Artykuł partnera
Co to jest fotowoltaika?
To dziedzina umożliwiająca pozyskiwanie energii elektrycznej bezpośrednio z promieni słonecznych. Panele słoneczne wystawione na działanie promieni słonecznych zamieniają energię słoneczną na napięcie stałe a następnie przekazują jąj do przetwornicy napięcie tzw falownika, który to zamienia napięcie stałe na napięcie przemienne, synchronizuje je z siecią energetyczną i przekazuje do zakładu energetycznego lub bezpośrednio na potrzeby własne.
Fotowoltaika jest prawie bezobsługowa, nie wymaga dodatkowych kosztów eksploatacyjnych a po zainstalowaniu jej wraz z dofinansowaniem zwraca się po kilku latach pracy. Niestety do montażu wymagany jest wykwalifikowany instalator OZE. Nie ma możliwości przeprowadzenia instalacji samemu a przynajmniej jest to bardzo trudne na etapie zgłoszenia do zakładu energetycznego. Wszystkie zakłady energetyczne wymagają certyfikatu instalatora odnawialnych źródeł energii.
Bilansowanie energii elektrycznej z zakładem energetyczny
Każdy właściciel fotowoltaicznej elektrowni sieciowej ma możliwość bilansowania nadprodukcji energii elektrycznej z zakładem energetycznym. W praktyce oznacza to, że każda wyprodukowana kWh o ile nie zostanie zużyta na potrzeby własne może być zmagazynowana w zakładzie energetycznym. Zmagazynowany prąd może być odebrany w stosunku 0,8 lub 0,7 za każdą wysłaną kWh w zależności od wielkości instalacji. Wartości te zdefiniowane zostały w ustawie a dysproporcja wynika z potrzeby nakładów finansowych na utrzymanie przesyłu i sieci energetycznych.
Rozwiązanie to jest o tyle dobre bo całą nadprodukcję letnią możemy zmagazynować i odbierać ją w miesiącach jesiennych oraz zimowych. Oczywiście trzeba mieć na uwadzę aby podpisana umowa z zakładem energetycznym miała odpowiednie okresy bilansowania.
Dofinansowanie “Mój Prąd”
W roku 2019 ruszył program rządowy umożliwiający dofinansowanie nowo powstałych elektrowni słonecznych w wysokości 5000 zł do każdej instalacji jednak nie więcej niż 50% jej wartości. Wnioski na dofinansowanie fotowoltaiki należy składać bezpośrednio w NFOSiGW lub za pośrednictwem internetu i profilu zaufanego EPUAP.. Aktualnie dzięki dofinansowaniu fotowoltaiki w Polsce elektrownie słoneczne przeżywają gwałtowny rozkwit a czas ich zwrotu w niektórych przypadkach się 4 lat. Przy zakupie warto jednak wybierać instalacje droższe markowe ponieważ fotowoltaika ma nam służyć przez 25 lat a nie tylko przez 2 najbliższe. Wybór dobrego sprzętu gwarantuje długą i niezawodną pracę, wysokie uzyski i szybki zwrot inwestycji.
Panele słoneczne w elektrowni słonecznej bez akumulatorowej
Aktualnie coraz częściej wybieranymi modułami są panele słoneczne monokrystaliczne. Mają one wyższa wydajność niż panele polikrystaliczne. Oznacza to, że na tej samej powierzchni możemy zmieścić większa moc niż na panelach polikrystalicznych. Tak naprawdę jeżeli nie jesteśmy specjalnie ograniczeni powierzchnią montażową pod elektrownie słoneczną nie ma większego znaczenia jaki moduł fotowoltaiczny zostanie przez nas wybrany. Warto jednak zwrócić uwagę aby panele słoneczne miały odpornośc na warunki atmosferyczne a w tym na amoniak. Panele bez takich atestów szybko się rozwarstwiają i potrafią doprowadzić do zwarcia instalacji fotowoltaicznej. Kupując modułu solarne trzeba pamiętać, że jest to inwestycja na przynajmniej 25 lat i będą one narażone na różne sytuacje pogodowe i atmosferyczne i czym wyższej jakości będą tym większą mamy szansę na przetrwanie naszej instalacji bez uszczerbku.
Zalecenia dla budowy elektrowni słonecznej
Każda instalacja powinna być usytuowana w kierunku południowym ewentualnie o nieznacznym odchyleniu w kierunku zachodnim lub wschodnim. Pisząc nieznacznym, oznacza to, że odchylenie od południa nie powinno wynosić mniej niż 15 stopni. W przypadku większego odchylenia lub instalacji paneli słonecznych wręcz w kierunku wschodnim lub zachodnim narażamy nasza instalację fotowoltaiczna na duże straty energetyczne przez co nie mamy szans za zwrot inwestycji w 5 lat. Również kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych ma duże znaczenie. Dla Polski optymalnym kątem nachylenia jest 35-40 stopni. Mniejszy lub większy kąt możne narazić nasza fotowoltaikę na straty.
Generalnie w polskich realiach każdy zainstalowany 1 kWp modułu fotowoltaicznego powinien rocznie wygenerować ok 1000 kWh energii. Oczywiście 95% produkcji energii słonecznej przypada na miesiące marzec październik podczas gdy pozostałe miesiące łącznie to zaledwie 5% całej produkcji rocznej.
Warto też zwrócić uwagę na wybór falownika a więc urządzenia, które przetwarza energię elektryczną z paneli słonecznych na energię sieciową. Minimalny okres gwarancji powinien wynieść nie krócej niż 5 lat ale zalecenia mówią o 10 lat natomiast producent powinien być europejski a nie najtańszy chiński. Dzięki markowemu falownikowi uzyski naszej instalacji mogą sięgnąć nawet 1100 kWh rocznie z każdego 1 kWp zainstalowanych paneli.
Na koniec zabezpieczenie przed przepięciami. Bardzo istotny aspekt całej instalacji. Przez lata użytkowania na pewno przytrafi się niejedno przypięcie instalacji. Dobrze przygotowane zabezpieczenie przepięciowe zarówno od strony napięcia stałego – paneli słonecznych i od strony zakładu energetycznego – napięcie sieciowe pozwoli na ochronę falownika przez wszystkie lata użytkowania.
Dodaj komentarz