Edycja Wikipedii zablokowana dla użytkowników sieci iPlus i Multimedia Polska (AKTUALIZACJA)

Wczoraj zablokowano edycję niezalogowanym użytkownikom korzystającym z sieci iPlus i Multimedia Polska. To druga w historii polskiej Wikipedii blokada, tak drastycznie ograniczająca możliwość edycji anonimowym użytkownikom.

Anonimowi użytkownicy edytujący z zmiennego IP są zmorą polskiej (i nie tylko polskiej) Wikipedii. Nie wszyscy oczywiście, ale ta stosunkowo niewielka część dokonująca wandalizmów. Takich wandali blokuje się z reguły na nie więcej niż 2 godziny, aby nie cierpieli niewinni użytkownicy, którzy będą mieli pecha i wylosują numer IP “w spadku” po wandalu. Niestety taka metoda nie jest zbyt skuteczna dla szczególnie wytrwałych niszczycieli cudzej pracy, którzy potrafią wielokrotnie zmieniać swoje IP bawiąc się z administratorami w ciuciubabkę. W skrajnych przypadkach wikipedyści proszą o reakcję dział abuse danego usługodawcy, co z reguły kończy się… brakiem jakiegokolwiek odzewu.

Wcześniejsza blokada dotyczyła łódzkiej Neostrady, tym razem utrudnienia dotkną użytkowników iPlusa i Multimedia Polska S.A. Pretensje należy kierować do ww. firm, które mimo zgłaszanych uwag nie podjęły żadnych działań. Blokada jest półroczna, ale TP będąc w analogicznej sytuacji, po nagłośnieniu sprawy, zdołała zadziałać i po dwóch dniach łodzianie mogli cieszyć się już swobodnym dostępem do edycji.

Należy pamiętać, że zawsze istnieje możliwość założenia konta (w przypadku edytowania z zablokowanego zakresu należy o to poprosić któregoś z administratorów), a będąc zalogowanym nie dotyczą nas żadne tego typu represje.

Wikipedyści bardzo nie lubią stosować zasady zbiorowej odpowiedzialności, ale czasami to jedyny sposób, aby wyegzekwować odpowiednie działania ze strony usługodawców. Pozostaje mieć nadzieję, że tym razem operatorzy staną na wysokości zadania i już wkrótce ten nius będzie nieaktualny 🙂

EDIT: Zgodnie z przewidywaniami, nius szybko się zdezaktualizował 🙂 Miejmy nadzieję, że operatorzy wyciągną odpowiednie wnioski z tej blokady i w przyszłości nie będzie potrzeby sięgania po takie środki, aby uzyskać reakcję z ich strony.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar lx
    lx

    To mój chrzest bojowy w pisaniu niusów, więc proszę o wyrozumiałość 😉

    1. Awatar michuk
      michuk

      Chrzest bojowy zaliczony pozytywnie. Bardzo dobrze napisany nius. Oby więcej takich!

      1. Awatar kocio
        kocio

        Potwierdzam – ciekawie, elegancko napisany i na temat. Włącznie z "ciuciubabką" =} – lubię gdy nie ogranicza się ekspresji języka wyłącznie do czysto technicznego słowniczka.

    2. Awatar korro
      korro

      debiut dość udany, ale ta 'ciuciubabka' jakaś taka infantylna.

      1. Awatar sirsimon
        sirsimon

        Ciuciubabka jest OK 🙂

      2. Awatar Moarc
        Moarc

        To może w kotka i myszkę? ;p

      3. Awatar kwant
        kwant

        ,,ciuciubabka'' jest właśnie fajna 🙂 urozmajca tekst, trochę rozwesela. IMHO powinno się używać, oczywiście z umiarem, różnych ciekawych słów właśnie w tym celu.

    3. Awatar sl3dziu
      sl3dziu

      Uważam to za dobrą decyzję. Ludzie w końcu powinni się nauczyć że nie ma czegoś takiego jak anonimowość w sieci – szczególnie w przypadku wandalizmów.

      Nie było by głupim pomysłem by możliwość edycji była tylko dla zarejestrowanych. Procent sensownych anonimowych edycji w stosunku do reszty jest znikoma.

      1. Awatar lx
        lx

        Taki pogląd jest dość powszechny, ale odsetek wandali wcale nie jest taki wysoki. Anonimowi użytkownicy wykonują wprawdzie z reguły drobne edycje, ale często są to poprawki literówek, czy uaktualnienia.

        No i jest jeszcze jedna kwestia: większość stałych edytorów zaczynała właśnie od takich drobnych poprawek. Odbierając możliwość edycji IPkom narażamy się na brak dopływu świeżej krwi i potencjalny zastój w projekcie.

      2. Awatar TheBlackMan
        TheBlackMan

        OK, ale skąd pomysł że nie ma czegoś takiego jak anonimowość w sieci ?

        1. Awatar marcinsud
          marcinsud

          ano wystarczy numer ip i dokładna data, dostawca internetu wie komu w danej chwili przydzielił jaki numer. Oczywiście ma obowiązek podać te informacje organom ścigania, a nie sfrustrowanej sąsiadce z fotobloga.

        2. Awatar ADIHC1
          ADIHC1

          Może i istnieje anonimowość w sieci (JAP czy TOR + tryb porno przeglądarki?), ale pewnie nie to lx miał na myśli. Zwykły użyszkodnik (przykładowo) Neostrady jest przekonany, że ze względu na zmienne IP może robić w sieci wszystko co tylko chce bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji. I w tym momencie jest w błędzie – nie jest anonimowy.

  2. Awatar hering
    hering

    Wandalom mówimy stanowcze NIE!

    1. Awatar kayo
      kayo

      Parówkowym skrytożercom również…

  3. Awatar bLiNd
    bLiNd

    Chyba czegoś nie rozumiem…

    "Anonimowi użytkownicy edytujący z zmiennego IP są zmorą polskiej (i nie tylko polskiej) Wikipedii."

    Multimedia dostarcza internet ze stałym IP. Tutaj nie ma żadnej analogii do TP i Neostrady. Wystarczy zbanować IP wandala i po krzyku. Reset modemu/routera nie wystarczy.

    1. Awatar http://adminopzsgu.o
      http://adminopzsgu.o

      Widocznie, ktoś z moderatorów wikipedii nie umie interpretować informacji WhoIs 😉

  4. Awatar dam
    dam

    @bLiNd, MM dostarcza internet również ze zmiennym IP…

  5. Awatar Kat
    Kat

    Z tego newsa wynika, e wikipedia to jakies wiarygodne zrodlo. Wlasciwie to google+wikipedia+microsoft= internet( i to co 90% z krzywej Gaussa mysli ) . Pozdro dla kumatych-;)KMWTW;-)

  6. Awatar haael
    haael

    Wikipedyści bardzo nie lubią stosować zasady zbiorowej odpowiedzialności

    Z moich doświadczeń wynika, że to nieprawda. Wikipedyści lubią stosować zbiorową odpowiedzialność, nawet bez istotnego powodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *