Jak można przeczytać w dzisiejszym wydaniu Rzeczpospolitej 25 maja startuje Radio Wnet. Założycielem stacji jest Krzysztof Skowroński, były szef radiowej „trójki”.
Jedną ze znanych twarzy czy może głosów w ekipie stacji będzie satyryk i dziennikarz Grzegorz Wasowski.
Oficjalnie media nie podają pod jakim adresem w internecie będzie stacja, jednak z uwagi na to iż adres wnet.pl jest zajęty, najprawdopodobniej będzie to http://www.radiownet.pl, zaparkowane na home.pl.
Dość zaskakujące przedsięwzięcie jak na polskie warunki, gdzie większość polskich internetowych stacji radiowych, to tzw. „playlisty” rzadko ze słowem mówionym a już na pewno nie na żywo. Ze znanych mi wyjątków, mogę wymienić TEAMradio czy sportowa stacja iGol FM. Nie obrażając wymienionych stacji, Radio Wnet zapowiada się na inny poziom, według mnie to pierwsza tego typu próba w Polsce, przeniesienia mechanizmów panujących w naziemnych stacjach FM do internetu. Czy to się uda? Pamiętamy swojego czasu podobną próbę, tylko telewizyjną, którą chciał wdrożyć Tomasz Lis ze swoim programem „Co z Polską?” jednak po kilku miesiącach pożegnał się z internautami, wprawdzie jak mówił na pożegnanie, nie na zawsze ale program zniknął z internetu.
Zwróćmy uwagę na statystyki słuchalności stacji radiowych wśród polskich internautów.
Posłużę się tutaj danymi zebranymi przez InternetStats.pl.
Z dziewiątej edycji badania Konsumpcja Mediów (Gemius, listopad-grudzień 2008) wynika, że 44% internautów deklaruje słuchanie radia w dniu poprzedzającym badanie (Które z wymienionych czynności wykonywałeś(aś) wczoraj?).
Według badania Gemius do słuchania radia online przyznaje się aż 67% internautów. Co więcej, wśród mężczyzn odsetek ten wynosi aż 73%. Słuchanie internetowych stacji skorelowane jest także z wiekiem, będąc domeną osób młodych. W grupach osób w wieku 15-24 i 25-34 radia online słucha 3/4 internautów, natomiast wśród osób w wieku 35-79 odsetek słuchaczy spada do 53% (co i tak jest sporo).
Jednak Gemius zadając pytanie formułuje je w sposób ogólny, pyta o słuchanie radia online w ogóle. Jest to zatem bliskie określeniu kiedykolwiek. Trudno to odnieść do zasięgu miesięcznego dlatego spójrzmy na wyniki CBOS, który w badaniu z marca 2008 zapytał Czy w ciągu ostatniego miesiąca słuchał(a) Pan(i) radia przez internet? Twierdząco odpowiedziało 37% internautów.
Jeśli jednak spojrzymy na trendy, to zarówno w przypadku badania SMG/KRC, jak i CBOS widać wyraźny wzrost popularności słuchania radia online. Wg SMG/KRC na przestrzeni lat 2004-2008 odsetek deklaracji wzrósł z 12% do 21%, zaś w przypadku badań CBOS na przestrzeni lat 2006-2008 odsetek wzrósł z 25% do 37%.
Ostatnie spostrzeżenie sugeruje dość dobitnie iż to coraz popularniejsze medium w internecie. Jednak jak wspominałem wcześniej, większość tych stacji to tylko muzyka, którą bezinwazyjnie możemy posłuchać w pracy czy też wieczorem w domu podczas korzystania z komputera. Pomysł z radiem mówionym może czekać ciężka przeprawa, internet to nie samochód czy odbiornik radiowy w domu, który włączamy przy okazji czynności, przy których słuchanie audycji nam nie przeszkadza.
Aktualizacja: Jak się okazuje, Wnet to wcale nie pierwsze mówione radio w polskim Internecie. Od trzech lat działa bowiem Radio OFF. Przeczytaj List otwarty do Krzysztofa Skowrońskiego wysłany przez Janusza Sigismunda, redaktora naczelnego Radia OFF.
Dodaj komentarz