Launchpad 2.0

Launchpad to serwis przeznaczony do zarządzania projektami informatycznymi, znany głównie za sprawą dystrybucji Ubuntu. Firma Canonical była wielokrotnie krytykowana za trzymanie w kieszeni kodu serwisu, na którym rozwijane jest oprogramowanie na wolnych licencjach. Przy okazji otwarcia Launchpada w wersji 2.0 padła obietnica, że to się zmieni.

Launchpad obsługuje obecnie około 7 tysięcy różnych projektów, z czego aż 5,5 tysiąca zadomowiło się tam w ostatnich 12 miesiącach.

Nowy Launchpad ma nowy, uproszczony interfejs graficzny, zawiera też dwie nowości w fazie beta. Jedna z nich to lepsza integracja z Bugzillą i Trakiem (za pomocą wtyczek na licencji GNU GPL), a druga to sieciowe API wraz z obsługującą je biblioteką w Pythonie. Pozwoli to na uruchamianie zdalnych operacji z pominięciem interfejsu WWW — na razie API daje głównie dostęp do plików i umożliwia przeszukiwanie zgłoszeń błędów.

Mark Shuttleworth, który od dawna zapowiadał, że Launchpad zostanie kiedyś uwolniony w całości (nie tylko w kawałkach, jak dotąd), tym razem podał konkretną wiadomość w tej sprawie. Ma się to stać w ciągu najbliższego roku.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar Swift Geek
    Swift Geek

    nareszcie

    1. Awatar batwing
      batwing

      Ja bym się tak szybko nie cieszył – Mark od lat mydli ludziom oczy i zmienia zdanie na ten temat. Uwierzę, jak zobaczę.

  2. Awatar Dawid Ciężarkiewic
    Dawid Ciężarkiewic

    Co jest takiego w tym Launchpadzie, że tak im zależy na jego przytrzymaniu w domowym zamknięciu? Sorry, że pytam ale jestem raczej z tych osób które używają githuba, a Launchapd od strony użykownika kojarzy mi się tylko z raportami błędów w ubuntu.

    1. Awatar LM
      LM

      >>Shuttleworth defends the need to keep Launchpad closed for now.

      The big reason is the very nature of the Launchpad project itself: "it's designed to centralize the various collaborative infrastructures that exist," he said. "If we opened the code there could be two or three Launchpads out there, and that would defeat the purpose of having a single reference point."

      1. Awatar batwing
        batwing

        Czyli w skrócie "Nie, bo nie"

        1. Awatar kocio
          kocio

          No właśnie, mnie to też jakoś nie przekonywało ani niczego nie wyjaśniało. Dobrze, że w końcu została podana wyraźna granica, do kiedy ten absurd powinien się zmienić.

        2. Awatar Budyń
          Budyń

          Dlaczego absurd ?

          Rozumiem, że perspektywa wprowadzenia porządku w bezsensowny chaos jest niezrozumiała… ale lepej żeby "community" zrozumiało, że programowanie i wybór licencji zależę wyłącznie od woli twórców.

          Mnie akurat argumentaca MSa przekonuje. Chcesz własnej alternatywy ? To napisz lepszą.

        3. Awatar kocio
          kocio

          "Community" rozumie, że ma prawo, ale zwyczajnie uważa to za niekonsekwencję. A dla mnie to wyjaśnienie jest naprawdę bełkotliwe, nie przekonał mnie po prostu.

        4. Awatar LM
          LM

          A co? Miał przyznać, że boją się np.: pułapek patentowych? Albo, że Launchpad jest niebezpiecznie dziurawy i w razie ujawnienia kodu 0-daye pojawiałyby się szybciej niż programiści radziliby sobie z usuwaniem błędów?

          Bez teorii spiskowych: wiele projektów jest najpierw trzymana pod kluczem i dopiero gdy rokują odpowiednie nadzieje na dojrzałość, trafiają na sourceforga. Wiele firm piszących FOSS żyje z zamkniętego kodu. I niech żyją, na zdrowie im! Za te 5mln$, które sabdfl corocznie dokłada do interesu nazwanego Canonical, niech sobie nawet dla rozrywki albo zysku robi mapy do sapera pod Windows.

          Ten jego tekst jest sprzed około roku. Pewnie jest ich więcej, to był pierwszy link z szukarki.

        5. Awatar kocio
          kocio

          A skąd mam wiedzieć co niby "powinien" powiedzieć?

          Wiem tylko, że jak usłyszałem jego odpowiedź na własne uszy dwa lata temu (ktoś spytał na spotkaniu w Polsce – http://hedera.linuxnews.pl/_news/2006/06/13/_long… to czułem się tak, jakby nic nie odpowiedział, a bardzo nie lubię sieczki. Tym bardziej to przykre, że poza tym mówił z sensem (jeszcze tylko nie mieli opracowanej koncepcji remiksów i też niewiele mi pomógł w kwestii dystrybucji pochodnych). To nie jest teoria spiskowa – nie twierdzę, że chce źle i spiskuje, tylko że bzdury gadał i mnie nie przekonał, że jest inaczej.

          Ale czas zmiany nadchodzi i chętnie poczekam aż się skończy ten idiotyczny, niezrozumiały dla mnie nadal rozdźwięk. Bo nie chodzi o to, co robi poza Ubuntu dla rozrywki czy zysku, tylko że wolny system polega na niewolnych podstawach. To samo było gdy Linux był rozwijany za pomocą BitKeepera. Na szczęście tamten problem już jest załatwiony.

      2. Awatar rorio
        rorio

        Hmm… W sumie, po doświadczeniach z ubuntu i jego mutowaniem jest w tym troszeczkę sensu. Ale i tak powinni to uwolnić. Używanie zamkniętego softu do rozwoju wolnego oprogramowania jest po prostu głupie, acz dość często spotykane.

  3. Awatar Livio
    Livio

    Jak na mój gust Launchpad trochę utrudnia życie potencjalnym zgłaszającym bugi i propozycje. Często brak możliwości komentowania (np. blueprintów), czy też powiadomień e-mailem.

    Sam nie wiem, czy Launchpad wart jest tego rozgłosu. Mam tylko nadzieję, że wszystko się poprawi i obu stronom (zarówno deweloperom jak i testerom) przyjemnie będzie się z nim pracowało.

    Osobiście preferuję Bugzillę, niż L. czy Traka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *