opcją pisania w czymś w C, czymś w rodzaju D, Javie … szczególnie, że nowe smartfony Javę SE by z pewnością uciągnęły…

          1. Awatar mikolajs
            mikolajs

            MeGoo mógłby być takim graczem, gdyby tylko dano mu szanse. Nie wiem czy nawet uwolnienie wszystkich elementów Bady pomogłoby w jej popularyzacji wśród deweloperów.

          2. Awatar Budyń
            Budyń

            Bada został zaprojektowany później i przez firmę z praktycznym doświadczeniem w projektowaniu, produkcji i sprzedaży smartfonów i jakby nie patrzeć, dużym potencjale inżynierskim.

          3. Awatar merez
            merez

            A Bada2 to taka porażka, że nawet właściciele Waveów zrobili zrzutę, by przeportować Androida na swoje telefony. 😉

    2. Awatar @domin_smog
      @domin_smog

      Nokia przez długi czas wygrywała z konkurencją (nawet z Chin) ekonomiką skali i logistyką co pozwalało im utrzymywać koszty nie rezygnując jakości (do wczoraj Nokia była największym na świecie producentem telefonów). Produkcja procków ich nie obchodziła bo byli w symbiozie z Texas Instruments, które produkowało je dla nich w niebotycznych ilościach. Minus jest taki jak w przypadku z Lumiami, wszystkie ich telefony danej linii (od prostych do luksusowych) miały zasadniczo ten sam hardware.
      To jednak, w erze wyścigu zbrojeń na liczbę rdzeni ich dobiło. Niestety system Microsoftu nic im nie dał w tej walce dorzucając większe ograniczenia niż ich własnej roboty Linux. Poza ładną obudową i trochę lepszym ekranem nie ma w zasadzie powodu wybierać Lumii 800 i 900 przed 710, na którym zapewne nie zarabiają za wiele. WP dodatkowo zmusza ich płacenia za produkcję w zewnętrznych fabrykach i nagłej zmiany kontrahentów (z TI na Qualcomm) co na pewno nie odbija się dobrze na kosztach.

      Nokia płaci teraz cenę za długoletnie ignorowanie znaczenia software'u w telefonach, wewnętrzny chaos i wojnę podjazdową między lobby S60 a alternatywami, tyle że z Elopem u steru zamiast przejściowych kłopotów z których zaczynali wychodzić (czego efektem jest N9) czeka ich wkrótce bankructwo. Ślepe skupienie na rynku amerykańskim, wykończenie R'n'D, olanie obecnych klientów i efekt Osbourna i Rattnera dokonują dzieła.

    3. Awatar @domin_smog
      @domin_smog

      MS 2 razy się zastanowi zanim wypuści swój telefon. Po pierwsze to nie byłaby pierwsza próba, ich Kin okazał się spektakularną porażką znikając z rynku po 6 tygodniach (swoisty rekord), po drugie na rynku odtwarzaczy MP3 sromotnie przegrali z konkurencją. Po trzecie, po co mają sami skoro zrobi to za nich Nokia, którą mogą trzymać na finansowej kroplówce tak długo jak to potrzebne. HW może nie być darmowy ale prawdziwe pieniądze pochodzą z licencji i usług.

  10. Awatar deco
    deco

    Czyli kosztuje tyle co goła licencja na W7 pod x64, ciekawe.

  11. Awatar M..
    M..

    Rozwiązanie dla Nokii jest oczywiste i to bez skupiania się na tej czy innej bibliotece. Po prostu musi mozolnie wziąć się do pracy i mieć pomysł, a pare by się znalazło, by przeciwstawić się atutom konkurencji. Pomysł skupienia się na jednej technologii jest ryzykowny, żeby nie powiedzieć głupi. "Ukonstytuowanie" się danego rozwiązania na rynku trwa zwykle w tej branży 3…5 lat. Apple zanim weszło na rynek mobilny mocno zaistniało zarówno z oprogramowaniem jak i sprętem przez kilka lat. iMac zapoczątkował pewne drzewo rozwoju, którego oczywistym następstwem był iPhone, iPad,… . Google ma spore oparcie w internecie gdyż to nie tylko przeglądarka czy wyszukiwarka ale cały segment oprogramowania, usług i reklamy. Samsung to gigant półprzewodnikowy i nie tylko, dla którego mobilny segment konsumencki jest jedynie dodatkiem. A Nokia?! Nokia obrała chyba kurs na mobilny oddział Siemensa…! No i wszyscy wiedzą jak się to smutnie zakończyło. Dlatego rozwijanie przez nią jednej technologii to niewyobrażalnie karkołomny pomysł. Szczególnie z takim a nie innym partnerem biznesowym jak Microsoft. Na temat tego ostatniego i współpracy z nim mógłby sporo powiedzieć Apple.
    Jak bym miał snuć przypuszczenia to powiedziałbym, że Nokię czeka piękna katastrofa albo wegetacja na obrzeżach. Czyli wypisz wymaluj "model europejski".

    1. Awatar Budyń
      Budyń

      @M
      O tym, że Nokia była "dead man walking" na długo zanim ktoś w MS pomyślał o rynku mobilnym pisałem od dawna. Firma pozbyła się skrupulatnie zaplecza infrastrukturalnego, R&D i od dawna miała biegunkę OSową, którą ma nadal.
      Jak piszesz: Google, Apple, Samsung – mają oparcie w innym biznesie, a Samsung dodatkowo własnie w mobilnym, którego Nokia, podobnie jak Siemens zaczęła się programowo pozbywać.

      Mnie osobiście interesują losy HTC – jakby nie patrzeć, firmy która ma tradycje, ale raczej nie ma zaplecza takiego jak wspomniana wielka trójka i żadnego atutu, pomijając (niezły moim zdaniem) pomysł z HTC Sense i balansowaniem między dostępnymi rozwiązaniami dwóch liderów rynku (Apple iOSa nikomu nie udostępnia) oraz unifikacją interfejsu i usług.

      Inna sprawa, że porównanie rozruchu obu telefonów, to wypadło cokolwiek żenująco dla Androida…

      1. Awatar marcinsud
        marcinsud

        Rozruch w telefonie na dobrą sprawę nie ma żadnego znaczenia, bo to nie komputer, którego po pracy się wyłącza. Ja tam telefonu nie wyłączam nigdy (no w samolocie przy starcie wyłączę i w szpitalu), czasem jak się rozładuje to sam się wyłączy, a poza tym działa nieprzerwanie włączony. Bardziej bym się skupił na tym co jest naprawdę krytyczne w użytkowaniu, czyli jak szybko otwiera się książka adresowa, aplikacja do sms, jak wygląda sterowanie połączeniami, klawiatura i tego typu sprawy.

        1. Awatar jacek2v
          jacek2v

          @marcinsud: "Bardziej bym się skupił na tym co jest naprawdę krytyczne w użytkowaniu, czyli jak szybko otwiera się książka adresowa, aplikacja do sms, jak wygląda sterowanie połączeniami, klawiatura i tego typu"
          Ot to 🙂 W Androidzie działa to więcej niż zadowalająco. Muszę przyznać, że ostatnio mnie nawet zaskoczył możliwością inteligentnym wybieranie z klawiatury numerycznej. Wiem dla niektórych to nic nowego, ja też kiedyś o tym wiedziałem, ale jakoś nigdy nie używałem. Teraz zacząłem korzystać no po prostu miód 🙂 i książka adresowa do dzwonienia może nie istnieć 🙂

        2. Awatar Budyń
          Budyń

          @marcinsud
          W telefonie nie ma niczego, co na tak potwornie wydajnym sprzęcie wymagałałoby startu dłuższego niż 5 sekund. Naprawdę.

          1. Awatar mikolajs
            mikolajs

            Przecież to w końcu prawie taki sam system jak na desktop, dlaczego miałby ładować się szybciej?
            I dlaczego WP też nie ładuje się w 10 sekund (biorąc poprawkę na słabszy sprzęt)? Nie widziałem, żeby jakikolwiek smartfon startował tak szybko jak piszesz.

          2. Awatar jacek2v
            jacek2v

            @Budyń
            Głupoty piszesz, nawet analogowy telefon stacjonarny potrafił "wstawać" w czasie dłuższym niż 5 sek 😛

  12. Awatar M..
    M..

    @Budyń
    HTC to producent kontraktowy z Tajwanu a to oznacza dwie rzeczy, że jego mocną stroną jest kooperacja. Znowu mamy sytuację, że firma miała czas i rozeznanie "rosnąc od dołu". Produkowali i zapewne produkują telefony dla dużych operatorów pod takowych markami własnymi. Czyli znowu niewiele ryzykują wygryzając sobie swój niewielki kawałek rynku. Nie należy rynku mobilnego utożsamiać z niedorozwiniętym rynkiem polskim a nawet z rozwiniętym niemieckim czy brytyjskim nie mówiąc o USA. Marki i modele sprzedawane na nich są uwarunkowane grubością portfeli kupujących, modelem biznesowym sprzedaży usług czy preferencjami użytkowników co do funkcji urządzeń. A to jest bardzo zmienne w zależności gdzie na mapie świata postawimy chorągiewkę. Tak więc HTC widząc wielkość spływających zamówień od operatorów na telefony bardzo dokładnie wie gdzie co się przyjmuje i sprzedaje to. Zarabiając nie tyle na usługach co na sprzęcie. Czyli mamy model podobny do Samsunga z tym, że kluczowe komponenty pochodzą od wytwórców zewnętrznych. Krótko mówiąc mamy taki solidnego "składaka" porównując do rynku PC.
    Ale to znowu nie jest docelowy model Nokii bo ta to zawodnik w wadze "ciężkiej" a HTC to jedynie "lekko-pół średnia". No chyba żeby Nokia przeszła drastyczną kurację odchudzającą. Choć i tego nie można wykluczyć zważywszy na mocno nieprzemyślane działania od dłuższego czasu. Nokia to nie jedyny koncern, który swoje tarapaty zawdzięcza nie tyle konkurencji co głupiemu i szodliwemu zarządzaniu bez wizji jak ma wyglądać firma za 5 lat.

    1. Awatar umlaut
      umlaut

      Motorola…?

  13. Awatar Andrzej
    Andrzej

    W marketplace kupiłem już kilka aplikacji, w android market ani jednej 🙂 Telefon z WP mam od stycznia tego roku, tablet (lipiec 2011) i telefon (grudzień 2010) z androidem mam dużo dłużej. Developerzy, czy potrzebujecie więcej argumentacji? 🙂

    1. Awatar tanaka
      tanaka

      Znam ludzi posiadających komputery od lat 20 i w życiu nie zapłacili złotówki za oprogramowanie. Potrzebujesz więcej równie dobrej argumentacji?

    2. Awatar moj
      moj

      "W marketplace kupiłem już kilka aplikacji, w android market ani jednej I pracujesz dla firmy marketingowej?"
      Widocznie dużo Ci płacą za dodawanie takich bzdurnych postów 🙂

      1. Awatar @domin_smog
        @domin_smog

        Widać te same są na Androida za darmo 🙂

    3. Awatar Ło$
      Ło$

      Wybacz, że nie zareagowałem na to, że "kupiłeś już kilka aplikacji". Zaraz idę do księgowej i cały zysk z tamtego roku każę przeznaczyć na przepisanie naszych aplikacji na WP.

      Przecież to się w głowie nie mieści, że Ty kupujesz kilka aplikacji, a my potrzebujemy więcej argumentacji. Wybacz nam…

  14. Awatar Michal Schulz
    Michal Schulz

    Wspomniana w newsie Nokia nie kosztuje $100. Do tej ceny nalezaloby doliczyc koszt dwuletniej umowy u operatora AT&T (od $39.99/mc). Podazajac tym torem iPhone 4S w niemieckiej sieci T-Mobile kosztuje zaledwie 4,95€.

    Nokia Lumia 900 kosztuje w sieci AT&T $449 (opcja no-commitment).

  15. Awatar J_G
    J_G

    Na portalu Wyborczej mamy taki oto dodatek do tej dyskusji :
    http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,11514614,Fals…

    ale nie ma tego złego co by nie miało (ponoć) dobrej strony: można zaoszczędzić na tej wpadce 100 USD (ale tylko w USA). 🙂

    1. Awatar mikolajs
      mikolajs

      Błąd w Windowsie? Przecież to nic nowego, będzie ich na pewno jeszcze więcej i w taki sposób to Nokia na prawdę szybko zbankrutuje. Ciekawe, że Microsoft robi błąd, a Nokia musi do tego dopłacać,

      1. Awatar @domin_smog
        @domin_smog

        Pewnie wina leży o obu stronach. Łączność z siecią to sprawa SOCa. Inna sprawa, że mimo standaryzacji na jednym układzie takie rzeczy się zdarzają. Nie świadczy to najlepiej i ich inżynierach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *