Ukazał się dużo szybciej niż poprzednicy i jest pierwszym wydaniem promującym podejście do rozwoju znane nam z Google Chrome. Nowemu Firefoksowi nie towarzyszyło długie oczekiwanie i nie możemy spodziewać się w nim wielkich zmian, które z kolei zapowiadane są na następne duże wydania.
Wśród zmian możemy znaleźć wsparcie dla animacji CSS, zoptymalizowaną obsługę JavaScriptu oraz HTML5. Dodatkowo poprawiono integrację z linuksowymi środowiskami graficznymi. Ze względów bezpieczeństwa ograniczono wykorzystanie WebGL, które nie będzie teraz ładowało tekstur innych domen (eng. cross-domain textures). Oprócz tego załatano błędy godzące w stabilność przeglądarki. Więcej informacji na temat zmian można znaleźć w oficjalnej liście zmian.
Deweloperzy Firefoksa tradycyjnie otrzymali od zespołu IE tort z gratulacjami, jednak tym razem jego rozmiar zdecydowanie odzwierciedla wagę wydania.
Wraz z wydaniem piątki rozpoczyna się rozwój siódemki, która ma za sobą pociągnąć kolejne zmiany w interfejsie użytkownika dążące do zwiększenia powierzchni na przeglądanie stron.
AKTUALIZACJA:
Ważną informacją jest również to, że w przeciwieństwie do dotychczasowej praktyki Mozilli dweloperzy nie będą więcej publikować poprawek bezpieczeństwa dla Firefoksa 4.
Dodaj komentarz