15 lat minęło dla Internet Explorera

16 sierpnia 2010 minęło 15 lat od kiedy Internet Explorer pojawił się na rynku. Niedługo można spodziewać się jego dziewiątej wersji.

Wygląda na to, że nie tylko Debian obchodził niedawno urodziny. Do grona solenizantów 16 sierpnia dołączyła przeglądarka Microsoftu: Internet Explorer.

Wersja 1.0 tejże przeglądarki oparta była na kodzie Mosaic, licencjonowanym przez firmę Spyglass i dostarczana razem z dodatkami Microsoft Plus! tylko dla systemu Windows 95 (historia IE). Następne pełne wydanie tej przeglądarki, oprócz obsługi systemów spod znaku okien, działało również na systemie Mac OS 7 od Apple. Przez pewien czas, Microsoft udostępniał ponadto wersje dla systemów HP-UX oraz Solaris. Wraz z nadejściem wersji IE 5.5 zarzucił jednak wsparcie dla innych systemów operacyjnych aniżeli Windows.

Według badań Net Application Internet Explorer używany jest na 65% komputerów na świecie, z czego niechlubna, szósta wersja tej przeglądarki znajduje się jeszcze na prawie 17% komputerów. Jednakże wszystko wskazuje na to, że najpopularniejszy okres rozwoju ma już za sobą.

Obecnie firma Microsoft tworzy kolejną już, dziewiątą wersję tej najpopularniejszej przeglądarki na rynku.

Pozostaje jedynie życzyć kolejnych 15 lat, bo jak wiadomo konkurencja na rynku jest dobra dla klientów, i prowadzi do rozwoju oraz polepszania usług.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar krzabr
    krzabr

    IE9 szykuje się bardzo ciekawie , znacznie przyśpieszyła , widać to gołym okiem a co najważniejsze dla devów . Zaczyna być zgodna ze standardami już ma 95/100 w acid5 . Więc aż tragicznie już teraz nie jest .

    1. Awatar marcinsud
      marcinsud

      . . . chyba acid3

      1. Awatar krzabr
        krzabr

        Nie pamiętam 😀

    2. Awatar kot
      kot

      Tylko że acid3 nie ma nic wspólnego z powszechnie używanymi rozwiązaniami.

    3. Awatar oO
      oO

      IE9 przechodzi Acid3 tak samo jak IE 8 przechodziło Acid2. W IE poprawiano TYLKO te błędy, które uniemożliwiały przejście testu.

      Inne przeglądarki osiągały bardzo dobre wyniki nie przygotowując się specjalnie do tego testu.

      Wniosek jest prosty: gdyby test nieco zmienić, tak aby używał tylko trochę innych funkcji/styli/znaczników, IE znowu będzie na dnie, a reszta przeglądarek nadal będzie miała dobry wynik. Czyli tak na prawdę dla IE przejście testu nie oznacza zgodności ze standardami.

      Ot klasyczne działanie microsoftu pod publikę.

  2. Awatar RRH
    RRH

    Problem w tym, że IE9 nie ukaże się dla Windowsa XP, a jak wiadomo większość użytkowników tego systemu używa domyślnie zainstalowanej wersji 7. 6. nie trzeba się dziś przejmować. Czas wysłać siódemkę do trumny. 😀

    1. Awatar konski_pytong
      konski_pytong

      Problemem? Ja tam problemu nie widzę, gdy by wydali IE9 to by znowu było, ze reanimują trupa którym jest XP.. prawie 10 lat systemu i naprawdę starczy, pora na przesiadkę na coś nowszego Viste/7, jeśli wydanie IE9 do tego doprowadzi to tylko pogratulować strategi.

      1. Awatar koci_pytong
        koci_pytong

        Trochę bez sensu, że muszę kupić nowy komputer i nowy OS od MS, tylko po to, aby dostać wreszcie przeglądarkę, która jest zgodnąa ze standardami. Aha, zapomniałem dodać – za darmo.

        1. Awatar wujek_bogdan
          wujek_bogdan

          no ale właśnie nie musisz, bo są alternatywy. IE to produkt MS i jeśli tylko mieli by taki kaprys to mogą wydawać go np. tylko w wersji Windows 7 Ultimate. A czy użytkownik to kupi, to jego wybór.

          btw, jeśli chodzi o zgodność ze standardami, to już IE8 radzi sobie całkiem nieźle. nie mówię tutaj oczywiście o CSS3, ale przynajmniej CSS2 i box model zachowuje się tam całkiem dobrze.

        2. Awatar konski_pytong
          konski_pytong

          nikt Ci nie każe upgradowac debiana 3.1 z firefox 1.5 🙂 Standardy jak i system sie zmieniają.

        3. Awatar back-to-root
          back-to-root

          Każe – brak supportu. 😉

        4. Awatar marcinsud
          marcinsud

          końska pyto nie trzeba aktualizować debiana by mieć nowego Firefoksa

        5. Awatar konski_pytong
          konski_pytong

          dziwne u mnie woła ciągle o glibce, gtk i resztę zależności 😀

        6. Awatar jarek
          jarek

          > dziwne u mnie woła ciągle o glibce, gtk i resztę zależności

          Tez mi problem, przekompiluj se nowy kernel, libc, Xy, glib, gtk i libitd.
          A na koniec sie zastanow, czy to nadal jest debian 3.1.

        7. Awatar konski_pytong
          konski_pytong

          Dla mnie nie 🙂 To tak samo jakbym do XP powrzucał liby z Visty

        8. Awatar bobycob
          bobycob

          ja co prawda się nie znam, ale wersja popbrana ze strony ff raczej nie oczekuje większej aktualizacji systemu. Lecz co ja wiem o Linuksie.

      2. Awatar adam
        adam

        Także nowy Firefox 4.0 większość zmian ma dostępnych tylko pod Windows7/Vista.

        Nie tylko nowy wygląd ale także takie opcje jak sprzętowe wsparcie dla GPU (naprawdę daje kopa). Niezależnie więc czy ktoś zdecyduje się na instalację IE9 czy może Firefox 4.0 raczej powinien porzucić staruszka XP.

        1. Awatar oO
          oO

          Porzucić na rzecz czego? Kiepskiego w7 czy żałosnej visty? Nie, dziękuję.

          Najpierw niech microsoft wyda działający system operacyjny, a potem można pomyśleć o przesiadce.

          XP to jedyny system ms, który jako tako da się używać – oczywiście jak na potomka DOSa, bo do wygody i jakości Uniksów mu daleko.

        2. Awatar el.pescado
          el.pescado

          Widziałeś Vistę i 7 inaczej niż na screenshotach w Internecie?

          Już abstrahując od tego, że XP nie jest żadnym „potomkiem DOSa”.

        3. Awatar oO
          oO

          Akurat na screenshotach wyglądają całkiem nieźle. Grafików w ms mają dobrych. I poza merketingowcami to koniec fachowców praqcujących w tej firmie.

          I miałem nieprzyjemność używać zarówno visty jak i 7, a w tej chwili tego drugiego na laptopie (choć i tak nie używam, bo przy Linuksie to amatorszczyzna).

          XP, jak każdy windows, jest potomkiem DOSa. Linia 9x/Me bezpośrednio, a seria nt przez to samo błędne podejście do systemu plików i budowania jednej wielkiej kobyły ze słabym api. Zamiast budować dobry system już na poziomie kodowania kombinują, jak tu niszczyć konkurencję i zgnoić użytkownika. Całości tragedii dopełnia brak używalnego shella i katastrofalnie zaprojektowany system zabezpieczeń. Windows to cały czas system jednoużytkownikowy i do takiego zadania jest przystosowywany. Wiele userów, uprawnienia, a przede wszystkim wersje serwerowe tego systemu to żart.

        4. Awatar el.pescado
          el.pescado

          Ogólnie to polecam przejść się na spacer zamiast wylewać żółć w komentarzach. Szkoda wątroby. O zaletach dotlenienia mózgu nie będę wspominał.

          Ale do rzeczy.

          I poza merketingowcami to koniec fachowców praqcujących w tej firmie.

          Dave Cutler? Anders Hejlsberg?

          XP, jak każdy windows, jest potomkiem DOSa. Linia 9x/Me bezpośrednio, a seria nt przez to samo błędne podejście do systemu plików i budowania jednej wielkiej kobyły ze słabym api.

          Mówienie że NT pochodzi od DOS-a (DOS-u?) jest równie zasadne jak mówienie, że Linux pochodzi od, nie wiem, MULTICSa. Albo wręcz od DOS-a, jako że można uruchamiać DOS-owe aplikacje w DOSemu. Czemu podejście do systemu plików determinuje „pochodzenie” systemu? Dlaczego „błędne” (bo ma literki zamiast jednego „/”?) Co do jednej kobyły, poczytaj o budowie jądra NT (z szczególnym uwzględnieniem podsystemów), co do API, to o które chodzi? POSIX?:)

          Zamiast budować dobry system już na poziomie kodowania kombinują, jak tu niszczyć konkurencję i zgnoić użytkownika.

          Tak, na pewno programiści Microsoft czekając na zakończenie kompilacji knują plany jak tu zniszczyć Google i RedHata.

          Całości tragedii dopełnia brak używalnego shella

          PowerShell? ksh/csh (w SFU)? Czy może basha, którego można ściągnąć i zainstalować?

          katastrofalnie zaprojektowany system zabezpieczeń

          Mógłbyś rozwinąć myśl? Jedyne, do czego można się przyczepić to to, że domowe wersje („Home”) mają niektóre mechanizmy „dziwnie” skonfigurowane. Pod względem projektu nic nie brakuje.

          Windows to cały czas system jednoużytkownikowy

          Chyba widzieliśmy inne Windowsy.

          Wiele userów, uprawnienia, a przede wszystkim wersje serwerowe tego systemu to żart.

          Nie wiem jak się odnieść do tego argumentu… 70% serwerów postawiono dla żartu?

  3. Awatar back-to-root
    back-to-root

    Pierwsze wersje IE to był syf. Netszkapa rządziła.

    No ale cóż – MS doskonalił to badziewie z wersji na wersję, a Netscape postanowił sobie Szkapę przepisać – tworząc na rynku lukę, w którą MS wcisnął buta dostarczając IE jako default. Dalej to już samo poszło. 😉

    1. Awatar wujek_bogdan
      wujek_bogdan

      i w tych właśnie czasach IE było całkiem dobrą i nowoczesną przeglądarką, nie było jeszcze mowy o standardach, bo te dopiero się kształtowały … co pokutuje do dzisiaj. Dopiero teraz sytuacja się w miarę stabilizuje.

      1. Awatar oO
        oO

        Już wtedy były ustalone standardy. Ale microsoft oczywiście tworzył własne formaty i wciskał je całemu światu przez tyłek. To była zresztą ich świadomie wypracowana strategia nieuczciwej walki z konkurencją („mshtml”), która potem wyszła na jaw na sali sądowej (oczywiście microsoft znów sprawę przegrał, ale znów nie poniósł żadnej bolesnej kary, bo przecież święta krowa oprogramowania z usranych stanów ameryki jest nietykalna).

        A IE od zawsze było furtką dla wirusów i totalnym badziewiem jeśli idzie o usability.

        1. Awatar el.pescado
          el.pescado

          Zadanie domowe: która przeglądarka pierwsza obsługiwała CSS 1.0?

        2. Awatar oO
          oO

          Zadanko domowe dla ciebie:
          Dowiedz się czym było CSS 1.0 i kto wtedy rządził w W3C.
          I dlaczego i w jakiej atmosferze tak szybko powstał projekt CSS 2.0.

      2. Awatar el.pescado
        el.pescado

        w tych właśnie czasach IE było całkiem dobrą i nowoczesną przeglądarką, nie było jeszcze mowy o standardach, bo te dopiero się kształtowały

        Była mowa o standardach, które już wtedy istniały. HTML 4.0 (czyli de facto obowiązująca obecnie wersja) pojawił się w 1997 roku. CSS pojawiło się mniej więcej w tym samym czasie. Z implementacją nie było tak źle, pierwszą przeglądarką, która obsługiwała CSS 1.0 był Internet Explorer 3.0.

    2. Awatar morales
      morales

      I właśnie przez ten krok (przepisanie) Netscape upadł. Polecam lekturę historii tej firmy.

      1. Awatar Ajnsztajn
        Ajnsztajn

        Dzięki temu krokowi powstała Mozilla – i mamy dziś Firefoksa. To chyba nie najgorzej ;). Po za tym kod starego Netscape był już na tyle zaśmiecony, że nie dało się dalej go rozwijać.

        1. Awatar jarek
          jarek

          > Po za tym kod starego Netscape był już na tyle zaśmiecony,
          > że nie dało się dalej go rozwijać.

          I myslisz, ze po paru latach kod FF jest czysty?
          Po prostu zmienili jeden smietnik na drugi.

        2. Awatar Ajnsztajn
          Ajnsztajn

          Krytykować łatwo.
          Idealny na pewno nie jest – w to nie wątpię. Ale jest o klasę lepszy niż kod Netscape, skoro bez większych problemów jest utrzymywany i rozwijany. W przeciwieństwie do Netscape w tamtych czasach całkiem nieźle obsługuje standardy – i jest dobrą podstawą do dalszego rozwoju. Niektóre fragmenty zresztą nadal są przepisywane od początku – patrz nowy parser HTML w Firefoksie 4.

        3. Awatar el.pescado
          el.pescado

          Silnik Netscape był strasznie czerstwy – nie pozwalał np. na zmieny struktury dokumentu po jego załadowaniu, co było poważnym problemem, gdy sieć stawała się coraz bardziej „interaktywna”.

      2. Awatar morales
        morales

        Ale ja nie mówię że z tego nie powstała Mozilla, mówię że przepisanie produktu od zera było strzałem w kolano dla Netscape. A to że idąc na dno postanowili coś sensownego z kodem zrobić to już inna kwestia. Źle się stało że upadli, źle się stało że Oracle przejął Sun’a, w ogóle dobrze się nie dzieje 🙂

  4. Awatar norbert_ramzes
    norbert_ramzes

    Pozostaje jedynie życzyć kolejnych 15 lat, bo jak wiadomo konkurencja na rynku jest dobra dla klientów, i prowadzi do rozwoju oraz polepszania usług.

    W tym przypadku nie byłbym tego pewien…

    1. Awatar szmergiell
      szmergiell

      Najgorszy jest monopol, później duopol itp. Jeżeli jednak jest konkurencja, gdzie kilka różnych firm oferuje zbliżone usługi, to klienci mogą wybierać pomiędzy nimi, przez co dane firmy chcąc, nie chcąc, muszą poprawiać to, co dostarczają.

      1. Awatar RRH
        RRH

        taa… ludzie mają do wyboru wspaniałe przeglądarki, a używają IE7, bo już było zainstalowane 🙂

        1. Awatar launchpad.net/~mgol
          launchpad.net/~mgol

          Chyba IE6. Vista ma dość mały udział w rynku i systematycznie się ów kurczy. Windows 7 był już zaś dostarczany od razu z IE8. Ubić IE6 będzie ciężko, ale IE7 zginie dość szybko.

  5. Awatar oO
    oO

    Czas umierać, internetu eksplorerze…

  6. Awatar answer
    answer

    Well this kind of info is basically worth searching for, great info for readers and surely shows good quality writing. Its cool to have these types of posts about to help keep the info flow. Helping those who truly get pleasure from this, excellent perform! Thanks once more for taking the time to place this on the internet. I unquestionably liked every element of it.

  7. Awatar wall
    wall

    An added important issue is that if you are a senior citizen, travel insurance pertaining to pensioners is something you need to really look at. The elderly you are, the greater at risk you happen to be for allowing something awful happen to you while in foreign countries. If you are certainly not covered by some comprehensive insurance plan, you could have a few serious challenges. Thanks for sharing your hints on this web blog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *