Random Hacks of Kindness

Dostrzegasz problemy światowe, którym technologia może zaradzić? Czy może rozumiesz technologię, ale nie wiesz jak użyć jej, by poprawić sytuację ludzkości? Jeśli tak, to zapraszamy na Random Hacks of Kindness oraz Open Data Day! RHoK, czyli Random Hacks of Kindness to dwudniowe spotkanie szeroko pojętych specjalistów technicznych (programistów, grafików) z ludźmi zaangażowanymi w działalność organizacji pozarządowych.

Zapożyczona ze świata hackerskiego formuła hackatonu zakłada wspólne wypracowanie konkretnych rozwiązań technologicznych w czasie jednego weekendu. Inicjatywa łączy umiejętności ekspertów technicznych z wiedzą osób zainteresowanych problematyką społeczną w celu stworzenia rozwiązań technologicznych pomocnych w rozwiązywaniu problemów społecznych. RHoK to ogólnoświatowe wydarzenie, które odbywa się w dniach 3-4 grudnia, w tym roku po raz pierwszy w Warszawie. Jest to inicjatywa dla każdego, kto chce wykorzystać technologię, by zmienić świat na lepsze.

Przebieg:

Wydarzenie rozpoczyna się prezentacją pomysłów, które mogą stać się przedmiotem prac podczas hackatonu. Pomysł może zgłosić każdy, prezentując go podczas wydarzenia lub opisując na stronie. Następnie osoby zainteresowane danym pomysłem formują grupy i w ciągu dwóch dni tworzą rozwiązanie, które na koniec prezentują całej sali. Ostatecznym celem jest dopracowanie prototypu i wprowadzenie go w życie, tak by miał wymierny wpływ na rzeczywistość. Praca grup jest oceniana przez ekspertów ds. technologii i problematyki społecznej. Najlepsze z rozwiązań zyskują uznanie oraz nagrody.

Aby wziąć udział w RHoK należy zarejestrować się na stronie rhok.org Na oficjalnej stronie inicjatywy można znaleźć więcej informacji o samym wydarzeniu, jak również opisy projektów realizowanych w poprzednich latach.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

12 odpowiedzi na „Random Hacks of Kindness”
  1. Awatar michuk
    michuk

    Fajna inicjatywa!

  2. Awatar abcman
    abcman

    Nie ma takich problemów światowych, którym technologia może zaradzić. Lekarstwem na np. głód, wojny, ataki terrorystyczne, ataki religijne, nietolerancje rasowe, mizoginizm (np. ten w świecie islamu) jest zmiana świadomości ludzi. I tylko ona. Nowoczesna technika bez takiej świadomości pomoże co najwyżej na szybszą likwidację ludzkości.

    1. Awatar quar
      quar

      Do pewnego stopnia masz rację. Chociaż technologia naprawdę mogłaby znacznie polepszyć nasze życie i uczynić świat lepszym. Niestety często tak jest, że koncerny bronią starych pomysłów, blokując innowacje. Co się dzieje z cenami paliwa. Samochody na ropę mogłyby jeździć na olej rzepakowy. Podobno jest wierutną bzdurą, że rzepak psuje silniki. Olej rzpakowy jest bardziej ekologiczny, zarówno w trakcie produkcji jak i w trakcie spalania. W starszych samochodach nawet nie trzeba robić specjalnych modyfikacji. Technologia jest potrzebna, by stworzyć sieć stacji benzynowych w których olej można by kupić. Tankowanie w Tesco jest mało ekologiczne, bo zostaje pod skepem mase trudno biogradowalnych opakowań. W starszych samochodach można zrobić niewielką zmianę konstrukyjną by umożliwić jazdę na rzepaku zimą. W przypadku zupełnie nowych konstrukcji, ponoć wszystko jest kwestią softu, trzeba zfalshować elektronikę silnika, i tu są potrzebni owi wymienieni programiści i specjaliści ale i to da się zrobić. Od czasu do czasu słyszy się w internecie o odpowiednich modach. Ponoć w ten sposób można znacznie usprawnić proces spalania, a nawet znacznie ograniczyć zapach "fryty". Ale co nam po naukowcach, programistach gdy prawo jest chore. Nawet gdyby chcieć legalnie odprowadzić akcyzę od zakupu oleju, nie da rady. Kilka osób próbowało spotkało się głupkowatym uśmieszkiem urzędników… Łapka łapkę myję. Koncerny się bronią. Ktoś musi płacić arabskiemu szejkowi…

      1. Awatar koniarilla
        koniarilla

        Co do rzepaku to jest tez ryzyko. W Meksyku jezdza na etanolu, a to spowodowalo, ze wiecej upraw przesiadlo sie z uprawy kukurydzy konsumpcyjnej na technologiczna, a to znow podwyzszylo ceny zywnosci. Wyzsze ceny zywnosci powoduja to ze biedni sa jeszcze bardziej biedni. Kazdy kij ma dwa konce, wiec moze pazernosc tych zlych korporacji robi nam przysluge.
        @abcman – "Lekarstwem na np. głód, wojny, ataki terrorystyczne, ataki religijne, nietolerancje rasowe, mizoginizm (np. ten w świecie islamu) jest zmiana świadomości ludzi"
        Wojny, nietolerancja i fanatyzm to atawizmy, i zmiana swiadomosci nic tu nie da. Moze na chwile, moze na 10 – 15 lat, jako jakis hipisowski eksperyment, ale na stale zachowan agresywny nie da sie z czlowieka wyrwac czy wykorzenic. I zadna parada tego nie zmieni. Poza tym jak gatunek stojacy na szczycie drabiny, nie majacy zadnych naturalnych wrogow, musi sam od czasu do czasu "przesiac" geny – glownie przez cylkiczne miedzynarodowe konflikty zbrojne.

        1. Awatar abcman
          abcman

          Postęp techniczny sprawia, że moc dostępna do dyspozycji każdemu człowiekowi (średnio) rośnie. Dawniej niewielu miało swojego konia, a teraz nie jest problemem mieć pod maską 100 koni mechanicznych. Oznacza to, że jako cywilizacja mamy dwa wyjścia: albo się zmienić, albo się zniszczyć (bo zawsze się trafi ktoś, kto lubi duże bum). Jeśli jest tak jak piszesz "na stale zachowan agresywny nie da sie z czlowieka wyrwac czy wykorzenic", to wtedy koniec świata jest kwestią czasu. Ja jednak zwracam uwagę na to, że świadomość przeciętnego człowieka sprzed 1000 lat jest niższa niż dzisiaj. Jest tak dlatego, że taki człowiek z tamtej epoki nie widział np. nic niestosownego w istnieniu władców absolutnych albo w wielkich nierównościach społecznych. Dzisiejszy przeciętny człowiek taką świadomość ma. Jest rozwój świadomości? Jest.

        2. Awatar troll
          troll

          > Co do rzepaku to jest tez ryzyko. W Meksyku jezdza na etanolu, a to spowodowalo,
          > ze wiecej upraw przesiadlo sie z uprawy kukurydzy konsumpcyjnej na technologiczna,
          > a to znow podwyzszylo ceny zywnosci.

          Bardzo słuszna uwaga. Dodatkowo popyt na biopaliwa jest kreowany przez ulgi podatkowe (a więc ukryte dopłaty z kieszeni podatnika) i obowiązek stosowania, co oczywiście podbija ceny kukurydzy, zwiększa areał kukurydzy kosztem innych upraw, co znów zmniejsza plony innych upraw (np. ukochanej przez ekowojowników soi) i podbija ich ceny. Szkoda, że ekowojownicy nie dostrzegają takich zależności.

      2. Awatar mikolajs
        mikolajs

        Alternatywą dla ropy tymczasowo jest gaz, później może rozpowszechni się wytwarzanie biopaliwa z odpadów organicznych, ale ostatecznie musimy przejść na wodór pozyskiwany z energii słonecznej.
        Szejkom arabskim płaci się bo i tak u nich jest na razie najtaniej.

      3. Awatar kwahoo
        kwahoo

        "W przypadku zupełnie nowych konstrukcji, ponoć wszystko jest kwestią softu, trzeba zfalshować elektronikę silnika, i tu są potrzebni owi wymienieni programiści i specjaliści ale i to da się zrobić."
        "Ponoć" to tutaj słowo-klucz. Wprowadzenie estrów jest nieco bardziej skomplikowane (działanie korozyjne), czystego oleju rzepakowego wręcz niemożliwe (lepkość).

    2. Awatar Jorge
      Jorge

      Retorycznie: A co kształtuje świadomość?

      1. Awatar abcman
        abcman

        Pozwolę sobie odpowiedzieć na retoryczne pytanie, bo odpowiedź zależy od człowieka. Jeden powie, że byt, drugi, że technologia, a trzeci co innego.
        Ja zaś odpowiadam, że ze względu na wolną wolę, każdy z nas sam sobie kształtuje świadomość. Niezależnie od bytu (tylko bez skojarzeń! ;)) i od technologii.

  3. Awatar troll
    troll

    > Najlepsze z rozwiązań zyskują uznanie oraz nagrody.

    A ja myślałem, że najlepsze z rozwiązań są wdrażane w prawdziwym świecie i zmieniają go na lepsze. Ale jestem naiwny…

  4. Awatar 123
    123

    nie moglem sie zarejestrować
    tu jest moj pomysl http://pokazywarka.pl/x5zkl6/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *