Uniwersytet w Auckland (Nowa Zelandia) przyznał Alexowi Wilsonowi znanemu jako yourpalal, stypendium 2011/12 International Summer Scholarship na projekt badawczy związany z Haiku!
Ciekawe czasy nastały! Haiku Inc. jest coraz bliżej opłacenia 12-miesięcznego kontraktu jednego z głównych programistów. Dziękujemy darczyńcom! Podczas BeGeistert 024 dokonano wielu zmian w kodzie. A Google zaakceptowało projekt Haiku w nadchodzącym Google Code-In 2011. Następnie system kontroli wersji został przeniesiony z subversion do git. A na sam koniec tego wszystkiego, to Uniwersytet w Auckland przyznał Alexowi Wilsonowi znanemu jako yourpalal, stypendium 2011/12 International Summer Scholarship na projekt badawczy związany z Haiku! A także uniwersytet wystosował otwarte zaproszenie dla dodatkowych studentów i odwiedzających ich gości.
Jak być może pamiętacie, to Alex przyłączył się do projektu Haiku, gdy jako student brał udział w Google Summer of Code 2010. Zajmował się wtedy uczynieniem API Haiku ogólnodostępnym. A w tegorocznym lecie Alex uczestniczył w Google Summer of Code 2011, jako jeden z mentorów Haiku, gdzie pomagał jednemu ze studentów w innym długoterminowym zagadnieniu.
Jego stypendium jest warte 5000 dolarów nowozelandzkich i będzie trwało dwa miesiące. Tymczasowy tytuł jego pracy badawczej to “Integracja aplikacji webowych i GUI”. Poprzednia praca z API Haiku na pewno mu się przyda. Dr Christof Lutteroth będzie nadzorował Alexa. Christof ma już na swoim koncie projekty badawcze które obejmują Haiku – Auckland Layout Model (ALM) i Stack & Tile.
Jak wspomniano wcześniej, to istnieje możliwość rozszerzenia tej naukowej okazji na innych. Oczywiście ludzie związani z Haiku będą w tym bardziej biegli, ale każdy zainteresowany może zyskać nowe doświadczenie. Oto list od Christofa:
W ciągu ostatnich paru lat, było kilka projektów związanych z Haiku na Uniwersytecie w Auckland. Najbardziej znany z nich to właśnie Stack & Tile, który oferuje metodę organizacji działających aplikacji, która to polega na łączeniu okien i przełączania się między nimi za pomocą kart( tak jak to jest w przeglądarkach internetowych – przyp. tłum.).
My, Christof Lutteroth i Gerald Weber z Wydziału Informatyki, chcielibyśmy kontynuować tę tradycję wykorzystania Haiku jako platformy do badań naukowych. Poszukujemy potencjalnych studentów podyplomowych i odwiedzających nas z zagranicy, aby wykorzystać tę okazję do dalszego ich kształcenia, jak również rozwoju Haiku.
Byłoby nam bardzo miło nadzorować podyplomowe projekty dla magistrów i doktorów związane z Haiku. Studenci studiów podyplomowych będą musieli płacić czesne. W rezultacie wskazane jest, aby pozyskać sobie stypendium w tym celu. Większość krajów oferuje stypendia na studia zagranicą, i jesteśmy zadowoleni że obsługujemy takie aplikacje.
Istnieje też alternatywna możliwość polegająca na przyjęciu przez Uniwersytet w Auckland odwiedzających nas gości. Odwiedzający może zostać zatrudniony przez uniwersytet. Czasem goście to studenci z innych państw, którzy mają wspólne zainteresowania badawcze z miejscowymi naukowcami. To może być interesujące dla studenta który otrzymuje finansowanie z macierzystej uczelni i chce razem z nami skupić się na projektach związanych z Haiku. Wiele uniwersytetów wspiera finansowo swoich doktorantów, którzy udają się za granicę by wspierać różne projekty i się dokształcać.
Jeżeli jesteście zainteresowani, to skontaktujcie się z Christof’em Lutteroth’em lub z Gerald’em Weber’em.
Dziękujemy Uniwersytetowi w Auckland za tę możliwość dalszej edukacji współpracowników projektu Haiku, jak i jego rozwój.
Dodaj komentarz