Time Slider w OpenSolarisie 2008.11

Time Slider, czyli narzędzie do automatycznego tworzenia kopii bezpieczeństwa systemu, to jedna z najciekawszych nowych funkcji w systemie OpenSolaris 2008.11, który już wkrótce powinien zostać wydany.

Tworzy ono kopie bezpieczeństwa, wykorzystując do tego celu migawki (ang. snapshots) ZFS. Time Slider jest bardzo konfigurowalny, pozwalając użytkownikowi wybrać systemy plików w puli, które mając być backupowane oraz określić takie parametry, jak częstotliwość tworzenia kopii, ich maksymalna liczba, poziom zajętości dysku po przekroczeniu którego mają być usuwane najstarsze kopie. Nautilus, menedżer plików w OpenSolarisie (GNOME jest domyślnym środowiskiem graficznym w tej dystrybucji) został wyposażony w możliwość przeglądania kopii bezpieczeństwa i odzyskiwania z nich plików.

Na blogu Erwanna Chénedé, pracownika firmy Sun, jakiś czas temu zamieszczony został ilustrowany wpis pt. ZFS snapshot visualization in GNOME, który wyjaśnia czym jest Time Slider, jak go skonfigurować i przeglądać utworzone przez niego kopie bezpieczeństwa.

Oczywiście Time Slider nie uchroni użytkowników przed utratą danych w przypadku awarii dysku. Może być jednak dla nich bardzo pomocny, gdy przypadkowo skasują oni jakieś ważne pliki albo chcą mieć dostęp do starszych wersji swoich dokumentów.

Więcej informacji na temat tego narzędzia można również znaleźć na stronie wiki oraz w OpenGroku, internetowej przeglądarce kodu projektu OpenSolaris.

Aktualizacja (15.12.2008): W Sieci są już dostępne screencasty przedstawiające Time Slidera: jeden z nich przygotował Roman Strobl, a inny wspominany już wcześniej Erwann Chénedé.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

24 odpowiedzi na „Time Slider w OpenSolarisie 2008.11”
  1. Awatar niedzwiedz_2
    niedzwiedz_2

    Bardzo przydatna rzecz 🙂 Przypomina trochę Time Machine z Mac OSa.

    Swoją drogą przydatny byłby podobny ficzer który w podobny sposób pozwalałby na przeglądanie plików usuniętych do kosza. Oczywiście zakładając, że pliki dalej w koszu są.

    1. Awatar szogoon
      szogoon

      Przypomina trochę 'poprzednie wersje' z Windowsa 🙂
      bardzo podoba mi się taka opcja w systemie otwartym.

      1. Awatar adrian5632
        adrian5632

        Nie wiem, gdzie tu widzisz podobieństwo… ZFS automatycznie tworzy zrzuty, a w Windowsie musiałeś sam tworzyć punkty przywracania i w dodatku przywracało to (o ile pamiętam) tylko folder systemowy, a nie cały wolumin.

        1. Awatar osiolek
          osiolek

          Przeciez punkty przywracania robia sie same co jakis czas a takze przy instalacji.

          Poprzednie wersje (chyba sie shadow copies zowie) to co innego i sa w viscie i wyzej i to nie to samo co punkty przywracania.

        2. Awatar foobar
          foobar

          Ale zawartości punktu przywracania nie obejrzysz w taki szybki i przyjemny sposób.

        3. Awatar krzy2
          krzy2

          Panowie, jak zwykle wykazujecie się nieznajomością Windowsa.

          Przedpiścy chodziło o mechanizm Shadow Copy zaimplementowany na poziomie NTFS, a nie o System Restore.

    2. Awatar spinnaker
      spinnaker

      Patrząc na rozwój KDE 4, które godnie ściga w "desktop experience" swoich komercyjnych konkurentów nie zdziwiłbym się gdyby w 4.5 zamieścili taki ficzer. Ja bym zamiast drogi mlecznej jak w TM dał coś na wzór osi czasu.

      1. Awatar zawir
        zawir

        Tylko, ze KDE nie jest domyslnym srodowiskiem dla OpenSolarisa, a w tej chwili glownie OpenSolaris uzywa ZFS.

        1. Awatar spinnaker
          spinnaker

          Poczekamy, zobaczymy. Taki potencjał nie może ujść w powietrze.

        2. Awatar foobar
          foobar

          Potencjał KDE? Gdzie?

        3. Awatar bies
          bies

          Zamiast ZFS możesz użyć np. rsnapshot (na warstwie FS) lub snapshotów LVM (na warstwie urządzeń blokowych). Z grubsza będzie to samo a suwaczek w KDE może obsługiwać wszystkie ewentualności.

        4. Awatar trasz
          trasz

          @bies: Tyle, ze zadna z tych metod nie jest tak lekka jak snapshoty w ZFS.

        5. Awatar bies
          bies

          Znowu zaczynasz dyskusję na temat którego nie podniosłem. Dziś pokontempluj nad wyrażeniem ,,z grubsza''.

  2. Awatar ptecza
    ptecza

    Słyszałem o Time Machine od Apple'a. Ponoć wymaga zewnętrznego dysku na kopie bezpieczeństwa. Time Slider nie ma takiego ograniczenia. ZFS-owe snapshoty są też "lżejsze" i prostsze, bo nie nie jest konieczne robienie pełnego backupu na początku, ani folderów z kopiami czy linków do plików.

    1. Awatar Adam
      Adam

      Time Machine nie wymaga drugiego dysku, wystarczy mu osobna partycja.

      1. Awatar adrian5632
        adrian5632

        Co nie zmienia faktu, że w przypadku OpenSolarisa jest to lepsze, bo ZFS nie wymaga dodatkowych partycji 😛

        1. Awatar spinnaker
          spinnaker

          Może jak zaimplementują w OS X ZFS w trybie odczyt-zapis (może w 10.6, 10.7,…,10.100?) Time Machine odrobi braki.

        2. Awatar Harry
          Harry

          TimeMachine nie wymaga oddzielnej partycji tylko wolnego miejsca na jakiejkolwiek partycji. Mozna miec na jednej duzej npartycji system, wszystkie pliki oraz backup, tylko po co? Backup najbezpieczniej jest trzymac na dysku zewnetrznym.

        3. Awatar Harry
          Harry

          co do brakow to wlasnie widac ze to linux musi nadrabiac braki bo my juz mamy robienie kopii zapasowych i przywracanie ich z poziomu prostego uzytkownia (nie nerda), linux dopiero wprowadza, o windows nie bede sie wypowiadal bo oni to juz mieli dawno temu tylko ze, jak zwykle, nie dopracowane i nie dzialajace jak trzeba.

        4. Awatar spinnaker
          spinnaker

          Z tego co widziałem na prezentacji to przesuwanie suwaka po linii czasowej nie wydaje mi się specjalnie nerdowskie, aczkolwiek, jak już pisałem, czekam na "fancy" wodotrysk zaimplementowany w plazmie KDE4.

        5. Awatar Andy
          Andy

          @Harry:

          Zastanawiam się o czym ty w ogóle piszesz. Linux wprowadza tworzenie backupów, ale ze wsparciem ze strony jądra. W przestrzeni użytkownika istnieje duży wybór programów, które tworzą kopie zapasowe wskazanych plików i wcale nie są trudne w obsłudze. Użytkownik musi jedynie wiedzieć gdzie te pliki są zapisywane, co można samemu ustawić. Fakt, że przeglądanie poprzednich wersji nie jest tak wygodne, bo często wymaga ręcznego otwierania archiwów, ale z tego co wiem to na windowsie nie możesz sobie zobaczyć jak dokładnie wyglądały pliki przed ich przywróceniem.

  3. Awatar ptecza
    ptecza

    Z dobrze poinformowanych źródeł dowiedziałem się, że trwają prace nad wykorzystaniem zewnętrznego dysku w połączeniu z Time Sliderem. Wtedy nawet awaria głównego dysku, o której wspominałem w newsie, nie będzie już straszna. Więcej szczegółów na ten temat na liście mailingowej zfs-discuss.

  4. Awatar mwd
    mwd

    Podobną funkcjonalność (snapshoty) ma system plików HAMMER w DragonFlyBSD. Tylko GUI brakuje… 🙂

  5. Awatar krzabr
    krzabr

    Os ma jescze jedną ciekawą cechę zapisuje konfiguracje przed i po wiekszych aktualizacjach w wpisach gruba , więc jeśli coś pójdzie nie tak zawsze mozemy odpalić system z wcześniejszego wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *