Interesujące rezultaty przyniosła przeprowadzona jak zawsze pod koniec roku Coroczna Ankieta Linuksowego Biurka (Annual Linux Desktop Survey), przeprowadzana przez serwis DesktopLinux.com.
W tegorocznej ankiecie wzięło udział 38 500 głosujących – co jest ponad-dwukrotnym wzrostem w porównaniu do poprzedniego roku (kiedy to oddano 14 535 głosów). Jak mówi jej nazwa, ankieta była skierowana do użytkowników biurkowych dystrybucji Linuksa, a pytania dotyczyły rodzajów używanego przez nich oprogramowania.
Co nie powinno być wielkim zaskoczeniem, dominującą dystrybucją Linuksa używaną przez respondentów było Ubuntu (30% głosów). Za nim znalazło się SUSE Linux (21%) oraz różne odmiany Debian Linux (14%). Mniejszym przebiciem może pochwalić się Fedora i Red Hat Linux (razem 9%) oraz Gentoo (7% respondentów). Na rynku Linuksa normą jest też zróżnicowanie, co przejawia się tym, że aż 18% ankietowanych używa innych dystrybucji niż wymienione wcześniej 5 najpopularniejszych.
Zapewne zakoczeniem nie będzie też to, że najpopularniejszą i zdecydowanie dominującą przeglądarką WWW wśród użytkowników Linuksa jest niezmiennie Firefox (ze wzlgędów licencyjnych zwany też w niektórych dystrybucjach IceWeasel) z sześćdziesięcioma procentami głosów. Daleko w tyle za Liskiem są Konqueror (14%) oraz Opera (12% głosów). Pozostałe 14 procent przypada na inne przeglądarki.
Za to największą niespodzianką tego roku można nazwać wyniki dotyczące używanych okienkowych środowisk graficznych, gdzie palmę pierwszeństwa bezsprzecznie przejęło środowisko GNOME, zawłaszczając sobie 45% głosów – w porównaniu do trzydziestopięcioprocentowego wyniku K Desktop Environment (KDE). Jest to pierwszy raz w kilkuletniej historii przeprowadzania ankiety, kiedy środowisko GNOME jest użytkowane przez więcej respondentów niż KDE, chociaż można to łatwo wytłumaczyć najwyższą popularnością dystrybucji Ubuntu Linux, gdzie domyślnym środowiskiem jest właśnie GNOME. Trzecią pozycję zajęło nastawione na niskie wymagania sprzętowe środowisko XFCE, z głosami 8% ankietowanych. Pozostałe 12% respondentów używa innych środowisk graficznych.
Ankieta badała także rodzaj wykorzystywanego na Linuksowych biurkach klienta pocztowego. Tutaj palmę pierwszeństwa trzyma kuzyn Firefoksa – Thunderbird z 37% głosów, ale po piętach depcze mu klient Evolution, którego używa 32 procent respondentów. Trzecie miejsce zajmuje klient KMail. Pozostałe klienty pocztowe są używane przez 14% głosujących, przy czym większość z nich (ponad 10% ogółu respondentów) zrezygnowało całkowicie z używania klientów pocztowych na rzecz serwisów webowych takich jak Google Mail czy Yahoo Mail.
Ciekawostką może okazać się fakt, że aż 61% ankietowanych używa jakiegoś typu oprogramowania kompatybilizującego do uruchamiania aplikacji z systemu Windows w celu uzupełnienia braków w oprogramowaniu. Dominującym sposobem na uruchamianie tych aplikacji jest oprogramowanie WINE z 44% głosów wraz z bazującą na nim komercyjną wersja Crossover (5% respondentów). Miejsca drugie i trzecie zajmują emulatory komputera PC – w pełni komercyjny VMWare (27 procent głosów) oraz prawie całkowicie darmowy i otwarty VirtualBox (8%). Bazująca na WINE, przeznaczona głównie do uruchamiania gier komercyjna Cedega otrzymała głosy sześciu procent respondentów. Pozostali (10%) uczestnicy ankiety używają innych rozwiązań.
Dodaj komentarz