Pardus Linux 2009

17 lipca br. pojawił się Pardus 2009 – najnowsza wersja dystrybucji, która ma być łatwa w obsłudze i niezawodna.

Pardus to stosunkowo młoda dystrybucja (pierwsza wersja – 1.0 – pojawiła się 26 grudnia 2005 roku), rozwijana przez turecką Radę Nauki i Technologii. Podstawowym środowiskiem pulpitu jest KDE, teraz w wersji czwartej. Główne komponenty, w tym Mudur (system rozruchowy) czy narzędzia do konfiguracji systemu zostały napisane w języku Python i są ze sobą zintegrowane, co ma ułatwić używanie dystrybucji.
Dystrybucja używa własnego formatu pakietów i systemu zarządzania nimi, zwanego PiSi (Packages Installed Successfully, as Intended).

Pardus 2009 bazuje na jądrze w wersji 2.6.30.1 i środowisku KDE 4.2.4, dostosowanym do potrzeb dystrybucji. Oprócz tego znajdziemy tu nowego Firefoksa 3.5.1 i inne programy w uaktualnionych wersjach.

Oprócz tej niemal oczywistej rzeczy, nowa wersja niesie ze sobą między innymi:
lepsze wsparcie sprzętu,
zmiany w wyglądzie, m.in. theme ikon – Milky,
powiększone repozytorium,
plasmoidy: Network Plasmoid, Service Plasmoid,
dodano System Manager do zmieniania „w locie” globalnych ustawień typu język, strefa czasowa,
obsługę pakietów różnicowych („delta packages”),
polepszoną wydajność, w tym szybszy proces uruchamiania systemu,
szybszą instalację – do 15 min na „zwykłym” sprzęcie,
ext4 – domyślnie.

A to wszystko może działać, jak napisano na stronie, na sprzęcie posiadającym minimum 256 MB pamięci operacyjnej, procesor 1 GHz i 4 GB wolnej powierzchni dyskowej (zalecane: 512 MB pamięci, procesor o taktowaniu co najmniej 1,4 GHz, 10 GB wolnego miejsca na dysku).

Pardus wydawany jest w dwóch wersjach: Live CD (Calisan) i zwykłej (Kurulan). Z wersji Live CD nie można zainstalować dystrybucji; ponadto na razie dostępny jest wyłącznie obraz płyty instalacyjnej.

Strona Pardusa jest w przebudowie i niektóre odnośniki mogą prowadzić donikąd (właściwie to do strony informującej o błędzie).

http://www.pardus-wiki.org/
http://www.pardus.org.tr/eng/

PS To mój pierwszy news/nius/tekst na osnews.pl. 🙂

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar Plichu
    Plichu

    News rzeczowy 🙂
    No i ciekawy… ściągam już wersję 2009 🙂
    +1

  2. Awatar maciek
    maciek

    A Müezzin Plasmoid naganiający do najbliższego meczetu, to gdzie? No i oczywiście Islamic Calendar Plasmoid 😉

    1. Awatar Paweł Ciupak
      Paweł Ciupak

      Pssst, Turcja jest od 1922 państwem świeckim…

      1. Awatar LV
        LV

        A popatrz, Polska niby też…

        1. Awatar alus
          alus

          Polska nie jest tak do końca państwem świeckim. Cytat z konstytucji:

          Art. 25.
          2. Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym.
          (..)
          4. Stosunki między Rzecząpospolitą Polską a Kościołem katolickim określają umowa międzynarodowa zawarta ze Stolicą Apostolską i ustawy.
          ==========
          A jak się zajrzy do Konkordatu to włos się na głowie jerzy. Co prawda wprost tego nie widać, ale na Polskę spada utrzymanie jednostek kościelnych.

          Stolica Apostolska i Rzeczpospolita Polska

          — biorąc pod uwagę fakt, że religia katolicka jest wyznawana przez większość społeczeństwa polskiego;

          — podkreślając posłannictwo Kościoła katolickiego, rolę odegraną przez Kościół w tysiącletnich dziejach Państwa Polskiego oraz znaczenie pontyfikatu Jego Świątobliwości Papieża Jana Pawła II dla współczesnych dziejów Polski;

          Artykuł 5

          Przestrzegając prawa do wolności religijnej, Państwo zapewnia Kościołowi katolickiemu, bez względu na obrządek, swobodne i publiczne pełnienie jego misji, łącznie z wykonywaniem jurysdykcji oraz zarządzaniem i administrowaniem jego sprawami na podstawie prawa kanonicznego.

          Artykuł 9 (TAK TAK ŚWIĘTA WOLNE OD PRACY – TO DEFINIUJE KONKORDAT!!)

          1. Wolne od pracy są niedziele i następujące dni świąteczne:
          1) 1 stycznia — uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi (dzień Nowego Roku),
          2) drugi dzień Wielkanocy,
          3) dzień Bożego Ciała,
          4) 15 sierpnia — uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny,
          5) 1 listopada — dzień Wszystkich Świętych,
          6) 25 grudnia — pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
          7) 26 grudnia — drugi dzień Bożego Narodzenia.

          2. Rozszerzenie powyższego wykazu może nastąpić po porozumieniu Układających się Stron.

          Artykuł 12

          1. Uznając prawo rodziców do religijnego wychowania dzieci oraz zasadę tolerancji Państwo gwarantuje, że szkoły publiczne podstawowe i ponadpodstawowe oraz przedszkola, prowadzone przez organy administracji państwowej i samorządowej, organizują zgodnie z wolą zainteresowanych naukę religii w ramach planu zajęć szkolnych i przedszkolnych.

          2. Program nauczania religii katolickiej oraz podręczniki opracowuje władza kościelna i podaje je do wiadomości kompetentnej władzy państwowej.

          3. Nauczyciele religii muszą posiadać upoważnienie (missio canonica) od biskupa diecezjalnego. Cofnięcie tego upoważnienia oznacza utratę prawa do nauczania religii. Kryteria wykształcenia pedagogicznego oraz forma i tryb uzupełniania tego wykształcenia będą przedmiotem uzgodnień kompetentnych władz państwowych z Konferencją Episkopatu Polski.

          4. W sprawach treści nauczania i wychowania religijnego nauczyciele religii podlegają przepisom i zarządzeniom kościelnym, a w innych sprawach przepisom państwowym.

          5. Kościół katolicki korzysta ze swobody prowadzenia katechezy dla dorosłych, łącznie z duszpasterstwem akademickim.

          Artykuł 15

          1. Rzeczpospolita Polska gwarantuje Kościołowi katolickiemu prawo do swobodnego zakładania i prowadzenia szkół wyższych, w tym uniwersytetów, odrębnych wydziałów i wyższych seminariów duchownych oraz instytutów naukowo-badawczych.

          2. Status prawny szkół wyższych, o których mowa w ustępie 1, a także tryb i zakres uznawania przez Państwo kościelnych stopni i tytułów oraz status prawny wydziałów teologii katolickiej na uniwersytetach państwowych regulują umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Konferencją Episkopatu Polski upoważnioną przez Stolicę Apostolską.

          3. Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie i Katolicki Uniwersytet Lubelski są dotowane przez Państwo. Państwo rozważy udzielanie pomocy finansowej odrębnym wydziałom wymienionym w ustępie 1.

          =======================

      2. Awatar Maciej Piechotka
        Maciej Piechotka

        Nie znam się za bardzo na turcji ale tam chyba nawet pojawiają się tendencje do świeckości 'francuskiej' (typu ustawianie pewnych świąt w Ramadanie żeby konkurowały z tym misiącem etc.) – oczywiście mowa o tzw. miastach (tzn. tzw. elicie) bo są obszary dosyć… konserwatywne.

        Ale ja czytałem o tym kilka lat temu w gazecie więc:
        a) Mogło się zmienić
        b) Mogło być przekolorowane
        c) Dziennikarz mógł być kreatywny

      3. Awatar wojteczek
        wojteczek

        Turcja jest państwem świeckim wyznaniowym – radzę doszukać resztę informacji i definicję, która określa taki rodzaj konstytucyjnej regulacji prawa wyznaniowego. Wiedza połowiczna, to wiedza żadna…

    2. Awatar Emdé
      Emdé

      Haha, mogę już się śmiać :|?

  3. Awatar pawo12
    pawo12

    Pardus to bardzo przyjemne distro. Używałem go. Moje wrażenia: lekkie, przyjemne dla oka, łatwe w obsłudze, wszystko skonfigurowane zaraz po instalacji. Nie wiem jak najnowsza wersja, ale używałem pooprzedniej i jedyna rzecz do której można się na siłę przyczepić to raczej niewielkie repozytoria w porównaniu z innymi popularnymi distro. No i jeszcze nie ma do niego zbyt dobrej pomocy i dokumentacji w porównaniu do głównych distr jak Debian czy Mandriva, ale mam nadzieję, że ten system zyska wielu użytkowników bo jest poprostu fantastyczny 🙂 Gdyby nie to, że czekam na nowego cdlinuksa.pl, zainstalowałbym go w tym momencie.

    1. Awatar http://kneczaj.openi
      http://kneczaj.openi

      Małe repo to chyba jedyna, ale bardzo istotna wada dystrybucji. Przydałoby się jakieś dobre narzędzie do tworzenia własnych pakietów, a do tego repo community z dobrym interfejsem webowym (może coś jak AUR w archu), może wtedy by coś ruszyło.

      Używałem chyba wersji 2007. Moje wrażenia: szybka, a nawet szybsza niż gentoo (wtedy używałem gentoo jako główny system), poza tym naprawdę solidnie zrobiona, nie widać żadnych niedoróbek, są graficzne konfiguratory do przeróżnych rzeczy.

      Martwi mnie to, że wiele dystrybucji właśnie tworzy przeróżne narzędzia graficzne do konfiguracji systemu, lecz są one robione pod jedną konkretną dystrybucję. W tym miejscu idea open-source się nie sprawdza. Ludzie nie zawsze chcą współpracować ze sobą w ulepszaniu istniejącego oprogramowania, lecz tworzą to samo na nowo.

      1. Awatar Tor
        Tor

        Co się dziwisz? 🙂 Czasami soft jest tak kiepsko zrobiony, że sam autor nową wersję przepisuje od zera, a co dopiero inny programista.Skądś się biorą te "rewritten from scratch". 😉

    2. Awatar userek
      userek

      Wersja 2009 jest zadziwiająco dobra. Zainstalowałem ją na swoim laptopie (HP nx7400 z paskudnym broadcomem wifi na pokładzie) i po szybkiej instalacji i "klikalnej" konfiguracji WSZYSTKO działa (wifi, klawisze funkcyjne, zapisywanie do RAM i na dysk). Szybki i responsywny choć KDE 4.2 zainstalowane. Swieże pakiety – m.in. k3b na qt4 i inne w wersjach dla KDE 4.
      Drobne klopoty z sterownikiem grafiki intela (czasami drobne artefakty na nowych elementach widoczne nim odswieży obraz), troche mało pakietów (podstawowe na każdą okazję są!) i troche ciężko o informacje jak budować pakiety, niepełne spolszczenie (wstawki po angielsku).
      Chyba zostanie na laptopie, będę sledził rozwój tej dystrybucji… 🙂
      Prosty i dopracowany (pomijając trochę ubogie repozytorium), polecam…

  4. Awatar Ozzy
    Ozzy

    Jest już w Polskiej wersji czy znowu usłyszę, że jest dla ludzi nie mających problemów z angielskim?

    1. Awatar maciek
      maciek

      Jest też po turecku!

    2. Awatar thid
      thid

      pardus to jest juz od jakiegos czasu po polsku (przynajmniej czesciowo)

  5. Awatar krzabr
    krzabr

    Dla mnie pardus jest głownym osem 🙂
    Po aktualizacji w wersje 2009 zmnieszyła się wyrażnie licba pakietów , ale za to pisi działa znacznie wydajniej , powstało zintegrowane narzędzia do zarządzania całym osem , nie ma problemów z obsługą czytnika kart , no i przedewszystkim czas włączenia jest unikalnie szybko 20 sek na moim kompie dla porówniania – win xp 45 sek win 7 35 sek , opensolaris 80 sekund …

    Od wersji 2009 to jest najbardziej przyjazny użytkownikowi unix jaki poznałem , wyprzedził pod tym względem pcbsd 🙂

    Link do pl forum :
    http://forum.parduslinux.pl/ 🙂
    http://hyy.pl/view-69snapshot1.png screen

    1. Awatar Enlik
      Enlik

      Pod jedną z recenzji Onur Küçük napisał:

      Package repositories of Pardus 2009 has not been completed yet, but we are working hard to shape up the packages ready for 2009 toolchain. Stay tuned for the updates 🙂

  6. Awatar krzabr
    krzabr

    NIe wysłało mi wiadomości więc pisze jeszcze raz …

    Od pól roku pardus jest moim głownym osem na kompie , stało się to głownie przez jego niesamowitą szybkość uruchamiania

  7. Awatar hardy
    hardy

    O kurczę, szybki linuks? Muszę to sprawdzić.

  8. Awatar hosiawak
    hosiawak

    O, kolejny, setny sposób na to jak uruchomić xterm, fantastycznie!

  9. Awatar mariusz
    mariusz

    Pardus to jeden z moich ulubionych dystrybucji, śmigałem parę miesięcy na wersji z KDE 3. I tylko pytanie, wersja z KDE 4 jest co najmniej tak samo dobra jak poprzednia?

  10. Awatar popo
    popo

    jedna z niewielu dystrybucji któa nadaje się do instalowania na komputerach – działa, są wszystkie codeci, nawet słuchawki na intel-hda po podłączeniu wyciszają głośniki w laptopie (!).

    1. Awatar pmarki
      pmarki

      codeci? a to ciekawe, nie lepiej było napisać po polsku i się nie wygłupiać

  11. Awatar piotr
    piotr

    pardus jest moim głównym osem tak z 1,5 roku
    obawiałem się przejścia na kde 4 ale naprawdę w tym distro jest to środowisko do działania i naprawdę szybkie
    czy jest tak dobra jak wersja z kde 3
    jeśli nawt nie jest to mało brakuje

  12. Awatar krzabr
    krzabr

    Przecieło mi odpowiedz na części :

    Dodam że wrescie jest zintegrowane narzędzie do graficznej konfiguracji całości systemu , w dodatku przyśpieszyli działanie pisi i rozbudowali je w logiczne bloki 🙂 cóż to najbardziej przyjazny userowi unix jaki poznałem bardziej przyjazny nawet od pcbsd 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *