SimCity na OLPC

Menu dla Sugar

Prace trwają już od wielu miesięcy, ale dopiero niedawno serwisy informacyjne przekazały, że projekt OLPC umieści na swoich laptopach specjalną wersję klasycznej gry SimCity. “Micropolis” to pierwotna nazwa gry a zarazem nazwa kodowa portu SimCity na platformę pythonową z wykorzystaniem interfejsu Sugar. Smaczku dodaje fakt, że zajmuje się tym Don Hopkins, autor portu na Uniksy i Linuksa z początku zeszłej dekady.

Micropolis ma być współczesnym odpowiednikiem języka edukacyjnego Logo, pobudzając wyobraźnię dzieci w konstruowaniu, projektowaniu i przy okazji — programowaniu.

Możliwości są naprawdę wielkie. Hopkins przewiduje, że Micropolis można będzie rozszerzać i oskryptowywać w Pythonie, dodawać własne wtyczki, zmieniać wygląd gry, a poszczególne elementy programu wykorzystywać do tworzenia innych gier. Przykładowe nowe funkcje to choćby zbliżenia i dodatkowe warstwy z informacjami w stylu Google Maps, możliwość pisania blogów dotyczących miejsc na wirtualnej mapie, przewijanie historii tworzonego miasta czy też zespołowa praca nad budową poprzez lokalną sieć mesh. Powstaje nawet odpowiednik SecondLife w 2D — spójny świat miast o nazwie OLPCities!

OLPC korzysta z różnych źródeł wolnych treści do udostępnienia na swoich laptopach. Obok Micropolis jest między innymi statyczna wersja Wikipedii czy kilka różnych albumów kompilacyjnych z Jamendo. Specjalny album dla OLPC przygotował też DJ Spooky.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

3 odpowiedzi na „SimCity na OLPC”
  1. Awatar Gf
    Gf

    fajne. właściwie to nawet bardzo fajne. jesli by tylko nie całośc była w pythonie i dzialało szybko?

    Jesli miałbym mapę i mógł sie pobawić w zwykłe sim city. do tego mógłbym pisac skrypt do np. zarządzania drogami. dodaję drogi. remontuje je. optymalnie wydaje na remont. to mozna tylko myslec o nowych drogach. A stare przejmowalby juz system skryptow. Jesli do tego byla ba jakas internetowa baza budynkow to czemu nie. Fajny pomysl.

    _Ale i tak oczywiście OS łamie patenty_

  2. Awatar shutdownrunner
    shutdownrunner

    całość nie będzie w pythonie.
    http://www.donhopkins.com/drupal/node/129

    wszystko co niewidoczne będzie w c (już jest, ale z tego co napisano trza nad tym popracować), a interfejs to będzie python + cairo, więc nie powinno być wolne. chodzi o to, żeby dzieciaki uczyły się programowania poprzez zabawę – pisanie różnych rozszerzeń, modów, itp. python świetnie się do tego nadaje, bo to język interpretowany + wysokiego rzędu, więc dla początkującego łatwiejszy do "łyknięcia".

  3. Awatar przykuta
    przykuta

    Trochę o OLPC ostatnio pojawiło się w en Wikinews (sporo do tłumaczenia)

    http://tinyurl.com/2c2gxp

    Jakby ktoś miał siły, to niech wypyta jeszcze ile lat mają kobiety w niebieskich wdziankach na głowie na pierwszym zdjęciu i czy tylko produkują, czy tez sa konsumentami. Tak dla higieny umysłu by wypadało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *