Ubuntu 14.04 LTS jest nie tylko ważnym wydaniem dla użytkowników, którzy cenią sobie stabilność, ale również dla administratorów. System wspierany przez 5 lat pozwala na instalację bez obawy o wsparcie techniczne oraz konieczność przeskakiwania z wersji na wersje, szczególnie w środowiskach korporacyjnych. Administratorzy muszą się jednak przygotować na to, że MariiDB nie znajdą w głównym repozytorium systemu, a główną bazą nadal będzie MySQL.
MySQL to najpopularniejsza baza danych wykorzystywana w Internecie, jednak w ostatnim czasie nie dzieje się z nią wiele dobrego. Twórca, firma Sun została przejęta przez Oracle, które nigdy nie pałało miłością do wolnego oprogramowania. Mogliśmy okazję obserwować co działo się z pakietem OpenOfffice. Aktualnie baza MySQL posiada tylko otwarty podstawowy kod, zaś inne nowości są dostarczane z modułami o zamkniętych źródłach za które trzeba oczywiście zapłacić. Dodatkowo deweloperzy nie odpowiedzieli na pytania związane z poprawkami bezpieczeństwa dla darmowej odmiany bazy danych. Korporacja Oracle zawsze miała i ma problemy z łataniem swoich produktów, czego klarownym przykładem jest Java. Nie spodobało się to ani deweloperom, jak i użytkownikom i postanowili zmienić tę sytuację.
Tak powstała MariaDB, baza rozwijana przez jednego z twórców MySQL-a, która zachowuje pełną kompatybilność ze swoim starszym bratem w wersji 5.5. Twórcy dystrybucji natychmiastowo zaczynali porzucać MySQL na rzecz Marii, a są nimi Arch Linux, openSUSE, Fedora, Slackware oraz RHEL, który w swojej najnowszej wersji całkowicie przejdzie na Marię. Są jednak dystrybucje, które wahają się i jedną z nich jest właśnie Ubuntu. Podczas UDS (Ubuntu Developer Summit) programiści poruszyli tę kwestię, jednak ostatecznie zadecydowano, że MySQL w wersji 5.5 pozostanie w głównym repozytorium, a chętni administratorzy będą mogli zainstalować Marie z wykorzystaniem repozytorium universe.
Problemu by nie było, gdyby oprogramowanie zawarte w universe było wspierane przez firmę Canonical, a tak nie jest. W przypadku problemów nie będziemy mogli liczyć na wsparcie techniczne ze strony firmy. Ubuntu Server jest często wykorzystywany na serwerach www (Wikipedia) oraz jako podstawa chmur obliczeniowych, więc administratorzy jeszcze przez kilka lat będą musieli męczyć się z bazą MySQL.
Dlaczego Canonical nie chce porzucić MySQL? W tej sytuacji pierwsze skrzypce grają deweloperzy Debiana, z którego to Ubuntu bierze znaczną część kodu. Debianowców zastanawia fakt kompatybilność, ponieważ najnowsza wersja MariiDB (oznaczona numerem 10, aktualnie beta) zrywa z całkowitą kompatybilnością względem swojego starszego brata oznaczonego numerem 5.6, a utrzymanie dwóch baz danych nie jest możliwe ze względu na konflikty pomiędzy pakietami.
Cóż, administratorzy będą musieli pozostać przy MySQL, jeżeli chcą liczyć na wsparcie techniczne, ewentualnie przejść na MarieDB, jednak z zachowaniem pewnego ryzyka. Miejmy nadzieje, że w ciągu 5 lat Oracle nie wywróci przejętej przez siebie bazy danych do górny nogami.
Źródło: Debian / Youtube
Dodaj komentarz