Studenci pracujący dla Haiku na tegorocznym GSOC

Haiku tak jak w minionych latach, zostało zaakceptowane do programu Google Summer of Code.

Poniżej lista studentów:

1. Yongcong Du doda do Haiku cpuidle, które to jest częścią ACPI. Zajmuje się stanami energetycznymi procesora, w tym przypadku spoczynkiem, dzięki czemu wydłuży się czas pracy na baterii w laptopach. Jego mentorem jest Fredrik Holmqvist.
2. Paweł Dziepak wykona klienta NFSv4 dla Haiku. Jego mentorem jest François Revol.
3. Andreas Henriksson zajmie się dodaniem możliwości rozszerzania partycji z systemem plików BFS. Jego mentorem jest Axel Dörfler.
4. Hamish Morrison zamierza sportować OpenJDK. Jego mentorem jest Andrew Bachmann.
5. Alex Smith będzie pracował nad 64-bitową wersją Haiku. Jego mentorem jest Ingo Weinhold.

Na sam koniec należy wspomnieć, że w tym roku studenci w ramach aplikacji zgłosili 17 patchy. A jeden z patchy autorstwa Yongcong Du, został dodany do kodu źródłowego Haiku i pozwolił na poprawne bootwanie Haiku, na wielu komputerach bazujących na platformach AMD.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

9 odpowiedzi na „Studenci pracujący dla Haiku na tegorocznym GSOC”
  1. Awatar Premislaus
    Premislaus

    W IEEE Spectrum ukazał się artykuł o Haiku – http://spectrum.ieee.org/computing/software/the-d…

    1. Awatar rozwścieczona_ryba
      rozwścieczona_ryba

      Sam artykuł zebrał kilka niezbyt pochlebnych komentarzy na osnews.com.

      1. Awatar Premislaus
        Premislaus

        Wiem, czytałem. Bądźmy szczerzy, każdy news i każdy artykuł, gdzie by się nie ukazał, a jest tam możliwość komentarzy, zawsze ma jakichś oponentów.

        1. Awatar Premislaus
          Premislaus

          Zapomniałem dopisać, że krytyka ograniczyła się do stwierdzenia, że Linux nie był pisany z myślą o serwerach, ale o desktopie, bo Torvalds pisał Linuksa na maszynie z 386 ;).

          1. Awatar rozwścieczona_ryba
            rozwścieczona_ryba

            Były też takie komentarze: "They try to pimp this OS by presenting other OS's as being slow and unstable/'riddled with bugs', which seems like a straw man argument to me. […] So, what exactly will I be able to do with Haiku that I can't do with Windows? And I mean stuff I might actually want to do."

          2. Awatar Premislaus
            Premislaus

            A jakie jest Twoje zdanie?

            Na tle WinXP Haiku jest szalenie responsywne na moim komputerze. To mogę potwierdzić. Wiem też, ze w niektórych dystrybucjach Linuksa zmienia się scheduler na bardziej przyjazny desktopowi( BFS – Brain Fuck Scheduler). Od lat czytam wszystkie strony związane z Haiku i nigdy nie było zarzutu, że coś jest zabugowane. Zabugowane są Linux, Windows, Haiku i wszystkie programy. Społeczność Haiku odróżnia od innych społeczności to, że staramy się podkreślać inność i innowacyjność, niż lepszość. Nie mamy też ambicji bycia wszędzie, ale skupiamy się na desktopie, responsywności, multimediach. Co według mnie jest dobrym założeniem, bo każde narzędzie ma swoje przeznaczenie. Jakbyś się uparł to ściętym końcem obucha młotka porąbiesz drewno, ale lepiej użyć siekiery. A same młotki dzielą się na rodzaje( murarski, geologiczny, szewski, etc.), podobnie systemy operacyjne.

            Co do kolejnego pytania, to co mogę zrobić na Linuksie i Mac OS X, czego nie mogę zrobić na Windowsie? Jest to głupi argument, bo jak się chce używać programów z Windowsa to się instaluje Windowsa.
            http://www.tunetrackersystems.com/ – można zapytać się tej firmy, dlaczego tyle lat siedzą na BeOSie, a teraz migrują na Haiku. Czemu nie przeszli na Windowsa, odpowiedź jest prosta – opóźnienia przy nagrywaniu audio ;).

            Poza tym ludzie dzisiaj często używają kilku systemów operacyjnych. Dyski są tanie, instalatory proste. Wielu ludzi też wirtualizuje.

            Użytkownicy osnews.com nie są też jakaś wyrocznią, siedzą tam tacy sami ludzie co na osnews.pl, stackoverflow, dopreprogramy, etc.

          3. Awatar zra
            zra

            Na tle mojego WinXP, Haiku jest bardziej responsywne na VM postawionym na tym XPku :).
            Ja w Haiku lubię ich klasyfikacje wersji: Naprawdę ciężko zarżnąć Alphę 3 normalnym użytkowaniem.
            Funkcje, którymi można położyć (wyrzucić do debuglandu) Haiku są, ale nie na wierzchu (tabowany tracker, geometria obrazu via grzebanie w pamięci itp.) i nie sposób tego odpalić nie wiedząc o tym, że wchodzi się do niestabilnej strefy. U nich Alpha bardziej znaczy niedokończone, a nie zrobione na szybko i przez to zabugowane (por. ReactOS i słynny "przycisk do robienia bluescreena").

  2. Awatar pvalue
    pvalue

    GSOC w tym roku zapowiada sie ciekawie, mam nadzieje ze chociaż 70% prac zostanie ukonczonych, najbardziej kibicuje javie, moze w końcu uda sie ją skończyć

    1. Awatar Hubert
      Hubert

      Dla mnie też z tegorocznych projektów to OpenJDK oraz NFSv4, później dopiero BFS Partition Resizer – wielu zna potrzebe tego narzędzia – i dopiero pozostałe dwa projekty. Wszystkim jednak równie mocno kibicuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *