Wczoraj nad ranem wydano nową wersję zestawu dla programujących w Qt. Do Qt SDK, bo o nim mowa, trafiły nowe wersje bibliotek oraz zintegrowanego środowiska programistycznego. O ile w pierwszym przypadku możemy mówić raczej o drobnych usprawnieniach i poprawkach, o tyle w Qt Creatorze mamy już bardziej znaczące zmiany.
Co więc poprawiono w bibliotekach? Przede wszystkim wszelkiego rodzaju wykryte błędy, ale nie tylko. Linia 4.5 już w swoich założeniach miała cechować się zwiększonym naciskiem na wydajność, a efekt finalny tylko to potwierdził. Trend ten nie zmienił się także w przypadku tego tzw. bug-fix release’u (wydania mającego za zadanie być zasadniczo wolnym od uprzednio znalezionych błędów). Optymalizacji poddano wiele obszarów Graphics View Framework (w skrócie: moduł pozwalający na zarządzanie i interakcję z graficznymi obiektami 2D na wirtualnej scenie oraz ich wizualizację). Inna drobnostka to usprawnienie demonstracji z arkuszem kalkulacyjnym o możliwość wydruku (poprzedzonego jego podglądem). Po szczegóły zapraszam na stronę Changes 4.5.1.
Nowości w Qt Creatorze są dużo bardziej namacalne, przynajmniej dla niektórych. O części wspominaliśmy już przy okazji wydania QtCreator 1.1 RC1. Miłośnicy Eclipse’a czy NetBeansa z przyjemnością wykorzystają przenoszenie się między deklaracjami a definicjami lub konkretnymi użyciami zmiennych, funkcji i metod z pomocą stosownych kliknięć w nie i klawisza Ctrl. Zwolennicy Vima ucieszą się, że zaznaczenie przenosi się przy wchodzeniu i wychodzeniu z trybu FakeVim. Konserwatyści dostrzegą zwiększoną czułość zapamiętywanych przez edytor czynności, co ułatwi im wycofywać błędy. Posiadacze 1.7 megapikselowych ekranów i większych bez wahania podzielą sobie ekran dużo swobodniej niż mogli to zrobić w poprzedniej wersji. Natomiast niemal każdy lubujący się w wyklikiwaniu oprogramowania wypróbuje edytor sygnałów i slotów, który wreszcie tu zagościł. Żądnych dokładniejszych informacji o zmianach odsyłam do Changes Qt Creator 1.1.
Qt SDK 2009.02 jest do pobrania spod adresu:
http://www.qtsoftware.com/downloads.
To nie koniec dobrych wieści. Niemalże w cieniu pojawiły się nowe wydania dwóch tzw. rozwiązań (Qt Solutions), będących dodatkami do standardowych bibliotek Qt, które dzięki wprowadzeniu przez Nokię licencjonowania na zasadach LGPL stały się dostępne także dla klientów niekomercyjnych. Zaktualizowane rozwiązania to: Qt State Machine Framework (moduł do budowania hierarchicznych automatów skończonych) i Qt Animation Framework (moduł do tworzenia animacji), które pojawiły się w wersjach odpowiednio 1.1 i 2.3. Szczegóły w języku angielskim znajdziecie w linkach pod numerami wersji.
Trolle jak zwykle nie próżnują…
Dodaj komentarz