Za nadużywanie pozycji monopolistycznej Intel będzie musiał zapłacić 1,06 miliarda euro. Jest to największa kara finansowa jaką dotychczas nałożyła Komisja Europejska.
Intel oferował znaczące rabaty firmom, które miały ograniczyć wykorzystanie procesorów konkurencji, bądź sprzedawać tylko i wyłącznie komputery z procesorami Intela. Warto nadmienić, że Komisja nie sprzeciwia się idei rabatów jako takich, ale ograniczenia wielkości wykorzystania produktów konkurencyjnych zawartych w warunkach ich przyznania.
Oprócz takiego ewidentnego naruszenia zasad wolnej konkurencji, Intel podjął także dodatkowe kroki w celu ograniczenia wpływu jego największego konkurenta – AMD. Producentowi, który korzystał już z rabatów za oferowanie procesorów Intela na 95% maszyn zaproponował, by w zamian za dodatkowe korzyści finansowe ten:
- Nie sprzedawał komputerów z procesorami AMD dużym firmom
- Sprzedawał komputery dla biznesu z procesorami AMD tylko poprzez bezpośredni kanał dystrybucji
- Odłożył wypuszczenie linii desktopów dla biznesu z procesorami AMD o sześć miesięcy
Dwóm innym producentom zaproponował korzyści finansowe, by ci opóźnili wydania linii notebooków z procesorami AMD. Zapłacił również dystrybutorowi Media Saturn Holding, który ma sprzedawać tylko produkty z procesorami Intela.
Aktualizacja na podstawie oświadczenia AMD (przesłanego naszej redakcji przez Łukasza Smolnika z tej firmy):
AMD od zawsze należał do liderów w dziedzinie technologicznych innowacji, jesteśmy zadowoleni, że już wkrótce to klienci a nie Intel będą dyktowali warunki. Ten wyrok zakończy dyktowanie cen przez Intel, a klienci będą mieli większe pole wyboru.
— powiedział Tom McCoy, AMD executive vice president for legal affairs.
Warto też przypomnieć, że W 2008 roku, Korea Fair Trade Commission (KFTC) ukarała Intel grzywną w wysokości 26 miliardów won’ów (blisko 25,4 miliona USD) stwierdzając, że firma nadużywa swojej dominującej pozycji na rynku, włącznie z wymuszeniami oraz płaceniem klientom milionów dolarów, w zamian za używanie wyłącznie chipów Intel, opóźnianie premier produktów i/lub nie rozwijanie nowych produktów wykorzystujących chipy AMD. KFTC ponadto odkryła, że „Południowo-koreańscy konsumenci musieli kupować komputery PC po wyższych cenach ponieważ krajowi producenci komputerów byli zmuszeni do kupna drogich procesorów (Central Processor Unit) firmy Intel”. Oprócz grzywny, KFTC nakazała Intelowi zaprzestać praktyki oferowania producentom PC dopłat uzależnionych od nie prowadzenia interesów z AMD. Intel złożył apelację od wyroku.
W 2005 roku, Japan Fair Trade Commission (JFTC) orzekła, że Intel naruszył japońskie prawo antymonopolowe poprzez nielegalne zmuszanie pięciu japońskich producentów komputerów PC do korzystania wyłącznie lub prawie wyłącznie z procesorów Intel. Intel nie złożył apelacji.
W Stanach Zjednoczonych, Amerykańska Federalna Komisja ds. Handu (U.S. Federal Trade Commission, FTC) oraz biuro Prokuratora Generalne Nowego Yorku prowadzą śledztwo przeciwko firmie Intel w sprawie nadużywania swoje monopolistycznej pozycji. W 2005 roku, AMD złożyło prywatny pozew sądowy w US District Court of Delaware. Początek procesu został zaplanowany na wiosnę 2010.
Wyrok Komisji Europejskiej odbierze władzę monopoliście i przywróci ją firmom produkującym komputery, retailerom i przede wszystkim Klientom.
— powiedział Giuliano Meroni, President AMD EMEA.
Dodaj komentarz