Ubuntu Hardy Heron 8.04 Alpha 3 wydane

Ukazała się kolejna wersja Alpha dystrybucji Ubuntu 8.04, znanej również jako Hardy Heron.

Steve Langasek w swoim ogłoszeniu wymienia najważniejsze nowości oferowane przez Alpha 3. Wśród nich znaleźć można zaktualizowaną wersję Linux kernel 2.6.24, która wprowadza kilka poprawek do systemu, aplikację X.Org 7.3 z lepszą automatyczną konfiguracją, domyślnie włączoną usługę PulseAudio, dodano PolicyKit, który pozwala uruchamiać narzędzia administratora przez zwykłych użytkowników i zaktualizowano przeglądarkę Firefox do wersji 3 Beta 2.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

26 odpowiedzi na „Ubuntu Hardy Heron 8.04 Alpha 3 wydane”
  1. Awatar Ferry rozbrojony
    Ferry rozbrojony

    +Kiedy truecrypt w dystrybucji?

    +kiedy biblioteki i programy będą dostosowane do kluczy i kart cryptograficznych i logowanie sie bedzie moglo odbywac w ten sposob nie tylko do sstemu ale i na osnews.pl ?

    +kiedy będzie rozsądny ocr (nie mówię , że do nut, ale do zwykłego tekstu z gazety)

    + kiedy będzie wprowadzona obsługa kluczy usb (pendrive) jako przyśpieszanie uruchamiania programow?

    1. Awatar Magnes
      Magnes

      Czemu pytasz tutaj, a nie zgłaszasz na launchpadzie albo na oficjalnych forach?
      Odpowiedzi, które znam (mniej więcej):
      – truecrypt – prawdopodobnie nigdy, chyba że jako pakiet w repozytorium (ale licencja jest dziwna, co pewnie odstręcza od paczkowania, chyba że goście od easycrypt się za to wezmą, zauważ, że paczki są też na oficjalnej stronie truecrypt).
      – OCR – kiedy ktoś napisze dobry OCR open source, na razie nikt chyba się tym nie zajmuje, przynajmniej nie słyszałem,
      – obsługa pamięci flash jako przyspieszaczy – nigdy, bo to głupi pomysł.

      1. Awatar M-Z
        M-Z

        truecrypt – prawdopodobnie nigdy, chyba że jako pakiet w repozytorium (ale licencja jest dziwna, co pewnie odstręcza od paczkowania, chyba że goście od easycrypt się za to wezmą, zauważ, że paczki są też na oficjalnej stronie truecrypt).

        Zawsze mnie śmieszy, jak ktoś zasłania się licencją, gdy nie chce mu się przygotować paczek. Jakoś deweloperzy Arch'a licencję mają "gdzieś" i dostarczają właściwych paczek; Gentoo daje ebuilda, tylko Ubuntu stęka.
        Znacznie bardziej wolę wolność w rozumieniu "możliwość", którą oferują Archlinux, czy Gentoo, niż wolność w fanatycznym rozumieniu "GPL albo nic".
        Co do paczek na stronie truecrypta, to są do Feisty, ale nie Hardy.

        1. Awatar Kalasanty
          Kalasanty

          na stronach projektu jest napisane, ze to oprogramowanie open source ten truecrypt

      2. Awatar Gf
        Gf

        A jest launch pad po polsku 😉
        generalnie to chyba chodzilo o to, ze roznice miedz wydaniami sa niewielkie dla uzyszkodnikow.
        bo funkcjonalnosc faktycznie niewiele sie zwieksza. I to chyba jest problemem. nowe dystrybucje niczego nie integruja a tylko zmieniaja numerki i tapety ;(

        Sam dodam inne rzeczy:
        – kiedy b´dzie obsluga zdjęć panoram w xine czy mplayerze. takich jak ma apple i np. przemieszczania sie po lokacjach.
        – kiedy bedzie dysk do gpg.
        – kiedy bedzie usluga dysku sieciowego na miare .mac . Nie chodzi o to by sie dalo, ale by bylo wygodne bo to ma zapewniac dystrybucja.
        wymieniac mozna pewnie wiecej.

        Lindows swego czsu pisal swietny program do zdjec i nvu. Czemu ubuntu nie ma jakiegos swojego NOWEGO produktu? To pytanie chyba faktycznie pytanie dziennikarskie. Ciekawe pytanie, tylko ze Polacy nie biora za czynnego udzialu w tworzeniu nowych programow dla Linux-a wiec malo bedzie rozsadnych odpowiedzi.

        1. Awatar trasz
          trasz

          Oczywiscie, ze polacy biora czynny udzial. Sprawdz, kto zajmuje sie np. shadow-utils czy gnokii. Jesli dobrze kojarze, to aktualny maintainer IDE w kernelu tez pochodzi stad.

        2. Awatar el.pescado
          el.pescado

          generalnie to chyba chodzilo o to, ze roznice miedz wydaniami sa niewielkie dla uzyszkodnikow.

          Bo generalnie takie jest założenie. Ewolucja, nie rewolucja.

          Lindows swego czsu pisal swietny program do zdjec i nvu. Czemu ubuntu nie ma jakiegos swojego NOWEGO produktu? To pytanie chyba faktycznie pytanie dziennikarskie. Ciekawe pytanie, tylko ze Polacy nie biora za czynnego udzialu w tworzeniu nowych programow dla Linux-a wiec malo bedzie rozsadnych odpowiedzi.

          Bo ubntu nie ma być produktem – ma być dobrym SYSTEMEM OPERACYJNYM.

      3. Awatar Wyszków
        Wyszków

        Mówisz i masz 😉
        pytanie na lauchpad #22075
        https://answers.launchpad.net/ubuntu/+question/22…

        Po polsku. specjalnie założyłem sobie konto 😉 Zobaczymy czy ktoś odpowie. Albo przetłumaczy na angielski. I za to lubię open source

        1. Awatar Ferry rozbrojony
          Ferry rozbrojony

          😉
          Super. Widzę, że nikt nie odpowiedział. Więc jednak lepiej, że tu napisałem. Tu przynajmniej ktoś to przeczyta.

        2. Awatar A
          A

          To zapytaj jeszcze kiedy wreszcie selinux będzie w standardzie, bo wstyd bierze, że distro wzorowane na debianie unstable nie jest tak bezpieczne jakby mogło być… 🙂

    2. Awatar sprae
      sprae

      > kiedy będzie wprowadzona obsługa kluczy usb (pendrive) jako przyśpieszanie uruchamiania programow?
      Jak chcesz to zamontuj sobie swap na flashu z wyższym priorytetem bo chyba głównie o to tu chodzi w tej zbitce reklamowej ms.
      Przyspieszenie uruchamiania wynika raczej nie z pendrajwa, lecz z cache turbomemory intela. Chocz badania wykazały ze to bzdury i chodzi bardziej o oszczędzanie energii.

      1. Awatar Gf
        Gf

        raczej jako logowanie

    3. Awatar rysiek
      rysiek

      misiu, kiedy się za to weźmiesz i zrobisz.

      to nie winszit, żeby oczekiwać wszystkiego na tacy. jak chcesz mieć wszystko na tacy, bierz winszit i nie truj.

      a jak chcesz mieć system, który stawia się w 20min, przy czym po kolejnych max. 10min ma się swoje wszystkie ustawienia (bo /home na oddzielnej partycji na ten przykład), system bez wirów, system bez trojanow i w dodatku – za darmo, wolny i nie raportujący jakiejś firmie Bożek wie skąd, co robisz i kim jesteś, i nie mówiący ci "nie, stary, nie możesz odpalić tego filmu, bo jest zbyt wysokiej jakości", to weź się zbierz, ogarnij i dopomóż.

      uwielbiam takich ludzi. przychodzą na imprezę WWW ("Weź Własną Wódkę") z mineralką i pytają, z groźną miną, "a gdzie Smirnoff?!"

      nie ma. bo nie wziąłeś.

      1. Awatar kielpi
        kielpi

        Takie właśnie wywody jak Twoje pokazują z jaką amatorką często mamy do czynienia. Linuxa piszą ludzie z własnych chęci. Z reguły nie mają motywacji finasowej. OCR-a nie ma nie dlatego że nikomu nie chce się go napisać ale dlatego że to poważne wyzwanie dla naukowców pełną gębą a nie tylko dla studentów z wolnym czasem. Pisanie sterowników do sprzętu to również trudna sztuka i do tego mało wdzięczna. Efekty wielkiej pracy są schowane pod maską. Tej pracy coraz cześciej nie da się zrobić za darmo. Chcesz więcej przykładów to się dowiedz dlaczeg gimp nie nadaje sie do pracy w poligrafii (brak CMYK) albo openoofice nie obsługuje SVG. Openoffice właściwie tonie w sosie własnym. Rozwiązanie tych problemów wymaga pracy programistów dla których praca ta może stać się źródłem utrzymania – o czym większość programistów z liceum nie zielonego pojęcia.

        1. Awatar Theq
          Theq

          A jaki jest problem pisania nie za darmo pod linuksa? Jak mowisz, ze np Novell czy Red Hat to grupka studentow/licealistow z czasem to ci wspolczuje (btw afair wiele gigantow na rynku IT tak zaczynalo :P). FLOSS sie rozwija i bedzie sie rozwijal. Mozna korzystac z doswiadczen wczesniejszych projektow. OCR bedzie, to tylko kwestia czasu. Nauki nie zamkniesz, nie przykleisz jej patentów. Chodz niektorzy usilnie probuja.

        2. Awatar Theq
          Theq

          PS. a odpowiedzialnosc za pisanie sterownikow moze jednak zwalimy na producentow? czy moze prosze o zbyt wiele

        3. Awatar kielpi
          kielpi

          Mam wrażenie że nie do końca mnie zrozumiałeś. Nikomu nie zabraniam pisać nie za darmo wręcz przeciwnie. Zwłaszcza że mimo najlepszych chęci bez kapitału nie da się zrobić wszystkiego. Udział społeczności zaś w pisaniu oprogramowania widać dobrze po zmiennych losach Redhat-a/Fedor-y po próbach odwrócenia się tejże od tej społeczności. Nie wiem po czym wnioskujesz iż ja sądzę że wymienione przez Ciebie firmy to grupka studentów albo że chcę "zamykać" naukę. Chodzi jednak o to że pewne projekty z racji skomplikowania wymagają specjalistów oddanych projektowi czytaj: nie mających problemów z utrzymaniem sie na codzień. Optymalne wydaje się zatem aby ich praca była dla nich źródłem utrzymania. Co używania form retorycznych typu "to ci współczuję" to ja bym ich unikał.

        4. Awatar Theq
          Theq

          Ja doskonale rozumiem o co ci chodzi. Poprostu najechales na goscia, ktory ci powiedzial "jak sie wezmiesz do roboty to bedzie". I taki jest duch imho duch FLOSS, nic samo sie nie zrobi. I tu niekoniecznie chodzi o to, zeby usiadl samemu i napisal (jesli nie jestes sztabem naukowcow:P). Wystarczy np. wesprzec finansowo team programistow, ktory to zrobi. I tak sie dzieje. A ze nie zawsze, no coz. Poprostu nie podoba mi sie ta postawa roszczeniowa i wywody "bo to jest amatorka".

        5. Awatar kielpi
          kielpi

          Po pierwsze raczej się trzeba będzie do tej postawy jak to nazwałeś roszczeniowej przyzwyczaić bo takie są wymogi rynku. Jeżeli linux (jakikolwiek) ma w nim zwiększyć udział to trzeba dostarczać gotowe rozwiązania. Można się oczywiście bawić w linuksa dla hobbystów ale to zawsze będzie nisza. To tak jak z samochodami można jeździć takim zbudowanym samemu ale i tak większość ludzi jeździ konstrukcjami fabrycznymi. Po drugie prawda jest niestety taka że niektóre programy to jest amatorka. Dobrze jeżeli taki program się rozwija bo ma stały zespół. Gorzej że często kod jest porzucany i przez lata leży odłogiem. A programów to trzeba na teraz. Nikt nie kupuje komputera żeby na nim popracować za rok bo to czy tamto nie chodzi. Żeby producenci dostarczali soft to system musi mieć udział w rynku i tu jak widzisz kółko się zamyka. Problemu finansowania programistów nie będę poruszał bo to temat w polskich realiach wielokrotnie zakręcony.

  2. Awatar jr
    jr

    Dobrego OCR'a to może się doczekamy. Istnieje projekt Open Source pilotowany przez Google: http://hedera.linuxnews.pl/_news/2006/09/01/_long… .
    Powinno coś z tego być, tylko pytanie kiedy?

  3. Awatar jr
    jr

    Znalazłem więcej konkretów:

    Firma Google wzięła pod opiekę projekt OCRopus, którego celem jest stworzenie nowoczesnego i wydajnego oprogramowania OCR dla Linuksa.

    OCRopus to nowy projekt finansowany przez Google, związany z rozpoznawaniem pisma. Projekt rozwijany będzie przez grupę IUPR (Image Understanding and Pattern Recognition) na uniwersytecie w Kaiserslatuern. OCRopus ma rozpoznawać pismo odręczne i wydajnie przetwarzać duże porcje danych. Co ciekawe, projekt tworzony jest z myślą o Linuksie, na środowisko, w którym budowany jest OCRopus, wybrano Ubuntu 6.10. Pierwsza wersja beta nowego pakietu OCR przewidywana jest na początek roku 2008, a finalna wersja OCRopus-a ma pojawić się w trzecim kwartale przyszłego roku. Obecnie OCRopus dostępny jest we wczesnej wersji "Technology Preview Release", opublikowanej na zasadach open source (na licencji Apache License 2.0).

    Źródło: http://community.tomshardware.pl/comments.php?Dis…

    Czyli w tym roku powinna ukazać się nawet wersja finalna.Pytanie czy od razu z obsługą wielu języków, w tym polskiego.

    1. Awatar kielpi
      kielpi

      Google to firma z dużą kasą co potwierdza tezę wpisaną przez mnie kilka komentarzy wyżej. Drugą trudnością jaką widzę co do tego OCR jest fakt możliwych zawirowań patentowych co obiło mi się uszy. I znowu może powstać problem że czegoś można dostarczać razem z systemem. Mam nadzieję (wiadomo matka …) że się tak nie stanie bo brak OCR jest bardzo dokliwy.

      1. Awatar jr
        jr

        Oj dotkliwy… Bo jak inaczej nazwać trzymanie partycji z Windows na komputerze TYLKO z powodu FineReadera? 😉

  4. Awatar przemqs
    przemqs

    Hmm ale Finereader działa bez problemowo pod wine 🙂
    Używam wersji 6 Sprint dołączonej do zakupionego skanera Plustek. I bez problemu zapisuj rozpoznany tekst do txt lub rtf. Fakt że natywny OCR pod Linuksa był by dużo lepszym rozwiązaniem. Miejmy nadzieję, że Google doprowadzi projekt do finału.

    1. Awatar jr
      jr

      Po pierwsze takie rozwiązanie to nadal prowizorka. Czyli musisz skanować Xsane lub Gimpem z odpowiednią wtyczką, a rozpoznawać obrazy w Finereader. A więc sporo zabawy.
      Pod drugie wersja Sprint jest znacznie zubożona w stosunku do pełnej. Mi nie udało się zmusić do poprawnego działania pod Wine pełnej wersji Finereader'a, podobnie jak ReadIris.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *