DebConf10 rozpoczęty

Dziesiąta coroczna konferencja Debiana została oficjalnie rozpoczęta. W tym roku gospodarzem imprezy jest Uniwersytet Columbia w Nowym Jorku.

DebConf to największa konferencja deweloperów dystrybucji GNU/Linuksa, w tym roku udział w niej weźmie ponad 300 uczestników z całego świata, m.in. z Brazylii, Argentyny, Bośni, Meksyku, Kanady, krajów zachodniej Europy, Japonii, Nowej Zelandii, Australii, Wenezueli, Łotwy oraz Polski. Impreza potrwa do 7 sierpnia, odbędzie się na Uniwersytecie Kolumbia w Nowym Jorku przy współpracy z tamtejszym Wydziałem Informatyki.

Konferencja jest niezmiernie ważnym wydarzeniem w życiu Projektu Debian, pozwala jego uczestnikom na wymianę wiedzy oraz pomysłów, wspólną pracę nad Debianem oraz zacieśnienie więzów. Deweloperzy Debiana oraz inne zaproszone osoby (m.in. Eben Mofglen, przewodniczący Centrum Prawa Wolności Oprogramowania oraz profesor prawa na na Uniwersytecie Kolumbia) wygłaszać będą wykłady na tematy związane z kwestiami technicznymi, licencyjnymi, dotyczące społeczności i innych spraw.

Logo DebConf10
Rys. 1. Logo dziesiątej konferencji Debiana

Z ciekawszych wykładów konferencji wymienić można:

  • Wiadomości od Lidera Projektu

    Stefano Zacchiroli zaprezentuje na żywo comiesięczne wiadomości od Lidera Projektu Debian. Wśród tematów, które poruszy będą m.in: jaka jest rola Debiana w ekosystemie WiOO, czy Debian radzi sobie z przyciąganiem nowych deweloperów, czy Debian radzi sobie z komunikacją z resztą świata, światowa dominacja jest tuż za rogiem.

  • Współpraca Debiana i Ubuntu

    Jorge O. Castro przedstawi (na przykładach) jak deweloperzy obu dystrybucji mogą ze sobą współpracować, a jak nie powinni.

  • Przyszłość Debiana GNU/Hurda

    Michael Banck wygłosi wykład o porcie Debiana na jądro Hurd. Zaprezentuje czym jest ten system, dlaczego powstaje, czy kiedyś doczekamy się jego stabilnego wydania, jakie są plany na przyszłość.

  • Debian/kFreeBSD z punktu widzenia FreeBSD

    Philip Paeps, deweloper FreeBSD, przedstawi port Debiana na jądro FreeBSD z punktu widzenia tego systemu operacyjnego.

  • Zastąpienie Skype’a przez Wolne Oprogramowanie

    David Alexander Sugar wygłosi wykład czy i jak WiOO może zastąpić Skype’a.

  • Projekt Nexenta: OpenSolaris + APT + GNU

    Anil Gulecha przedstawi projekt Nexenta, jego historię, relacje z Debianem oraz możliwości współpracy.

  • Wiadomości od Zespołu ds. Wydań

    Adam D. Barratt, Philipp Kern oraz Mehdi Dogguy przedstawią najświeższe informacje na temat stanu nadchodzącego wydania.

Pełen harmonogram znaleźć można na stronach konferencji. Wszystkie godziny podane są w czasie lokalnym, dla Polski należy wziąć poprawkę +6 godzin.

Pierwszego dnia imprezy odbywać się będzie Dzień Debiana. Będzie to dzień otwarty, w trakcie którego każdy zainteresowany będzie mógł wysłuchać wykładu o różnych aspektach Wolnego Oprogramowania oraz o Projekcie Debian i samym Debianie. Jednym z ważniejszych wystąpień w tym dniu będzie przemowa Gale’a Brewera, członka Rady Miasta Nowy Jork, o tym „Jak władza może promować wolność w technologii”.

Podobnie jak w ubiegłych latach, ludzie którzy nie mogli uczestniczyć osobiście w konferencji, mogą to robić za pośrednictwem transmisji wideo w internecie na żywo oraz kanałów IRC. Dostępne będą strumienie z dwóch sal wykładowych — Audytorium Davisa (Davis Auditorium) oraz Laboratorium Międzyszkolnego (Interschool Lab). Komentarze do wykładów można zgłaszać na kanałach #debconf-davis oraz #debconf-interschool (zależnie gdzie wykład się odbywa) na serwerze irc.debian.org. Po zakończeniu imprezy organizatorzy powinni udostępnić nagrania do pobrania.

Konferencja Debiana jest ważna nie tylko z technicznego punktu widzenia. Pozwala ona członkom Projektu lepiej się się poznać, zacisnąć więzi wewnątrz społeczności. Dlatego konferencja obejmuje również m.in. ucztę serowo-winiarską oraz dzień wolny, kiedy to uczestnicy będą mogli lepiej się poznać podczas wycieczki na Coney Island.

DebConf w znacznej mierze sponsorowany jest przez zewnętrzne firmy i organizacje, które widzą potrzebę wsparcia Debiana. W tym roku sponsorami są m.in. HP, Google, Intel, Canonical, Nexenta, Linux Magazine i inni.

Impreza jak co roku poprzedzona była tygodniowymi warsztatami DebCamp, w trakcie których Deweloperzy wspólnie naprawiali błędy oraz w inny sposób pracowali nad Debianem.

Konferencja zakończy się 7 sierpnia. Pod koniec imprezy Adnan Hodzic zaprosi w imieniu Projektu na DebConf do Bośni i Hercegowiny w przyszłym roku.

Źródła:

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar alazif
    alazif

    ostatnio widzialem prezentacje z tematow poruszanych na openowym hackthonie , szkoda ze w innych projektach nie ma z byt wielu takich wymiataczy jak przy openbsd gdzie w ciagu dwoch dni pisze sie sterownik dla ukladu hybrin nvidia lub przepisuje system obsluge smp …. No wiem w debianie sie nie da . Ps. Tylko bez nerwow sam na kilku serwerach usytkuje 5x

    1. Awatar blinkkin
      blinkkin

      szkoda ze w innych projektach nie ma z byt wielu takich wymiataczy jak przy openbsd gdzie w ciagu dwoch dni pisze sie sterownik dla ukladu hybrin nvidia lub przepisuje system obsluge smp

      Co do SMP to chodzi ci zapewne o platformę SGI. Problem w tym, że była to kilkumiesięczna praca. Natomiast podczas hackathona nowy kod przejrzano, poprawiono i wciągnięto do oficjalnego repozytorium.

      Zresztą OpenBSD nadal skaluje się bardzo słabo. Dodanie samej obsługi SMP, a usunięcie Giant Locka z każdego podsystemu to zupełnie co innego.

    2. Awatar Marcin Wilk
      Marcin Wilk

      SMp w OpenBSD bez wzgledu na platforme to kpina w porownaniu do innych systemow 🙂 Co z tego ze czasami cos dodadza, kiedy sa ta zmiany tak wolne, w stosunku do rozwoju calego IT, ze z kazdym dniem OpenBSD staje sie muzealnym zabytkiem coraz bardziej i bardziej. Sam naprawde kocham ten system, i swego czasu strasznie go promowalem, ale w konfrontacji z dniem dzisiejszym, i tym co oferuja inne systemy wzgledem mozliwosci wykorzystania sprzetu to jest on prawie ze archaiczny. Gdyby nie PF praktycznie nie mial by sensu bytu jako OS.

  2. Awatar krzabr
    krzabr

    Debian/kFreeBSD z punktu widzenia FreeBSD

    Ciekawe , bo z punktu widzenia FreeBSD nie widzę absolutnie żadnego plusa poza jednym jedynym – więcej commiterów i contributorów . Reszta związana z GPLowym kodem dla FreeBSD jest kompletnie niewykorzystywalna .

    Może trasz wypowie się więcej w tej kwestii bo w/g mnie jest to ciekawa sprawa .

    1. Awatar trasz
      trasz

      Jednym z wiekszych problemow FreeBSD jest brak… hm, 'publicity'? W sensie, FreeBSD napedza mase urzadzen, ale malo sie o tym slyszy, bo malo sie o tym mowi. Wiec kazdy pomysl zwiekszajacy zainteresowanie projektem jest przydatny.

      A z rzeczy technicznych Debian/kFreeBSD moglby na przyklad pomoc ulepszyc emulacje Linuksa. Nawet cos tam zrobili.

      1. Awatar krzabr
        krzabr

        A jak wygląda synchronizacja k/freebsd z mainline ? Próbują współpracować czy raczej są dość autonomiczne ?

        1. Awatar trasz
          trasz

          Costam weszlo, ale nie sledze tego tematu zbyt uwaznie.

  3. Awatar krzabr
    krzabr

    Po pierwsze targetem openbsd są routery , tam nikt nie wymaga smp , tam wymagana jest łatwość administracji i niezawodność . OpenBSD w pełni się z tego wywiązuje .

    Po drugie programiści OpenBSD postawili na przejrzystość /etc konfiguracji .

    I teraz tak mając dobry system w jednej niszy można próbować zdobyć drugą , ale po co ? Nikt nie wpycha na mooty linuxa , na kontrolery maszyn przemysłowych freebsd , czy na czujniki radiowe ros'a .

    Taką taktykę prowadzi OpenBSD , jak dla mnie jest sensowna , po co mają się psuć jak są dobrzy w jednej rzeczy , po co rozdrabniać się na setki gałęzi jak Linuch , lepiej zrobić coś raz a porządnie , niż do wszystkiego i niczego amen .

    Z tego samego powodu OpenBSD nie zdechnie , jak nie zdechły Contiki OS , Tiny OS , Robot OS czy Rtems . Amen !

    1. Awatar Marcin Wilk
      Marcin Wilk

      Wiem co jest targetem OpenBSD, bo go uzywam, nie zmienia to jednak faktu ze przestaje sie on w tym segmencie liczyc, i za pare latek Linux go wyprze z paru powodow. Piszesz o latwej administracji, w pewnym sensie to prawda, ale czas dzialania jest bardzo wazny, PF nie ma nawet gui do administracji, czyli aplikacji ulatwiajacych tworzenie regulek (ktorych na ognioscianki linuxowe jest cala masa). Piszesz ze nikt tam nei wymaga SMP, i tu sie bardzo, baaardzo mylisz. PF jak i w ogole OpenBSD sie nie nadaje do SMP w ogole, a obsluga platform AMD64 jest fatalna i niestabilna. A jezeli mam okolo 2K uzytkownikow w sieci, to OpenBSD tego nei jest w stanie w pelni obsluzyc, bo mu mocy zabraknie, oczywiscie mocy na jednym jajku, bo drugie bedzie lezalo odlogiem i odpoczywalo, chyba ze nagle uzyje komendy cp i system laskawie odpali jej watek na drugim rdzeniu 😉 OpenBSD jest czysty, to prawda, elegancki, ma chyba najlepsza dokumentacje z jaka sie spotkalem, ale technicznie coraz bardziej lezy. Sa bledy, ktore osobiscie zglaszalem kilka lat temu, i na dzien dzisiejszy wystepuja w systemie. Nie diffa nie wysylalem, nie jestem koderem, ale to pokazuje ze stabilnosc czy jakosc kodu systemu OpenBSD to troche przejaskariony mit. Kiedy jakis czas temu znalazlem bledy w parserze PF zalecono mi wylaczenie optymalizacji bo… nie dziala. A kernel wysypujac sie, freezowal caly system tak ze nei dalo rady nawet nic debugowac (a pliku .core nie zrzucal). Co wiecej okazalo sie blad nie dotyczy tylko mnie… Dlatego blagam, nie przesadzajmy z ta jakoscia tego systemu, i nie mowmy ludziom ze to najlepszy OS na router, bo tak moze bylo pare lat temu, ale sie skonczylo.

      1. Awatar krzabr
        krzabr

        @Wilk : akurat o tych błędach i olewce adminów nie raz słyszałem , ale ty jako pierwszy dokładnie opisałeś o co w nich chodzi , jeśli tak dalej będzie to openbsd będzie wyparte z routerów (o też wspominałeś) . A brak konfiguracji w gui to też spora wada i naprawdę mi jej brakuje .

        Skończy się tym że OpenBSD będzie systemem wyłącznie do nauki .

        1. Awatar Bartek Krawczyk
          Bartek Krawczyk

          Nie lepiej wtedy będzie uczyć się na czymś hipotetycznie częściej używanym – FreeBSD/NetBSD ? 🙂

        2. Awatar Piotr
          Piotr

          Nie zapominajmny, ze OpenBSD to fork NetBSD- dzis juz nie majacy tak duzo wspolnego z NetBSD ale jednak. Wiec nie wiem czemu OpenBSD mialby byc idealnym przykladem do nauki UNIX.

        3. Awatar Bartek Krawczyk
          Bartek Krawczyk

          Tylko wtedy po co się go uczyć, skoro zostaną szerzej używane FreeBSD/NetBSD, Linux i OpenSolaris?

        4. Awatar Piotr
          Piotr

          A co to za argument z Lynxem 🙂

        5. Awatar krzabr
          krzabr

          Aby zrozumieć budowę i konfiguracje *BSD

        6. Awatar Marcin Wilk
          Marcin Wilk

          OpenBSD bedzie sie dobrze nadawal do nauki PFa, ktora bylby blogoslawienstwem dla wielu innych systemow jak chociazby FreeBSD 🙂

        7. Awatar blinkkin
          blinkkin

          @Marcin Wilk: OpenBSD bedzie sie dobrze nadawal do nauki PFa, ktora bylby blogoslawienstwem dla wielu innych systemow jak chociazby FreeBSD

          PFa znajdziesz we FreeBSD, NetBSD, a nawet DragonFly BSD. Różnica jest taka, że jest on dostępny jako moduł jądra i nie jest to najbardziej aktualna wersja. Co więcej teraz piszę z komputera, przed którym jest postawiony router w postaci NetBSD i PFa.

          @Bartek Krawczyk: Nie lepiej wtedy będzie uczyć się na czymś hipotetycznie częściej używanym – FreeBSD/NetBSD ?

          Osobiście jestem zadowolonym użytkownikiem NetBSD, ale nie poleciłbym tego systemu komuś, kto dopiero raczkuje w środowisku BSD.

          Znacznie lepiej nadaje się do tego FreeBSD. Zapewne najłatwiej zacząć od OpenBSD m.in. z powodu obecności przeglądarki Lynx w systemie bazowym itd.

        8. Awatar Bartek Krawczyk
          Bartek Krawczyk

          @blinkkin znam i Free i Net. Odnosiłem się jedynie do komentarza krzabr, który stwierdził, że pozostanie systemem do nauki. Zapytałem PO CO skoro ma zostać (jak sam napsiał) wyparty z routerów (czyli z tego co robi dobrze)? 🙂
          W duszy najbardziej lubię NetBSD, niestety Free ma więcej nowinek i szybciej kompilują mu paczki (nie, nie lubię wszystkiego kompilować ręcznie).

        9. Awatar jarek
          jarek

          > A co to za argument z Lynxem 🙂

          No normalnie, system z preinstalowanym lynxem jest
          przyjazniejszy i latwiejszy do opanowania, nie wiedziales?

        10. Awatar blinkkin
          blinkkin

          Przykład, nie argument. Wystarczy porównać instalację i początkową konfigurację OpenBSD z NetBSD.

          W przypadku OpenBSD, po instalacji zapewne sieć będzie skonfigurowana, a konto zwykłego użytkownika zostanie stworzone. Instalator NetBSD w przypadku standardowej instalacji z płyty CD tego nie zrobi. Wspomniany Lynx to niby niewiele, ale użytkownik już po instalacji OpenBSD może szukać pomocy na stronach WWW.

          Po instalacji, z tego co kojarzę w OpenBSD zmienna PKG_PATH jest już dodana. Użytkownik może już instalować paczki, pobierając je automatycznie z sieci. W przypadku NetBSD najpierw trzeba ustawić sieć, później wyeksportować wspomnianą zmienną.

          Są to podstawowe rzeczy, jednak wiele osób poddaje się już w tym momencie (wystarczy przejrzeć fora). Jeśli nawet taki użytkownik sobie z tym poradzi to pojawia się sprawa daemonów.

          Taki GNOME wymaga HALa, GDM, Avahi, DBusa i cholera go wie co jeszcze. Zarówno pkg_add w OpenBSD jak i NetBSD podpowie, żeby dodać te daemony do rc.conf (w przypadku OpenBSD preferowana metoda to chyba rc.conf.local). Problem w tym, że w przypadku NetBSD skrypty inicjujące trzeba najpierw skopiować z /usr/pkg/etc/share/example/rc.d do /etc/rc.d. Nie wie o tym sporo osób, czego rezultatem jest płacz i lament.

          Po przebrnięciu przez ten etap, pojawia się inna kwestia – aktualizacja paczek. W przypadku OpenBSD pkg_add z flagą -u sprawdza zależności i w razie potrzeby aktualizuje także biblioteki. Natomiast pkg_add -u w NetBSD aktualizuje samą paczkę, zależności są natomiast sprawdzane w przypadku użycia pkg_add -uu. Prosty przykład jak z powodu pewnych różnic, można rozwalić zależności.

          Są to proste czynności, jednak dla wielu osób nie do przejścia przy pierwszym kontakcie. Dlatego użytkownikowi, który miał kontakt np. z Linuksem polecę FreeBSD lub OpenBSD. Natomiast NetBSD wygląda jak daleki krewniak mówiący inną gwarą, na tle wspomnianych systemów.

        11. Awatar Piotr
          Piotr

          @jarek

          Hmmm, nie nie wiedzialem. No bo ja robie pkg_add links/lynx/w3m- a i co to za przyjemnosc czytac 80×25 lini. Ale niech bedzie, jest latwiej.

          @blinkkin

          Co to znaczy, ze siec bedzie skonfigurowana? Chyba musisz znac parametry sieci do jakiej sie laczysz prawda? Chyba, ze OpenBSD zgaduje co i jak.

          PKG_PATH jest dodana do NetBSD automatycznie- nie trzeba nic kombinowac/eksportowac itd itp. Nie pamietam od ktorej wersji tak jest.

          Co do kopiowania z /usr/pkg/etc/share/example/rc.d do /etc/rc.d to sie zgodze.

          PKG_ADD nie wiem- zawsze kompilowalem sam- a do updatu chyba lepszy jest pkgin. Mimo to, manual podaje, ze pkg_add -u aktualizuje- a niech sie myle !
          http://netbsd.gw.com/cgi-bin/man-cgi?pkg_add+1+Ne…

          NetBSD nie jest latwy choc prosty- ale prawde mowiac- kto siega po NetBSD? Ten kto nie potrafi dodac uzytkownia sam? Albo ten kto musi miec na starcie zainstalowanego lynxa?

          Uzywalem NetBSD od wersji 3.0 do 5.99.31 jesli dobrze pamietam- byly problemy, choc systemik byl zawsze fajny. Jednak system dzwieku jest skopany i nikt nie garnie sie do poprawy sytuacji- szkoda.

          Piotr

        12. Awatar blinkkin
          blinkkin

          @Piotr: Co to znaczy, ze siec bedzie skonfigurowana? Chyba musisz znac parametry sieci do jakiej sie laczysz prawda? Chyba, ze OpenBSD zgaduje co i jak.

          Przykład karty ethernet Realtek i DHCP. Instalator OpenBSD zapyta czy chce skonfigurować sieć, zapewne podpowie nazwę urządzenia, czyli rl0. Następnie zapyta czy chcemy korzystać z DHCP i tyle z konfiguracji. Podobnie zachowa się instalator NetBSD, jednak pod warunkiem, że jako źródło "sets" wybierzemy HTTP/FTP itd.

          W przeciwnym razie musimy to zrobić ręcznie. Z tego co zauważyłem wiele osób narzeka, że można to zrobić na kilka sposobów. Czyli dodanie do rc.conf wpisu ifconfig_rtk0="dhcp", bądź dhcpd=YES i dhcpd_flags="rtk0". Ewentualnie można stworzyć plik /etc/ifconfig.rtk0 o zawartości dhcp. Co więcej NetBSD posiada dwa klienty DHCP: dhcpd i dhclient.

          @Piotr: PKG_PATH jest dodana do NetBSD automatycznie- nie trzeba nic kombinowac/eksportowac itd itp. Nie pamietam od ktorej wersji tak jest.

          Nie jest automatycznie dodawana, najprostszy sposób do odhashowanie wpisu w ~/.profile.

          @Piotr: PKG_ADD nie wiem- zawsze kompilowalem sam- a do updatu chyba lepszy jest pkgin.

          Tu się Tobą całkowicie zgadzam. Pkgin jest obecnie na tyle stabilny, że spokojne polecam go jako zamiennik dla mocno ograniczonego pkg_add.

          @Piotr: Mimo to, manual podaje, ze pkg_add -u aktualizuje- a niech sie myle !
          <a href="http://netbsd.gw.com/cgi-bin/man-cgi?pkg_add+1+NetBSD-current

          ” target=”_blank”>http://netbsd.gw.com/cgi-bin/man-cgi?pkg_add+1+NetBSD-current

          Zgadza się, ale tak jest w wersji -current. Natomiast cytując stronę <a href="http://netbsd.gw.com/cgi-bin/man-cgi?pkg_add++NetBSD-5.0.2" rel="nofollow">man z NetBSD w wersji 5.0.2 (chodzi tekst pisany kursywą):

          -u If the package that's being installed is already installed, an update is performed. It is currently not possible to update to an identical version. If this is specified twice, then any dependent packages that are too old will also be updated to fulfill the dependency. See below for a more detailed description of the process.

          @Piotr: NetBSD nie jest latwy choc prosty- ale prawde mowiac- kto siega po NetBSD? Ten kto nie potrafi dodac uzytkownia sam? Albo ten kto musi miec na starcie zainstalowanego lynxa?

          Wystarczy poczytać forum BSDGuru, w przypadku NetBSD płaczą nawet wyjadacze OpenBSD i zapewne stąd wynika moje pesymistyczne podejście.

          @Piotr: Uzywalem NetBSD od wersji 3.0 do 5.99.31 jesli dobrze pamietam- byly problemy, choc systemik byl zawsze fajny. Jednak system dzwieku jest skopany i nikt nie garnie sie do poprawy sytuacji- szkoda.

          Z NetBSD na desktopie obecnie nie korzystam, jednak nigdy nie miałem problemów z dźwiękiem. Obecnie jest chyba portowane OSSv4, więc może tak źle nie będzie.

        13. Awatar blinkkin
          blinkkin

          Popełniłem spory/mały błąd: s/dhcpd/dhcpcd

        14. Awatar Piotr
          Piotr

          @blinkin

          Co do sieci i instalacji jako takiej nigdy nie mailem powaznych problemow- konfoguracja sieci jest latwa itd. Mniejsza z tym.

          Co do OSS to problem, ja, mam z nagrywaniem dzwieku- nagrywa sie jakis szum (nie wiem dysk czy co) i nawet jak wszystko wycisze to ciagle sie nagrywa. Wiec sprawa nagrywania plyt winylowych jest skopana.

          OSSv4 jest portowane przez Adama Hoke- ale to chyba jest raczej jakis eksperyment niz podjescie na 100- zobaczymy- oby z dzwiekiem bylo tak jak we FreeBSD.

          Mam tez nadzieje, ze warstwa emulacji linuksa w wersji 2.6 zostanie wlaczona przed 6.0- taki maja zamiar a nowa wersja jest juz gotowa.

          Mozna wiedziec z czego kolega teraz urzeduje- chcialbym jakies opinie o ile nie jest to linuks.

          Piotr.

        15. Awatar blinkkin
          blinkkin

          @Piotr Mozna wiedziec z czego kolega teraz urzeduje- chcialbym jakies opinie o ile nie jest to linuks.

          Zależy od sprzętu: od Windowsa, poprzez Mac OS X, po Maemo. Był i CrunchBang Linux na netbooku, ale maszynę cholera strzeliła. Maemo natomiast planuje się pozbyć i z pewnością nie na korzyść Androida, może nowy Symbian.

        16. Awatar krzabr
          krzabr

          Jak dla mnie openbsd dzięki świetnemu faq oraz dobrze poukładanych plikach konf . Łatwo daje się opanować , freebsd nie jest wcale taki prosty na początek nawet uruchomienie myszki pod xami jest problemem dla niektórych . Stąd moją opinię podpieram doświadczeniem i wnioskami .

          Choć OpenBSD na początku ma jedną wielką wadę – partycjoner trudny jak cholera .

        17. Awatar Marcin Wilk
          Marcin Wilk

          OpenBSD faktycznie jest najrpostszym na start z BSD, najlepiej poukladanym, i najbardziej czystym. Przez to przyzwyczaja do paru zlych rzeczy. Przyzwyczaja np. do tego ze dokumentacja jest dobra. Jak pozniej trzeba korzystac z Linuxowej na przyklad to czlowiek sobie mysli ze wlazl do innego swiata 😛 To samo w wypadku wlasnie budowy plikow konfiguracyjnych, tego gdzie sie co znajduje itp. W Linuxie jest po prostu kompletny burdel bez ladu i skladu, mimo ze niektorzy probuja ten burdel nazwac i wmawiaja ze tak jest dobrze 🙂 Free/Net tutaj maja juz lepiej, ale nadal jest to dalekie od normalnosci, do ktorej Open przyzwyczaja. Ale to jest wlasnie wada, jak sie pozniej czlowiek przesiada na inne BSD to tak jakby wlazl do piekla niestety. No ale nie ma wyjscia, bo z kazdym dniem wymagania uzytkownika/admina rosna, a Open sie nie rozwija tak, aby byl przydatny.

        18. Awatar blinkkin
          blinkkin

          @Marcin Wilk: OpenBSD faktycznie jest najrpostszym na start z BSD, najlepiej poukladanym, i najbardziej czystym.

          Poukładany i prosty z tym się zgodzę. Czysty to kwestia dyskusji, jeśli przez to rozumiesz Apacha i Perla w systemie bazowym to nie mam zastrzeżeń.

          @Marcin Wilk: Free/Net tutaj maja juz lepiej, ale nadal jest to dalekie od normalnosci, do ktorej Open przyzwyczaja. Ale to jest wlasnie wada, jak sie pozniej czlowiek przesiada na inne BSD to tak jakby wlazl do piekla niestety.

          Szczerze mogę powiedzieć, że zazdroszczę rozwiązania konfiguracji kart Wi-Fi w OpenBSD. Z drugiej strony OpenBSD jako jedyny nadal używa tradycyjnego modelu rc, który jest moim zdaniem archaiczny. Pozostałe systemy BSD już dawno przerzuciły się na rc.d.

          @Marcin Wilk: No ale nie ma wyjscia, bo z kazdym dniem wymagania uzytkownika/admina rosna, a Open sie nie rozwija tak, aby byl przydatny.

          Ładnie to podsumował Marc Balmer, były już deweloper OpenBSD. Wynika z tego, że za taki stan rzeczy odpowiada jedna osoba – Theo de Raadt.

        19. Awatar krzabr
          krzabr

          Theo ma odwrotne podejscie do systemu i developingu niz Linus 🙂

  4. Awatar azhag
    azhag

    DebConf można też oglądać i komentować przez przeglądarkę używając HTML5 i CGIIRC:
    http://debianart.org/live/

  5. Awatar krzabr
    krzabr

    Apropos Nexenty – czyli Gnu k/OpenSolaris . Może szykować się mała rewolucja .

    Kilku członków byłego OGB , planuje zrobić Fork OpenSolarisa . Z racji licencji (GPLv2 incompatible) mogą się wydarzyć różne ciekawe rzeczy .

    http://www.osnews.com/comments/23634

  6. Awatar tanyue123
    tanyue123

    Standalone DVR Recorder can record almost thirty fps. The hard drive of a good cctv dvr should also be considered so that you can determine the number of days it can record and store videos. Every dvr has a capacity of videos to store.
    4CH Standalone DVR Manufacturers
    8 Cameras Standalone DVR
    16 Channel Standalone DVR
    Outdoor Surveillance Cameras
    Indoor Surveillance Cameras

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *