DisplayPort zamiast HDMI – zmiana na lepsze?

Jak wiadomo, odświeżone MacBooki i MacBooki Pro firmy Apple nie mają ani złącza DVI, ani HDMI. Ich miejsce zajął bowiem DisplayPort o zupełnie innym złączu i możliwościach. Co prawda można do DisplayPort dokupić adapter do DVI/VGA, ale kosztuje on około 20 USD. Jest to trochę irytujące, ale czyżby jednak Jobs i spółka wiedzieli lepiej?

Zaintrygowany sensem takiego posunięcia znalazłem w sieci długą i szczegółową analizę porównawczą w serwisie EDN. Jest tam też PDF z tabelą pokazującą różnice pomiędzy technologiami stosowanymi do przesyłania obrazu.

Zainteresowanym polecam zdecydownie oryginalny artykuł. Poniżej jednak przedstawiam wybrane, interesujące cechy nowej technologii.

  • DisplayPort jest kierowany głównie do rynku komputerów, HDMI do rynku konsumenckiego (telewizory, odtwarzacze).
  • DisplayPort przesyła dane (obraz wraz z dźwiękiem i informacjami kontrolnymi) pakietowo, jak w sieci. HDMI zaś przesyła najpierw obraz, a dźwięk później w okresach pionowego i poziomego wygaszania obrazu.
  • DisplayPort może przesyłać dane na jednej, dwóch lub czterech liniach (więcej linii oznacza większą prędkość), w tym mieści się też dwukierunkowy kanał kontrolny (zawarty w pakietach). HDMI przesyła dane zawsze czterema liniami (każdy kolor oddzielnie oraz sygnał zegara), plus posiada dwie dodatkowe linie na dwukierunkowy kanał kontrolny.
  • DisplayPort używa wbudowanego sygnału zegara, zaś HDMI wymaga dodatkowego zegara w elektronice, zarówno po stronie źródła sygnału jak i odbiornika. Dla DP oznacza to możliwość zwiększania w przyszłości prędkości zegara na poziomie łącza. Pozwala to także uprościć proces projektowania chipsetów, jak również zapobiegać konfliktom częstotliwości z inaczej taktowanymi źródłami sygnałów.
  • DisplayPort może obsługiwać zabezpieczanie treści protokołem szyfrującym zgodnym z HDCP, ale standard tego nie wymaga. Szyfrowanie obejmuje pakiety DisplayPort oraz sygnał HDMI w jednym bloku HDCP 1.3
  • Wybór pomiędzy różną ilością przewodów jest szczególnie ważny dla notebooków i telewizorów LCD. DisplayPort może zastąpić tam stosowane dotychczas wewnętrzne łącza do paneli LCD, takie jak LVDS. Przykładowo LVDS dla rozdzielczości 1920×1200 przy 8-bitach na kolor wymaga 10 par sygnałów różnicowych, czyli 20 linii.
  • Dla LVDS kanał kontrolny jest jednokierunkowy, zaś w DisplayPort jest dwukierunkowy, co pozwala np. na kontrolę jasności podświetlania panelu.
  • LVDS wymaga także zasilania na poziomie 3,3V lub 2,5V. Podobnie jak i HDMI, które wymaga aby linie były zaterminowane w odbiorniku (terminatory podciągnięte do 3,3V). W DisplayPort terminatory mogą być umieszczone w nadajniku (źródle sygnału), lub w odbiorniku – przy czym napięcie do którego są podłączone terminatory nie przekracza 2V, co z kolei przekłada się na mniejszy pobór prądu. Jest to możliwe dzięki temu, że DP posiada sprzężenie zmienno-prądowe (AC-coupled) w przeciwieństwie do HDMI, w którym przenoszona jest także składowa stała sygnału (sprzężenie stałoprądowe, DC-coupled).
  • DisplayPort pozwala więc na mniejsze zużycie energii i dodatkowo na redukcję EMI (interferencji elektromagnetycznych).
  • Przy procesach technologicznych rzędu 45nm i mniejszych transmiter DisplayPort może być wbudowany nawet w chipset mostka północnego lub w GPU. Wsparcie zadeklarowane jest już w chipsetach Intel 45 Express i AMD 780G. Podobnie zresztą jak w przyszłych procesorach graficznych Nvidia.

I tak dalej, i tak dalej, a artykuł fajny i rzeczowy. Widać więc, że i owszem, na dziś kupując MacBooka trzeba wysupłać dodatkowe fundusze na adapter wideo. Ale już za kilka lat przydać się on może i wtedy będzie jak znalazł. Bo świat znów robi krok do przodu.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

63 odpowiedzi na „DisplayPort zamiast HDMI – zmiana na lepsze?”
  1. Awatar soda2
    soda2

    można to porównać do zaprzestania używania napędów dyskietek w makach. Do dzisiaj większość komputerów PC nadal ma napęd dyskietek, a maki?

    1. Awatar wiktorw
      wiktorw

      Heh, nie jestem fanem ani właścicielem niczego ze stajni Apple. Ale pomysły mają czasem bardzo fajne (IMHO).

      Trend z brakiem stacji dyskietek przeniósł się natomiast na notebooki PC. O ile stare notebooki (tak z procesorem 486) potrafiły mieć stację dyskietek, to w nowszych zastępuje ją napęd CD/DVD/BluRay.

      A jak często aktualnie używasz dyskietek, przy cenach za paluszek USB rzędu 15 PLN za 2 GB? ( http://www.agito.pl/pamieci-flash-usb/kingston-da… )

      1. Awatar xeros
        xeros

        O ile stare notebooki (tak z procesorem 486) potrafiły mieć stację dyskietek, to w nowszych zastępuje ją napęd CD/DVD/BluRay.

        Akurat cofnięcie się do czasów 486 nie jest tu najwłaściwsze – jeszcze niedawno miałem laptopa z (jednordzeniowym) prockiem 2,6GHz z wbudowaną stacją dyskietek obok napędu DVD+/-RW, a teraz mam służbowego nowego Della Latitiude D830 z wbudowaną stacją dysków wymienną z napędem DVD+/-RW – wszystko standardowo w zestawie.

        A jak często aktualnie używasz dyskietek, przy cenach za paluszek USB rzędu 15 PLN za 2 GB?

        Tak często jak tylko ZUS przesyła dyskietki z listą dokumentów do korekty (czyli w przypadku urzędów pracy – po kilka dyskietek prawie codziennie). Do tego około 40-50% dyskietek jest uszkodzonych.

        Ja również nie przepadam za dyskietkami – wysoka awaryjność, niska prędkość odczytu i zapisu, wysoki koszt produkcji i zakupu, ale wycofywanie stacji dysków z laptopów a później również desktopów spowodowało sporo problemów – głównie duża liczba aplikacji korzystających z kluczy szyfrujących i certyfikatów na dyskietkach – np. ZUS, HomeBanking itd.
        Jak bardzo przydałyby się źródła takich aplikacji do własnych modyfikacji.

        Jeśli Apple decyduje się na wprowadzenie DisplayPortu to mogliby przynajmniej taki zestaw dwóch przejściówek – na DVI i na HDMI dostarczać w komplecie.

        1. Awatar wiktorw
          wiktorw

          O tych dyskietkach z ZUS-u nie wiedziałem. Łączę się w bólu.

          Jeśli Apple decyduje się na wprowadzenie DisplayPortu to mogliby przynajmniej taki zestaw dwóch przejściówek – na DVI i na HDMI dostarczać w komplecie.

          Właśnie, sporo osób uważa dokładnie tak samo (i ja też).

        2. Awatar Jakub Klawiter
          Jakub Klawiter

          Co do złącza drażni oczywiście kawałek o DRMach ale pewnie to jednak jest duży krok do przodu.

          A jeśli chodzi o dyskusję o dyskietkach to … przecież rzadkich zastosowań istnieją FDD podłączane pod USB.

        3. Awatar Adam
          Adam

          Tylko po co komu przejściówki na DVI i HDMI skoro Apple nie stosuje takich złączy w swoich nowych monitorach.

          Jak ktoś używa monitor innego producenta to przejściówkę sobie dokupi.

        4. Awatar much
          much

          @Adam: a jak chcesz podłączyć komputer do TV?

        5. Awatar Adam
          Adam

          Kablem Mini Display Port to Display Port.

        6. Awatar much
          much

          Szczególnie jeśli TV, tak jak większość, nie ma DP.

        7. Awatar Adam
          Adam

          Mój NEC ma DisplayPort.

        8. Awatar much
          much

          Na pewno bardzo Cię to cieszy. Jednak zauważ że "twój NEC" to nie jest większość TV/monitorów dostępnych na rynku.

        9. Awatar Adam
          Adam

          A co mnie obchodzi jakie złącza mają telewizory których nie mam?

        10. Awatar much
          much

          Czepiasz się słówek, tak? Dobra.
          Zmieńmy więc pytanie, zamiast "a jak chcesz podłączyć komputer do TV?" zróbmy "skoro brak złącza dostępnego w większości TV jest ok. to powiedz mi co jest ok w tym że większość użytkowników będzie musiała się z tym męczyć?"

        11. Awatar Adam
          Adam

          WQiększość użytkowników tych telewizorów nie kupi MacBooka.

    2. Awatar raz
      raz

      Mam styczność z wieloma komputerami na codzień. I większość z nich to NIE maki NIE posiadające stacji dyskietek (bo i po co?).

      1. Awatar waasmar
        waasmar

        kwestie ZUS i dyskietek rozwiązuje się przez <code>subst a: c:folder</code>
        poza tym jak pamietam Displayport nie wymaga jakichśtam opłat licencyjnych a HDMI owszem….

    3. Awatar niedzwiedz_2
      niedzwiedz_2

      A po co dyskietki? Cena taka jak za płytę CD; nawet większa, ciężko w ogóle gdzieś kupić, pojemność taka, że jeden plik się na niej nie zmieści… I to w Polsce jest taka sytuacja.

      Poza tym, jak kolega wyżej zauważył, w laptopach nie ma dyskietek 😉

      1. Awatar spinnaker
        spinnaker

        Ja dopiero niedawno kupiłem "nowego" HP-ka pod domowy router z napędem CD-ROM. Inna sprawa, że jeszcze go nie podłączyłem 😉 Do tej pory musiałem instalować z dyskietek ręcznie, a wybór był ograniczony do Debiana i FreeBSD.

    4. Awatar l30n
      l30n

      Witaj w XXI wieku 🙂

    5. Awatar pijaczek
      pijaczek

      ja ostatnim razem dyskietki używałem może z 7lat temu – rzadkością jest widok stacji dyskietek na nowym komputerze (a jak już jest to wiadomo, że to użytkownik windows xp i płyty bez możliwości emulacji sata->ata ;p). O wiele częściej można się spotkać, że miejsce napędu dyskietek zajmuje czytnik kart pamięci, bo dyskietki są 1. nie wygodne, 2. drogie (~1zł za 1.44mb przy prędkości zapisu doprowadzającej o mdłości to rozbój ;p). Dużo wygodniejszym, tańszym i szybszym nośnikiem od lat są pendrive, dvdrw, karty pamięci (i jest pewniejsze, że będzie można odczytać/nagrać dane z losowego komputera i to nie ważne czy stacjonarnego czy laptopa)

    6. Awatar Fazer
      Fazer

      Spytam lepiej – kiedy ostatni raz używałeś płyty CD? Mi trudno sobie przypomnieć. Większość rzeczy można ściągnąć legalnie z sieci, a systemy operacyjne instalować z pendrive'a 😉

      1. Awatar Moarc
        Moarc

        Ja skorzystałem dzisiaj z płyty DVD 😛 z CD-ka korzystałem wczoraj, LiveCD Gentoo 2006 nagrane ~rok temu. Pod rzeczonym Gentoo przenosiłem /var ze swojej Fedory na oddzielną partycję.

      2. Awatar pijaczek
        pijaczek

        nie no bez przesady cd są jeszcze używane przez ludzi ;p – czasami do gazet są dodawane, albo canonical powysyła, słuchasz cd-audio, a to sterowniki dostaniesz na płycie do karty sieciowej – cd odchodzą, ale jeszcze nie odeszły ;]

        1. Awatar szatox (ktoś)
          szatox (ktoś)

          sterowniki do karty sieciowej są wkompilowane w jajko. Po co mi w takim razie CD? 😛

        2. Awatar pijaczek
          pijaczek

          Do niektórych wifi nie ma i są tylko na cd ;p

        3. Awatar abc
          abc

          Żeby chrootować się do systemu z płyty LiveCD (można też z pendrive'a, ale kto trzyma stare dystrybucje na pendrive'ach, a akurat potrzebna mi była jakaś z domyślnym ipw3945)

        4. Awatar niedzwiedz_2
          niedzwiedz_2

          @szatox:
          Coż, może w Linuksie 😉
          Jakiś czas temu (nie wiem czy dalej tak jest) w windzie nie było sterowników do karty sieciowej. Czyli żeby połączyć się z netem trzeba ściągnąć najpierw sterowniki 😛

      3. Awatar poemann
        poemann

        W sobote instalowalem Debiana na MSI Wind gdzie nie ma CD/DVD-ROMu. Instalke (obraz netinst) mialem na karcie pamieci SDHC. Doszedlem do momentu wykrywania CD (wykrylem jeszcze karte sieciowa w nastepnym kroku) zeby zainstalowac system podstawowy i dalej juz nie dalo. Pozostala mi tylko instalacja przez siec (instalka netboot), co nie okazalo sie zbyt trudna rzecza jaka myslalem ze jest. W kazdym razie gdybym mial dostep do cdromu to pewnie bym to szybciej zrobil.

  2. Awatar vries
    vries

    To, czy port sie przyjmie zależy od tego, czy będzie wspierany przez telewizory i monitory. Reszta argumentów nie ma takiego znaczenia. Tym czasem raczej się nie zanosi.

  3. Awatar soft
    soft

    apple dotychczas kilkakrotnie rezygnowalo z roznych technologii, niemal z dnia na dzien, bez zapowiedzi – z dyskietki, portu szeregowego, adb i scsi (na rzecz usb ;). okres przejsciowy zawsze bolal klienta, bo wymagal dodatkowych inwestycji, ale z perspektywy czasu zmiany okazywaly sie strzalem w 10tke.

    tym razem zaboli brak firewire i zmiana dvi na display port. a za rok wszyscy beda sie rozplywac w zachwytach, jakie to apple bylo "nowoczesne" i "fajne", ze ucieklo ze slepych uliczek technologii… 😉

  4. Awatar michu
    michu

    według mnie strzał w stope tak jak FW, DP to może tak za 5 lat, choć i tak wolałbym HDMI bo i do telewizora i monitora w sam raz, poco coś dublować skoro funkcjonalność w zasadzie ta sama

    1. Awatar abc
      abc

      ZTCW DisplayPort to otwarty standard, a za zaimplementowanie HDMI musisz zapłacić (tak samo jak za FireWire zresztą, no ale to nie w przypadku Apple 😉 ).

      1. Awatar michu
        michu

        otwarty ale wtyczke ma taka sama jak HDMI wiec niepotrzebnie orbi sie zamieszanie..

        1. Awatar MichalK
          MichalK

          Mnie zastanawia jedna rzecz ktory z tych portow jest bardzej elastyczny?
          Z drugiej strony zanosi sie na to ze caly swiat bedzie mial telewizory na hdmi a makówkarze beda kupowali telewizory apple ze zlaczem display port.

        2. Awatar abc
          abc

          Ale jeśli wtyczka jest ta sama to ci od Apple mają o wiele lepiej bo DisplayPort może emulować HDMI (tzn. nowe karty graficzne wykrywają jaki sygnał jest potrzebny). I nie trzeba nowego telewizora 😉

        3. Awatar PACH
          PACH

          czy ja wiem, AMD/ATI już od pewnego czasu montuje w nowych kartach DP, zresztą oba porty maja trochę inne zastosowanie: HDMI raczej do cyfrowej rozrywki (telewizory, sprzęt audio itp.), DP natomiast ma zastąpić DVI czyli być głównie wykorzystywany do podłączania monitorów.

        4. Awatar mini
          mini

          Dodam tylko, ze HDMI nie obsluguje na razie rozdzielczosci wiekszych niz 1920×1200. A 30-tki tanieja…

        5. Awatar michu
          michu

          Emulacja HDMI pod DP? Pierwsze słyszę, daj jakiegoś linka bo ja tylko znalazłem info, że sygnał wideo w DP nie jest zgodny z DVI oraz HDMI. BTW: niedlugo ma być 4 odsłona HDMI z obsługą ponad 2560x1600p75 😛 bo to co napisałeś o 1920×1200 to dotyczy HDMI 1.2 a jest już 1.3 i planowane 1.4:P

  5. Awatar abc
    abc

    Nowe Thinkpady też mają DisplayPort, a do tego zwykłe VGA i to jest IMO najlepsze przyszłościowe podejście – obecnie wszystkie projektory mają VGA, a Displayport może pojawi się tam w przyszłości

    1. Awatar antoszka
      antoszka

      Dell E6500 też ma (jakiś czas zastanawiałem się co to w ogóle za gniazdko).

    2. Awatar Adam
      Adam

      Nowoczesne projektory mają Wi-Fi.

  6. Awatar spinnaker
    spinnaker

    Ja tam marzę o Macbooku Pro w zestawie z Apple Cinema Display. ACD przychodzi z odpowiednimi kablami (zasilający, DP, do USB z tyłu monitora) więc się tam kompatybilnością nie martwię 😀

    1. Awatar michu
      michu

      niedlugo mac bedzie miec wiecej kabli jak pc:)

      1. Awatar spinnaker
        spinnaker

        Wszystko zgrabnie w jednym kabelku jeno końcówki trzy. Ja się o kable nie martwię, wcześniej fakt obfitego okablowania pod biurkiem doprowadzał mnie do szewskiej pasji, ale wraz z nowym meblem zamówiłem sobie szyny w nogach do schowania tego badziewia.

  7. Awatar bns
    bns

    Dostaliśmy nowy sprzęt SUNa a do niego na FDD stery do kart FC i brocadów i trzeba latać z FDD na USB ;] To tak odnośnie dyskietek 😉

    1. Awatar Adam
      Adam

      Do Solarisa??? Jakoś wątpię.

  8. Awatar Bastek
    Bastek

    Niestety tłumaczenie terminów elektronicznych jest trochę do bani. Poniżej trochę poprawiona wersja:

    – DP posiada sprzężenie zmienno-prądowe (AC-coupled) w przeciwieństwie do HDMI, w kótrym przenoszona jest także składowa stała sygnału (sprzęrzenie stałoprądowe, DC-coupled)
    – linie HDMI muszą być zaterminowane w odbiorniku (terminatory podciągnięte do 3,3V). W DP terminatory mogą być umieszczone w nadajniku (źródle sygnału), lub odbiorniku. Napięcie do którego są podłączone terminatory nie może przekroczyć 2V, co z kolei przekłada się na mniejszy pobór prądu.

    1. Awatar wiktorw
      wiktorw

      Dzięki, poprawiłem.
      (nie jestem elektronikiem, a przynajmniej nie znałem tych terminów)

    2. Awatar Gość
      Gość

      Od kiedy to urządzenia pobierają prąd? Chyba energię.

    3. Awatar kell99
      kell99

      Wszystko super, ale Apple przeciez musialo cos zmienic i o ile wierzyc w to co napisali inni, to ten display port ma jednak inne gniazdo i nie da sie prosto podlaczyc monitora bez przejsciowki. No chyba, ze kupi sie monitor od Apple (czyli 2x wiecej niz podobna przyjemnosc innego producenta). Eh Apple, zawsze musi byc inne…

      http://en.wikipedia.org/wiki/Mini_DisplayPort

      1. Awatar Adam
        Adam

        Kiedyś Apple stosowało Mini VGA, potem Mini DVI, a teraz Mini Display Port.
        Więc nic nowego w tym, że w notebookach mają małą wtyczkę zamiast dużej.

        Poza tym monitor Apple LED Cinema Display 24" jest dwa razy tańszy od konkurencyjnych monitorów z podświetleniem LED takich jak np. Eizo EV2411W.

        1. Awatar foo
          foo

          W macbookach pro (nie tych nowych) jest normalne gniazdo DVI i w komplecie przejściówka na VGA. Uważam to za najlepsze rozwiązanie jakie można sobie wyobrazić 😉 Wkurza mnie, że co macbook to inne wyjście video, chyba chcą zarobić na przejściówkach.

        2. Awatar Adam
          Adam

          To wielkie DVI było nieporozumieniem, bo wymuszało pogrubienie całego notebooka.

  9. Awatar rtjhrtjrtj
    rtjhrtjrtj

    to po jakiego groma nowa wtyczka? dac FWire i dac se luz. na FW mamy juz siec. dodac jeszcze podlaczanie urzadzen jeden za drugim lub ring dodac polazenie radiowe i juz. komputer dzis ma za duzo interface. wystarcza spokojnie dwa. obraz,dzwiek,klawiatura.. FW/USB oraz dyskowe

    W ten sposob uproscilo by sie plyty, ktore mialy by pewnie 4 interface. 2 nowe i dwa stare.

    1. Awatar Adam
      Adam

      FireWire jest w odstawce. Zrezygnowali z niego w konsumenckim sprzęcie takim jak MacBooki i MacBooki Air.

      Pozostał tylko w profesjonalnych MacBookach Pro i Mac Pro.

  10. Awatar FrisTAJla
    FrisTAJla

    Widać więc, że i owszem, na dziś kupując MacBooka trzeba wysupłać dodatkowe fundusze na adapter wideo. Ale już za kilka lat przydać się on może i wtedy będzie jak znalazł. Bo świat znów robi krok do przodu

    może mi ktoś wyjaśnić o co chodzi z adapterem wideo?bo nie do końca rozumiem po co adapter wideo?

    1. Awatar Adam
      Adam

      Chyba tylko po to żeby podłączyć do pecetowego monitora.

    2. Awatar wiktorw
      wiktorw

      Adapter == przejściówka z [Mini]DisplayPort na inny standard (np. HDMI).

      1. Awatar Adam
        Adam

        Na inny stadard to jest konwerter. Adapter to tylko w ramach jednego standardu, np. z Mini DVI na DVI.

  11. Awatar Darson
    Darson

    Co wy z tymi dyskietkami? artykul jest na inny temat 😉 a tak poza tym, to zus juz zlikwidowal wymaganie dyskietki do podpisu. sam musialem miesiac temu zakupic czytnik i karte do podpisu elektronicznego. koniec z dyskietkami =]

    1. Awatar Adam
      Adam

      I działa na Linuksie?

  12. Awatar netbit
    netbit

    HDMI jest 8bitowe czyli 256 przejść tonalnych na to daje a DisplayPort ma 10bitów zatem 1024 przejścia tonalne. Dlatego wykorzystywane jest to drugie w monitorach EIZO czyli profesjonalnych graficznych rozwiązaniach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *