Zespół do spraw badania użyteczności Canonical wziął na warsztat Thunderbirda – popularną aplikację pocztową rozwijaną przez Mozilla Messaging. Testy obserwował Andreas Nilsson, grafik zaangażowany między innymi w oprawę wizualną tego programu czy przygotowanie zestawu ikon Tango.
Uczestnicy dobrze ocenili standardowe najczęściej wykonywane czynności, takie jak czytanie, pisanie, odpisywanie i kasowanie wiadomości. Podobał im się zakładkowy interfejs wprowadzony w serii 3.x, system tagowania oraz książka adresowa Thunderbirda.
Chociaż użytkownicy dobrze oceniali również efektywność filtrowania wiadomości, to mieli ogromne problemy z samym ustawianiem filtrów. Oczekiwali też dużo większej elastyczności od folderów pocztowych i nie potrafili odróżnić zwykłych folderów od folderów lokalnych. Nikomu z grupy testerów nie udało się znaleźć załączników na pierwszy rzut oka, spodziewali się zobaczyć je u góry wiadomości. Użytkownicy nie odgadywali, że nie da się edytować załączników na miejscu, a program nie ostrzegał ich o tym od razu.
Zamieszanie wywoływały dwa różne pola wyszukiwania wiadomości – testerzy nie wiedzieli, czym one się różnią. Szukania nie ułatwiał brak tolerancji Thunderbirda na literówki przy wpisywaniu. Okazało się zresztą, że nawet pierwsze kroki wymagają dopracowania, bo choć udawało się pobrać i zainstalować program, to nie mieli pojęcia jak go potem uruchomić.
Wśród mniej palących problemów znalazł się proces zakładania konta pocztowego. Użytkownicy nie rozumieli czemu mają zakładać konto w programie, skoro już przecież je mają, i nie było dla nich jasne czym różni się dostęp POP od IMAP. Trudność sprawiało im znalezienie gdzie ustawia się stały podpis (sygnatury) oraz korzystanie z alertów.
Drobnymi niedogodności Thunderbirda okazało się ustawianie koloru tekstu oraz nawigacja między różnymi okienkami, czyli na przykład jak wrócić do folderu poczty przychodzącej z okienka pisania wiadomości lub z książki adresowej.
Testerzy chętnie widzieliby w programie podręczny kalendarz (obecnie można go doinstalować jako rozszerzenie Lightning – 2 lata temu deweloperzy zdecydowali o nie włączaniu go do programu), a także możliwość pakowania dużych plików bezpośrednio w programie oraz jakieś narzędzia społecznościowe.
Dodaj komentarz