Visual Studio 2010 a SharpDevelop 3.0

Microsoft ujawnia coraz więcej informacji o środowisku Visual Studio 2010. Dostępna jest już wersja CTP. Z drugiej strony konkurent VS czyli SharpDevelop 3.0 jest już w wersji trzeciej bety. Czy szykuje się konkurent dla produktu Microsoftu?

Visual Studio 2010

Okazało się, że już jest wersja CTP Visual Studio, której obraz zajmuje 24 GB. Pisze on, że nowa wersja VS ma takie ficzery jak: nowe okno startowe, podgląd “pewnych części architektury”, ładny gradient zaznaczenia oraz typ dynamic. Typ dynamic pozwala na programowanie dynamiczne.

Co ciekawe w końcu twórcy C# dodali wartości domyślne parametrów. Dotychczasowe tłumaczenie, dlaczego nie ma wartości domyślnych brzmiało: “jeżeli chcesz mieć wartość domyślną, po prostu napisz nową metodę. No i tutaj istnieje konflikt interesów. Programista owszem, może dopisać nową metodę, ale po co? Wartość domyślna jest wygodniejsza. Mniej kodu do pisania. Z drugiej strony utrudnia to interpretację kodu. Mniej czytelne struktury powinny być zawsze trudniejsze w implementacji.

Rozszerzenia równoległości. Czyli programowanie równoległe. Do tej pory w postaci dodatkowego pakietu. Teraz wrzucone w jeden worek z całą resztą. No i dobrze. Produkt jest już dosyć rozwinięty, a 2 rdzenie to już prawie każdy ma w laptopie.

SharpDevelop 3.0

SharpDevelop to środowisko które jest już w wersji beta 3. Poniżej przestawione są wybrane, szczególnie istotne zmiany w wersjach beta 1 do beta 3:

– Aktualizacja WiX do najnowszej wersji
– Integracja IronPython 2.0
– Optymalizacja użycia pamięci przez Edytor Tekstu
– Pełna obsługa zasobów
– Lepsze wsparcie FxCop 1.36
– Okno Watch w debugerze
– Warunkowe punkty przerwania
– Sprawdzanie stylu kodu StyleCop
– Refaktoring kodu – Reflector
– Edytor Hex
– Tworzenie dokumentacji – Sandcastle
– Pokrycie kodu – PartCover
– Dodanie języka F#
– SharpRefactoring

Rozwój jest dosyć stabilny i jest nadzieja, że 2010 rok będzie okresem dynamicznej rywalizacji między produktem Microsoftu a Dawidem w postaci produktu Open Source.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar maciek
    maciek

    Produkt Open Source nigdy nie dorówna produktowi Microsoftu na platformie Microsoftu. Ta platforma jest tak zrobiona, że Microsoft – jeśli tylko zechce – przegoni całą konkurencję.

    1. Awatar sprae
      sprae

      Szczególnie w dziedzinie przeglądarek internetowych.

      1. Awatar maci
        maci

        tutaj jest inna sytuacja – w przypadku przegladarek masz ogolno dostepne standardy do ktorych wszyscy daza (przynajmniej sie staraja albo udaja ze sie staraja) w przypadku platformy .net to microsoft ustala reguly

        1. Awatar sprae
          sprae

          .net jest w każdej warstwie od c# po CIL ogólnodostępnym standardem ISO. Microsoft współpracuje z organizacjami nad rozwojem platformy (np. z mono), wymieniając się pomysłami (Eval nie wzięło się z nieba). No ale dla trolli z jednej strony Microsoft kradnie pomysły, z drugiej Miguel podrabia inne oprogramowanie. Ojej to takie dziwne ze w pewnych sferach biznesowych nie są ważne ideologie (nie mylić z etyką) tylko interes. A on między Ms i Novellem układa się dobrze. Dla niektórych to jakby Tusk jeździł do Moskwy. A oni tacy źli i niedobrzy.

        2. Awatar maciek
          maciek

          CLI + C# (bo jedynie te 2 rzeczy są standardem) nie są CAŁĄ PLATFORMĄ .NET.

          A współpraca z Novellem (czy raczej – korzystne dla obu stron – płacenie Novellowi za udawanie, że traktuje to poważnie) to jedynie zasłona dymna.

        3. Awatar Tomasz Woźniak
          Tomasz Woźniak

          @maciek:

          A współpraca z Novellem (czy raczej – korzystne dla obu stron – płacenie Novellowi za udawanie, że traktuje to poważnie) to jedynie zasłona dymna.

          Rany- zasłona dymna przed czym? Przed atakiem, ukryciem prawdziwego manewru czy zwróceniem uwagi przeciwnika w inną stronę?
          To żadna zasłona dymna, a kontynuacja wojny patentowej, a właściwie szukanie punktów by pokazać zasadność patentów MS.
          Co do platformy MS- ma jedną wadę. Oprogramowanie na niej robi się fajnie i miło jeżeli korzystasz potem z platformy MS. Jakoś nie widzę, jak ktoś tworzy stronki w ASP.Net ze zwykłego notatnika- po prostu się nie da. Z drugiej strony MS chce zrobić z .Net technologię ułatwiające migracje ze środowisk nie Windowsowskich- a tego nie da się dokonać bez współpracy z firmami mającymi doświadczenie z takimi rozwiązaniami. Co więcej- nie bardzo się da tego dokonać na VS.

          Moje VS.Net zbiera kurz na półce od paru lat- przegrało z Komodo.

        4. Awatar trasz
          trasz

          @Tomasz Woźniak: Patenty? Microsoft to nie IBM, nie zdziera z innych firm kasy za oplaty patentowe. Przypuszczam, ze likwidacja patentow na oprogramowanie moglaby byc dla nich nawet korzystna.

          A co do przenosnosci – cala rzecz w tym, ze zwykle gdy jakas firma migruje serwery, to _na_ Windows, nie na odwrot. Wiec to, ze oprogramowanie pisane pod .NET Windows wymaga, zwykle nie ma zadnego znaczenia.

        5. Awatar maciek
          maciek

          Interes Novella w ulepszaniu mono polega tylko na tym, że MS za to płaci. MSowi nie zależy na tym, aby Mono dorównało .NET lub – co gorsza – stało się równoprawną platformą do odpalania aplikacji windowsowych, bo wtedy ułatwiło by migrację "od windows". Novellowi też nie za bardzo zależy na tym, nie ma w tym żadnego interesu. Więc Novell udaje, że robi mono. I wszystkie strony są zadowolone.

        6. Awatar mby7930
          mby7930

          "Microsoft to nie IBM, nie zdziera z innych firm kasy za oplaty patentowe. Przypuszczam, ze likwidacja patentow na oprogramowanie moglaby byc dla nich nawet korzystna."

          I pewnie dlatego jest przeciw likwidacji patentów.

          "A co do przenosnosci – cala rzecz w tym, ze zwykle gdy jakas firma migruje serwery, to _na_ Windows, nie na odwrot. Wiec to, ze oprogramowanie pisane pod .NET Windows wymaga, zwykle nie ma zadnego znaczenia."

          No, a wtedy, gdy migruje z_Windows, to zwykle przenośność jest jedną z podstawowych kwestii, które wpływają na wybierane rozwiązanie.

        7. Awatar trasz
          trasz

          @mby7930: Oficjalnie. Z kolei IBM oficjalnie jest za likwidacja, a nieoficjalnie nigdy do tego nie dopusci, bo wladowal potezna kase po to, aby patentami niszczyc konkurencje.

          A co do migracji – owszem, jesli ktos migruje _z_ Windows, to wtedy ma znaczenie. Tyle tylko, ze malo kto migruje.

      2. Awatar maciek
        maciek

        Sieć www nie jest platformą microsoftu. Dotnet – niezależnie od zasłon dymnych pod postacią standardów ISO/ANSI czy "wspomagania" Mono – jest własnościową platformą Microsoftu. Jest po prostu kolejnym narzędziem programowania w systemie Microsoftu.

        Był format COM, były klasy MFC dla C++ i format EXE/PE, no i jest ten dotnet.

        Udawanie, że dotnet jest dużo bardziej przenośną platformą niż jakakolwiek inna wcześniej wynaleziona przez Microdoft jest obłudą.

        Udawanie, że dotnet jest dużo bardziej niezależną platformą niż jakakolwiek inna technologia MS jest obłudą do kwadratu.

        1. Awatar wojtekm
          wojtekm

          Udawanie, że dotnet jest dużo bardziej przenośną platformą niż jakakolwiek inna wcześniej wynaleziona przez Microdoft jest obłudą.

          Nie, to akurat jest fakt. .net obecnie działa na x86, amd64 i powerpc (XBOX), dodatkowo dzięki m.in. Mono również na innych systemach niż microsoftowe. Większość dotychczasowych wynalazków MS była "x86 only" (może poza epizodem z Alphą, skąd zresztą pochodzi rodzina systemów NT).

          Udawanie, że dotnet jest dużo bardziej niezależną platformą niż jakakolwiek inna technologia MS jest obłudą do kwadratu.

          Nie podejmę się oceny, która z technologii MS jest najbardziej otwarta, ale nie wydaje mi się, żeby Java, za którą stoi Sun była bardziej otwarta jako standard. Gdyby tak było nie powstał by projekt Harmony.

        2. Awatar maciek
          maciek

          co do 1.: tysiące windowsowych aplikacji "zwykłych" działa pod wine bez najmniejszego problemu. Większość aplikacji .NET nie działa dobrze na mono. O czymś to świadczy.

          co do 2.: Java jest open source, a Sun dostarcza Javę nie tylko na swój Solaris, ale także na linux, windows i kilka innych nieistotnych platform. MS dostarcza .NET i narzędzia TYLKO dla swojego systemu.

        3. Awatar wojtekm
          wojtekm

          tysiące windowsowych aplikacji “zwykłych” działa pod wine bez najmniejszego problemu. Większość aplikacji .NET nie działa dobrze na mono. O czymś to świadczy

          Ale wine to chyba nie jest produktem Microsoftu? Co do Mono i .neta, to te aplikacje które nie mają bezpośredniego powiązania z trzewiami Windowsa (głównie grafika/okienka) działają całkiem dobrze. Do tego stopnia, że twórcy Second Life zdecydowali się na Mono zamiast oryginalnego rozwiązania MS, a to raczej poważne wdrożenie.

          Co do implementacji Javy – zgoda. Natomiast sama specyfikacja tego środowiska jest tak samo kontrolowana przez Suna który arbitralnie decyduje o jej rozwoju, jak .Net w przypadku Microsoftu. Różnica jest jedynie w większej otwartości Suna na inne systemy i (od niedawna) rozwój swojego VM, jednak zGPLowanie Javy ma też swoje złe strony – dlaczego twórcy Androida postawili na implementacje classpatch, i dlaczego Sun nie chciał skorzystać z LGPL w odniesieniu do kodu bibliotek? Bo zwyczajnie boi się zbytniej utraty kontroli nad swoim środowiskiem.

        4. Awatar mby7930
          mby7930

          Specyfikacja Javy musi być kontrolowana przez SUN, bo SUN odpowiada za tę markę (nawet zmienił kod z SUNW na JAVA na giełdzie).
          Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wziął sobie kod źródłowy Javy i zaczął włączać własne pomysły. Nie będzie to Java, firmy za bardzo się tym nie zainteresują, ale wolność tworzenia masz.
          Ewentualnie jeżeli będzie to dobre, to SUN może się tym zainteresować i dodać do Javy.

  2. Awatar Rsh
    Rsh

    Typ "dynamic" nijak się ma do programowania dynamicznego. Typ dynamic to po prostu taki specyficzny typ, który może rezprezentować każdy inny. Nie mylić przy tym z koncepcją typu "auto", który jest rozwiązywany w trakcie kompilacji. Nazwa dynamic jest pewnie zawdzięczana temu, że jest on prawdziwie dynamiczny co w praktyce oznacza dużo lepszą współpracę języków mocno typowanych językami lekko lub wcale nie typowanymi.

    1. Awatar Tomaszs
      Tomaszs

      Racja, to zdanie : "Typ dynamic pozwala na programowanie dynamiczne." jest bez sensu.

  3. Awatar puppy
    puppy

    Niezły FUD. Takie porównanie, że produkt microsoftu (a może micro$oftu?) przedstwiono jako niedorobiony, o błędnych założeniach, zajmujący 24 gigabajty, gdzie nowościami jest ładny grandient. Z drugiej strony projekt opensource, który przedstawiono wyłącznie w superlatywach.

    1. Awatar dodd
      dodd

      No ale z drugiej strony to sama prawda. Visual Studio jest strasznie wielgachne, z wersji na wersje większe (na szczęście jest wersja Express), przydała by się jakaś bardziej modułowa budowa, bo wiadomo, że nikt nie korzysta z tego wszystkiego. Z drugiej strony od wersji 2005 w samym Studio to niewiele się zmienia, też odnoszę wrażenie, że zmieniony gradient to jedyna widoczna różnica (akurat mówię o wersji 2008, ale pewnie z tym nowym jest podobnie), zmiany są głównie w samej platformie .NET i językach, samo IDE praktycznie się nie rozwija.

    2. Awatar AvantaR
      AvantaR

      Fakt, malo to obiektywne. Mnie jednak nadal zastanawiam dlaczego VS2010 zajmuje tyle miejsca. Toz to istna paranoja.

      1. Awatar Jarosław Pelczar
        Jarosław Pelczar

        Bo ma pewnie dużo użytecznych narzędzi dołączonych do produktu (nie tylko samo środowisko developerskie).

      2. Awatar Cudi
        Cudi

        VS2010 nie zajmuje 24GB. Wersja CTP jest rozprowadzana w postaci obrazu maszyny wirtualnej, na której jest postawiony Windows Server 2008 z zainstalowanym VS2010, VS2008, SQL Server 2008, Office 2007 wraz z zależnościami (m.in. .NET 4.0, .NET 3.5) i jeszcze kilkoma produktami MS. Samo VS2010 po zainstalowaniu zajmuje 1.67GB

      3. Awatar WavE
        WavE

        To przypomnij sobie dlaczego Vista zajmuje tak dużo miejsca na dysku. Teraz każdy programista VS będzie mógł pisać "kobylaste" (bez optymalizacji, bajerancki, cukierkowaty wygląd), zgodne z nowym trendem programy pod ulubiony system co niektórych "obsługiwaczy/operatorów" myszki 🙂

      4. Awatar Aramroth
        Aramroth

        Choćby dlatego, że wersja CTP VS2010 jest rozpowszechniana w postaci obrazu dysku dla MS VirtualPC z Vistą i zainstalowanym na niej VS? :E
        Samo VS zapewne nie zajmuje więcej niż 5-6 GB (w wersji super-ultimate-pro-developer-mega-wypas)

        1. Awatar sjakub
          sjakub

          A obraz zawiera takze plik swap? 😉

        2. Awatar Kelt
          Kelt

          Poza samą Vistą i VS jest też dokumentacja MSDN a ona bardzo dużo waży (co by nie mówić o Małymmiękkim to dokumentacje dla programistów mają bardzo porządną).

        3. Awatar AvantaR
          AvantaR

          Ok to wszystko jasne. Chociaz 5-6GB to i tak moim zdaniem paranoja. Cale systemy operacyjne, wraz z MNOSTWEM oprogramowania i dokumentacji zajmuje znacznie mniej (chocby kobylaste Ubuntu).

        4. Awatar Aramroth
          Aramroth

          Ty chyba nie masz pojęcia co to znaczy "mnóstwo dokumentacji" 😀
          Z tego 5-6 GB większość to MSDN Library. Kilka gigabajtów dokumentacji w HTMLu. Sam tekst, bez obrazków czy filmów.

        5. Awatar jrs
          jrs

          "Kilka gigabajtów dokumentacji w HTMLu."
          Nic tylko powiedzieć:
          Keep It Simple, Stupid 😉

        6. Awatar puppy
          puppy

          A więc teraz brak/mało dokumentacji to zaleta? 🙂

        7. Awatar trasz
          trasz

          @jrs: Tobie serio sie wydaje, ze brak sensownej dokumentacji w Linuksie to skutek tego, ze jest prostszy albo bardziej przejrzysty?

        8. Awatar maciek
          maciek

          Microsoft tyle tej dokumentacji produkuje, a własnego kodu źródłowego się wstydzi…

        9. Awatar Kelt
          Kelt

          Równie dobrze można powiedzieć, że Linus tak bezwartościowy kod napisał, że mógł go upublicznić za darmo 😉

        10. Awatar mby7930
          mby7930

          "Równie dobrze można powiedzieć, że Linus tak bezwartościowy kod napisał, że mógł go upublicznić za darmo ;)"

          Nie, bo wtedy Linux byłby na licencji BSD, a nie GPL.

        11. Awatar trasz
          trasz

          @mby7930: Oho, widze ze linuksiarzy uzywanie kodu BSD w miejscach, gdzie GPL z racji restrykcyjnosci nie ma wstepu – chociazby popularnych systemach desktopowych czy telefonach – boli coraz bardziej. ;->

    3. Awatar maciek
      maciek

      Nie wiem, czy "przedstawieniem w superlatywach" jest napisanie, że IDE zawiera "okno watch", które generalnie nie jest cudem techniki, tylko normą i "minimum przyzwoitości" (oferowane nawet przez IDE Borlanda z lat 1980s)

  4. Awatar jellonek
    jellonek

    do visualstudio dodano typ dynamic?
    a nie do maszyny wirtualnej?

    1. Awatar xmw
      xmw

      tak dokładnie to nie.
      typ dynamic został dodany do języka c#.
      sama platforma .Net 4.0 nie będzie wymagała od innych języków implementacji takiej funkcjonalności.

      1. Awatar Kelt
        Kelt

        Tak dokładnie to tak 😉

        To .Net 4.0 będzie miał obsługę typu dynamicznego. To czy języki z tego skorzystają zależy od ich autorów. Przyda się to zapewne twórcom IronPythona. A jako, że Microsoft tworzy też C# i traktuje go jako "główny" język dla tej platformy to dodał ten 'fjuczer' do tego języka.
        Ogólnie do kompilatorów języków pod .Net-a można dodać prawie każdy fjuczer JEŚLI jest on wykonywany podczas kompilacji a nie podczas wykonywania. Typ dynamiczny jest sprawdzany podczas wykonywania programu więc dodanie go na poziomie języka nie jest możliwe, tak samo było z typami generycznymi – w przeciwieństwie do Javy w której tak naprawdę jest to stary templete z C++ 😉

        Pozdrawiam

        PS. I aby nie było flame.Nie mówię, że typy generyczne z .Neta są lepsze od tych w Javie czy odwrotnie. Każde z tych podejść ma swoje plusy i minusy.

        1. Awatar Królik
          Królik

          Akurat typy generyczne w .NET są lepsze niż w Javie przynajmniej jeśli chodzi o ich implementację w runtime. I żeby nie było flejma, piszę to jako "stary Javowiec". Były plany naprawienia genericsów w Javie, ale chyba za dużo zamieszania by to teraz wprowadziło. Pewnie zostanie po staremu. Trudno, nie ma rzeczy idealnych.

        2. Awatar Kelt
          Kelt

          W runtime istnieją tylko .NETowe bo w Javie są przekształcane do poszczególnych typów niegenerycznych podczas kompilacji (co sprowadza je do postaci template z C++). Z drugiej strony wykonanie kodu Javy powinno być szybsze bo maszyna wirtualna nie musi robić tego co zrobił za nią wcześniej kompilator. SUN postąpił tak nie ze względu na brak umiejętności lecz dla kompatybilności ze starszymi maszynami wirtualnymi.

        3. Awatar bies
          bies

          Nie, nie sprowadza. Generyki w Javie z szablonami C++ nie mają nic wspólnego. Odpowiednikiem generyków są makra z C operujące na void * (gdzie odpowiednik void * w Javie jest przerażająco opasły).

  5. Awatar fxd
    fxd

    Ten news to jakiś żart?

  6. Awatar Uno
    Uno

    Tak – ten news to zart. Wogole nie powinien sie przebic do glownych newsow. Najbardziej rozbawilem sie na 24GB (jak juz ktos zauwazyl jest to obraz calego systemu wraz z VS) i ladny gradient zaznaczenia. Nie to ze przeprojektowano caly edytor (WPF) do ktorego bardzo latwo jest teraz pisac wtyczki, najwazniejszy jest gradient..
    Oczywiscie pomine fakt ze SD nie oferuje nawet 40% mozliwosci VS, co naturanlnie nie znaczy ze to zle ze jest alternatywne IDE. Drogi autorze – troche wiecej fachowosci.

    1. Awatar Tomaszs
      Tomaszs

      SharpDevelop jest Open Source i jest darmowy. Żeby porównywać go z Visual Studio powinno wybrać się darmową wersję tegoż czyli Visual C# Express. C# Express NIE zawiera:

      – testów jednostkowych
      – analizy pokrycia kodu
      – analizy jakości kodu
      – obsługi Mono i Compact Framework
      – konwersji między VB.NET a C# i Boo
      – interfejsu w języku polskim
      – obsługi pluginów

      i wielu wielu innych rzeczy. Bez sensu jest porównywać SharpDevelop który jest za darmo i open source z wersją Visual Studio za 10 000 dolarów. Wiadomo że C# Express też ma swoje zalety wobec SharpDevelop, ale mówienie że SD nie oferuje 40% możliwości VS jest nierzeczowe.

      1. Awatar Magnes
        Magnes

        Najbardziej szkoda, że MonoDevelop jest w tyle za SharpDevelop, przynajmniej tak mi się wydaje, sądząc po opisach SharpDevelop…

      2. Awatar trasz
        trasz

        @Tomaszs: Idac tym tropem rozumowania, nie ma sensu porownywac Linuksa i Windows. W koncu Linux jest za darmo, a Windows nie.

      3. Awatar puppy
        puppy

        Skoro mówisz że

        jest nadzieja, 2010 rok będzie okresem dynamicznej rywalizacji między produktem Microsoftu a Dawidem w postaci produktu Open Source.

        To czemu teraz twierdzisz, że jednak OpenSource trzeba "dać fory" bo jest darmowy? Nierzeczowe jest to porównanie. Może i będzie to konkurencja dla studentów czy pasjonatów, ale większość i tak wybierze produkt microsoftu – bo Poważne Firmy(tm) go używają. Bo gdy pójdzie w niej pracować, to będzie wiedział co to za tajemniczy program i jak go w ogóle obsługiwać.

  7. Awatar qwe
    qwe

    To faktycznie jakiś żart. C# 4 wprowadza masę innych zmian, a najważniejsza jest chyba ciut łatwiejsza obsługa COMowych obiektów.
    W samym VS doszło wsparcie testów, a autor pisze o jakimś gradiencie (?!). W d* mam gradient. Mnie osobiście cieszy fakt, że MS rozwija również Visual C++ (obsługa gigantycznych projektów przez Intellisensa), a nie tylko V C#.
    A na koniec forma notki:

    Rozszerzenia równoległości. Czyli programowanie równoległe. Do tej pory w postaci dodatkowego pakietu. Teraz wrzucone w jeden worek z całą resztą. No i dobrze. Produkt jest już dosyć rozwinięty, a 2 rdzenie to już prawie każdy ma w laptopie.

    No żal.

  8. Awatar gordon
    gordon

    news troszke stary, visual jest dostepny od jakiegos czasu.

    http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?F…

    tutaj jest download ze strony MS. Samego VS chyba tez mozna sciagnac, nie jestem pewnien, napewno mozna maszyne sciagnac.

    zainteresowanych co do nowosci wprowadzonych w c# 4.0 odsylam do channel9

    http://channel9.msdn.com/pdc2008/TL16/

    (na tej stronie jest duzo o visualu 2010 i nowosciach w c# 4.0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *