Wnet: pierwsze radio mówione w internecie

Jak można przeczytać w dzisiejszym wydaniu Rzeczpospolitej 25 maja startuje Radio Wnet. Założycielem stacji jest Krzysztof Skowroński, były szef radiowej „trójki”.
Jedną ze znanych twarzy czy może głosów w ekipie stacji będzie satyryk i dziennikarz Grzegorz Wasowski.

Oficjalnie media nie podają pod jakim adresem w internecie będzie stacja, jednak z uwagi na to iż adres wnet.pl jest zajęty, najprawdopodobniej będzie to http://www.radiownet.pl, zaparkowane na home.pl.
Dość zaskakujące przedsięwzięcie jak na polskie warunki, gdzie większość polskich internetowych stacji radiowych, to tzw. „playlisty” rzadko ze słowem mówionym a już na pewno nie na żywo. Ze znanych mi wyjątków, mogę wymienić TEAMradio czy sportowa stacja iGol FM. Nie obrażając wymienionych stacji, Radio Wnet zapowiada się na inny poziom, według mnie to pierwsza tego typu próba w Polsce, przeniesienia mechanizmów panujących w naziemnych stacjach FM do internetu. Czy to się uda? Pamiętamy swojego czasu podobną próbę, tylko telewizyjną, którą chciał wdrożyć Tomasz Lis ze swoim programem „Co z Polską?” jednak po kilku miesiącach pożegnał się z internautami, wprawdzie jak mówił na pożegnanie, nie na zawsze ale program zniknął z internetu.
Zwróćmy uwagę na statystyki słuchalności stacji radiowych wśród polskich internautów.
Posłużę się tutaj danymi zebranymi przez InternetStats.pl.

Z dziewiątej edycji badania Konsumpcja Mediów (Gemius, listopad-grudzień 2008) wynika, że 44% internautów deklaruje słuchanie radia w dniu poprzedzającym badanie (Które z wymienionych czynności wykonywałeś(aś) wczoraj?).

Według badania Gemius do słuchania radia online przyznaje się aż 67% internautów. Co więcej, wśród mężczyzn odsetek ten wynosi aż 73%. Słuchanie internetowych stacji skorelowane jest także z wiekiem, będąc domeną osób młodych. W grupach osób w wieku 15-24 i 25-34 radia online słucha 3/4 internautów, natomiast wśród osób w wieku 35-79 odsetek słuchaczy spada do 53% (co i tak jest sporo).

Jednak Gemius zadając pytanie formułuje je w sposób ogólny, pyta o słuchanie radia online w ogóle. Jest to zatem bliskie określeniu kiedykolwiek. Trudno to odnieść do zasięgu miesięcznego dlatego spójrzmy na wyniki CBOS, który w badaniu z marca 2008 zapytał Czy w ciągu ostatniego miesiąca słuchał(a) Pan(i) radia przez internet? Twierdząco odpowiedziało 37% internautów.

Jeśli jednak spojrzymy na trendy, to zarówno w przypadku badania SMG/KRC, jak i CBOS widać wyraźny wzrost popularności słuchania radia online. Wg SMG/KRC na przestrzeni lat 2004-2008 odsetek deklaracji wzrósł z 12% do 21%, zaś w przypadku badań CBOS na przestrzeni lat 2006-2008 odsetek wzrósł z 25% do 37%.

Ostatnie spostrzeżenie sugeruje dość dobitnie iż to coraz popularniejsze medium w internecie. Jednak jak wspominałem wcześniej, większość tych stacji to tylko muzyka, którą bezinwazyjnie możemy posłuchać w pracy czy też wieczorem w domu podczas korzystania z komputera. Pomysł z radiem mówionym może czekać ciężka przeprawa, internet to nie samochód czy odbiornik radiowy w domu, który włączamy przy okazji czynności, przy których słuchanie audycji nam nie przeszkadza.

Aktualizacja: Jak się okazuje, Wnet to wcale nie pierwsze mówione radio w polskim Internecie. Od trzech lat działa bowiem Radio OFF. Przeczytaj List otwarty do Krzysztofa Skowrońskiego wysłany przez Janusza Sigismunda, redaktora naczelnego Radia OFF.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar RRH
    RRH

    Warto dodać, że Krzysztof Skowroński został usunięty z radia w wyniku czystek. Nie tylko on zresztą, więc może znajdzie kompanów do pomocy. 🙂

    Co do radia, to słucham codziennie lastfm, bo mi odpowiada taka spersonalizowana forma. Nie rozumiem natomiast ludzi, którzy z niego zrezygnowali po wprowadzeniu opłat. Nie wiem, może żałują wydać 10 złotych miesięcznie na kulturę?

    1. Awatar Magnes
      Magnes

      Może tak? Przeszkadza ci to?

    2. Awatar falkon
      falkon

      "Nie wiem, może żałują wydać 10 złotych miesięcznie na kulturę?"

      To jeszcze zależy czego się słucha…

      Z darmowych alternatyw fajne jest jango. Niestety oprócz Behemotha i Vadera ciężko znaleźć tam muzykę z Polski. Nie ma też wsparcia dla jango w żadnym linuksowym (i jakimkolwiek innym chyba) playerku. Niemniej jednak, mnie pasuje 😉

    3. Awatar KMelon
      KMelon

      RRH, jakby radio lastowe działało płynnie to bym się jeszcze zastanowił..

    4. Awatar infested
      infested

      @Warto dodać, że Krzysztof Skowroński został usunięty z radia w wyniku czystek.

      Kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie.

      Po tym panu można się domyślać linii radia – pełne zaangażowanie polityczne.

      1. Awatar popo
        popo

        już bardzien zaangażowane niż tokszajs być nie może.
        Poza tym trójka miała programu różne, i zapraszała zarówno ludzi z prawicy jak i nowej lewicy (czytaj – Sierakowski a nie jakieś prlowskie pierniki). No i miała wiele programów na naprawdę wysokim poziomie.

      2. Awatar wojtekm
        wojtekm

        He, he, nie rozśmieszaj mnie koleś, słuchałeś trójki przez ostatni rok? Bardziej otwartego na poglądy ogólnopolskiego medium dawno już nie było i niestety nie będzie – przynajmniej w eterze się na to nie zapowiada. Wszędzie już teraz panuje jedynie słuszna linia "yntelektualna" :P.
        Media odzyskane, watachy dorżnięte w imię szeroko rozumianej miłości (choć jak śpiewa Ryszard Makowski, który również z miłości stracił stanowisko za nieprawomyślne poglądy: "czy to jest miłość, czy molestowanie?")

  2. Awatar yantar
    yantar

    Jakos po latach odszedlem od suchania radia tradycyjnego, chyba juz najbardziej stala sie meczaca papka lecąca z głosnikow. I co najwazniejsze brak kontaktu prezenter/prowadzacy-sluchacz. Gdy nastaly nowe czasy i pojawila sie Zetka, RMF czy studenckie rozglosnie byl to faktycznie powiew swiezosci (audycje byly prowadzone dowcipnie i z jajem np. niszczenie kaset magnetofonowych przypadkowymi przedmiotami typu suszarka labo mixer. Oczywiscie przez sluchaczy;)). Teraz jak jest kazdy widzi (slyszy).
    Radia internetowe nie przekonaly mnie za to kompletnie. Puszczanie playlist to ja sobie sam u siebie moge zrobic.
    Jest wrecz przedziwna sprawa, ze mlodzi organizuja serwisy, akcje etc. Ale nikt sie praktycznie nie chce podjac zrobienia radia internetowego mówionego. Kiedys trzeba bylo kombinowac mikrofon, lutownicą pogrzebać, maly magnetofon znalezc – caly cyrk. A dzis wywiad mozna przeprowadzic za pomoca telefonu komorkowego i lipa. (wychodzi na to, ze we wszystkich sferach zycia jest podobnie jak z Web 2.0, niby ma sie opierac na uzytkownikach, a faktycznie udzielajacych sie jest nikly procent reszta jest biorcami)

    1. Awatar KMelon
      KMelon

      bo radio jest nieco przestarzało formą.. za to mówione podcasty są w polskim Internecie jak najbardziej, niektóre nawet na akceptowalnym poziomie.

      1. Awatar MichalK
        MichalK

        Podaj jakies przykłady

        1. Awatar koko
          koko

          Polygadka np.

      2. Awatar Qris
        Qris

        www.offradio.pl

      3. Awatar Muaarthinos
        Muaarthinos

        Kiedyś kombinowałem z założeniem radia internetowego z dużą ilością tekstu mówionego i wolną muzyką, miało poruszać tematy głównie wolnej kultury, oprogramowania i takich tam. Miało się znaleść też miejsce na kompletny offtopic. Nawet dużo miejsca. Niestety nie wypaliło, za mało chętnych do pomocy (tym chętnym z tego miejsca podziękuję za pomoc ;)).
        Jakby ktoś był bardzo uparty i chętny do pracy, to projekt można reaktywować 🙂
        Jakby ktoś był średnio uparty i chętny do lekkiej pracy, to zawsze można zrobić podcasta o tej tematyce 😀

    2. Awatar Pietruha
      Pietruha

      Z radiem na żywo jest ten problem, że trzeba poświęcać swój czas o ściśle określonej porze. Rzadko kogo stać na taki komfort. Bloga można pisać w dzień, w nocy, w tramwaju (jak kto ma na czym) itp. Opublikować i dalej robić swoje. Nie dziwi mnie to, że nie ma chętnych.

  3. Awatar tolep
    tolep

    Screamer Radio.

    Tylko jedna nazwa i wszystko jasne. Program (sorry, windowsowy) wyglądający jak sprzed 15 lat – i już wiesz, czym się różni irański pop od irańskiego dance 🙂

  4. Awatar MyCo
    MyCo

    Chyba z podobną inicjatywą radia z prezenterami chce wyjść niedługo radiojazz.fm
    (o ile już nie wystartowali w tym trybie) mam nadzieję, że się reaktywują z sukcesem 🙂

    1. Awatar Pawel_Malkowski
      Pawel_Malkowski

      Już przedwczoraj był nieoficjalny start z prezentarami o godzinie 18.30 odezwał się Jerzy Szczerbakow, a od dzisiaj od 17 do 19 ma być też audycja Oli Nowosad, więc pomału wszystko wraca do normy.

      Co do Skowrońskiego i WNETu to przecież usunęli go za machloje finansowe, kto by chciał teraz słuchać jego radia?

  5. Awatar MichalK
    MichalK

    Czy aby na pewno pierwsze? Tok Fm znikneli?

    1. Awatar royhawk
      royhawk

      TOK FM, to stacja naziemna, tutaj mowa o stacji tylko i wyłącznie internetowej.

      1. Awatar MichalK
        MichalK

        W internecie tez działa

        1. Awatar lukasz
          lukasz

          ale nie tylko – chyba za dużo słuchasz tokfm. Ogłupia.

  6. Awatar Qris
    Qris

    bardzo fajne i społecznie zaangażowane radio mówione w internecie to Radio OFF prowadzone przez Fundację Sławek. Do tego radio obok dziennikarzy i studentów tworzą osoby marginalizowane społecznie, bezdomne i niepełnosprawne.

  7. Awatar ptecza
    ptecza

    Radioaktywne – ciekawe radio internetowe robione przez studentów Politechniki Warszawskiej. Fajna muzyka, żywi prezenterzy, można się dowiedzieć sporo rzeczy. Polecam!

  8. Awatar Cheap ugg snow boots
    Cheap ugg snow boots

    You have hit the nail on the head. Your idea is outstanding; the problem is something that not sufficient men and women are speaking intelligently about. I’m very pleased that i stumbled across this in my search for something relating to this.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *