Prace nad X.org 7.5 idą pełną parą

X.org 7.5 pojawi się już latem, z przepisanym sterownikiem dla układów graficznych Intela.

Zgodnie z nowymi planami podsystem graficzny X.org 7.5 będzie wydany już latem tego roku, a wraz z nim ma pojawić się nowy sterownik dla układów graficznych Intela. Programiści tego ostatniego postanowili znacznie „odchudzić” jego kod źródłowy, aby zwiększyć niezawodność i wydajność. Ponadto deweloperzy jądra zaprezentowali niedawno wersje 2.6.30-rc4, 2.6.29.2, 2.6.27.22 i 2.6.28.10 jądra Linux.

10% redukcja kodu we wstępnej testowej edycji 2.8 sterownika intel jest według Packarda jedynie początkiem. Według niego docelowo możliwe jest zmniejszenie bazy kodu o około 50%. Wiele możliwych kombinacji działania różnych mechanizmów sterownika już teraz przysparza sporo kłopotów niektórym użytkownikom niedawno zaprezentowanego systemu Ubuntu 9.04. Według wielu osób korzystających ze sterownika intel czasami działa on bardzo wolno. W rozwiązaniu czy też bardziej obejściu niektórych problemów z tym driverem pomocne mogą być porady zebrane na Ubuntu Wiki.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar wolny
    wolny

    "Jądro Linux:" – nie rozumiem dwukropka. Nie powinien tu się znaleźć przecinek? No i ten tytuł…

    1. Awatar royhawk
      royhawk

      Zwykle opracowuje newsy na swoim blogu i udostępniam na OSnews, nie jestem autorem akurat tego newsa, znalazłem go w sieci, uznałem informacje w nim zawarte na tyle istotne, zwłaszcza dla użytkowników Ubuntu 9.04 iż postanowiłem zamieścić linka do tego newsa. Obszerne informacje o pracach są pod linkiem do artykułu.

      1. Awatar michuk
        michuk

        Ale cokolwiek dodajsze, warto żeby trzymało się kupy. Tu mamy jakieś szczątkowe informacje o X.org, sterownikach Intela i jądrze, porozrzucane i nie wiadomo co jest czym. Wystarczyło zgrabnie napisać o co chodzi…

    2. Awatar mike
      mike

      @wolny – Ciebie to chyba tata nie kochał

  2. Awatar marcinsud
    marcinsud

    Z tego co mnie pamięć nie myli to dla 965 w u9.04 została całkiem wyłączona akceleracja (przywrócenie akceleracji dość proste), trochę dziwne posunięcie i trochę im się za to oberwało. Sam nie mam przyjemności korzystania z układów Intela, więc nie będę wypowiadał się o ich jakości.

    1. Awatar Kozodoj
      Kozodoj

      Intele działają OK, jeśli nie zamęczamy ich grami. Mam GMA950 w jednym kompie i Quadro 140M w dwóch innych. Pod Windows wszystkie działają porównywalnie, pod Ubuntu Intel był znacznie bardziej bezproblemowy jeszcze do niedawna.

      BTW
      Na GMA950, a więc dość wiekowej konstrukcji przeszedłem 2 lata temu całe Knights of the Old Republic, a więc grę nie taką znów niewymagającą. Więc w fajne starocie da się pograć i na Intelach. 🙂

      1. Awatar Artwi
        Artwi

        No nie wiem czy tak OK… O ile GMA950 z KDE 3.51 chodziło dobrze, to z KDE 4.xx można zapomnieć o stosowaniu jakichkolwiek efektów graficznych, jeśli nie chce się mieć padów i utrzymać obciążenia procesora na akceptowalnym poziomie…

        1. Awatar iria
          iria

          Takie rzeczy, to chyba tylko w Ubuntu. 😉 Debian Sid + KDE4.2 + 950GM i żaden z opisanych przez Ciebie problemów nie występuje. 😉

        2. Awatar tomko222
          tomko222

          U mnie na kubuntu 9.04 i sterach Xorg intel 2.4 GMA950 działa bardzo dobrze. Na 2.6 przy akceleracji EXA działało wolno a przy UXA niestabilnie.

        3. Awatar iria
          iria

          @tomko222

          Podziękuj deweloperom, że olali sporą liczbę użytkowników laptopów. :> Są już nowsze sterowniki (były też w chwili wydania 9.04), ale przecież marketingowcy wyznaczyli niezmienialny termin wydania. :>

        4. Awatar Artwi
          Artwi

          @iria:
          Też tak słyszałem… Wiele osób mi mówiło, że tam gdzie jest Debian, to nawet krowy więcej mleka dają a kury się lepie niosą, choć i tak nie tak dobrze, jak przy Gentoo… 😉

        5. Awatar iria
          iria

          @Artwi

          Widać masz mądrych znajomych rolników. :> Nie chodziło mi o pokazanie, że Debian jest lepszy od Ubuntu, tylko, że umnie ta sytuacja nie występuje. Czyli się da, a używam mniej przyjaznej laptopom dystrybucji. Widać fanboystwo Ubuntu, nie pozwala Ci spojrzeć na tę sprawę z dystansu. :>

      2. Awatar gotar
        gotar

        Intele nie działają OK – mają koszmarnie wolne 2D i sypiące się 3D.

        1. Awatar Moarc
          Moarc

          A, to dlatego pod Linuksem oglądam filmy 720p, a pod Windowsem gram w ut2k4 na najwyższej jakości? ;p

  3. Awatar TheUsh
    TheUsh

    "Bardzo wolno"? To mało powiedziane 😛 KDE4 chodzi koszmarnie wolno, nawet z wyłączoną większością efektów. Natomiast najnowszy Win7 RC z publicznej bety Microsoftu chodzi na moim sprzęcie jak marzenie ze wszystkimi bajerami włączonymi 😛

    1. Awatar iria
      iria

      Tak się rodzą mity, że KDE4 jest wolne. Dziękujemy wam popaprani deweloperzy (K)Ubuntu.

      1. Awatar gedgon
        gedgon

        Ale to nie mit, KDE jest wolne. Nie jest mitem rowniez, ze jest powolne (mowiac ogolnikowo).

    2. Awatar marcinsud
      marcinsud

      zobaczymy win7 za 2 miesiące. Wracając do KDE4 zainstaluj jakieś distro gdzie jest to główne środowisko graficzne. Zapewniam, że tam będzie lepiej, bo kubuntu to jednak trochę mało optymalizowane pod jakimkolwiek kątem jest.

    3. Awatar Ark
      Ark

      U mnie KDE 4.2.X chodzi bardzo ładnie z wieloma efektami włączonymi (tylko te które się do czegoś przydają).
      Natomiast Win7 nie chodzi mi wcale – ATi zlało porannym moczem (nie)szczęśliwych posiadaczy starszych modeli kart.

      1. Awatar LV
        LV

        To zainstaluj drivery od XP? Aero nie będzie ale system będzie poza tym pracował całkiem sprawnie.

    4. Awatar ufos
      ufos

      Osobiście przesiadłem się z Gnome na KDE4, gdy tylko ukazała się stabilna wersja, gdyż jest o wiele szybsze, w zwykłym używaniu, nawet przy włączonych efektach. To trójka muliła nieziemsko w moich oczach i dlatego nigdy nie mogłem się do niej przekonać. Oczywiście nie mamy co tu porównywać KDE4 do jakichś Xfce czy Fluxboxa, a tym bardziej do wersji beta Win7, które znając poczynania Microsoftu i tak zwolni, i tak.

      Polecam zwolennikom KDE4 projekt Chakra (czyli tzw. kdemod), u mnie była wyraźna różnica w płynności działania na korzyść kdemod.

      Do wyboru między KDE4 a Win7 skłania mnie najbardziej jedno – nie będę płacił za coś co mam za friko, a do tego co potrzebuję na windowsie robić wystarcza mi XP, kupiony za grosze.

      Vista już jest be, teraz peany pisane będą na cześć Win7, yeah.

  4. Awatar zarazek
    zarazek

    No super, tylko praca nad X serwerem koncentruje się na sterownikach do układów Intela. Intel jest daleko z przodu, a pozostałe sterowniki leżą odłogiem. Wygląda nawet na to, że cała architektura całego X serwera jest dostosowywana do nowych pomysłów w sterownikach Intela.

    1. Awatar trasz
      trasz

      @zarazek: Sytuacja wyglada tak: Intel za to placi, wiec developerzy nie maja powodu, zeby patrzec na innych. nVidia ma to gdzies, bo od lat ma wlasne, lepsze rozwiazania w swoich driverach i nie ma powodu, aby je zmieniac. ATI ma to gdzies, od dluzszego czasu probuje sie tego calego developmentu pozbyc. Kogos pominalem? 😉

    2. Awatar Ponton
      Ponton

      NVIDIA nie udostępnia specyfikacji, a AMD udostępniło w zbyt krótkim czasie, żeby dobry sterownik mógł powstać.

    3. Awatar Sławek
      Sławek

      Sterownik Intela jest wolny. Może nie zbyt wolny, ale może stanowić pewną bazę do napisania wolnego sterownika dla innych kart.

      1. Awatar gotar
        gotar

        Może też stanowić przykład, jak nie należy pisać sterowników. Albo przykład, że wolny oznacza wolny jak żółw. Albo dowód, iż udostępnienie specyfikacji nic nie daje, bo środowisko i tak nie stworzy tak dobrych sterowników, jak komercyjne.

    4. Awatar gotar
      gotar

      Daleko z przodu to jest binarna nVidia, później długo długo nic …i nawet nie wiem jak się plasuje końcówka, bo mnie to nawet nie obchodzi.
      Wiem tyle, że na desktopie nie mam problemów z nVidiami od 10 lat, a na notebooku z Intelem mam problemy odkąd go mam. Wczoraj wyszedł 2.7.1 z kolejnymi poprawkami 'wysoce zalecany' każdemu z 2.7.0. A ile się z tym musiałem narzeźbić, bo nowy kernel był za stary… https://bugs.freedesktop.org/show_bug.cgi?id=2148…

      1. Awatar iria
        iria

        @gotar

        Może poprostu pozbądź się swojego laptopa z 965gm. Najwyraźniej ta karta jest technologicznie skopana. Inne modele kart Intela nie sprawiają chyba takich problemów pod Linuksem. To nie atak, tylko rada. 😉 Tylko nie mów, że równie dobrze można tam zainstalować Windowsa, bo na nim działa. 😉

        1. Awatar trasz
          trasz

          @iria: Technologicznie skopane sa sterowniki w Linuksie, a nie karta.

        2. Awatar jellonek
          jellonek

          nie tylko linuksie – ale faktycznie prace obecnie prowadzone sporo z tego "skopania" prostuja.

        3. Awatar trasz
          trasz

          @jellonek: Pod Windows jakos nie ma problemow.

        4. Awatar iria
          iria

          Sterowniki do tego modelu może i tak, ale innych modelach działają dość dobrze i ich wydajność z każdym wydaniem rośnie. Pewnie nie ma co Cię przekonywac, bo i tak wiesz swoje.

        5. Awatar trasz
          trasz

          @iria: Widzisz, z obsluga sprzetu jest jak z przestepczoscia: nie liczy sie, ile razy szedles ulica i nic ci sie nie stalo. Liczy sie to, ile razy ci sie (odpukac) stalo. W przypadku problemow z obsluga sprzetu nie jest istotne to, ze komus dziala. Istotne jest, ile osob ma problemy.

        6. Awatar zZzZ
          zZzZ

          @trash: Muszę się lekko przypierniczyć. Zawsze szanuję twoje wypowiedzi, używam FreeBSD od lat z górką dziesięciu, jednak w tym systemie USB działa (a raczej nie działa) obaj wiemy jak. Wiesz czemu nie mam w tej chwili fribsdy w domu? Bo jestem posiadaczem zestawu (skądinąd bardzo dobrego) klawiatura + mysz Microsoft wireless multimedia. Ten zestaw w linuxie działa out-of-the-box bez zbędnych ceregieli (o windows nie wspominam), ten sam zestaw posiada _dedykowane_ sterowniki do Mac OS – działają – sprawdzałem na Hackintoshu. Poczytaj sobie wątki na necie z przedziału około 3 lat na temat tego zestawu i FreeBSD – ludzie się po prostu wkurwiają a obsługi nie ma nadal. Jestem jedną z tych osób, którym "nie działa" :/

        7. Awatar gotar
          gotar

          @iria – chętnie bym się pozbył, ale ważniejsza jest dla mnie matowa matryca, nie chcę także mieć grzałki typu Celeron albo AMD. Notebooków z CPU Intela (mobilnymi, a nie celeronami), grafiką nVidii i matową matrycą nie znalazłem, gdy szukałem. A jeśli coś znajdziesz, to dołóż warunek 'bez windowsa' i na tym mniej więcej zakończyłem szukanie sprzętu.

        8. Awatar stilgar
          stilgar

          @trasz: a nie jest przypadkiem istotny stosunek jednej wartości do drugiej ? ( ewentualnie stosunek jednej wartosci do całości ) Bo jak brać tylko takie liczby, co wyjdzie, że windows obsługuje sprzęt gorzej od linuksa ( więcej userów, więcej problemów 🙂 )

        9. Awatar iria
          iria

          @gotar

          Rozumiem Twój wybór. Ja mialem to szczęśćie, żę właśnie taki w swoim czasie znalazłem. HP nx7400 – matowa matryca, mobilny CPU Intela, bez Windowsa, do tego nielakierowany. Znósł już niejedno i jest w świetnym stanie. Dla mnie błyszcząca matryca i lakierowana obudowa to najgorsze co mozna zrobic laptopowi. 😉 No nic mam nadzieję, że w końcu poprawią te sterowniki.

  5. Awatar chusty
    chusty

    to kiedy mi openarena zacznie normalnie chodzić po ostatnim "updejcie" ubuntu ? dopiero latem ? :

    1. Awatar e X t 7 3
      e X t 7 3

      przekompiluj jadro systemu (wzrost wydajności około 30 % nie wspominając o dużo wyższej responsywności i "płynności" compiza – Jelni chcesz podam co zmienić)… u mnie na netbooku lenovo s10 chodzi jak złoto ! do tego dodałem gmaboostera i podkręciłem gma950 ze 133 do 400 MHz … i działa idealnie … właśnie przetestowałem tego netbooka na baterii – z wyłączonym skalowaniem proca i włączonym GMAboosterem działa 2.10 h 😉 a bez gmaboostera i z włączonym skalowaniem (na baterii tryb powersave) … to 2.15 h 😉 zatem jak masz netbooka wywal i skalowanie i włącz gmaboostera, a wydajność znacznie wzrośnie

      1. Awatar LV
        LV

        No dobra, tylko po co – netbook nie służy do gier.

        1. Awatar e X t 7 3
          e X t 7 3

          ale jeśli praktycznie za darmo, bez negatywnych konsekwencji możesz posiadać tania, a dość wydajna maszynę, która z compizem radzi sobie prawie jak NVidia gf8800 GTS na moim stacjonarnym kompie (udało mi się uzyskać bardzo podobna płynność efektów) to czemu nie ? 😉 … a pograć, ponownie … a czemuż nie 😉 np. openarena, ut2004, czy też sauerbraten śmigają u mknie naprawdę nieźle na maksymalnych ustawieniach

        2. Awatar LV
          LV

          Bez konsekwencji? Za czasów mojej młodości mocne podkręcanie sprzętów mobilnych, szczególnie tych delikatniejszych, było powolnym zabójstwem sprzętu…

      2. Awatar Pablo
        Pablo

        ext możesz napisać co trzeba pozmieniać żeby uzyskać +30% ?:)

        1. Awatar bobycob
          bobycob

          pewnie wiertakrka rozpędza wiatraczek na procesorze

        2. Awatar Jarosław Pelczar
          Jarosław Pelczar

          W końcu każda kolejna rekompilacja zwiększa prędkość kodu a optymalizator kompilatora na innej maszynie wygeneruje magiczne optymalizacje które dadzą sporego kopa 😉 To jeszcze nie wiesz, że program musi się "uleżeć" na dysku ? X-X

  6. Awatar Łukasz
    Łukasz

    2.6.29.3, nie .2

  7. Awatar silver.bullet
    silver.bullet

    Ja tam wole szybkie sterowniki

  8. Awatar Darmiros
    Darmiros

    Pojawi się i znów karty nie będą działać, bo sterowniki nie nadążą za nowym xorg. Szczerze mówiąc mam już tego dość. Środowisko linuksowe goni za nowościami gorzej niż jakiekolwiek projekty korporacyjne. Skutkiem tego wszystko jest wiecznie w wersji beta jeśli nie alfa. A potem narzekanie, że linuksa używa 1% desperatów.
    Po co komu nowy xorg skoro działa gorzej niż stary? Po co komu nowe jądro skoro nie ma do niego sterowników itd.?
    Jeśli do pewnej i przewidywalnej pracy i obsługi sprzętu muszę w odwodzie, na osobnej partycji, trzymać windowsa, to po co mi linux?
    Czy któryś z szanownych deweloperów linuksa, KDE, xorg się nad tym zastanowił? Jedynie Gnome nie szaleje, ale jedna jaskółka wiosny nie czyni.
    Aha, zapomniałem, przecież oni robią dla Nas to za darmo, a darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda, bo nie wypada. W porządku, tylko niech wyraźnie zaznaczą, że robią to dla siebie i dla zabawy, a nie dla frajerów, którzy uwierzyli w szczytne hasła społeczności WiOO.

    1. Awatar gotar
      gotar

      Jak nie będzie sterowników, to nie aktualizuj – proste.

    2. Awatar ó
      ó

      > niech wyraźnie zaznaczą, że robią to dla siebie i dla zabawy

      Niektórzy faktycznie zaznaczają; np. zespół OpenBSD bez żenady tak właśnie się wypowiada.

      1. Awatar trasz
        trasz

        @ó: A jednoczesnie unika problemow powyzej i nadal jest w stanie wprowadzac rozwiazania lata wczesniej, niz odpowiedniki w innych systemach. Dla przykladu – kiedy w, dajmy na to, Linuksie pojawil sie mechanizm umozliwiajacy failover firewalli, z synchronizacja stanow miedzy maszynami robiacymi za firewall? Kiedy pojawil sie mechanizm failoveru dla bramek IPsec?

        1. Awatar ó
          ó

          > kiedy w, dajmy na to, Linuksie pojawil sie [..]

          A ja się uparcie pytam, nie "kiedy się pojawił" – ale kiedy w którymkolwiek xBSD wreszcie POJAWI SIĘ (czekamy, czekamy…) normalnie działający terminal tekstowy – który zastąpi te "bootstrapy do możliwie szybkiego uruchomienia X-ów"?

        2. Awatar trasz
          trasz

          @ó: Rzeczy, ktore wymienilem powyzej, to faktycznie potrzebne produkcyjnie ficzery. Natomiast twoj "uzywalny terminal tekstowy" bylby przydatny tylko dla kilku hobbystow – nie jest potrzebny ani na desktopach – bo jest x11 – ani na serwerach – bo jest dostep zdalny. Terminal sluzy do szybkiego usuwania problemow w sytuacjach awaryjnych – i do tego ten, ktory jest, jest zupelnie wystarczajacy.

        3. Awatar maciek
          maciek

          A czemu ma toto służyć? Bo ja nierozumie. emulator terminala=xterm+. To coś "w jądrze" służy tylko do naprawienia X jak X nie działa.

        4. Awatar ó
          ó

          > Rzeczy, ktore wymienilem powyzej, to faktycznie potrzebne
          > produkcyjnie ficzery

          No jasne – ja zdaję sobie sprawę, że jeśli xBSD coś ma zwalone (bez perspektyw na naprawę), to tylko dlatego, że to jest akurat "zupełnie niepotrzebne". 😀

          Niepotrzebne, oczywiście, developerom – tudzież ich bezkrytycznym pochlebcom – bo co do użytkowników, to już sprawa wygląda nieco inaczej. 😉

        5. Awatar trasz
          trasz

          @ó: Napisalem ci przeciez, ze jedyni uzytkownicy, ktorym to jest potrzebne, to jacys rzezbiarze-hobbysci – bo ani na laptopie, ani na desktopie, ani na serwerze, ani na czyms co routuje, firewalluje czy ipsecuje, nawet na komorce – ta "funkcjonalnosc" nie jest do niczego potrzebna, bo konsoli tekstowej realizowanej przez kernel i tak sie nie wykorzystuje. I tak, to prawda, ze we FreeBSD jest znacznie mniej kodu, ktory powstal z nudow. Jesli chcesz to zmienic – to sie ponudź i napisz. ;->

        6. Awatar ó
          ó

          > bo ani na laptopie, ani na desktopie, ani na serwerze

          …tak, tak – pamiętam, co pisałeś: "po co to komu, przecież nie da się w tekście używać fontów z antyaliasingiem i kerningiem". Jak powszechnie wiadomo, szczególnie na serwerach i firewallach fonty z antyaliasingiem i kerningiem to podstawa. 😀

        7. Awatar trasz
          trasz

          @ó: Do serwerow jest dostep zdalny, wiec kernelowa konsola jest tym bardziej bezuzyteczna – chyba ze w sytuacjach awaryjnych, jak akurat monitor jest pod reka, ale do tego z nawiazka wystarczy to, co jest.

        8. Awatar gotar
          gotar

          Nie pamiętam, kiedy minusowałem trasza 🙂

          Z racji wykonywanej pracy mogę powiedzieć tyle: 99% czasu używam Xów jako multipleksera terminali (xterm). Natomiast ten 1%, gdy trzeba ratować świat bezpośrednio z klawiatury, to nawet linuksowy terminal obsysa*. Jeśli w *BSD jest gorzej, to nie, nie wystarczy (a mówienie o nawiązce to juz kompletna bzdura). Właśnie w sytuacjach awaryjnych terminal musi spełniać wszystkie możliwe zachcianki użytkownika, bo wtedy nie ma się dostępu do używanych na codzień narzędzi.

          * np. nie ma obsługi framebuffera dla serwerowych układów Matrox G200e.

    3. Awatar pelnalufa
      pelnalufa

      no nie do konca, jest sporo dystrubucji, w ktorych nie znajdziesz nowosci, choc i w debianie czasem cos sie znajdzie. wszystko przez pomysl przeciagniecia userow z windowsa, wszystko ma byc ladne, do wyklikania, bron boze skomplikowane, ZU ma pozostac ignorantem, wtedy wiecej lyknie. generalnie jest tyle dystrybucji, ze znajdziesz jakas dla siebie, ale raczej nie bedzie to *buntu

      1. Awatar Magnes
        Magnes

        Ubuntu LTS w sumie spełnia jego założenia (ale jeszcze nie 9.04, polecam instalować z pół roku po premierze).

        1. Awatar Magnes
          Magnes

          Pomyłka: to 8.04 było LTS, nie 9.04. 8.04 powinno się już nadać do takich celów. 🙂

    4. Awatar Sparrow1
      Sparrow1

      Nawet papier toaletowy wie, że żeby żyć trzeba się rozwijać. Jeśli masz dosyć problemów z upgradem używaj konserwatywnej dystrybucji jak Debian czy Slackware. Nikt Cię nie zmusza do upgrade'u – to tylko twój wybór. Albo jedziesz na bleeding edge i godzisz się na pady albo czekasz aż całość ustabilizuje się na tyle, żeby Cię zadowolić. Nie słyszę, żeby ktoś płakał, że od pierwszej bety Windows 7 do wydania ostatecznego mija parę miesięcy "kwarantanny". Zafunduj sobię taką kwarantannę w KDE, Xorg, whatever.

      1. Awatar skiter
        skiter

        "Albo jedziesz na bleeding edge i godzisz się na pady albo czekasz aż całość ustabilizuje się na tyle, żeby Cię zadowolić."

        To ja poczekam jeszcze pare lat, i tka jest lepiej niz 4 lata temu ale mnie jeszcze bardziej czegos brakuje … mzoe za parel lat bedzie ten system mial to czego ja wymagam, a ma byc 'normalny' 🙂

        PS: To sa moje osobiste wywody, nie pociagajace zadnego flejma, flejtucha czy innych slownych wynalazkow 😉

      2. Awatar Darmiros
        Darmiros

        Najśmieszniejsze jest to, że jak mam kwarantannę za krótką to coś jeszcze nie chodzi, bo nie ma nowych sterów, a jak za długą to już nie chodzi, bo staroci nie obsługują.
        Stacjonarny komp ma 4 lata, laptop dwa i nie ma szans, żeby na obydwu poszła bez błędów, zwisów itp. ta sama dystrybucja.
        Systemu, który dobrze działa najchętniej bym wcale nie upgradował, ale nie ma szans, żeby poszły bez tego nowsze wersje choćby głupiego kadu. Doinstalowanie nowszego openoffice'a to znów jakieś wygibasy i tak ze wszystkim, bo ktoś uznał, że nowa wersja będzie z nowszą dystrybucją, więc po co uzupełniać repozytoria starej. I tak w kółko.
        Konsoli się nie boję (zaczynałem przygodę z kompem w czasach DOSu i win 3.11), nie muszę wszystkiego wyklikiwać, tym bardziej bawić się compizem, plasmą itd., ale trudno mi zakceptować sytuację, że ta sama dystrybucja na przestrzeni trzech wydań za każdym razem inaczej obsługuje (bądź nie) ten sam sprzęt albo pada po aktualizacji w ramach tej samej wersji.
        Po co ta pogoń za nowościami, skoro w efekcie linux jest gorszy niż windows 95?
        Teraz zapewne ktoś mi poradzi żebym sam sobie zrobił dystrybucję. Dzięki, nie skorzystam, wolę windows XP, dopóki się da na nim działać, a potem się zobaczy, może w końcu linux dojrzeje, już niczego poza rozsądkiem jego deweloperów mu nie brakuje.
        A przykładem takiego rozsądnego linuksa jest dla mnie Pardus, szkoda tylko, że turecki i ma dość ezgzotyczny format pakietów.

        1. Awatar TPJ
          TPJ

          "Stacjonarny komp ma 4 lata, laptop dwa i nie ma szans, żeby na obydwu poszła bez błędów, zwisów itp. ta sama dystrybucja."

          Kurcze, my chyba żyjemy w dwóch różnych rzeczywistościach. Ja mam starego lapka (tak z 7 lat) i nowszego (tak z 1.5 roku) i jakoś Arch chodzi mi na obydwu bez problemów, bez zwisów itp.. Oczywiście odpowiednio dobrałem paczki dla obydwu tych lapków i odpowiednio je skonfigurowałem…

          Rozumiem Twoją krytykę linuksa, ale jak już piszesz coś takiego, to podaj dokładniejsze informacje. Gdybym nie przeczytał Twoich kolejnych wypowiedzi, to zacząłbym podejrzewać, że (dość błyskotliwie) trollujesz.

          I jeszcze jedno. Mnie też denerwuje ta "zmowa milczenia" panująca wśród wielu osób ze społeczności WiOO. A jeszcze bardziej denerwują mnie Ci, którzy będą z uporem maniaka twierdzili, że WiOO jest lepsze, choćby gołym okiem było widać, że w danym przypadku jest inaczej. M.in. dlatego rzadko biorę udział w *technicznych* dyskusjach na OSNews (tutaj "rządzą" fanboye linuksa, z którymi nie chcę mieć niczego wspólnego). Tym bardziej cenię sobie wypowiedzi trasza (choć nie zawsze się z nim zgadzam) oraz takie, jak Twoje. Myślę, że szkoda jest psuć ogólną wymowę postu takimi nieprzemyślanymi opiniami…

        2. Awatar Darmiros
          Darmiros

          Kurcze, żyjemy w jednej, tyle, że ja za cienki jestem na Archa 🙂
          Masz rację fanboye psują WiOO, teraz nie sztuka zainstalować Ubuntu, bawić się efektami compiza i z zachwytu zostać fanboyem tego czy innego distro. Dla mnie ważniejsze jest normalne bezstresowe codzienne używanie kompa, ma być niezawodny i tyle. I tu się kilka razy ostatnio sparzyłem, właśnie przez wynalazki typu nowy xorg, nowe jądro itd. Po co mi szybkie 3d, skoro w 2d nie da się kompa uruchomić, a jak już, to co chwila pada, a po padzie nie widzi partycji. Tak mnie np. urządziła Mandriva 2009.1. Szok!!! Za to Mandriva 2009 chodziła na tym samym sprzęcie bez zgrzytów. Mogę pracować nawet na Mandrivie 1999, byle chodził na niej najnowszy openoffice, gimp, firefox, thunderbird, kadu, bo są szybsze i wygodniejsze niż ich o numer mniejsze wersje. Czy to jest niemożliwe? Ponoć chodzi o nowsze biblioteki, czy coś tam, nie znam się, jestem tylko ZU. Na windowsie nawet po 7 latach można zainstalować nowszy program, a w linuksie po roku już się nie da. Coś tu fundamentalnie nie gra!!!
          W ATI nie udało się jeszcze dograć obsługi xorga 7.3 i sterowników, a już słyszę o 7.5 gdzie będzie np. hot plug. Po co on komu, skoro zadziała z 1% kart.
          Jak np. w takich warunkach walczyć o rozpowszechnienie WiOO w urzędach – śmiechem nas zabiją.

        3. Awatar ufos
          ufos

          Za cienki na Archa? 🙂 Już dziś zapraszam Cię do zapoznania się z tą dystrybucją. Przesiadłem się na nią z Gentoo, bo jednak mój czteroletni już procesor, nie radzi sobie tak dobrze z rozrastającymi się pakietami i do szału doprowadzało mnie gdy potrzebowałem szybko program jakiś i musiałem czekać pół godziny.

          Czytałem i słyszałem, że Arch jest przeznaczony właśnie dla niecierpliwych gentoo-ricerów, i że najwięcej właśnie użytkowników Gentoo na Archa się przesiada. Czytałem też przestrogi, że skomplikowany system, że tylko dla zaawansowanych.. Bla bla, stek bzdur. Instalacja to przejście paru poziomów w instalatorze KISS, konfiguracja systemu ogranicza się praktycznie do jednego pliku, nie licząc configów innych daemonów etc. Instalacja paczek banalna, system pakietów zadowalający, mógłby być troszkę większy. System działa bardzo szybko i stabilnie, dużo tekstów w necie można o nim znaleźć, zero problemów praktycznie.

          Niestety rozczarowała mnie prostota Archa, chociażby brak niezastąpionych flag USE, których mi co chwila brakuje. Można przez ABS kompilować własne pakiety, ale to jednak nie to samo co flagi USE. 😉 Wszystkie niedogodności nadrabia jednak szybkość instalacji oprogramowania, ile łącze pociągnie tyle to trwa…

          Tak więc kończąc ten krótki spam o Archu, zachęcam do spróbowania – nie będziesz rozczarowany, bo Ubuntu przy Archu to jak Duży Fiat przy Aston Martinie, że pozwolę sobie na takie porównanie. 😉

        4. Awatar Mieszko Kaczmarczyk
          Mieszko Kaczmarczyk

          @Darmiros :
          Mam Mandrivę 2009.1 na klaptopie IBM ThinkPad R51e z Ati oraz na desktopie z nVidią.
          .
          Na laptopie miałem juz tak, ze nie działała mi klawiatura oraz mysz – ale być może stało się tak bo aktualizowałem system z repozytorium testing. Obecnie takie repozytoria mam wyłaczone. Na stabilnych działa OK. Czasem tylko nie wstanie z hibernacji.

          .
          Normalnie dopisałem sobie na starcie (na laptopie):

          echo 5 > /proc/sys/vm/laptop_mode
          echo 3000 > /proc/sys/vm/dirty_writeback_centisecs
          echo ondemand > /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_governor

          cd /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq
          cat cpuinfo_min_freq > scaling_min_freq

          i laptop oszczędza prąd jak pod windą. CPU skaluje się w dół do 187MHZ z 1,5GHz sam.
          .
          Oczywiście siedzę na LXDE (laptop) oraz pod Gnome) bo KDE3 i Kde4 w 2009.1 to porażka. A tak poza tym działa OK – nawet compiz ze wszystkimi efektami na ATI.

          Owszem 10.2 z pudełka działała lepeij ale jak się popracuje ad MDV 2009.1 i bierze tylko pakiety z głównego repo to działa.
          .
          Stery nVidii – zawsze instaluję ze strony nVidii – mimo, ze są w repo.

    5. Awatar Tomasz Woźniak
      Tomasz Woźniak

      @Darmiros: marudzisz i tyle. Nadużywasz słów "zawsze", "wszytko", "wiecznie". Ja na swoim lapie z kartą ati mam dokładnie odwrotne spostrzeżenia niż ty. Założę się że większość userów jest zadowolona z nowszych xorgów, kernelków i wodotrysków.
      Ale cóż- skoro masz taką ochotę pomarudzić i ponarzekać- dawaj i płoń flejmie… płoń
      😉

      1. Awatar Darmiros
        Darmiros

        To ciekawe. A udało Ci się może uruchomić na swoim lapku z ati wyjście TV albo rozszerzony pulpit? Mnie i tysiącom ludzi na świecie (sądząc po ilości zapytań na forach) jakoś nie. W XP to trzy kliknięcia, w linuksie mordęga, a w efekcie byle jakie klonowanie pulpitu w marnej rozdzielczości i formacie 4:3. W windows 98 było lepiej.
        W nvidii niewiele lepiej, tyle, że się uruchamia i nie wiesza, ale możliwości sterowania kartą zbliżone do widowsa z przed 10 lat.
        O fatalnej jakości dźwięku nie chcę nawet pisać, ale pokoleniu głośniczków za 19.90 to nie przeszkadza, nawet nie usłyszą.
        Za to mogą kostkę compiza poprzewracać 🙁
        Ja nie marudzę, daleko mi do tego, gdyby nie zależało mi na linuksie w ogóle nie zabierałbym tu głosu i klepał coś tam na viście, którą kupiłem z lapkiem.
        Problem w tym, że na większości portali linuksowych panuje zmowa milczenia nad słabościami tego systemu, za to mnożą się zachwyty nad bajerami w stylu beryla czy innej plasmy albo nowej tapety KDE 4.x, a do tego wyścig numerków wersji czegoś tam z kolei.

        1. Awatar MoS
          MoS

          @Darmiros Zgadzam się co do tego że jest wielki zachwyt nad „nowa tapetą” a kwestie istotne są pomijane i przemilczane, przez długi czas była to obsługa dwóch monitorów. Używam dwóch od wielu lat w zasadzie od czasów kiedy jest to możliwe do wykonania bez ingerencji w kod oprogramowania i powiem tak : kiedyś była to „czysta hakerka” to co jest dzisiaj to żaden problem. Nie wiem jak jest z kartami i sterownikami ati bo nie mam karty tej firmy [ i nie będę miał bo jak firma olewa sterowniki do L… ] natomiast jeśli chodzi o nvidie to w ubuntu działa to od razu po instalacji [ z nowszymi sterownikami ], stabilnie i bardzo dobrze [zarówno oddzielne pulpity jak i rozszerzony, nie ma problemu jeśli ustawiasz inne rozdzielczości], nie idealnie nie tak jak w xp [ np. Irytuje mnie, że trzeba zrobić restart x ] ale ja jestem bardzo zadowolony w zasadzie od bardzo nie dawna jestem w stanie stwierdzić ,że jest to bezproblemowe.

          [ moje stanowisko pracy składa się z desktopa z dwoma monitorami i laptopa z dołączonym monitorem, na desktopie mam gf7300 w laptopie mam gf8400 – obrót kostki wykonany na dwóch 22 calowych monitorach powoduje u osób nie obeznanych z tematem opad szczęki, zwłaszcza jak na drugich pulpitach masz zdalne pulpity innych systemów ]

        2. Awatar http://kneczaj.openi
          http://kneczaj.openi

          Jeśli chodzi o fatalną jakość dźwięku to się z tobą całkowicie zgadzam. Doświadczyłem tego na karcie SB Live 5.1. Różnica była okropna, pod linuksem po prostu nie dało się tego słuchać. Pomogło zainstalowanie ld10k1 i lo10k1 z pakietu alsa-tools i uruchamianie tego przy starcie systemu. Po tej operacji dźwięk był o dziwo lepszy niż w windowsie. Teraz mam w lapku Audigy na PCMCIA i mimo, że wyżej wspomniane narzędzia także na niej działają, to po ich włączeniu nie widzę różnicy w dźwięku, a jego jakość jest identyczna z tą na windowsie.

          Myślę, że jest to jakiś błąd w sterownikach, lecz trudny do zidentyfikowania, możesz spróbować zgłosić na bugzillę kernela.

        3. Awatar Darmiros
          Darmiros

          Dzięki za rzeczowe wpisy.
          Faktycznie, być może moim przekleństwem są karty ATI, ale biorąc pod uwagę ilu ludzi ich używa, ktoś mógłby przynajmniej napisać konkretnie co nie chodzi na sterach otwartych, a co na zamkniętych i od/do której wersji. Wiele godzin spędziłem na poszukiwaniach, po różnych forach, co komu działa, a co nie. Teraz np. wiem, że czegoś tam za żadne skarby nie uruchomię na lapku, a czegoś innego na desktopie. Za to przy opisach dystrybucji same słodkie teksty jak to kolejne wydanie lepiej wszystko obsługuje, szybciej, wydajniej itd.
          Wiele mogę wybaczyć linuksowi i programom WiOO, ale komercyjnego zakłamania w stylu telewizyjnych reklam na pewno nie. Im mniej będzie obiecanek, tym mniej rozczarowań, tym samym więcej zaufania do linuksa i całego środowiska. Jeśli już ktoś interesuje się WiOO to na pewno nie dla bajerów a la Vista, wręcz odwrotnie.
          Innymi słowy apeluję o więcej siermiężności, za to stabilnej jak skała i dobrze opisanej 🙂

          PS
          Chyba muszę zainstalowac Debiana, system ostatniej szansy 😉

        4. Awatar Tomasz Woźniak
          Tomasz Woźniak

          @Darmiros: wyjścia TV nie używam z braku takiej potrzeby- no i telewizora. Drugi ekran/pulpit działa. Nic nie dłubałem. Nie zmieniam spostrzeżeń- z wersji na wersje działa to coraz lepiej. Dlatego nie rozumiem twojego marudzenia, że jest coraz gorzej. To, że jest dużo jeszcze do zrobienia wie każdy i raczej nikt tego nie ukrywa, mimo iż to starasz się udowodnić. Acha- współcześnie ze sterownikami jest też już problem nawet na XP, więc raczej radzę się do tego przyzwyczajać. Co ciekawsze problem z nimi jest mniejszy właśnie na Linuksie, ale to temat na inny flame.

        5. Awatar Darmiros
          Darmiros

          Ty nie masz potrzeby, a ja mam. Nie jest to widzimisię, ale potrzebuję tego w pracy. Rok temu pulpit rozszerzony działał i wyjście s-video, nie umywało się to do XP, ale jakoś dawało się pracować. Dziś wcale. Zapragnąłem mieć nowszy openoffice, szybszy system na ext4, ale z funkcjami karty mogłem się pożegnać. Na tym polega lepszość? Dwa kroki naprzód i dwa w tył, tak daleko się zajdzie.
          A marudzenie nie tylko jest moje, jakiś czas temu było tu tłumaczenie tekstu gościa, ktory na linuksie zęby zjadł, siedział na nim z 10 lat, aktualnie przeszedł na XP, bo go kierunek rozwoju linuksa doprowadził do szału.
          Skoro tacy ludzie rezygnują, co to wiedzą czym jest hal, dbus i inne cuda, to co dopiero ja, zwykły użytkownik, który chce tylko jednego – żeby mu działały poprawnie i pewnie podstawowe funkcje sprzętu (o wstrzymaniu i hiberancji nawet nie marzę) i podstawowe programy.

        6. Awatar pelnalufa
          pelnalufa

          aktualnie przeszedł na XP

          , ciekawy jestem, kiedy wroci 🙂

        7. Awatar Tomasz Woźniak
          Tomasz Woźniak

          @Darmiros: ale masz fazę na marudzenie. Kurcze, bracie- jak się masz męczyć to nie używaj. W czym problem? A jak wymagasz pewnej stabilności w rozwoju, to używaj komercyjnych distro i tyle.
          Powtórzę po raz trzeci- dla mnie, i o dziwo dla WIĘKSZOŚCI userów zmiany są zauważalne na lepsze. Z ciekawości sprawdzę, to wyjście wideo, ale i tak jak mi zadziała, nie zmieni to faktu, że nie zadziało Tobie i ty masz prawo marudzenia. Ja mam prawo powiedzenie, że nie masz racji, ale zrozumienia i sensu prowadzenia dalszej wymiany postów między nami nie ma. Ty masz swoje racje, ja ich nie rozumiem i tyle.
          Proponuję EOT.

  9. Awatar kerol
    kerol

    Zmiany w sterowniku intela są ładnie wyjaśnione tutaj:
    http://keithp.com/blogs/Sharpening_the_Intel_Driv…

    1. Awatar kerol
      kerol

      Niedoczytałem. Ten sam link jest w orygynalnym njusie.

  10. Awatar rryk
    rryk

    Poczekamy, zobaczymy.. Ja np. bardzo się cieszę na tą wiadomość, bo wkońcu nawet jeśli coś w danej wersji ubuntu nie działa to naprawią to w kolejnej za pół roku nie to co w windowsie o z tego ze zmieniają nazwy i theme skoro wszystko innne to to samo

  11. Awatar Odysseusz
    Odysseusz

    Problem z niedopracowaniem systemu linux i brakiem rzetelnej pomocy jest ciut przerysowany – od wielu lat używam swojej dystrybucji, za którą troszkę płacę, w zamian nie mam kłopotów i naprawdę rzetelną pomoc dystrybutora. Właśnie pobrałem nową wersję, udało się z 64bit, a z bliżej niewyjaśnionych powodów strona dystrybutora przestała akceptować moje hasło dla 32bit. Mail w niedzielę wieczorem, odpowiedź z rozwiązaniem w poniedziałek o 10:30. Jak waliło mi się co godzinę słynne ME, to przedstawiciel "małomiękkiego" odezwał się coś po 2 tygodniach z… zaleceniem aktualizacji.
    Na lapku (ma 6 mies.) mam 64bit, na pc (ma ze 4lata) wersję 32bit. Obie dystrybucje działają bez problemów – z pełną obsługą zamykania klapy w lapku włącznie…

    1. Awatar witek
      witek

      a jaka to dystrybucja? też chciałbym mieć taką

  12. Awatar fan szybkiego oprogr
    fan szybkiego oprogr

    czemu w windowsie zakladki w operze i firefoxie przalaczaja sie w ulamku sekundy a w linuxie trwa dlugo? to wina sterownikow czy tego ze windows ma grafike w jadrze a nie na serwerze przez port drukarki jak linux??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *