Dziesiąta coroczna konferencja Debiana została oficjalnie rozpoczęta. W tym roku gospodarzem imprezy jest Uniwersytet Columbia w Nowym Jorku.
DebConf to największa konferencja deweloperów dystrybucji GNU/Linuksa, w tym roku udział w niej weźmie ponad 300 uczestników z całego świata, m.in. z Brazylii, Argentyny, Bośni, Meksyku, Kanady, krajów zachodniej Europy, Japonii, Nowej Zelandii, Australii, Wenezueli, Łotwy oraz Polski. Impreza potrwa do 7 sierpnia, odbędzie się na Uniwersytecie Kolumbia w Nowym Jorku przy współpracy z tamtejszym Wydziałem Informatyki.
Konferencja jest niezmiernie ważnym wydarzeniem w życiu Projektu Debian, pozwala jego uczestnikom na wymianę wiedzy oraz pomysłów, wspólną pracę nad Debianem oraz zacieśnienie więzów. Deweloperzy Debiana oraz inne zaproszone osoby (m.in. Eben Mofglen, przewodniczący Centrum Prawa Wolności Oprogramowania oraz profesor prawa na na Uniwersytecie Kolumbia) wygłaszać będą wykłady na tematy związane z kwestiami technicznymi, licencyjnymi, dotyczące społeczności i innych spraw.
Rys. 1. Logo dziesiątej konferencji Debiana
Z ciekawszych wykładów konferencji wymienić można:
-
Stefano Zacchiroli zaprezentuje na żywo comiesięczne wiadomości od Lidera Projektu Debian. Wśród tematów, które poruszy będą m.in: jaka jest rola Debiana w ekosystemie WiOO, czy Debian radzi sobie z przyciąganiem nowych deweloperów, czy Debian radzi sobie z komunikacją z resztą świata, światowa dominacja jest tuż za rogiem.
-
Jorge O. Castro przedstawi (na przykładach) jak deweloperzy obu dystrybucji mogą ze sobą współpracować, a jak nie powinni.
-
Michael Banck wygłosi wykład o porcie Debiana na jądro Hurd. Zaprezentuje czym jest ten system, dlaczego powstaje, czy kiedyś doczekamy się jego stabilnego wydania, jakie są plany na przyszłość.
-
Debian/kFreeBSD z punktu widzenia FreeBSD
Philip Paeps, deweloper FreeBSD, przedstawi port Debiana na jądro FreeBSD z punktu widzenia tego systemu operacyjnego.
-
Zastąpienie Skype’a przez Wolne Oprogramowanie
David Alexander Sugar wygłosi wykład czy i jak WiOO może zastąpić Skype’a.
-
Projekt Nexenta: OpenSolaris + APT + GNU
Anil Gulecha przedstawi projekt Nexenta, jego historię, relacje z Debianem oraz możliwości współpracy.
-
Wiadomości od Zespołu ds. Wydań
Adam D. Barratt, Philipp Kern oraz Mehdi Dogguy przedstawią najświeższe informacje na temat stanu nadchodzącego wydania.
Pełen harmonogram znaleźć można na stronach konferencji. Wszystkie godziny podane są w czasie lokalnym, dla Polski należy wziąć poprawkę +6 godzin.
Pierwszego dnia imprezy odbywać się będzie Dzień Debiana. Będzie to dzień otwarty, w trakcie którego każdy zainteresowany będzie mógł wysłuchać wykładu o różnych aspektach Wolnego Oprogramowania oraz o Projekcie Debian i samym Debianie. Jednym z ważniejszych wystąpień w tym dniu będzie przemowa Gale’a Brewera, członka Rady Miasta Nowy Jork, o tym „Jak władza może promować wolność w technologii”.
Podobnie jak w ubiegłych latach, ludzie którzy nie mogli uczestniczyć osobiście w konferencji, mogą to robić za pośrednictwem transmisji wideo w internecie na żywo oraz kanałów IRC. Dostępne będą strumienie z dwóch sal wykładowych — Audytorium Davisa (Davis Auditorium) oraz Laboratorium Międzyszkolnego (Interschool Lab). Komentarze do wykładów można zgłaszać na kanałach #debconf-davis
oraz #debconf-interschool
(zależnie gdzie wykład się odbywa) na serwerze irc.debian.org
. Po zakończeniu imprezy organizatorzy powinni udostępnić nagrania do pobrania.
Konferencja Debiana jest ważna nie tylko z technicznego punktu widzenia. Pozwala ona członkom Projektu lepiej się się poznać, zacisnąć więzi wewnątrz społeczności. Dlatego konferencja obejmuje również m.in. ucztę serowo-winiarską oraz dzień wolny, kiedy to uczestnicy będą mogli lepiej się poznać podczas wycieczki na Coney Island.
DebConf w znacznej mierze sponsorowany jest przez zewnętrzne firmy i organizacje, które widzą potrzebę wsparcia Debiana. W tym roku sponsorami są m.in. HP, Google, Intel, Canonical, Nexenta, Linux Magazine i inni.
Impreza jak co roku poprzedzona była tygodniowymi warsztatami DebCamp, w trakcie których Deweloperzy wspólnie naprawiali błędy oraz w inny sposób pracowali nad Debianem.
Konferencja zakończy się 7 sierpnia. Pod koniec imprezy Adnan Hodzic zaprosi w imieniu Projektu na DebConf do Bośni i Hercegowiny w przyszłym roku.
Źródła:
Dodaj komentarz