Następny Windows – wymagania mniejsze niż XP

W trakcie pokazu dotyczącego wirtualizacji, Eric Traut, pracownik Microsoftu, po raz pierwszy publicznie zaprezentował w działaniu jądro następcy Visty. Zdradził też kilka frapujących szczegółów dotyczących kolejnej wersji Windows.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

13 odpowiedzi na „Następny Windows – wymagania mniejsze niż XP”
  1. Awatar stilgar
    stilgar

    w trybie tekstowym to wszystko jest szybkie 🙂 jak dodadzą obsługę DRM i Hydro ( no bo jak mógłby nazywać się następca Aero? 😀 ) to się okaże ile naprawde mamy tej wydajności.

    1. Awatar Wizard
      Wizard

      Będzie się nazywał Ozone 😉

  2. Awatar Apage
    Apage

    Ciekawe, czy użyli aalib, bo ekran powitalny wygląda znajomo 😉

  3. Awatar ris
    ris

    Samo jądro linuxa mniej zajmuje, mylę się?

    1. Awatar Leetux
      Leetux

      Jądro Linuksa mieści się na dyskietce jak się zminiaturyzuje. Sam DSL jest niewiele większy i potrafi, nazywając to delikatnie, dość dużo w porównaniu z jedynym co umie MinWin – wyświetlaniem tekstu [no dobra, jeszcze ma serwer http]… No ale i tak chylę czoło przed devsami, bo o ile zminiaturyzować Linuksa poniżej 50 MB to każdy głupi potrafi, to żeby zmniejszyć Windowsa to się trochę trzeba napracować…

      1. Awatar Adrian
        Adrian

        (…)bo o ile zminiaturyzować Linuksa poniżej 50 MB to każdy głupi potrafi(…)

        Czyżby ten "głupi" ZU – jak to ująłeś nawet windows'a nie potrafi w pełni obsługiwać – a co dopiero CMD w windows i terminal w Linuksie/xBSD/Solaris – już nie wspomne o powyższej miniaturyzacji do rozmiarów DammSmallLinux.

        (…)mniejszyć Windowsa to się trochę trzeba napracować…(…)

        Z twojej wypowiedzi wynika, że developerzy powyższego mieli słabą dokemtacje albo w ogole jej nie mieli. Albo poprostu kernel windows'a jest tak "pokręcony", że do jego większej modyfikacji trzeba naprawdę TĘGIE głowy. Mógłbyś mnie oświecić w tej kwestii 😉

        1. Awatar jellonek
          jellonek

          ale przeciez tu nie ma prawie wogole modyfikacji windzianego kernela! poprostu wywalili bardzo duzo rzeczy zbednych do tego typu zastosowan (caly eksploder, wszystko co zwiazane z grafika, obsluge userow pewnie tez skroili), pozostawiajac "nieco" podsystemu obslugi sieci + do tego dodali jakis maly serwer http pewnie w opaciu o skrojona wersje msvcrt.

          tak, czy siak – 33M to bardzo duzo jak do tego typu zastosowan. w przypadku linuksa przy tych samych zastosowaniach spokojnie zmieszcze sie w 4M ramu i 1M flash romu (w ktorym upchnie sie i jajo i jakis fs, coby bylo co serwowac 😉 ).

          a tak na serio – to tego wieczora mam zamiar przygotowac cos na wlasne potrzeby, co bedzie miescilo sie w 16M ramu, 2M pamieci flash, a dzialalo bedzie na procku zgodnym z MIPS32 architecture, na zaledwie 175MHz 😉
          ma toto sluzyc nie tylko jako router (ktorym jest w tej chwili), ale i urzadzenie do zasysania zakolejkowanych danych na kluczyk usb 😛

  4. Awatar dPeS
    dPeS

    ms powoli zaczyna zauwazac ten ciemny, szary obloczek na niebie – konkurencje znaczy sie 🙂 moim zdaniem obudza sie juz po burzy

    1. Awatar jellonek
      jellonek

      konkurencje? tu raczej chodzi o "raczkowanie" na rynku ktorego wlasciwie nie znaja.

      co prawda maja juz jakies rozwiazania na rynku serwerow "graphical headless", ale dodatkowo ograniczanie ilosci pamieci potrzebnej do uruchamiania jakichstam aplikacji – wskazuje na kierowanie sie raczej w rynek urzadzen "embedded", gdzie poprostu ich do tej pory nie bylo.

      calkiem naturalnym podejsciem jest proba zdobywania nowych rynkow.

      1. Awatar dPeS
        dPeS

        nie ma ms na rynku embedded ?!?!?!
        no to teraz pojechaes przyjacielu 🙂 powiem tak gdyby nie windows ce nie mialbys w gniazdku pradu! z tego co mi wiadomo to w firmie, w ktorej pracuje od dawna zajmujacej sie energia wszystkie sterowniki za bardzo potezna kase sa na windozie ce – tak wiem tez bylem w szoku! ale niestety prawda jest taka ze w przypadku firm ktore musza dawac gwarancje na niezawodne sterowanie sprzetem wartym dziesiatki a nawet setki milionow PLN (wartosc stacji energetycznej np) musza byc spelnione pewne wymagania – np na software ktos musi dac gwarancje. Uwierz mi nawet jesli mialbys przekonanie do tego ze ten kawalek sprzetu + linux bedzie dzialal poprawnie nie poreczysz tego na wypadek strat liczonych w mln
        Podobnie jesli chodzi o rynek serwerow wieloprocesorowych – ms jest tam i to od dawna.

        1. Awatar Spock
          Spock

          Z tymi serwerami to przesadziłeś 🙂
          Zdefiniuj wieloprocesorowy …bo jak masz na mysli 8 rdzeni to mam takie coś na biurku 🙂

          Jesli jako wieloprocesorowe masz na mysli maszny >24-32 CPU to Windows'a tam żaadko uświadczysz. Jak już to Solaris/AIX/Linux. Powyżej 64 CPU to w zasadzie tylko komercyjne UNIX'y. I to nie dlatego, że Linux tam nie działa tylko dlatego, że taki sprzęt kupuje się pod konkretne aplikacje na ogół ..a te pod Linux'a nie są zwykle pisane ..

          To tyle jeśli chodzi o MS..

        2. Awatar pbj
          pbj

          Nie jestem biegły w temacie, ale skoro na dużych maszynach instaluje się tylko komercyjne Uniksy ze względu na brak oprogramowania dla Linuksa to skąd takie statystyki na TOP500?

  5. Awatar citan
    citan

    A ktoś w ogóle obejrzał tą prezentację? Tam jest zupełnie o czym innym, niż panowie redaktorzy raczyli poinformować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *