17 lipca br. pojawił się Pardus 2009 – najnowsza wersja dystrybucji, która ma być łatwa w obsłudze i niezawodna.
Pardus to stosunkowo młoda dystrybucja (pierwsza wersja – 1.0 – pojawiła się 26 grudnia 2005 roku), rozwijana przez turecką Radę Nauki i Technologii. Podstawowym środowiskiem pulpitu jest KDE, teraz w wersji czwartej. Główne komponenty, w tym Mudur (system rozruchowy) czy narzędzia do konfiguracji systemu zostały napisane w języku Python i są ze sobą zintegrowane, co ma ułatwić używanie dystrybucji.
Dystrybucja używa własnego formatu pakietów i systemu zarządzania nimi, zwanego PiSi (Packages Installed Successfully, as Intended).
Pardus 2009 bazuje na jądrze w wersji 2.6.30.1 i środowisku KDE 4.2.4, dostosowanym do potrzeb dystrybucji. Oprócz tego znajdziemy tu nowego Firefoksa 3.5.1 i inne programy w uaktualnionych wersjach.
Oprócz tej niemal oczywistej rzeczy, nowa wersja niesie ze sobą między innymi:
lepsze wsparcie sprzętu,
zmiany w wyglądzie, m.in. theme ikon – Milky,
powiększone repozytorium,
plasmoidy: Network Plasmoid, Service Plasmoid,
dodano System Manager do zmieniania „w locie” globalnych ustawień typu język, strefa czasowa,
obsługę pakietów różnicowych („delta packages”),
polepszoną wydajność, w tym szybszy proces uruchamiania systemu,
szybszą instalację – do 15 min na „zwykłym” sprzęcie,
ext4 – domyślnie.
A to wszystko może działać, jak napisano na stronie, na sprzęcie posiadającym minimum 256 MB pamięci operacyjnej, procesor 1 GHz i 4 GB wolnej powierzchni dyskowej (zalecane: 512 MB pamięci, procesor o taktowaniu co najmniej 1,4 GHz, 10 GB wolnego miejsca na dysku).
Pardus wydawany jest w dwóch wersjach: Live CD (Calisan) i zwykłej (Kurulan). Z wersji Live CD nie można zainstalować dystrybucji; ponadto na razie dostępny jest wyłącznie obraz płyty instalacyjnej.
Strona Pardusa jest w przebudowie i niektóre odnośniki mogą prowadzić donikąd (właściwie to do strony informującej o błędzie).
http://www.pardus-wiki.org/
http://www.pardus.org.tr/eng/
PS To mój pierwszy news/nius/tekst na osnews.pl. 🙂
Dodaj komentarz