Ubuntu 14.04 LTS umożliwi przypisywanie aplikacjom globalnego menu

Środowisko graficzne Unity zostało wyposażone w specjalny dodatek o nazwie Global Menu, które integruje menu okna aplikacji z górną belką systemową. W przypadku programów działających w trybie pełnoekranowym lub zmaksymalizowanym to rozwiązanie jak najbardziej się sprawdza, lecz w aplikacjach typu np.: kalkulator czy komunikator internetowy już nie. Jeżeli komuś nie odpowiadała tego typu funkcjonalność, mógł ją całkowicie wyłączyć bez żadnych negatywnych konsekwencji dla środowiska graficznego.

Ubuntu w wersji 14.04 LTS otrzyma możliwość wyboru aplikacji, których menu okna będzie zintegrowane z górną belką systemową. Możemy sprawić, że komunikator internetowy nie będzie wykorzystywał global menu, zaś pakiet biurowy LibreOffice tak. Funkcja jest już dostępna w deweloperskiej wersji Ubuntu 14.04 LTS, a jej konfiguracja sprowadza się do uruchomienia edytora dconf, przejścia do com > canonical > unity-gtk-module i wpisania w odpowiednich wierszach nazw aplikacji. Programy zawarte w blacklist nie będą się integrować z global menu, zaś w whitelist przeciwnie.

Mamy nadzieje, że do czasu wydania stabilnej wersji zostanie zaimplementowany wygodny graficzny manager umożliwiający w łatwy i przyjemny sposób konfigurowanie aplikacji do korzystania z global menu.

Źródło: OMG Ubuntu

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

2 odpowiedzi na „Ubuntu 14.04 LTS umożliwi przypisywanie aplikacjom globalnego menu”
  1. Awatar Piotr
    Piotr

    Jakkolwiek owo Global menu się zachowuje, to dla GUI istotna jest pewna konsekwencja. A teraz robią wyłom w niej. Co z tego wyjdzie w praniu zobaczymy, ale brak przyjaznego Appliaction menu jest znacznie większym problemem. Dash jest raczej dla power usera niż docelowego odbiorcy Unity. Ot dygresja przy okazji.

    1. Awatar fri.K
      fri.K

      „dla GUI istotna jest pewna konsekwencja” chyba miałeś na myśli konfigurowalność, możliwość dostosowania do własnych potrzeb? Dla mnie sztywy UI to „lenistwo” twórców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *