Twitter: Bootstrap wybawieniem dla deweloperów

Twitter wypuścił nowy toolkit Bootstrap. Jest to narzędzie mające ułatwić pracę deweloperom aplikacji webowych. Pozwala na łatwe i szybkie tworzenie nowych aplikacji w oparciu o standard CSS.

Na początku istnienia Twittera wielu deweloperów napotykało problemy związane z interfejsem graficznym tworzonych przez siebie aplikacji. Próbując je rozwiązać korzystali z wielu wzajemnie niekompatybilnych bibliotek. Aby temu zapobiec, inżynierowie współpracujący z serwisem Twitter zdecydowali się opracować jeden, kompleksowy i w pełni spójny zestaw narzędzi deweloperskich.

W gruncie rzeczy Bootstrap to zestaw bibliotek CSS. Tym co wyróżnia go z tłumu podobnych rozwiązań jest jego architektura.
Powstał on w oparciu o elastyczny pre-procesor LESS. Zyskujemy dzięki temu szereg przydatnych funkcji, m.in. możliwość zagnieżdżania deklaracji, operacje oraz funkcje koloru. Ponadto Bootstrap bardzo łatwo wdrożyć, a kompilacji LESS można dokonać używając np. JavaScript. Po kompilacji pakietów Bootstrap zawiera jedynie czysty CSS bez zbędnych dodatków, takich jak obrazy czy kod JavaScript. Gwarantuje to szybkość działania oraz niespotykany komfort użycia.
Dzięki użyciu bibliotek Bootstrap aplikacje rozwijane dla serwisu Twitter będą cechowały się wzajemną kompatybilnością, pełną skalowalnością oraz przyjaznym interfejsem użytkownika.

Twórcy bibliotek gwarantują bezbłędne działanie pakietu w przeglądarkach Chrome, Safari oraz Firefox zaznaczając przy tym, że prace nad polepszeniem wydajności obsługi w przeglądarce Internet Explorer wciąż trwają.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

7 odpowiedzi na „Twitter: Bootstrap wybawieniem dla deweloperów”
  1. Awatar morsik
    morsik

    To aplikacje się tworzy w CSSie? Łohoho! Prawie jak przeglądanie internetu BIOS-em.

    1. Awatar Sebastian Śledź
      Sebastian Śledź

      Słyszałem jakiś czas temu i zareagowałem podobnie. Jednak każdy kto musi manglować kilkoma językami naraz w obrębie jednej aplikacji, prędzej czy później doceni taką możliwość. Teraz łatwe staje się głębsze oddzielenie widoku od logiki. CSS do definiowania widoku, JS do logiki po stronie klienta a PHP/Java/Python/ASP/cokolwiek do logiki po stronie serwera.

      1. Awatar morsik
        morsik

        No okej, ale CSS to _tylko_ wygląd i to na dodatek bez wyglądu… do pełnego gui potrzeba jeszcze HTML, a do oprogramowania funkcjonalności czegoś pod spodem właśnie (PHP, Perl, Python). No chyba, że czegoś tutaj po prostu nie rozumiem…

        1. Awatar Vigud
          Vigud

          Boś pewnie nie widział gierek napisanych w czystym CSS-ie.

  2. Awatar Red
    Red

    "korzystali z wielu wzajemnie niekompatybilnych bibliotek. Aby temu zapobiec, inżynierowie współpracujący z serwisem Twitter zdecydowali się opracować jeden, kompleksowy i w pełni spójny zestaw narzędzi deweloperskich"

    Gdy to czytałem natychmiast przypomniało mi się to:

    http://xkcd.com/927/

  3. Awatar czepol
    czepol

    Korzystam z biblioteki od dwóch dni… i bardzo polecam.
    Demo biblioteki: http://twitter.github.com/bootstrap/
    Kod źródłowy, download: https://github.com/twitter/bootstrap

  4. Awatar Marcin Białasek
    Marcin Białasek

    Naprawdę, bardzo fajne narzędzie! Duże ułatwienie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *