W tym miesiącu rozstrzygnie się, czy MP3 przejdzie do historii. W Niemczech zbierze się MPEG, która zadecyduje czy przyjąć nowy format cyfrowego zapisu audio Music 2.0
Prawie miesiąc temu koreańscy inżynierowie z Audizen poinformowali o nowej technologii MT9. Tym co wyróżnia MT9 jest sześciokanałowy korektor dźwięku, w którym każdy kanał jest dedykowany dla dźwięku, chóru, pianina, gitary, podkładu muzycznego i bębnów. Wyłączenie np. głosu umożliwi odtwarzanie karaoke.
Po dobrym przyjęciu we Francji, autorzy liczą na to, że wkrótce Music 2.0 stanie się oficjalnym formatem audio, przyjętym przez MPEG. Jednakże opanowanie cyfrowego świata może być problematyczne. Jak informuje Reuters, by tak się stało trzeba pokonać kilka przeszkód:
- dostawcy muzyki, dostępnej w internetowych sklepach muzycznych, muszą zaoferować swoje katalogi zakodowane w nowym formacie. Byłoby wskazane, gdyby w branży fonograficznej nastąpiło porozumienie o przejściu na nowy format.
- wytwórcy przenośnych odtwarzaczy muzycznych muszą wyposażyć swoje produkty w możliwość obsługi nowego formatu i odtwarzania zapisanych w nim plików.
By ułatwić rozwiązanie tego problemu PCWorld sugeruje “implementację dwóch prędkości”. Przyjęcie nowego formatu najpierw przez komputery, a dopiero później kolejne platformy.
Christopher Allen, Napster:
Wartość propozycji składanej klientowi jest związana z funkcjonalnością. Jeśli mogę zrobić coś na moim komputerze z programowym odtwarzaczem ale nie mogę zrobić tego w Sieci lub na urządzeniu, wartość takiego formatu dla klienta nie jest tak ekscytująca, jak by to miało miejsce w wypadku całego ekosystemu, który mógłby wykorzystać możliwości nowego formatu.
Dodaj komentarz