Programowanie w C++ z Qt4. Seria artykułów.

W księgarniach próżno szukać literatury w rodzimym języku, traktującej o programowaniu w C++ z użyciem biblioteki Qt, choć ostatnio pojawiła się jedna, skromna pozycja dotycząca WxWidgets i Qt4. Z tutorialami w sieci też nie jest tak różowo.

To wszystko skłoniło autora, by rozpocząć serię artykułów wprowadzających świeżych programistów w tajniki tej wszechstronnej, multiplatformowej biblioteki, jaką jest właśnie Qt4.
Pierwsza część dotyczy zapoznania z biblioteką oraz mechanizmem sygnałów i slotów, w kolejnych zaś będą przedstawiane kolejne przykłady wykorzystania tej biblioteki.
Zapraszamy do zapoznania się z pierwszą częścią tej serii.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar Bobo
    Bobo

    Od kiedy jeden artykuł to SERIA? Będziesz nas tu spamowac każdym swoim artykułem? Uważam, że pisanie serii artykułów na blogach mija się z celem, lepiej umieścic go gdzieś gdzie każdy potem łatwo go znajdzie np. jako książkę na wikibooks.

    1. Awatar adrian5632
      adrian5632

      To jest rozpoczęcie serii (czytanie ze zrozumieniem się kłania). A po drugie, to napisałem gdzieś, że będę się tu ogłaszał z każdym kolejnym artykułem?

      1. Awatar Bobo
        Bobo

        Spamujesz i tyle. Nie mam nic przeciwko umieszczaniu takich informacji ale nie napisales jak na razie zbyt dużo, dałeś jeden prosty przykład a reklamujesz się tak jakby to było niewiadomo co.

        1. Awatar Lupinek
          Lupinek

          Flejmujesz i tyle.

    2. Awatar http://stilgar.openi
      http://stilgar.openi

      Czemu uważasz, że to spam. Jak dla mnie to jest bardzo dobry news.

      Niestety, część czytelników tego serwisu ma dziwne podejście, że na serwisie newsowym nie powinno sie umieszczać newsów…

    3. Awatar borizm
      borizm

      Autor propaguje QT, myślę że to dobry pomysł. Wiedza o tym że istnieje QT i jak go użyć, jest zawsze lepsza niż niewiedza i pisanie aplikacji wyłącznie pod Windows w MFC, VCL, czy .NET.

      1. Awatar Bobo
        Bobo

        Zgadzam się ale to co autor napisał nie można nazwać "wiedzą" to tylko wstęp i chodzi mi o to, że koleś napisał niewiele (nawet nie zrobił ładnego formatowania kodu z wcięciami!) a już chce zasypać cały internet linkami do swojego bloga. Najpierw niech sobie zasłuży na reklamę 🙂

        1. Awatar Radek
          Radek

          Ale to chyba nic dziwnego, że newsa na osnews napisał jak zaczął pisać tą serię artykułów, a nie np. gdy artykułów jest już 10, bo wtedy to nie będzie news, tylko informacja w stylu "zobaczcie co już od pół roku jest w sieci".

      2. Awatar abcman
        abcman

        Ja bym proponował propagowanie bardziej WxWidgets lub chociaż GTK+. Qt jest płatne i to słono. Nie jest to problem dla średniej i dużej firmy. Ale co, jeśli ktoś założy małą firmę lub jest freelancerem? Też ma płacić kilka tysięcy euro? Mówię oczywiście o licencji komercyjnej Qt. A taki wxWidgets jest bezpłatny TAKŻE w zastosowaniach komercyjnych.

        1. Awatar trasz
          trasz

          @abcman: Tyle, ze z wymienionych "przenosnosc" w takim na przyklad GTK+ jest do chrzanu. Popatrz sobie, jak programy napisane w GTK+ wygladaja pod OSX-em. Dla porownania, programy pisane w Qt (Opera, na przyklad) wygladaja jak trzeba.

        2. Awatar WadosM
          WadosM

          GTK i wxWidgets są technologicznie daleko w tyle za QT4. QT jest darmowe, dla tych co piszą programy w GPL. Można pisać komercyjne programy na tej licencji, więc nie widzę problemu.

        3. Awatar Grimlock
          Grimlock

          Około 3,5 k $ na jedną platformę i 5,5 k $ za trzy, i zaznaczyć należy że jest to licencja dożywotnia dla jednego developera oraz istnieje też możliwość publikowania programów na uznanej licencji OpenSource np. GPL. Qt jest warte tej ceny i tyle. A książki są i to świetne (w języku angielskim) nie zapominając o doskonałej dokumentacji. Chwała za propagowanie Qt. Ale faktycznie kod można by troszeczkę ładniej formatować. Muszę się też zgodzić z tym ze programowanie bez języka angielskiego jest "troszkę utrudnione" 😛 i jako że dokumentacja qt jest w języku angielskim zaryzykować można stwierdzenie że bez angielskiego w qt nie napiszesz "nic ciekawszego". A i "tłumaczenie interfejsu użytkownika" nie jest zbyt dobrym argumentem na to że należy tłumaczyć tez toolkit-y dla programistów, użytkownik końcowy programu nie musi znać angielskiego, programista naprawdę powinien.

        4. Awatar moloh
          moloh

          @trasz: ciekawa definicja przenośności, proszę oświeć nas bardziej.
          @WadosM: oprócz fudu to podaj trochę tych "technologicznie daleko".
          @Grimlock: no właśnie, dla firmy ten koszt nie jest duży, a jest też wersja GPL.

          Jeśli chodzi o samo gtk+ to istnieje wreszcie ciekawa pozycja, która omawia najnowsze wersje biblioteki: http://www.gtkbook.com/home.php

        5. Awatar trasz
          trasz

          @moloh: Po prostu popatrz na aplikacje w GTK+ na roznych platformach. Nigdzie poza srodowiskiem bazujacym na GTK+ nie wygladaja jak natywne, wszedzie sie odrozniaja. Jesli chce napisac przenosna aplikacje, to chodzi mi o aplikacje, ktora bedzie pod wszystkimi wspieranymi systemami dzialala rownie dobrze – a to oznacza, ze ma sie "wtapiac w tlum" i wygladac jak aplikacje pisane pod natywne toolkity.

  2. Awatar Kaczka
    Kaczka

    No to próżno szukać czy jednak jest taka pozycja?

    1. Awatar adrian5632
      adrian5632

      Wiesz, ja jednej książki, tym bardziej opisującej szczątkowo i tylko niektóre rzeczy jeszcze nie uważam za literaturę. Owszem, może źle się wyraziłem, ale miałem na myśli książki, nie jedną książkę – taki skrót myślowy 😛

      1. Awatar riklaunim
        riklaunim

        Jest kilka książek dla Qt 4.X, tyle że po angielsku 😉

        1. Awatar chemikk
          chemikk

          No i co, że angielski ? 🙂 Ja tam rozumiem 😀

        2. Awatar adrian5632
          adrian5632

          Ale nie wszyscy początkujący…

        3. Awatar revcorey
          revcorey

          Tyle że dokumentacja jest po angielsku, a bez tego ani rusz

        4. Awatar adrian5632
          adrian5632

          Ale przynajmniej można się nauczyć podstaw, a nie domyślać się 80%, o co dokładnie chodzi. Twoim tokiem myślenia można dojść, to po co w ogóle tłumaczyć interfejs użytkownika.

        5. Awatar revcorey
          revcorey

          nie przecze ale zrozumienie podstaw i tak wymaga według mnie angielskiego możesz dać tutek po polsku ba nawet opisać co nieco z np. klase mainwindow ale jak coś ktoś chce nawet zrozumieć podstawy musi zrobić sam program a bez dokumentacji nie bardzo a ta tylko po angielsku. Oczywiście jasno chyba powiedziałem że angielska dokumentacja nie wyklucza polskiego tutoriala ale to nie zwalnia z potrzeby znania angielskiego

        6. Awatar revcorey
          revcorey

          Jeszcze coś ciekawego dopisze. JA osobiście nauczyłem się angielskiego z dokumentacji c++/java. Nie w szkole średniej a z dokumentacji. Czyli mówiąc krótko ma to walory edukacyjne

        7. Awatar chemikk
          chemikk

          @adrian5632
          Ale ja jestem początkujący? A może tam trochę już umiem, ale to nie jest wiele. Programy napiszę, ale nie mega hiper 😀

        8. Awatar adrian5632
          adrian5632

          Gratuluję czytania ze zrozumieniem… W moim zdaniu nigdzie nie było odniesienia do ciebie, jako do podmiotu tego zdania. To jest tak, jak z tym sloganem reklamowym MediaMarkt – to, że nie kupujesz w MM, nie znaczy, że jesteś idiotą…

        9. Awatar chemikk
          chemikk

          Ech 😀 To zdanie nie miało być pytające a twierdzące 😉 Chodzi mi o to że ja jestem w miarę początkujący (bo co to roczek z C++ i może tak 4 miesiące z Qt4 🙂 )

  3. Awatar skiter
    skiter

    Ja osobiscie bym zaczol od tego jak wszyscy inni od "hallo World", a dopiero wypisywal o slotach ;).
    Jezeli jest biblioteka wielo systemowa wypadalo by napomniec o instalacji Qt4 pod windows.
    Generalnie sredniej klasy ten 'wstępniak' 😛

    1. Awatar adrian5632
      adrian5632

      Z tego względu, że do artykułów będę wykorzystywał QtCreatora, a na Windowsa jest dostępny w postaci paczki z Qt, więc stwierdziłem, że nie będzie to konieczne, tymbardziej, że na Windowsie instaluje się to jak zwykłą aplikację 😉

      Zać co do słynnego 'Hello world', to pomyśl sam – gdybyś nie znał się na Qt, to czy po przeczytaniu w odwrotnej kolejności (najpierw przykład, potem wprowadzenie do tematu) wiedziałbyć, o co chodzi w przykładzie? Bo ja myślę, że nie 😉 Dlatego przykład zostawiłem na koniec, ale jak wiadomo – nigdy się nie da dogodzić wszystkim 😛 Postaram się, żeby następny był bardziej dopracowany (ten skleciłem wczoraj w locie).

      1. Awatar bob_er
        bob_er

        w sumie mogles zaczac od przetlumaczenia: http://doc.trolltech.com/4.4/examples.html i http://doc.trolltech.com/4.4/tutorials.html

    2. Awatar sjakub
      sjakub

      A ja bym "zaczol" od lektury slownika.

  4. Awatar revcorey
    revcorey

    adrian jakis czas temu riklaunim zamieścił news o tym że tworzy centrum qt http://www.linux.rk.edu.pl/w/p/qt/
    o pythonie jest trochę ale o c++(oprócz mojego i rikalnuma nic) mało, może rozpocznij współprace ,wtedy nie będzie rozdrobnienia

    1. Awatar riklaunim
      riklaunim

      Między Pythonem a C++ kod jest podobny, choć dla C++ robi się bardziej skomplikowany i obecnie łatwiej zrobić coś w języku skryptowym, nie tracąc przy tym "wydajności".

      1. Awatar revcorey
        revcorey

        ALe powinno się robić różne materiały, szczególnie że wielu amatorów(którzy w przyszłości zamierzają coś robić) zaczyna od c++ 🙂 Wydaje mi się że im więcej tym lepiej

        1. Awatar riklaunim
          riklaunim

          Ja się C++ akurat nie zajmuję, bo nie jest mi to do niczego potrzebne i jakoś nie wydaje mi się żeby ktoś nauczył się dobrze programować w C/C++/Qt ucząc się z prostych tutoriali w sieci (a większość tylko z tego korzysta, plus po polsku bo inaczej to nie rozumieją…).

        2. Awatar revcorey
          revcorey

          Tak racja z samych tutoraili to można co najwyżej wynieść jakieś tam ogólne wiadomości. Bez języka angielskiego i zajrzenia w dokumentacje nie da rady używać qt. Co nie zmienia faktu że dobrze jest zrobić trochę materiałów w języku polskim, choćby po to żeby zainteresować 😛

    2. Awatar chemikk
      chemikk

      Witam. Chętnie też bym coś skrobnął na temat mojej ulubionej biblioteki. Zgłoszę się na maila jak coś napiszę 🙂

  5. Awatar lman
    lman

    Hmm, nie ma książek odnośnie programowania w QT? To chyba ja mam jakiś super internet bo znalazłem bez trudu:
    http://www.amazon.com/s/ref=nb_ss_gw?url=search-a…
    A na dodatek książka dotycząca programowania w QT 3 jest oficjalnie dostępna za darmo. Wystarczy wejść na stronę http://www.informit.com/store/product.aspx?isbn=0… i kliknąć link w zakładce download.

    1. Awatar jedi1
      jedi1

      Po polsku nie ma, w Stanach jest generalnie duuuużo więcej pozycji informatycznych

    2. Awatar adrian5632
      adrian5632

      W księgarniach próżno szukać literatury w rodzimym języku

      Rozumiem, że jest nowy rok, no ale czytać ze zrozumieniem trzeba zawsze…

      1. Awatar Jarosław Pelczar
        Jarosław Pelczar

        Jak ktoś ma aspiracje do bycia programistą i ma opory do nauki angielskiego to niech się lepiej zajmie np. hodowlą jedwabników 😉

        1. Awatar lman
          lman

          Dokładnie, bez angielskiego nie ma się aktualnie co marzyć o byciu dobrze opłacanym programistą, szczególnie w firmach konsultingowych.

        2. Awatar Lupinek
          Lupinek

          Dyskusja nie jest o języku potrzebnym by się rozwijać w kwestii programowania, tylko o treści newsa, a ten mówi o deficycie książek po polsku.

        3. Awatar Ło$
          Ło$

          No, no, no… nie pogada… tylko czekać, aż Szanowni Dobrze Opłacani Programiści ze Szczególnych Firm Konsultingowych zaczną lewą stroną w Polsce jeździć.

        4. Awatar sjakub
          sjakub

          A co ma lewa strona do jezyka?

        5. Awatar Ło$
          Ło$

          To samo co piernik do wiatraka – z pozoru nic, ale jak się dobrze zastanowisz i masz w miarę elastyczną wyobraźnię to jednak ma 🙂
          Nie wiem czy wiecie, ale nie wszyscy mają aspiracje do bycia "dobrze opłacanym programistą, szczególnie w firmie konsultingowej". Niektórzy programują czysto hobbistycznie (tzw. just for fun jeśli po polsku już nie rozumiecie), np. w przerwach między kolejnymi etapami hodowli jedwabników. Jeśli taka osoba czysto przypadkiem nie zna angielskiego (tak, tak – są jeszcze tacy w dzisiejszych czasach) a nauka kolejnego języka to dla nich strata czasu i marnowanie życia, to taki cykl artykułów, który pozwoli im zrobić okienko z trzema przyciskami jest bardzo przydatny.
          Jeśli jesteście tak niesamowicie pr0, to przecież nie musicie tego tutoriala czytać… a zamiast na siłę próbować mieszać autora z błotem (zazdrość? czy też może złość, że inni będą mieli łatwiejszy dostęp do wiedzy tajemnej, którą musieliście z takim trudem zdobywać ;> ) wypadało by raczej serdecznie mu podziękować 🙂

        6. Awatar sjakub
          sjakub

          To mzoe dorzuc jeszcze amotosrki kurs psychologii do tych jedwabnikow 😉 Ja naprawde nie mam nic do tutoriali po Polsku czy w dowolnym innym jezyku. Wrecz przeciwnie, ciesze sie, ze ktos propaguje biblioteke, ktora bardzo lubie i cenie.
          Ja po prostu nie rozumiem co ma jezdzenie po lewej stronie do bycia programista wladajacym jezykiem angielskim 🙂

        7. Awatar Ło$
          Ło$

          @sjakub: Koledzy wypowiadający się powyżej dyskredytowali pomysł autora argumentując, że bez znajomości języka angielskiego nie ma co sobie zawracać głowy programowaniem więc tutorial po polsku jest bez sensu. Poprzez (bardzo naciągane i wyolbrzymione) zarzucenie im chęci zmiany organizacji ruchu w Polsce chciałem zwrócić ich uwagę na fakt, że jednak żyjemy w Polsce, czyli kraju gdzie jeszcze nie wszyscy posługują się biegle językiem angielskim. Jeśli nadal nie widzisz związku między językiem angielskim a stroną ulicy po której poruszają się pojazdy mechaniczne to sprawdź proszę w odpowiednich kodeksach jak sytuacja wygląda w Polsce a jak w Anglii.
          "hodowla jedwabników" oraz "dobrze opłacany programista" to zwroty zaczerpnięte z wypowiedzi moich przedmówców – miałem nadzieję, że dzięki temu łatwiej będzie im zrozumieć "drugą stronę medalu" i przyjąć do wiadomości fakt, że jednak tutoriale po polsku są przydatne.

          …a teraz Ty wytłumacz mi dlaczego to akurat ja mam dorzucać "kurs psychologii do tych jedwabnikow" albo w obawie przed blamażem zamilknij na wieki 😉

        8. Awatar mby7930
          mby7930

          Problem polega na tym, że:
          a) "koledzy wypowiadający się powyżej" nie dyskredytowali pomysłu autora; wskazywali tylko na prosty fakt, iż aby zarabiać na pisaniu programów, trzeba znać j. angielski, gdyż w tym języku przede wszystkim dostępna jest dokumentacja,

          b) w obawie przed blamażem to ty powinieneś zamilknąć, gdyż zwyczajnie piszesz nie na temat. Tobie chodzi bowiem o AMATORSKIE (hobbystyczne) zajmowanie się programowaniem. W takiej sytuacji (gdy nie stanowi to podstawowego źródła utrzymania), tym samym nie musi takiej osoby obowiązywać wymóg znajomości j. angielskiego.

        9. Awatar Ło$
          Ło$

          @mby7930:
          ad. a) A ja wskazuję na prosty fakt, że nie wszyscy piszą programy by zarabiać.
          ad. b) Tak, dokładnie. Dziękuję za zrozumienie.

          Jeśli uważasz, że zwyczajnie piszę nie na temat to nie karm trolla i mi nie odpowiadaj 😛

          Moim zdaniem warto aby jak najwięcej tego typu "startówek" było w rodzimych językach i staram się napiętnować malkontentów narzekających, że przecież bez angielskiego się nie da i po co po polsku. Może newsy i komentarze na osnews też powinnny być po angielsku? W końcu przecież w tej branży bez angielskiego ani rusz….

  6. Awatar http://beowulf3.open
    http://beowulf3.open

    Dobrze by było, jak by ktoś opisał również GTK+. Opisu tej biblioteki jest jak na lekarstwo. Coś zaczynam skrobać w GTK+ (chociaż jestem konsolowcem), z musu. Może kiedyś ktoś się zajmie GTK+. A co do książek, w "Zaawansowane programowanie w systemie Linux" jest spoko opisana biblioteka Qt (co prawda 3, ale zawsze można mieć jakiś punkt zaczepienia).

    1. Awatar sjakub
      sjakub

      Pewnie jest kilka innych bibliotek ktore mozna by opisac, ale czemu porownujesz Qt z Gtk? 😛

      1. Awatar chemikk
        chemikk

        Eeee… Bo też jest na wiele systemów ? Też jest biblioteką graficzną?

        1. Awatar sjakub
          sjakub

          No wlasnie Qt nie jest biblioteka graficzna. Rowniez, ale nie tylko. Qt jest bardzo potezna, uniwersalna biblioteka. A w Gtk robisz GUI.

        2. Awatar riklaunim
          riklaunim

          Dodaj jeszcze pygobject 🙂

        3. Awatar pijaczek
          pijaczek

          "No wlasnie Qt nie jest biblioteka graficzna."
          Biblioteką graficzną gtk też nie jest ;p – biblioteką graficzną jest sdl, allegro lub opengl.
          "Rodzina gtk" też jest potężna i uniwersalna, chodź do samego gtk masz racje ponieważ jest to biblioteka do pisania gui z użyciem widgetów i kontenerów.

          Co do samego qt to do pisania w nim odstrasza mnie licencja, która zabiera programistą wolność wyboru pomiędzy zamkniętym, a otwartym oprogramowaniem (chyba, że zapłacą), dlatego nawet otwarte oprogramowanie wole pisać w wx.

        4. Awatar http://beowulf3.open
          http://beowulf3.open

          Nie da się ukryć, że głównym celem GTK+ jak i Qt (oraz innych bibliotek: wxWidgets, Tk, Fox, etc etc) jest budowa GUI. Wiem, że ruszanie tematu "GTK+ versus Qt" jest że niebezpieczne. Za tymi bibliotekami stoi siła środowisk graficznych, która zostały na nich zbudowane. Szkoda, że nie można np. używać Swinga w C++, może to by pogodziło część programistów w tej świętej wojnie. Czy wiecie, że Swing jest napisany w C++?

          Pozdrawiam.

        5. Awatar olaf
          olaf

          Tak samo gtk nie jest tylko graficzną.
          Zobacz co udostępnia glib i gio.

        6. Awatar jellonek
          jellonek

          glib i gio nie sa czescia gtk
          faktycznie juz dawno przestalo byc sensowne porownywanie gtk i qt, ze wzgledu ze "rodzina bibliotek gnome" (glib/gobject, gio, gtk, libxml2, jak i wieeele innych) sa bardziej rozdrobnione niz qt.

        7. Awatar ja :)
          ja 🙂

          @pijaczek: przecież masz możliwość wyboru, nie FUDuj.

        8. Awatar Królik
          Królik

          @bewulf: od kiedy to Swing jest napisany w C++?

          Natywnie są napisane niskopoziome elementy Java2D, komunikujące się z systemem i korzystające np. z akceleracji, z kórych korzysta Swing oraz niewielkie fragmenty wykorzystujące natywne mechanizmy renderowania kontrolek pod niektórymi L&F np. w Windows. Ale np. przenośny Nimbus L&F jest napisany 100% w czystej Javie, dzięki czemu identycznie wygląda pod Solarisem, Linuksem, Makiem i Windows (i ma te same bugi, hehe).

        9. Awatar pijaczek
          pijaczek

          @ja :): ta możliwość wyboru to otwarty lub kupić qt na innej licencji – zamkniętego programu na darmowej nie stworzysz, bo złamałbyś licencję na której jest udostępniona publicznie.

          @Królik: od zawsze, bo wirtualna maszyna javy jest napisana w C++ ;p.

        10. Awatar olaf
          olaf

          >glib i gio nie sa czescia gtk
          GLib nie jest częścią gtk? Chyba nigdy nie pisałeś programów pod gtk. To, że glib było i jest wyodrębnione nie oznacza, że nie może być częścią czegoś większego. Tak naprawdę to GLib jest podstawą, na której zostalo zbudowane gtk.

          Co do gio to masz rację. Jest to osobna bajka.

          Natomiast mi chodziło o wskazanie raczej na to, iż należałoby bardziej porównywać qt do zbioru bibliotek gnome, tyle że w gnome wszystko jest bardziej "porozczłonkowane".

    2. Awatar Linuksiarz
      Linuksiarz

      Witam
      Ksiazka: Linux – tworzenie aplikacji wydawnictwa Robomatic omawia programowanie z wykorzystywanie biblioteki gtk; wydana ładnych pare lat temu; naklad pewnie juz dawno wyczerpany; to samo z rewelacyjną ksiazka:
      Zaawansowane programowanie w systemie Linux; jak tylko znikla z helionu to rowniez przestali ja sprzedawac na allegro (kupilem ja w ostatniej chwili 🙂 ).
      Zastanawiam sie czy naklad tych ksiazek byl maly czy zainteresowanie duze…

  7. Awatar adi
    adi

    Cieszę się, że ktoś podjął taką inicjatywę.
    Odnośnie komentarzy, to od dłuższego czasu przeglądam tę stronę, bo wiem, że jak coś nowego pojawi się w świecie Linuxa, to znajdę tu wzmiankę na ten temat. Sam nie mam zbyt wiele czasu, by przeglądać sieć w poszukiwaniu nowości-taka praca. Ale ostatnio to niektórzy przeginają z komentarzami. Krytykują autorów (jeśli słusznie, to pół biedy), często są to kąśliwe i po prostu niegrzeczne uwagi, które nic nie wnoszą, prócz następującej po nich wymiany zdań również niewiele wnoszącej. Chyba jesteśmy istotami myślącymi i od tego mamy rozum, by newsy-jeśli nas interesują-zweryfikować chociażby klikając na odnośnik do źródła. I kropka. Całe to rozpisywanie się o tym, ze news jest taki, czy owaki piwinno mieć miejsce (bo przeciez wszyscy się uczymy) ale może podczas prywatnych wiadomości. Po co zwykły user ma czytać ten pusty bełkot? To tylko zniechęca do kolejnych odwiedzin strony. A jeszcze jak widzę, często krytykują ci co nic nie zamieszczają swojego. Tak jest łatwiej, bo przecież ten co nic nie robi, robi zawsze najlepiej. W mom mniemaniu ta strona ma służyć nie kłótniom o najlepszy news.

  8. Awatar macias
    macias

    Nic mi do zapowiadanej serii, ale zawsze mnie zdumiewa zalozenie, iz mozna efektywnie programowac (nie chodzi o fizyczne uderzenie w klawisze) nie znajac angielskiego.
    Dlatego wszelkie poradniki typu "a to dla tych, ktorzy tylko po polsku" uwazam za nieporozumienie. Nie mowiac juz o waskim gronie odbiorcow.
    Poza tym nawet jesli dana osoba startowo nie zna angielskiego, to wlasnie swietna okazja aby sie nauczyc obcego jezyka, gdyz techniczny angielski jest najlatwiejszy do przyswojenia.

    Przydaloby sie rozszerzyc raczej manuale angielskie z Qt — ale nie moj wolny czas, wiec… to moje ogolne 3 gr.

    1. Awatar adrian5632
      adrian5632

      Więc:
      1. Jakbyś zajrzał do treści wpisu, to byś zobaczył, co jest wymagane od użytkownika – a tam jest napisane również: podstawy angielskiego, ponieważ sama dokumentacja jest napisana tylko w tym języku.
      2. Jest wielu ludzi, którzy na Windowsie programowali używając różnych cudacznych IDE, w których klikasz na kontrolkę i piszesz pod nią kod – każdy chce spróbować programowania, nawet znająć bardzo słabo angielski, a QtCreator to umożliwia i takim osobom nie możesz tego zabronić. Kto wie, czy w przyszłości taka osoba nie zostanie profesjonalnym programistą? – Czymś trzeba zachęcić ludzi.
      3. Zaczynając swoją przygodę z Qt mój angielski też nie był taki dobry i uważam, że takie polskie 'dojaśnienie' do dokumentacji może być przydatne, ale jak wiadomo, każdy może mieć różne zdanie na ten temat ;P

      1. Awatar macias
        macias

        ad.2) niczego nie zabraniam. Nb. nie wiem jak sie ten punkt ma do tego co napisalem
        ad.3) nie mowie, ze jest nieprzydatne, uwazam, ze podciagniecie poziomu angielskich manuali do Qt (badz KDE, jeszcze lepiej) bedzie duzo, duzo bardziej przydatne

  9. Awatar Radek
    Radek

    "Zaawansowane programowanie w systemie Linux" jest dostępna w Helionie, z tym, że jest drukowana na życzenie, więc w księgarniach jej nie ma, ale można zamówić przez stronę wydawnictwa i dostaniesz książkę prosto do domu.

  10. Awatar MDW
    MDW

    Dla mnie jeżeli czegoś (QT) nie ma pod MorphOS/AmigaOS to nie jest naprawdę multiplatformowe. 😉 Taki OpenGL czy SDL to dopiero multiplatformowość. 🙂

    1. Awatar adrian5632
      adrian5632

      Logika mówi, że jak coś jest dostępne na dwie platformy, to już jest multiplatformowe…

    2. Awatar riklaunim
      riklaunim

      może jeszcze pod DOSa?

    3. Awatar jellonek
      jellonek

      czyli firefox nie jest "mulitplatformowy" w twoim przekonaniu? 😉
      czy moze "owce" sie dorobily juz jakiejs przegladarki – aweba uczcijmy minuta ciszy 😉

  11. Awatar Uno
    Uno

    Bardzo dobrze ze ktos pisze tutorial PO POLSKU. Strasznie bezsensowne sa opinie ze jak ktos programuje to powinien czytac po angielsku. Choc posluguje sie angielskim na codzien (w mowie i pismie) to wole ksiazki, tutoriale i blogi dotyczace programowania po polsku. Nie musze wtedy zastanawiac sie nad angielskim tylko skupiam sie nad trescia. Tlumaczenie, ze ksiazka jest lepsza po angielsku bo przyzwyczaje sie do terminow angielskich jest troche smieszne. Dobre tlumaczenia polskie zawsze zawieracja w nawiasach angielskie nazwy kluczowych pojec.
    Pozdrowienia dla autora!

    1. Awatar riklaunim
      riklaunim

      Ale i tak przy pierwszej próbie stworzenia czegoś funkcjonalnego i nietrywialnego trafisz na dokumentację czegoś wyłącznie po angielsku 😉 Polskie artykuły nie są złe, ale nie należy od ich istnienia uzależniać wykorzystania/poznania danego projektu/biblioteki.

  12. Awatar py
    py

    Ja również zgadzam się z jednym z przedmówców , dla takich "niedzielnych" programistów , tego typu artykuły , mogą być dużą pomocą. Za dawnych czasów programowałem trochę w asemblerze i Basicu , miałem dłuuugą przerwę i złożenie tego wszystkiego w całość , czyli praktycznie nauka od nowa , było jak zderzenie ze ściąną. Najbardziej ciągnie mnie Python i Java , uważam , że polskojęzyczne pozycje do tego pierwszego języka napisane są fatalnie i totalnie na odczepnego , co do Javy to , nie chcąc absolutnie robić reklamy , ale polscy autorzy są naprawdę dobrzy i mają niebywały dryg do łopatologicznego przedstawiania tematu. Osobiście uważam , że najwięcej rozjaśnił mi "Praktyczny kurs Java" Marcina Lisa , dostępny na Helionie. I gorąco popieram wszystkie próby przybliżenia tematu (z racji słabej znajomości angielskiego), właśnie taką jaką podjął się autor newsa. Strony takie jak python.org.pl , strona stworzona przez riklaunima , są na wagę złota , to naprawdę dobra robota.

  13. Awatar py
    py

    Co do tworzenia graficznego interfejsu , to posłużę się może słowami , bardziej biegłych w temacie. Rozdział 13 , "Python od podstaw" – "Jeśli nie istnieją żadne konkretne powody zmuszające do stosowania pakietów QT , warto omijać je z daleka właśnie z powodu ich licencji. Nikt przy zdrowych zmysłach nie chce mieć do czynienia z tak złożonymi licencjami"

    1. Awatar adrian5632
      adrian5632

      Jeśli ktoś ma kłopoty ze zrozumieniem licencji Qt – "piszesz program na licencji OpenSource, to Qt używasz za darmo (na licencji GPL), jeśli zaś tworzysz program na licencji komercyjnej, musisz także wykupić komercyjną licencję na Qt" – to ja współczuję takim osobom, a nawet nie polecam zabawy w programowanie.

      1. Awatar py
        py

        Adrian – widzę , że źle znosisz krytykę pod swoim adresem. Tyle , że z mojej strony takiej krytyki nie było… Jest wielu ludzi których hobby odbiega lata śietlne od wykonywanej pracy , ja jestem właśnie jednym z nich. Setki czy tysiące ludzi biega sobie w wolnej chwili na hali za piłką , ale w lidze Mistrzów nigdy nie zagrają. Tak samo jest wielu ludzi , którzy programowanie traktują jako ćwiczenia umysłu , nie trudno się domyślić , że wiekopomnego dzieła po sobie nie zostawią , a tylko garstka , najlepsi z nich będą pracować w najlepszych firmach zajmujących się tworzeniem oprogramowania. Za całym szacunkiem , bo jak pisałem powyżej , uważam , że robisz dobrą robotę , ale na razie musisz uzbroić się w cierpliwość i stłumić trochę swoje ego. Myśl o sobie , że na razie jesteś raczej graczem ligii okręgowej ,zaś co do autora powyższego cytatu o QT , wedle książki – "Autor niniejszego rozdziału ma duże doświadczenie związane z pakietami GUI , szczególnie z pyGTK , ponieważ aktywnie uczestniczy w powstawaniu komercyjnej aplikacji Immunity CANVAS w całości napisanej w języku Python". Jeśli zaczniesz pisać książki i ktoś zechce je wydawać , oraz znajdziesz prace w jakiejś programistycznej firmie , na pewno Twoje uwagi będą dla mnie równie cenne jak jednego ze współautorów tej książki. Na razie życzę powodzenia w dalszej nauce i popieram Twoją inicjatywę.

      2. Awatar trasz
        trasz

        @adrian5632: Ale zdajesz sobie sprawe, ze to, co napisales powyzej, zalezy od interpretacji kwestii "derived works" w GPL, ktora jest, delikatnie mowiac, dyskusyjna?

    2. Awatar riklaunim
      riklaunim

      Jak dla mnie nie ma innego tak dobrego wieloplatformowego frameworka dla aplikacji desktopowych oferującego zarówno natywny wygląd, bogatą kolekcję widżetów, jak i pomocniczych klas.

  14. Awatar pp
    pp

    Popraw punkty 6 i 7 na temat sygnalow i slotow, bo sa nieczytelnie napisane.

  15. Awatar Praca w Qt
    Praca w Qt

    Czy gdzieś w Polsce można znaleźć pracę (pracę a nie projekt "po pracy" 😉 ) gdzie się programuje w Qt? Dzięki za sugestie.

    1. Awatar riklaunim
      riklaunim

      http://www.goldenline.pl/grupa/programisci-qt
      Plus ogólnie na qt centre i innych forach można łapać zlecenia zdalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *