Rodzaje drukarek i ich przeznaczenie – znajdź urządzenie dla siebie!

Artykuł partnera

Za najpopularniejsze rodzaje drukarek uważane są urządzenia laserowe i atramentowe, które już od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród użytkowników. Podczas wyboru drukarki należy wziąć pod uwagę nasze potrzeby, co pomoże dobrać rodzaj urządzenia według jego zastosowania, tak by spełniał nasze oczekiwania. Sama technologia nanoszenia wydruków na papier ma wpływ na jakość wydruków, która zależnie od okoliczności, może mieć ogromne znaczenie.

Według zapowiedzi, postępująca cyfryzacja świata miała przyczynić się do zmniejszenia zapotrzebowania na wydruki. Tak się jednak nie stało. Nadal w wielu sytuacjach wymagane są papierowe kopie dokumentów, a zatem nie słabnie popularność urządzeń drukujących, które znajdują się w niemal każdym domu i w każdym biurze.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów drukarek. Największą popularnością cieszą się urządzenia laserowe i atramentowe, ponieważ są one najbardziej uniwersalne. Wszystkie typy drukarek różnią się między sobą przede wszystkim jakością wydruku oraz technologią. Właśnie dlatego należy dobierać drukarkę do swoich potrzeb, uwzględniając intensywność jej użytkowania.

Szczegółową charakterystykę rodzajów drukarek znajdziesz tutaj.

Rodzaje drukarek i ich zastosowanie

Poszczególne rodzaje drukarek różnią się między sobą budową, zastosowaniem, sposobem działania oraz najważniejszymi parametrami. Głównym czynnikiem decydującym o wyborze konkretnego rodzaju urządzenia drukującego powinien być sposób jego wykorzystania. Użytkownik, który będzie drukował duże ilości dokumentów będzie potrzebował innego urządzenia niż osoba drukująca sporadycznie lub w kolorze.

Drukarka laserowa

Drukarki laserowe w ostatnim czasie cieszą się ogromną popularnością, głównie ze względu na niskie koszty eksploatacji. Urządzenia te są droższe w zakupie, szczególnie w wersji kolorowej. Wykorzystywane są w miejscach, gdzie zapotrzebowanie na wydruki jest duże. Charakteryzują się one szybkością pracy i wysoką jakością wydruków, co doceniane jest głównie w biurach.

Urządzenia laserowe wykorzystują w swojej pracy światło lasera lub diody LED. Promień lasera odbija się od wirującego lustra i zespołu soczewek, a potem odwzorowuje obraz na naładowanym dodatnio lub ujemnie bębnie światłoczułym. Powstaje w ten sposób utajony obraz wydruku. Bęben jest umiejscowiony w pobliżu zespołu wywołującego, posiadającego wkład z tonerem. Proszek zostaje przyciągnięty do miejsc, w których laser naniósł utajony obraz wydruku. Są one umieszczane na arkuszu papieru, transportowanego pomiędzy rolkami, znajdującymi się pod bębnem.

Cząsteczki tonera, zostały umieszczone na papierze jedynie elektrostatycznie. Aby zostały utrwalone kartka musi przejść przez fuser, który jest utrwalaczem termicznym. Temperatura wynosi tu około 200 stopni. Przy pomocy wałków dociskowych toner zostaje wprasowany w papier. Wszystko to trwa jedynie kilka sekund.

Drukarki laserowe odznaczają się szybkim wydrukiem czystego tekstu, dzięki czemu są rozwiązaniem wybieranym przede wszystkim w biurach, gdzie zapotrzebowanie na wydruki jest ogromne i liczy się szybkość pracy urządzenia, ale także wysoka jakość wydruków.

Wykorzystanie tonera pozwala na uniknięcie problemów z zaschniętym tuszem, które mogą pojawić się w przypadku rzadkiej eksploatacji drukarki atramentowej. Urządzenia laserowe są uważane za trwalsze, przez co są też droższe w zakupie. W sklepach dostępne są również laserowe urządzenia wielofunkcyjne.

Materiały eksploatacyjne przeznaczone do drukarek laserowych są droższe w zakupie, jednak wystarczają na o wiele więcej wydruków, przez co są ekonomiczniejsze. W zależności od pojemności kasety tonera mogą one wystarczać na 1500-8000 stron.

Drukarka atramentowa

Drukarki atramentowe są najczęściej wybierane przez prywatnych użytkowników, którzy nie drukują często, ale regularnie i niekiedy w kolorze. Są one tańsze w zakupie niż urządzenia laserowe, jednak w tym przypadku należy uważać na chwyty producentów – zazwyczaj im tańsza w zakupie drukarka, tym droższa jest ona w eksploatacji. Zdarzają się również sytuacje, kiedy zakup nowego wkładu atramentowego przewyższa wartość urządzenia. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie przed zakupem, ile będą nas kosztować materiały eksploatacyjne.

Urządzenia atramentowe dzielą się na dwa rodzaje – te, które posiadają głowicę zintegrowaną z kartridżami oraz te, które mają głowicę zintegrowaną z drukarką. Największą wadą drukarek atramentowych jest fakt, iż tusz z łatwością zasycha, gdy urządzenie nie jest zbyt długo eksploatowane. Dlatego też zaleca się, by przynajmniej raz w tygodniu wydrukować kilka stron dokumentu, aby nie doszło do zaschnięcia tuszu. Zdarzają się bowiem sytuacje, kiedy przyczynia się to do wystąpienia poważnej awarii, szczególnie w urządzeniach, w których głowica zintegrowana jest z drukarką. Jest to na tyle kosztowne, że w większości przypadków nie opłaca się wymieniać głowicy. Znacznie tańszy będzie zakup nowego urządzenia.

Jeżeli drukarka atramentowa posiada głowicę zintegrowaną z kartridżami, usunięcie zaschniętego tuszu jest zdecydowanie łatwiejsze. Czynność ta może zostać wykonana z poziomu oprogramowania, a jeżeli to nie pomoże, konieczna może być regeneracja tuszu. Ostatecznie użytkownik będzie musiał zainwestować w zakup nowego wkładu atramentowego.

Na rynku dostępne są również urządzenia wielofunkcyjne atramentowe, które oprócz funkcji drukowania posiadają również skaner i ksero.

Działanie drukarki atramentowej jest stosunkowo proste – na papierze umieszczane są niewielkie kropelki specjalnie spreparowanego atramentu, przeznaczonego do wydruku.

Urządzenia atramentowe dają możliwość wydruku w kolorze, dzięki czemu są atrakcyjniejsze dla użytkowników. Warto jednak pamiętać, że standardowe kartridże mogą wydrukować jedynie kilkaset stron. Dlatego w sytuacji większego zapotrzebowania na wydruki wybór ten może okazać się nieopłacalny. Wówczas należy rozważyć zakup bardziej zaawansowanego urządzenia drukującego, które z całą pewnością będzie droższe.

Na uwagę zasługuje jeszcze wysoka jakość wydruku oraz szybkość pracy urządzenia. Elementy graficzne zawsze będą spowalniać wydruki, sam tekst natomiast, drukowany jest w zadowalającej prędkości, która jest często porównywalna z tą, którą osiągają drukarki laserowe.

Drukarka igłowa

Drukarki igłowe, nazywane również mozaikowymi, jeszcze nie tak dawno temu, były jednymi z najpopularniejszych urządzeń drukujących, które gościły w niemal każdym domu. Drukarki igłowe były stosunkowo niedrogie w zakupie i w eksploatacji w porównaniu do atramentówek, które wówczas wchodziły na rynek.

Wydruki przy pomocy tych urządzeń opierają się na zastosowaniu taśmy barwiącej, podobnej do tej w maszynach do pisania. Obecnie wykorzystywane są do wydruku paragonów i faktur. Najpopularniejsze urządzenia zostały wyposażone w głowice 9- i 24-igłowe. Na runku dostępne są również drukarki wielogłowicowe, gdzie każda z nich odpowiada za wydruk innego fragmentu wiersza.

Głowice w urządzeniu poruszają się w górę i w dół lub w przód i w tył, względem kartki papieru.

Drukarka termotransferowa

Działanie tego rodzaju drukarki jest bardzo podobne do działania urządzenia igłowego. Jedną z głównych różnic jest użycie taśmy barwiącej jednokrotnego użytku. Barwnik, który się w niej znajduje jest nanoszony na papier na skutek punktowego podgrzania i odciśnięcia przez grzałki głowicy. Ten rodzaj wydruku jest bardzo wytrzymały, dlatego też wykorzystywany jest najczęściej w przemyśle.

Drukarka wierszowa

Drukarki wierszowe pracują jedynie w trybie tekstowym – nie mają możliwości wydruku elementów graficznych. Jednym ruchem stawiany jest cały rząd znaków. Czcionki zostały przymocowane do bębna, obracającego się przed papierem barwiącym, następnie uderzenia specjalnego młoteczka zostawiają ślad na papierze. Urządzenia te są wydajne, ale ich praca jest bardzo głośna. Mają też ograniczony zakres znaków, co z kolei wpłynęło na ich niewielką popularność.

Działanie drukarki wierszowej polega na uderzaniu młoteczków przez papier i taśmę barwiącą w bęben, gdzie znajdują się wypukłe znaki. Każdy cykl obrotów zawiera odpowiednie znaki – jest ich w całym obwodzie 64 z alfabetu łacińskiego, a także znaki specjalne i cyfry. Unowocześnione modele posiadały polskie znaki. Ten rodzaj drukarek był najbardziej popularny w latach 80. Obecnie są już bardzo rzadko spotykane.

Drukarka sublimacyjna lub termosublimacyjna

Te rodzaje drukarki wykorzystują ciepło w celu naniesienia barwnika na papier. Zostaje on częściowo podgrzany, na skutek czego przechodzi ze stanu stałego bezpośrednio do gazowego. Właśnie pod tą postacią osiada na papierze.

Te typy drukarek wykorzystuje się najczęściej do wydruku zdjęć. Warto jednak pamiętać, że konieczne jest użycie folii lub papieru fotograficznego, które są odporne na wysokie temperatury. Na końcu fotografie zostają pokryte bezbarwną folią, zabezpieczającą je przed wilgocią i działaniem światła. W żaden sposób nie zniekształca ona kolorów.

Wydruki zdjęć osiągają bardzo wysoką jakość, jednak ich wydruk trwa o wiele dłużej w porównaniu do drukarek atramentowych.

Czym kierować się przy wyborze rodzaju drukarki?

Podczas podejmowania decyzji zakupowej warto zwrócić uwagę na parametry poszczególnych urządzeń, które wpłyną na pracę drukarki. Warto pamiętać, że wybór rodzaju drukarki, a podjęcie decyzji, co do konkretnego modelu to dwie zupełnie inne kwestie.

Urządzenie drukujące powinno spełniać oczekiwania użytkowników. Jeżeli drukują oni głównie dokumenty i to w ogromnych ilościach – najkorzystniejsza będzie drukarka laserowa. Jeżeli od czasu do czasu wydruki będą posiadały kolorowe grafiki, a samo drukowanie będzie odbywało się rzadziej, aczkolwiek regularnie, warto zastanowić się nad zakupem urządzenia atramentowego.

Podczas wyboru drukarki warto wziąć pod uwagę koszt wydruku jednej strony oraz wydajność urządzenia. Nie bez znaczenia jest również szybkość i jakość wydruku. Na tym etapie należy też zorientować się w kosztach materiałów eksploatacyjnych, co jest szczególnie ważne w przypadku drukarek atramentowych, których koszty zakupu są często zaniżane przez producentów. Odbijają oni to sobie na zawyżonych cenach materiałów eksploatacyjnych, które niekiedy mogą nawet przekraczać wartość urządzenia.

Rodzaje drukarek a wynajem urządzeń

Odpowiednio dobrana drukarka znacznie ułatwia wykonywanie codziennych obowiązków. Największym błędem popełnianym przez przedsiębiorstwa jest zakup urządzeń drukujących bez wcześniejszej analizy zapotrzebowania na wydruki, szybkości pracy czy jakości wydruków. Problematyczne jest również sprawowanie opieki nad urządzeniami. W firmach rzadko znajduje się jedna osoba odpowiedzialna za serwisowanie drukarek i dbanie o materiały eksploatacyjne. W ten sposób powstają przestroje w pracy urządzeń przy jednoczesnym przeciążaniu innych drukarek. Doprowadza to do ich wcześniejszego wyeksploatowania, ponieważ każde urządzenie powiada miesięczny limit wydruków, który permanentnie przekraczany przyczynia się do skrócenia żywotności drukarki.

Z pomocą przychodzi wynajem drukarek. Specjaliście pomogą w ustaleniu miesięcznego zapotrzebowania na wydruki i wezmą pod uwagę ich rodzaj. Na tej podstawie dobiorą odpowiednie urządzenie, które spełni oczekiwania pracowników.

Ponadto, dzięki wykorzystaniu systemu zarządzania wydrukiem, poziom materiałów eksploatacyjnych i stan drukarek, są stale monitorowane przez pracowników firmy zewnętrznej. W ten sposób dokładnie wiedzą oni kiedy należy wymienić tusz lub toner w drukarce oraz dlaczego przestała działać. W przypadku lżejszych awarii, są one usuwane na miejscu – opiekun drukarek może przyjechać z odpowiednimi narzędziami, ponieważ wie, jaka część urządzenia uległa awarii. Natomiast wtedy, gdy sprzęt wymaga odesłania do serwisu, na jego miejsce dostarczana jest inna drukarka o tych samych lub wyższych parametrach, która będzie służyła użytkownikom do czasu naprawienia poprzedniego urządzenia. W ten sposób firmie nie grożą przestoje w pracy drukarek.

Podsumowanie

Dostępne na rynku rodzaje drukarek nie ograniczają się jedynie do urządzeń laserowych i atramentowych. Należy pamiętać, że wybór powinien zostać oparty na potrzebach użytkownika oraz parametrach urządzenia.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *