Flash na celowniku Suna – JavaFX dla urządzeń przenośnych

Sun wprowadził nową wersję SDK dla swojego frameworka JavaFX. Z wydaniem tym debiutują narzędzia umożliwiające pisanie aplikacji przeznaczonych dla urządzeń mobilnych.

JavaFX służy do budowy bogatych aplikacji internetowych przy użyciu Javy. Wśród możliwości technologii znajduje się wsparcie dla animacji, efektów wizualnych, gradientów oraz przezroczystości, a wszystko to posłużyć ma do budowy zaawansowanych interfejsów użytkownika.

Wraz z nowym wydaniem SDK wprowadzone zostało pełne wsparcie dla mobilnej wersji JavaFX oraz emulator, służący do testowania aplikacji przeznaczonych na urządzenia przenośnie. Ruch taki może pomóc zachować przewagę Javy, zagrożoną, od kiedy rywal Suna – Adobe – mocno promuje swoje własne rozwiązania, czyli technologie Flash oraz AIR przeznaczone na rynek handheldów.

JavaFX dobrze integruje się ze zwykłym kodem napisanym w Javie, a wersja mobilna przeznaczona jest dla urządzeń umożliwiających uruchamianie aplikacji Java ME. Wielu producentów sprzętu oraz operatorów, w tym Orange, Sprint, Sony Ericsson oraz LG, już zapowiedziało swoje wsparcie dla technologii w nadchodzących urządzeniach.

JavaFX dla urządzeń przenośnych – emulator oraz NetBeans w tle:

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar Iwo
    Iwo

    Czy ktoś się orientuje, czy JavaFX może (z korzyścią dla nas) wyprzeć Flash?
    Mam już dość oglądania tnących się filmików na YT.

    1. Awatar Moarc
      Moarc

      IMO nie da się tego przewidzieć, ale raczej nie wyprze, bo Flash ma już setki tysięcy userów.

    2. Awatar abc
      abc

      Tnących się z powodu problemów z wtyczką czy koszmarnych łączy Youtube ("dzięki" którym na łączu 6Mbit/s rzadko ciągnę z prędkością wyższą niż 150 KB/s)

      1. Awatar Stiep
        Stiep

        1,2 Mb/s to mało? To ile wyciągasz u innych dostawców podobnych usług?

    3. Awatar jrs
      jrs

      Jak dodaje do siebie to, że JavaFX będzie na każdym komputerze z zainstalowanym JRE i że NetBeans ze wsparciem JavaFX są bezpłatne to wychodzi mi całkiem przyzwoity potencjał 😉

      1. Awatar Magnes
        Magnes

        Dzięki temu moim zdaniem JavaFX ma większe szanse niż wciskany na siłę Silverlight. Ale nigdy nie wiadomo, Ms jest dobre we wciskaniu na siłę.

        1. Awatar X
          X

          Zaraz, zaraz. Sun wsisnie przy aktualizacji JRE, ale M$ może wcisnąć przy aktualizacji Windows. Kanały dystrybucyjne i "promocja" są jakby zbliżone. Mylę się?

    4. Awatar mby7930
      mby7930

      Nie wydaje mi się, gdyż i Flash i JavaFX używają dokładnie tego samego kodeks VP6.

      www.on2.com – On2 VP6 for Adobe Flash Player and JavaFX
      http://www.on2.com/index.php?565

      Oznacza to jednakże tym samym, iż nie potrzeba niczego, co już jest dostępne na Linuksa, aby oglądać pliki video dostarczane przez aplikacje napisane w JavaFX.
      Wygląda więc na to, że choć nieoficjalnie to jednak JavaFX może być wykorzystywana (w sensie i użytkowym i produkcyjnym) pod Linuksem.

  2. Awatar j23tom
    j23tom

    Szkuje się ciekawa rywalizacja: JavaFX, AIR , Silverlight
    Czy jest nadzieja że runtime JavaFX będzie otwarty ?

    1. Awatar rkowal
      rkowal

      Częściowo jest :kompilator, biblioteki graficzne. Na kodeki nie liczyłbym, tym bardziej, że sam Sun wykopuję licencje a inne rzeczy mają być otwierane z czasem.

      Moje zdanie jest takie, jeśli stworzą narzędzia do łatwego tworzenia aplikacji w tym to moją szanse na sukces, ale bez tego to nie mają na co liczyć.

      1. Awatar maciek
        maciek

        Być może Sun popełnił poważny błąd opierając swój produkt na zamkniętych technologiach (m.in. nieszczęsny kodek wideo). Poważnie to utrudnia (jeśli nie uniemożliwia) udostępnienie SDK dla linuksa czy nawet (ich własnego!) Solarisa.

  3. Awatar szel
    szel

    Po 3 godzinach z tutorialami do JavaFX, muszę przyznać, że to bardzo przyjemny język. Fakt, moje doświadczenie z innymi językami skryptowymi jest podobne co z tym. Niemniej jednak zrobienie małej aplikacji okienkowej to banał tutaj.

  4. Awatar Pashimito
    Pashimito

    Każdemu kto chce trochę bardziej poznać platformę JavaFX polecam darmowy, prowadzony w języku angielskim kurs na javapassion.com:
    http://www.javapassion.com/javafx/

    Każdy kto brał udział w innych kursach autorstwa Sang'a Shin'a i jego przyjaciół to wie że warto 😉

    Jeśli ktoś chce zainstalować JavęFX pod Linuksem to polecam ten link:
    http://java.dzone.com/tips/javafx-11-linux-netbea…

    Aps napisany w JavaFX można wrzucić na stronę internetową (jako tradycyjny aplet lub plik Java Web Start), uruchomić na desktopie lub komórce. I to bez modyfikacji choćby jednej linijki kodu (jeśli w aps'ie wykorzystano tylko klasy z profilu ogólnego). W tym aspekcie JavaFX wygrywa z Flash'em bez problemu. Ale trzeba zaznaczyć, że to dopiero wersja 1.1 i ma swoje wady, między innymi:
    – tylko jeden graficzny komponent (textbox) w profilu ogólnym,
    – w JavaFX bez problemu można korzystać z bibliotek napisanych w Javie, ale wykorzystanie wezłów graficznych zadeklarowanych w JavaFX w istniejących aplikacjach napisanych na przykład w Swingu nie jest trywialne,
    – w JavaFX można korzystać z kontenerów Swing'a ale nie można dodać do nich węzła graficznego (tylko inne komponenty Swinga)

    Niestety komórki obsługujące JavaFX jeszcze nie są dostępne w sprzedaży.

    1. Awatar szel
      szel

      A wiadomo coś nt. tego, jakie telefony, kto, co będzie w tych telefonach, daty?

      1. Awatar Pashimito
        Pashimito

        Podobno LG i Sony Ericsson pracują nad nowymi modelami.
        Podobno wszystkie komórki zgodne z JSR 248 (MSA) mają pozwalać na uruchamianie apsów w JavaFX.
        Jeśli chodzi o starsze modele Sun nie udostępni na razie runtime'u aby można go było dołączyć do aplikacji (kwestie licencyjne).

  5. Awatar neuviemeporte
    neuviemeporte

    Przeczytałem newsa, przeczytałem artykuł o JavaFX na en.wiki i dalej nie rozumiem co to ma być, i jak się ma do Java ME w odniesieniu do urządzeń mobilnych.

    Napisałem sobie w Javie Swingową aplikację do nauki kanji, teraz chciałbym 'trochę' uproszczoną wersję mieć zawsze przy sobie w telefonie. Czy ktoś się orientuje jak to teraz najprostszym sposobem sportować na jakąś mobilną platformę, najchętniej tak żeby można było jak najwięcej gotowego kodu wykorzystać (parsery słowników etc.)? Czy JavaFX to coś dla mnie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *