Firma Lyric Semiconductor zaprezentowała pierwszy na świecie procesor probabilistyczny. Jego działanie polega na wykorzystaniu sygnałów elektrycznych, które reprezentują wartości prawdopodobieństwa, nie zaś obecnie stosowane logiczne zera i jedynki.
Obecnie na rynku procesorów dominuje sztywna i jednoznaczna logika binarna. Nawet procesy i obliczenia analogowe jak rachunek prawdopodobieństwa są dziś jedynie symulowane. Jednak może już niedługo będzie można tego typu obliczenia wykonywać bezpośrednio. Firma Lyric Semiconductor, stworzyła procesor całkiem nowego typu: probabilistyczny. Stany na jego wejściach, wyjściach i bramkach nie reprezentują logicznego 0 i 1, ale ich prawdopodobieństwo. Binarne bramki logiczne zastąpione są tzw. bramkami bayesowskimi.
Jak mówi pomysłodawca i założyciel firmy, Ben Vigoda, trzeba było zaczynać całkowicie od zera. Podstawą teoretyczną były jego badania przeprowadzone podczas pisania pracy doktorskiej. Opracowanie podstaw tworzenia takich układów scalonych trwało w tajemnicy od 2006 roku.
Pierwszy w pełni programowalny probabilistyczny procesor ma się pojawić za trzy lata, ale już teraz Lyric Semiconductor ma gotowy pierwszy produkt: chip dokonujący korekcji błędów. W porównaniu z wykonującym takie same funkcje układem binarnym, nowy układ jest 30 razy mniejszy i potrzebuje 12 razy mniej prądu. Chociaż jego działanie opiera się na całkowicie innych zasadach, będzie mógł być łączony ze zwykłą elektroniką, choć na tę chwilę wymaga z nią integracji.
Korekcja błędów jest powszechnie stosowana, więc pole zastosowań jest nieograniczone. W miarę wzrostu pamięci masowych i przepustowości łącza, rośnie ryzyko przekłamań, przypadkowych zmian bitów z zera na jedynkę, lub odwrotnie. Aby temu zapobiec stosuje się sumy kontrolne. Do tego potrzebne są jednak spore, statystyczne obliczenia, które procesor probabilistyczny wykonuje sprawniej i szybciej.
W pełni programowalny procesor będzie nieoceniony w procesach szyfrowania i deszyfrowania, obróbce danych (np. odszumianie), procesach sztucznej inteligencji (rozpoznawanie obrazów, rozumienie mowy przez komputer). Proponowanie nowych znajomych na Facebooku, sugerowanie stron w wyszukiwarce, filtrowanie spamu w poczcie elektronicznej, rekomendacje produktów w sklepach internetowych – tu wszędzie wykonywane są obliczenia probabilistyczne.
Nowy układ ma więc szansę zrewolucjonizować elektronikę. Pojawiały się co prawda niedawno koncepcje procesorów odrzucających pełną jednoznaczność obliczeń i pozwalających na czynnik losowy podczas niektórych typów obliczeń, gdzie stuprocentowa dokładność nie jest konieczna (np. dekodowanie dźwięku i obrazu), ale w porównaniu z dziełem Vigody to były zaledwie ćwierćśrodki.
Prace nad powstaniem probablilistycznego układu częściowo finansowała
DARPA .
Patent Opisujący Jego Działanie. //Podziękowania dla krzy3
Wpis skopiowany i częściowo zmodyfikowany zgodnie z zasadami panującymi na Kopalniawiedzy.pl