Artykuł sponsorowany
Większość materiałów traktujących o grze na giełdzie odsyła Cię do analizy technicznej. Mimo kilku zalet tej metody jest ona zbyt uboga, by przekładać się na poprawne rozumienie rynku i w konsekwencji — zarabianie pieniędzy. Alternatywą dla niej jest teoria aukcji. Przyjrzyjmy się jej podstawowym zasadom, dzięki którym wahania ceny na wykresie będą dla Ciebie dużo bardziej logiczne.
Podstawy teorii aukcji
Podstawą teorii jest wizualizacja wolumenu obrotowego, czyli balans, który następnie może być analizowany pod kątem prawdopodobieństwa, ponieważ działa na zasadzie krzywej Gaussa wykorzystywanej w ekonometrii.
Auction Market Theory jest metodą, która tłumaczy funkcjonowanie rynku jako takiego, bez względu na klasę instrumentu.
Tym samym, okaże się ona użyteczna, jeśli chcesz spekulować np. na cenach akcji spółek.
Szukając brokera z bogatą ofertą tych aktywów, warto zapoznać się z Saxo, gdy z pomocą teorii aukcji uzupełnisz swoją wiedzę i zrozumiesz jak inwestować na giełdzie.
Pomogą Ci w tym narzędzia takie, jak VWAP, Footprint Chart oraz profile wolumenu, w dużej mierze nastawione na tzw. czytanie taśmy, czyli analizę surowych danych, które w czasie rzeczywistym generuje rynek.
Balans — podstawowy element rynku
Dla większości traderów trend boczny jest niepożądanym stanem na rynku, w przeciwieństwie do trendu kierunkowego.
To podejście zmusza nas do podejmowania sporego ryzyka, poprzez zawieranie transakcji już po gwałtownym wybiciu lub spadku ceny.
W teorii aukcji trend boczny, czyli inaczej balans lub rotacja, jest najważniejszym elementem, który może pomóc nam otworzyć pozycję po najlepszej możliwej cenie. Chcąc dowiedzieć się więcej na jego temat, zapoznaj się z tym artykułem. Dodatkowo znajdziesz tam wartościowe informacje na temat dysbalansu oraz interpretacji kształtów profili wolumenu.
Obszar wartości
Jeśli przyjrzysz się jakiemukolwiek wykresowi ceny, dostrzeżesz, że większość czasu spędza ona właśnie w balansach, sporadycznie poruszając się między nimi.
Sam balans, czyli równowaga sił popytu i podaży jest w teorii aukcji celem, który chce osiągnąć rynek.
W procesie poszukiwania wartości reaguje on ze starymi obszarami, akceptując je lub odrzucając.
Dobrze widać to na przykładzie poniżej.
Czytając wykres od lewej, cena stworzyła namnożenie wartości oznaczone symbolem P1. Następnie, mieliśmy do czynienia z wybiciem i testem tego balansu — TEST P1.
Po stworzeniu obszarów P3 i P4 cena powraca w dawne rejony, ponownie testując balans P1 i jednocześnie — akceptuje sekcję P2, która w oczach rynku, raz jeszcze staje się wartością adekwatną.
Dodaj komentarz