Ważne pojęcia związane z hostingiem, które musisz znać

Artykuł partnera

Chcesz skorzystać z usług hostingowych? Jeśli to twoje pierwsze doświadczenie z hostingiem, to zapoznając się z opisami ofert, możesz mieć duży problem ze zrozumieniem słów, które się tam znalazły. Żeby ułatwić ci poszukiwania hostingu przygotowaliśmy słowniczek pojęć, z którymi prawdopodobnie będziesz mieć do czynienia.

Lista pojęć związanych z hostingiem

Oczywiście w naszym słowniczku nie znajdziesz wszystkich określeń wykorzystywanych w ofertach hostingowych, ale postaramy się wymienić te, z którymi prawie na pewno się spotkasz.

Baza danych – zbiór informacji związanych ze stroną internetową. To w tej bazie zapisywane są dane o produktach, komentarze, ustawienia strony i nie tylko. Najczęściej w ofertach znajdziesz bazy MySQL, ale dostępne mogą być również bazy PostgreSQL.

Certyfikat SSL – dzięki temu rozwiązaniu połączenie pomiędzy użytkownikami jest szyfrowane i przesyłane dane są zabezpieczone przed kradzieżą. Po czym poznać, że strona posiada certyfikat SSL? Otóż zamiast http:// na początku ma ona https://. Dostępne są różne wersje takich certyfikatów, a w przypadku wielu działalności, np. sklepów internetowych, jego posiadanie jest wręcz konieczne.

FTP – protokół, który umożliwia wysyłanie i pobieranie danych z serwera. Będziesz potrzebował jego nazwy, nazwy użytkownika i hasła, ewentualnie numeru portu, aby połączyć się z danym serwerem. Dane te wprowadzasz w programie FTP – na rynku dostępnych jest wiele darmowych aplikacji.

Hosting – no właśnie, co to jest hosting? To usługa, w ramach której firma udostępnia zasoby swojego serwera danemu użytkownikowi. Serwerem jest natomiast komputer podłączony do internetu. To dzięki takiej usłudze możesz np. założyć własną stronę WWW, forum czy sklep internetowy. Hostingiem określa się inne usługi, które zostały wymienione w naszym słowniczku: serwery współdzielone, serwery VPS i serwery dedykowane.

Serwer dedykowany – często określany „dedykiem”. To najbardziej zaawansowana usługa hostingowa, wybierana m.in. przez firmy, które prowadzą duże sklepy internetowe, oferują telewizję internetową czy radio. W tym przypadku wszystkie zasoby jednej maszyny są oddane do dyspozycji danego użytkownika, który może dowolnie wybierać system operacyjny serwera, instalować oprogramowanie czy też tworzyć na nim serwery VPS.

Serwer DNS – dzięki odpowiednio wprowadzonym w ustawieniach domeny serwerom DNS twoja domena będzie w pewnym sensie łączyć się ze wskazanym serwerem i pobierać z niego dane. W ustawieniach usługi hostingowej musisz dodać daną domenę, w ustawieniach na stronie operatora domen należy wskazać uzyskane od firmy hostingowej nazwy serwera DNS.

Serwer współdzielony – najprostszy rodzaj usługi hostingowej, gdzie z zasobów jednego serwera może korzystać np. 1000 użytkowników. Każdy ma przydzielone określone zasoby, których nie może przekraczać. Wszystkie strony użytkowników mają najczęściej to samo IP. Plusem serwerów współdzielonych jest niska cena. Na przykład tani hosting AZ.pl kosztował w momencie pisania tego artykułu niecałe 5 zł za pierwszy rok. Oczywiście – w ramach promocji.

Serwer VPS – to usługa pośrednia pomiędzy serwerem współdzielonym a dedykowanym. W tym przypadku zasoby maszyny są podzielone na wirtualne serwery, gdzie użytkownik ma większe możliwości niż na serwerze współdzielonym, ale mniejsze niż na dedykowanym. Ma wpływ m.in. na zainstalowane na serwerze oprogramowanie.

Subdomena – to adres w innej domenie. Najczęściej jeśli nie posiadasz własnej nazwy, to firma hostingowa pozwala ci skorzystać z subdomeny. Na przykład jeśli rejestrujesz konto kacper234 na Az.pl, to otrzymasz subdomenę Kacper234.az.pl. Możesz pod tym adresem umieścić i prowadzić swoją stronę WWW. Oczywiście dużo lepszym rozwiązaniem jest posiadanie własnego adresu.

Transfer – suma danych wysłanych na serwer i z niego pobranych. Coraz częściej w ofertach pojawia się informacja, że jest on nieograniczony. Transfer jest wykorzystywany przy każdych odwiedzinach danej strony WWW, także kiedy pobieramy z niej plik albo kiedy uploadujemy coś na serwer.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *