Ubuntu 8.04 (Alpha4)

Dystrybucja Ubuntu 8.04, którego oficjalne wydanie zaplanowane jest na kwiecień bieżącego roku, została udostępniona społeczności do testów w postaci niestabilnej wersji (Alpha4). Nowa wersja tego popularnego systemu przyniesie wiele ciekawych rozwiązań.

Jądro systemu zostało zaktualizowane do wersji 2.6.24 .

W dziedzinie dźwięku nastąpiła mała “rewolucja”. Canonical w Ubuntu 8.04 wprowadzi domyślnie nowy serwer dźwięku – PulseAudio. Pozwala on na niezależne sterowanie głośnością poszczególnych aplikacji, odtwarzanie jednego strumienia na wielu wyjściach jednocześnie czy na przesyłanie strumieni audio pomiędzy urządzeniami. W internecie krążą opinie, że PulseAudio jest tym dla dźwięku czym CompizFusion jest dla grafiki, tak więc można wiązać z nowym rozwiązaniem spore nadzieje.

Zmianie uległa architektura obsługi operacji I/O w środowisku GNOME. Stare rozwiązanie GNOME VFS zostanie zastąpione nową architekturą GVFS, która ma znacznie szersze możliwości od swojego poprzednika.

Wraz z następnym wydaniem otrzymamy ciekawe narzędzie – PolicyKit, które zastąpi wysłużone gtksudo. Pozwala ono na zaawansowane zarządzanie uprawnieniami użytkowników.

Ponadto domyślna instalacja Ubuntu została wzbogacona o kilka aplikacji (np. do nagrywania płyt i obsługi zdalnych połączeń przez VNC).

Oficjalna notka o wydaniu wersji Alpha4

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

46 odpowiedzi na „Ubuntu 8.04 (Alpha4)”
  1. Awatar lucas
    lucas

    Z tego co wiem to PulseAudio jest domyślnie włączony w nowej Fedorze, także fakt, że będzie domyślnie włączony w ubuntu, nie jest czymś szczególnie innowacyjnym. Mam nadzieję, że ubuntu będzie dopracowany, w końcu to wersja LTS

    1. Awatar MichalK
      MichalK

      Innowacyjny to moze byc wynalazek, a nie fakt uzycia go.

      1. Awatar aix
        aix

        Pulse audio staje się standardem w Linuksie. W Opensuse i Fedorze też jest. Razem te trzy dystrybucje wyznaczają drogę, w którą się on rozwija. Brawo.

      2. Awatar aix
        aix

        Jeszcze jedno bardzo dobre rozwiązanie to 1click to install. Jedno kliknięcie na przycisk na stronie www i program się ściąga i instaluje. Też już obecne w kilku dystrybucjach. Brawo i życzę 100 directx.

  2. Awatar Thar
    Thar

    W dziedzinie dźwięku nastąpiła mała “rewolucja”. Cannonical w Ubuntu 8.04 wprowadzi domyślnie nowy serwer dźwięku – PulseAudio. Pozwala on na niezależne sterowanie głośnością poszczególnych aplikacji, odtwarzanie jednego strumienia na wielu wyjściach jednocześnie czy na przesyłanie strumieni audio pomiędzy urządzeniami.

    O ile zadziała…

    1. Awatar avalan
      avalan

      Racja.PulseAudio potrafi się wyłożyć na kule której karcie zintegrowanej, blokując możliwość odtwarzania dźwięku (u mnie tak jest ^^ ).

      1. Awatar sprae
        sprae

        Problem w tym, że PA nie steruje bezpośrednio kartami, co za tym idzie – wyłożyć się może najwyżej na alsie 😛

        1. Awatar Thar
          Thar

          U mnie absolutnie każda wypróbowana konfiguracja dźwięku w Linuksie w końcu się wykładała – czy to ta będąca dziełem systemu po instalacji, czy te własne. Mam równocześnie włączone dwie karty i pingwin w którymś momencie po prostu głupiał 😉

  3. Awatar matiit
    matiit

    Mam (miałem) to pulseaudio… i na Desktopie nie jest to potrzebne… nowoczesne aplikacje mają programowe sterowanie głośnością… jedynie jak się ma 2 kompy jest to ciekawe.

  4. Awatar matiit
    matiit

    btw: pulseaudio w akcji:
    http://www.flickr.com/photos/matiit/2236828890/si…

    1. Awatar jr
      jr

      Czasami się przydaje. Ja używam jedynie do flasha bo nie zawsze jest sterowanie głośnością. Jeszcze powinni dołożyć sterowanie dla aplikacji uruchomionych kiedyś (taką historię), żeby się dało ustawiać głośność dla powiadomień (np. o nadchodzącej poczcie albo dźwięki w komunikatorze).
      BTW – alsa nie ma możliwości sterowania dźwiękiem per aplikacja? Bo na desktop chyba tylko to jest użyteczne.

      1. Awatar Livio
        Livio

        nie tylko to. alsa nie ma możliwości mieszania strumieni, a nie każda karta dźwiękowa obsługuje to sprzętowo.

        dlatego zmuszeni jesteśmy używać serwerów dźwięku.

        alsa nie potrafi sterować głośnością dla każdej aplikacji oddzielnie.

        na przyszłość, jeśli nie znasz za bardzo zastosowania, nie neguj go.

        1. Awatar jr
          jr

          Nie neguję tylko pytam.
          A z tym mikserem to słyszałem, ale coś nie mogę uwierzyć. Może czegoś nie rozumiem, ale do niedawna nie używałem żadnego serwera dźwięku a miksowanie mi działało. Używam czteroletniego, taniego laptopa, więc karta też jakaś zwykła. Jak to jest z tym miksowaniem?

  5. Awatar Menthu
    Menthu

    Stabilność, stabilność i jeszcze raz stabilność. Niech tym się zajmą. Od jakiegoś czasu mam u siebie Gutsy'ego. Oczywiście dostosowałem go do swoich potrzeb. Zmieniłem rozdzielczość, skonfigurowałem Compiz'a, Emerald'a, zainstalowałem AWN i Screenlety. Wszystko działa pięknie choć ciągnie troszkę ramu. Niestety ciągle co jakiś czas zdarza się, że np. Compiz ni stąd ni zowąd się wywali. Często też bywa, że przy starcie nie zostanie wczytana rozdzielczość (której nie da się zmienić) i jedynym sposobem jest logout. Emeralda zainstalowałem tylko dlatego, że metacity się "krzaczył" przy włączonym Compizie. Jeśli mają zamiar dodawać bajery typu pulseaudio, a nie zająć się takimi podstawami, to ja prawdopodobnie podziękuję i poszukam innej dystrybucji.

    1. Awatar jr
      jr

      Rzeczywiście. Ja proponuję żeby po prostu wywalili z dystrybucji takie bajery jak Compiz, Emerald, AWN i Screenlety. Wtedy stabilność wzrośnie niesamowicie i wszyscy przesiądą się na Ubuntu. 😛
      Próbują robić mniej więcej to samo co Linus z kernelem, czyli dodają nowości kosztem stabilności. Pozostaje kwestia wyważenia tego w odpowiednich proporcjach. Sam też liczę na to, że w większym stopniu zajmą się stabilnością.

      1. Awatar Menthu
        Menthu

        Może nie żeby wywalili, ale zamiast dodawać nowe w wersji LTS, wspomogli twórców najczęściej używanych programów, by poprawić stabilność całego systemu. Nie mam nic do tych programów, które mam zainstalowane. Gdybym nie chciał ich, to bym je wyłączył, wtedy stabilność na pewno by wzrosła, jednak jeśli są dostępne zaraz po zainstalowaniu systemu (czyt. są jego częścią), tak jak Compiz, to powinni raczej skupić się, by nie sprawiały problemów. Na dodawanie nowych bajerów był czas w poprzednich wersjach (Feisty, Gutsy). W Hardy'm, przynajmniej moim zdaniem, powinni się skupić na tym co już jest, by działało lepiej niż w poprzednich, rozwojowych wersjach.

        1. Awatar MichalK
          MichalK

          Chcesz stabilnoscia nie nowosci? Debian jest wymarzony dla ciebie. Nikt Cie nie skazuje na ubuntu. Ja akurat lubie nowosci.

        2. Awatar Menthu
          Menthu

          Chcę nowości, ale nie w LTS! Przecież zawsze można dodać to wcześniej albo później. Jeśli chcą walnąć jakieś nowe rzeczy w 8.04, to tak jak w przypadku Kubuntu, wersję LTS powinni przesunąć na 8.10. Po co robić wersję LTS z czegoś niestabilnego, w czym wprowadza i testuje się nowe funkcje?

        3. Awatar sprae
          sprae

          LTS nie oznacza Long Time Stable tylko Support

        4. Awatar Menthu
          Menthu

          A kto powiedział, że jest inaczej? Po prostu zazwyczaj wersje LTS są podsumowaniem dotychczasowych osiągnięć z poprawionymi błędami poprzednich wersji, przetestowane tak by działały stabilnie i dlatego są wspierane przez dłuższy czas, a nie kolejnymi wersjami w których testuje się nowe rozwiązania.

      2. Awatar perlic2
        perlic2

        Tak się składa, że kernel jest zabójczo stabilny. Nie wiem dlaczego Linus miałby hamować jego rozwój.

        1. Awatar jr
          jr

          Szczególnie mój sterownik do wifi, do zwykłej katy sieciowej oraz hibernacja do ramu. Po prostu szczyt stabilności. Nie to żebym narzekał. Zazwyczaj nowe wydania działają lepiej niż stare, ale z tą zabójczą stabilnością to trochę przesadziłeś, szczególnie jeśli cofniemy się do początków linii 2.6.

        2. Awatar perlic2
          perlic2

          Dokładnie jaki sterownik? Jeśli hibernacja ma decydować o stabilności kernela to ja dziękuję.

        3. Awatar jr
          jr

          natsemi, który w 2.6.22 przy przeładowaniu zwieszał system. Teraz jest już ok.
          Wifi na chipsecie ralinka. W 2.6.24 pojawił się sterownik w kernelu, ale niestety nie działa. W sumie to nie działa bardzo stabilnie. 😛
          Hibernacja to część kernela, której używam i nie rozumiem dlaczego ma nie decydować o stabilności jądra.

        4. Awatar perlic2
          perlic2

          Przez stabilność miałem na myśli głównie to, że sam kernel się nie wiesza. Nie biorę pod uwagę hibernacji, ponieważ ma znacznie mniejsze znaczenie w porównaniu z innymi rzeczami (jeśli windows poprawnie hibernuje to nie oznacza to, że jest bardziej stabilny).

      3. Awatar aix
        aix

        pulse audio nie jest nowością , lecz uporządkowaniem posystemu dźwiękowego w Linuksie. Bardzo dobrą rzęczą jest, że właśnie wprowadzają to w LTS bo to wyznacza trend, standardard i jest potwierdzeniem, że jest to sprawdzony program. Zresztą Nowell i Red Hat zrobili to samo. Dodatkowo Opensuse i Fedora też to mają. Po prostu jak coś jest dobre to sie to przyjmuje aby była jedna droga a nie dziesięć bo to służy deweloperom.

    2. Awatar Thar
      Thar

      skonfigurowałem Compiz’a, Emerald’a

      Compiza, Emeralda.

      1. Awatar Gab
        Gab

        Kompiza, Emeralda 😉

  6. Awatar autumnlover
    autumnlover

    Coś za dużo tych "caveats" jak na wersję LTS mającą się ukazać za 2 miesiące. Coś mi się zdaje że będzie obsunięcie do 8.06.

    1. Awatar abc
      abc

      A niech będzie – może już będzie KDE4.1 i będzie to w miarę używalne w tymże środowisku

  7. Awatar jpv2
    jpv2

    Ciekawe czy będzie można zrobić upgrade z 7.10.

    1. Awatar abc
      abc

      Mi się udało…

    2. Awatar Krzys
      Krzys

      <a&gt <a href="http://;http://www.ubuntu.com/testing/hardy/alpha4:” target=”_blank”>;http://www.ubuntu.com/testing/hardy/alpha4:

      Upgrading from Ubuntu 7.10

      To upgrade from Ubuntu 7.10, run "update-manager -d" using the update-manager package from Gutsy.

      1. Awatar jpv2
        jpv2

        Nie spodziewałem się że to takie proste. Dobrze że nie zadałem tego pytania na forum.ubuntu.pl bo by mnie moderatorzy ukatrupili za lamerstwo 😉

  8. Awatar de_tox
    de_tox

    Użycie PulseAudio i Brasero na plus.
    Użycie Transmission na minus – uważam, że lepszy jest Deluge.

    1. Awatar Plichu
      Plichu

      A ja sie tutaj nie zgodze…
      Kilka razy zdarzyło mi sie przy używaniu deluge ze program pewnego razu juz nie chcial sie odpalic:/ bez zadnej przyczyny:/ całkiem niedawno tak mialem a biorac pod uwage ze jzu wtedy mialem duzego torrenta na skladzie i doswiadczenie z deluge wybralem transmission. Moze i mniej opcji ma ale za to nie zaskakuje mnie tak niemile jak to zrobilo deluge… aczkolwiek zycze temu programowi jak najlepiej by w koncu nie sprawial takich niespodzianek 🙂

  9. Awatar grze_S
    grze_S

    Lepiej chyba jak by wydawali Ubuntu raz w roku, ale za nieco stabilniejsze i z bardziej płynną aktualizacją do nowych wersji 🙂

    1. Awatar Plichu
      Plichu

      Z jednej strony masz racje 🙂 Ale z drugiej co za problem zrobić aktualizacje starego systemu nie po premierze nowego a ciut pozniej?:]

      1. Awatar grze_S
        grze_S

        Problem w tym że to wcale nie podniesie stabilności, a obecny cykl wydań przynajmniej jak za częsty (co z tego że wychodzi nowa wersja skoro wnosi ona tylko jakiś nowy program jak Pulse Audio teraz, lub Compiz Fusion poprzednim razem?). Zresztą problem mnie nie dotyczy bo Ubuntu nie używam, taka jest tylko moja opinia 😉

        1. Awatar Menthu
          Menthu

          Czy za częste to nie wiem. Ja bym jednak traktował te wydania nieco inaczej niż w przypadku Debiana. Wydania takie jak Edgy Eft, Feisty Fawn czy Gutsy Gibbon brałbym raczej jako coś podobnego do Service Pack'ów w Windowsie, zaś za wydania właściwe traktował LTS. Tak więc Dapper Drake z kwietnia 2006 roku będzie wspierany jeszcze przez rok, po wydaniu Hardy Heron w roku 2008.

  10. Awatar Gf
    Gf

    Przy ostatnim wpisie o Ubuntu pisałem ze nie ma w nim nic innowacyjnego. ze nie ma w nim np. panoram 360 stopni napisalem nawet pytanie, na ktore nie bylo odpowiedzi (tylko jakis link ze moge sobie sam zrobic bo w ubuntu nie bedzie). Nie ma zadnego nowego programu. Dla mnie powinno sie to nazywac Ubuntu 2.0.11 i tyle a nie 8

    1. Awatar ktoś
      ktoś

      dowiedz się najpierw co oznaczają numerki w ubuntu, bo nie bez powodu są właśnie takie, (6.06; 6.10; 7.04; 7.10; 8.04) – z wyjątkiem spóźnionego 6.06 widać zadziwiającó regularność, nie uważasz? Nie wiem jakie numery miały wcześniejsze wydania, ale 5.10 oraz 5.04 by mnie nie zdziwiło.

      1. Awatar Grze_S
        Grze_S

        @ktoś: Jak dla mnie to taką numeracją kolejnych wersji Ubuntu (od dat) Canonical znów niepotrzbenie wprowadza zamieszanie (wiele osób nie wie co te cyferki oznaczają). Nie prościej by było oznaczać za latami? Np zamiast Ubuntu 8.04 Ubuntu 2008, a zamiast Ubuntu 8.10 Ubuntu 2008.1 (tak jak to oznaczają inni), albo poprostu jedno wydanie w ciągu roku 😀

        1. Awatar aix
          aix

          nie. Ubuntu bardzo dobrze robi. Mnie cieszy właśnie takie nazewnictwo. Powiem szczerze, że 2 wersje w ciągu roku są lepsze niż jedna. Upgrade all jest wielką przewagą Linuksa nad windowsem. A co Ci mówi nr 2.11 lub 6.03 lub vista. 8.10 w ubuntu mi mówi, że mogę się tego spodziewać w paźdzerniku 2008r. Pozdrawiam.
          Aż sam się dziwię jak wiele rzeczy w Linuksie jest zrobionych najlepiej na świecie.

    2. Awatar Menthu
      Menthu

      Wcześniej też tak było. 4.10 -> 5.04 -> 5.10 itd. W sumie to numer wersji w tym przypadku informuje tylko o dacie wydania. Pierwsza cyfra to rok, druga to miesiąc.

  11. Awatar Linda Lee
    Linda Lee

    iPhone MP3 to Ringtone Maker can convert MP3 to iPhone/iPhone OS 3.0/3.1 Ringtone, even convert any video/audio to iphone ringtone.
    Video to iPad Converter Free Download provides you an easy-and-fast way to convert any popular format video/audio files for your iPad, simply edit video files to make your own ipad movies.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *