Stan New Hampshire jest znany szczególnie z prawyborów przeprowadzanych przed wyborami do parlamentu USA. To jeden z najmniejszych stanów USA, położony na północy w Nowej Anglii, chciałoby się rzec zaściankowy. Jednak fakt odbywania się tam przedwyborczego sprawdzianu, sytuuje go jako reprezentację poglądów politycznych całego społeczeństwa Stanów Zjednoczonych. Teraz staje się prekursorem wdrażania rozwiązań Open Source w instytucjach publicznych w USA.
Stan ten znany jest z niskich podatków i oszczędności jego obywateli oraz władz. Przykładowo, mieszkańcy New Hampshire mają najmniejsze zużycie energii elektrycznej na jednego mieszkańca Ameryki.
Być może kwestia oszczędności mogła być główną przyczyną wydania aktu prawnego, nakazującego wszystkim instytucjom stanowym przy wybieraniu nowych rozwiązań softwarowych branie pod uwagę najpierw rozwiązań opartych o Open Source. Jednak nie jest to obligatoryjny nakaz wyboru FOSS. W przypadku, gdy wolne rozwiązania nie spełniają wymagań danej placówki, może ona zakupić zamknięte rozwiązanie. Musi jednak w tym wypadku dobrze uzasadnić swój wybór. Wydany akt prawny wskazuje na oszczędności, jakie przynosi wybór otwartych rozwiązań, ale również, że ważne też są otwarte standardy przechowywania danych. Określa programy o otwartym kodzie jako te, które dają większe gwarancje bezpieczeństwa i możliwość kontroli działania programu. (Jako, że nieprawidłowo napisane aplikacje mogą naruszać prawa i interesy publiczne)
Władze stanu liczą na mniejsze wydatki i uniknięcie problemów z zamkniętymi formatami danych w dłuższej perspektywie, skuteczne uniemożliwienie zjawiska vendor-lock i ułatwienie korzystania z dowolnej platformy systemowej użytkownikom i instytucjom.
Czy uchwalone prawo stanie się precedensem i wzorem dla innych stanów, czy też wkrótce odwiedzą ich biznesmeni z Redmond?
Dodaj komentarz