Sektor Data Center rośnie w siłę. Wkrótce będzie warty 75 mld USD

Data Center jest jedynym sektorem IT, który w minionym roku odnotował wzrost (o 1,8 proc.) wynika z najnowszych badań opublikowanych przez Instytut Gartnera. Wszystko wskazuje na to, że ten trend będzie kontynuowany w 2016 r. Oznacza to, że wobec stale rosnącej ilości danych przesyłanych za pomocą nowych technologii, wzrasta potrzeba poszukiwania skutecznych rozwiązań, które zapewnią rozwój światowego jak i lokalnego biznesu.

Nowe technologie w coraz większym stopniu odgrywają kluczową rolę w przedsiębiorstwach i niejednokrotnie stanowią podstawę do wprowadzenia zmian przez menadżerów. Według najnowszych badań, aż 80 proc. procesów biznesowych zostanie w najbliższych latach zmodernizowanych pod kątem Big Data, czyli odpowiedniego przetwarzania i analizy dużej ilości danych. Sukces firm w coraz większym stopniu zależy od tego jak uda się dobrać i zanalizować zdobyte informacje oraz narzędzia IT i wykorzystać je w tworzeniu fundamentów budowania i wdrażania strategii. Aby zdać sobie sprawę z ilości danych jakie są przesyłane przez sieć wystarczy wspomnieć, że w ciągu minuty wysyłanych jest prawie 7 milionów wiadomości w serwisie Facebook, ponad 4 mln zapytań w wyszukiwarce Google, 438 tysięcy zapytań w Wikipedii, 194 tys. pobranych aplikacji mobilnych. Wszystkie te procesy do prawidłowego przebiegu potrzebują odpowiedniej infrastruktury sieciowej.

Cloud computing napędza rozwój Data Center

Z usług chmury obliczeniowej korzystają już nie tylko małe i średnie przedsiębiorstwa, ale również największe firmy oraz, w coraz większym stopniu, administracja państwowa. Za przykład mogą posłużyć tutaj służba zdrowia czy Urzędy Skarbowe. Szacuje się, że już za cztery lata wartość usług w chmurze, zarówno tej prywatnej jak i publicznej wyniesie w Polsce 450 mln dol. Aby uzmysłowić sobie wielkość tej sumy wystarczy wspomnieć, że będzie to ok. 11 proc. całego lokalnego rynku usług IT. Skąd tak duże zainteresowanie tym rozwiązaniem?

Popularność usług w chmurze wiąże się z coraz większą dbałością właścicieli przedsiębiorstw o klienta. Nieustanna konkurencja powoduje, że aby zyskać przewagę nad rywalem, trzeba znaleźć takie rozwiązanie, które zyska odzwierciedlenie w usprawnieniu biznesu i wzroście słupków sprzedaży. – przekonuje Łukasz Polak, wiceprezes Beyond.pl. – Chmura obliczeniowa dzięki nieograniczonym możliwościom daje szansę rozwoju zupełnie nowych modeli biznesowych i wspiera rozwój innowacyjnych projektów bazujących na technologii – dodaje.

Na popularności i zwiększeniu wykorzystania wpływa chęć zastosowania nowych rozwiązań IT pojawiających się na rynku i ich skutecznego połączenia. Takie zagadnienia jak Big Data, analityka czy mobilność, pozwolą w znacznie lepszym stopniu zrozumieć potrzeby klienta a stąd już niedaleka droga do biznesowego sukcesu. Jednak aby te wszystkie aspekty miały szansę działać, potrzebna jest wydajna i elastyczna infrastruktura IT.

infografika_Data_Center_rosnie_w_sile

Data Center przyszłości

Wyzwania IT rosną niemal z dnia na dzień, wymagając od centrów danych nieustannego poszukiwania nowych rozwiązań i sposobów na zwiększenie mocy obliczeniowej, oraz dostarczenie jeszcze wyższego poziomu bezpieczeństwa i lepszej efektywności w celu utrzymania konkurencyjności. Nowoczesne centrum danych powinno posiadać kilka kluczowych aspektów, które zapewnią szczytową wydajność pracy przy niskich kosztach i zapobieganiu wystąpieniu przerwy w dostawie usług.

W Data Center na miarę dzisiejszej technologii nie może zabraknąć doskonałej łączności, wykorzystania w optymalny sposób rozwiązań w chmurze oraz ciągłości działania. Do tego należy pamiętać o aspektach bezpieczeństwa kluczowych elementów infrastruktury tj. zasilanie, chłodzenie, i ochrona przeciwpożarowa. Wszystko to powinno znajdować się w doskonale przygotowanej architekturze odpornej na zagrożenia z zewnątrz.

Aby sprostać oczekiwaniom, które niosą nowe trendy i technologie nie trzeba posiadać w przedsiębiorstwie wyspecjalizowanych zasobów, ani skomplikowanej infrastruktury IT. Znacznie korzystniejszą opcją jest powierzenie usług IT zewnętrznym partnerom, którzy posiadają odpowiednie zasoby. Takie rozwiązanie pozwoli skupić się tylko na prowadzeniu i rozwijaniu swojego biznesu – przekonuje Łukasz Polak, wiceprezes Beyond.pl.

Kolejne wdrożenia przyśpieszą przejście firm i instytucji w chmurę

O skali popularności nowoczesnych rozwiązań i jej powszechnym wykorzystaniu świadczyć może przykład Estonii, która w trosce o swoje cyberbezpieczeństwo zdecydowała się na przeniesienie rządowych danych do chmury obliczeniowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu sprawniejsze stanie się zarządzanie krajem w sytuacjach klęsk żywiołowych, cyberataków czy załatwiania codziennych urzędowych spraw. Wszystko to przy zapewnieniu obecnych trendów w bezpieczeństwie IT, które według raportu EY, obejmuje takie aspekty jak: bezpieczeństwo środowisk mobilnych, edukacje w zakresie bezpieczeństwa chmury, usprawnienie zarządzania dostępem do danych czy przeciwdziałanie wyciekom poufnych informacji. Czy za przykładem Estonii podążą inne kraje Unii Europejskiej? Czas pokaże, jednak już teraz kompetencje dotyczące wykorzystania potencjału jakie oferuje chmura mają strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa zarówno Państw jak i przedsiębiorstw.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

Jedna odpowiedź do „Sektor Data Center rośnie w siłę. Wkrótce będzie warty 75 mld USD”
  1. Awatar Adam
    Adam

    Zgadzam się w pełni. Usługi w chmurze stają się coraz bardziej popularne. Wzrośnie zapotrzebowanie na tego typu usługi it. To dobrze, że już nie tylko duże ale średnie i małe przedsiębiorstwa będą mogły z nich korzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *