Śledzeni na każdym kroku – jak działa podsłuch w telefonie?

Artykuł sponsorowany

W obecnych czasach nie rozstajemy się ze swoimi smartfonami ani na moment. To właśnie dzięki nim jesteśmy w stałym kontakcie ze światem i dbamy o relacje z najbliższymi. Korzystamy z połączeń, smsów i messengerów, sprawdzamy maile, robimy zdjęcia i logujemy się do ulubionych serwisów online. To duże udogodnienie, ale również ogromne zagrożenie dla naszej prywatności. Prosty podsłuch w telefonie pozwala bowiem śledzić nas na każdym kroku.

Nowoczesna technologia z filmów akcji

Sceny znane z filmów sensacyjnych, w których hakerzy podsłuchują rozmowy znanych polityków, biznesmanów lub mafijnych bossów, nie są wcale tak nierealistyczne, jak mogłoby się wydawać. Specjaliści faktycznie korzystają z tzw. BTS-ów – urządzeń będących dodatkową stacją przekaźnikową, przez którą przechodzi nawiązywane połączenie, dzięki czemu możliwe jest przechwycenie nie tylko sygnału, ale również treści rozmów i wiadomości tekstowych.

service1-740x477

Do tego dochodzą wszelkiego rodzaju pluskwy i małe podsłuchy gsm montowane wewnątrz telefonu, które rejestrują nie tylko rozmowy telefoniczne, ale również te, które odbywają się w jego pobliżu. Takie urządzenia są jednak bardzo drogie i zarezerwowane dla odpowiednich służb, które wykorzystują je podczas śledztw i dochodzeń.

Czy mój telefon też może być podsłuchiwany?

Jednak czy ci, którzy nie są finansistami lub popularnymi politykami mogą spać spokojnie? Okazuje się, że niekoniecznie, bowiem istnieje mnóstwo prostszych sposobów, które pozwalają zamontować podsłuch w telefonie. Choć w świetle prawa, za zgodą prokuratury podsłuchiwać mogą tylko uprawnione instytucje, na rynku istnieje mnóstwo aplikacji szpiegujących, które umożliwiają śledzenie komórki i niemal wszystko to, na co pozwala podsłuch np. Longlife 60 . Taki program może zostać zainstalowany ręcznie, ale smartfon może „nabyć” go także przez zalogowanie się na odpowiednią stronę internetową lub pobranie załącznika z wiadomości pocztowej. Gdy aplikacja działa już w jego pamięci, jest właściwie niewidoczna, a użytkownik może nieświadomie narażać się na inwigilowanie swoich rozmów i wiadomości.

Jak działa podsłuch w telefonie?

Podsłuch w telefonie w postaci aplikacji szpiegującej jest najczęściej wykorzystywany do podsłuchiwania rozmów przychodzących i wychodzących, a także odczytywania wiadomości SMS i MMS. To jednak nie wszystkie jego funkcje, bowiem taki program pozwala również:

  • przeglądać pełną historię połączeń,
  • lokalizować aktualną pozycję smartfona,
  • monitorować historię lokalizacji, w których się logował (wszystko w oparciu o sygnał GPS),
  • nagrywać to, co dzieje się w otoczeniu telefonu.

Niektóre z aplikacji umożliwiają także zgrywanie danych, w tym materiałów wideo i zdjęć oraz sprawdzenie aktywności online użytkownika.

Sprawdź swoją komórkę, by chronić się przed inwigilacją

Oczywiście najrozsądniejszym rozwiązaniem jest niepozostawianie swojego telefonu bez opieki oraz instalacja odpowiednich programów zabezpieczających – szczególnie, jeśli często korzystamy z internetu, a telefon służy nam do sprawdzania maili i komunikacji online.

Jeśli jednak mamy podejrzenie, że na naszym smartfonie znajduje się podsłuch gsm, warto przeskanować jego pamięć specjalnym programem do wyszukiwania zagrożeń, wirusów i programów typu „spy”. Ci, którzy jednak często prowadzą rozmowy objęte tajemnicą i zależy im na szczególnej prywatności, mogą skorzystać ze specjalnych systemów szyfrujących, które umożliwiają nawiązanie w pełni zakodowanego połączenia.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *