Bernd Blaauw poinformował o udostępnieniu testowego wydania systemu FreeDOS oznaczonego numerkiem 1.1, który jest obecnie powszechnie wykorzystywany do uruchamiania gier i programów, możemy jednak spotkać go również na nowo zakupionych komputerach oraz urządzeniach wbudowanych.
Podczas gdy FreeDOS sam w sobie zajmuje się dostarczeniem wolnego (od wolności) środowiska zgodnego z MS-DOS, jego użytkownicy dostarczają do systemu wiele programów o otwartych źródłach lub na licencjach Freeware, dzięki czemu system ten ma wiele zastosowań.
Zmiany
W stosunku do poprzedniej wersji wydanej w 2006 roku wprowadzono następujące usprawnienia:
- Jądro systemu w wersji 2040, który naprawi problemy z obsługą systemu plików FAT32
- mtcp, zestaw efektywnych narzędzi do obsługi protokołu TCP/IP
- Pierwsze podejście do obsługi urządzeń USB, póki co działają tylko urządzenia Intel/Via USB1.1 12mbit/1.5mbit
- Nowy Syslinux wzbogacił się o darmowy sterownik do obsługi nie emulowanych napędów CD/ISO (FreeDOS jest rekomendowanym systemem przez emulator DOSEMU)
- Sterownik PCI IDE zawierający moduły dla dysków i napędów (P)ATA/SATA oraz CD
- Nowe menu instalacji podczas startu z CD mające na celu zmniejszyć ilość menu przez które należy przeklikać się podczas instalacji
- Uniwersalny program do tworzenia kopii zapasowej BIOSu (Flashrom)
- Zaktualizowane sterowniki do obsługi pamięci
- Interpreter komend 4DOS w wersji 8.00
- Ograniczone wsparcie dla obsługi flashowych napędów USB (często pojawiających się jako dysk C: podczas instalacji).
- Zaktualizowane wersje wielu programów oraz poprawki błędów.
Podczas instalacji należy pamiętać, że jest to wydanie testowe, nie przeznaczone do wykorzystania na stacjach produkcyjnych. Dystrybucja zawarta jest na jednej płycie CD i jest to póki co jedyna droga instalacji wydania, co może prowadzić do konieczności użycia dodatkowej bootowalnej dyskietki, która pozwoli nam odnaleźć i uruchomić napęd CD. Obraz nie zawiera jeszcze środowiska pozwalającego na uruchomienie systemu jako LiveCD.
FreeDOS wciąż ma przed sobą do wykonania takie zadania jak dodanie źródeł do bazowego zestawu aplikacji (wymagana jest tu licencja GPL), a przede wszystkim stworzenie dyskietek, które pozwolą na łatwiejszą instalację systemu. Deweloperzy systemu nawołują jednak do pobrania, przetestowania i zglaszania wszelkich napotkanych błędów, co pozwoli na szybsze ukazanie się stabilnego wydania 1.1
Dodaj komentarz