Wiesz, że nie używasz już HTTP? Google SPDY FTW!

Sprawdzasz sobie jak co dzień maila przez przeglądarkę i myślisz: klikam “wyślij” a pakiety lecą sobie pięknie zaszyfrowane przez protokół HTTP 1.1. Nic bardziej mylnego! Jeśli twoja poczta to GMail, a przeglądarka to Chrome, używasz Google SPDY!

Być może dla wielu z Was to nie będzie nius, ale jednak informacja o powolnym zdobywaniu rynku przez następcę HTTP nie wydaje się być wiedzą powszechną. Częściowo zapewne winne jest samo Google, które nie kwapi się z reklamowaniem stworzonego przez siebie protokołu, zapewne z prostej przyczyny: daje on Chrome przewagę nad konkurencją. Strony komunikujące się za pomocą SPDY ładują się bowiem nawet 64% szybciej.

SPDY (od SPeeDY) to otwarty protokół, którego zadaniem jest przyspieszenie ładowania aplikacji (w odróżnieniu od “stron”) internetowych, czyli usług takich jak większość świadczonych przez Google w chmurze (GMail, Calendar, Picasa, Maps, Hotpot, etc). Request w SPDY dostaje “stream ID”, przez który możliwa jest równoległa komunikacja między serwerem a klientem w obie strony. Nie ma tu ograniczeń, jak w HTTP, na liczbę jednocześnie przesyłanych zasobów. Dodatkowo, w SPDY nie tylko treść requesta jest kompresowana, ale również nagłówki. SPDY umożliwia też przypisanie priorytetów poszczególnym typom zasobów, co przykładowo daje możliwość ładowania najpierw HTML-a, a potem elementów JavaScript, CSS, czy obrazków. HTTP 1.1 wspiera wprawdzie równoległe pobieranie danych zwane “pipelining”, ale możliwość ta jest domyślnie wyłączona we wszystkich znanych przeglądarkach poza Operą.

Jeśli chcecie poeksperymentować ze SPDY, jest taka możliwość. Dostępny jest moduł Apache mod-spdy, implementacja klient-serwer w Pythonie oraz spdy ruby gem.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

5 odpowiedzi na „Wiesz, że nie używasz już HTTP? Google SPDY FTW!”
  1. Awatar Kenjiro
    Kenjiro

    Drobne niezrozumienie tematu – HTTP pipelining to jak najbardziej szeregowe pobieranie danych, a nie równoległe i polega na tym, że po pobraniu pierwszej porcji danych nie następuje rozłączenie i kolejne połączenie, a na tym samym połączeniu są kolejno pobierane następne dane, a do tego żądanie jest niezależne od odpowiedzi, czyli full-duplex.
    W wersji równoległej – standardowo przeglądarki wywołują kilka połączeń równoległych (od 2 w IE5 do dziesiątek w innych przeglądarkach) i pobierają całkowicie niezależnie wiele danych. Zysk z HTTP pipelining jest taki, że odpadają pakiety z nawiązywaniem połączenia jak również można wrzucić kilka paczek danych w jeden pakiet.
    Jeśli chodzi o sam pomysł Google, to jestem bardzo sceptyczny. Owszem, Google zyska na tych kilku procentach mniejszego transferu, jednakże dla klienta to żaden zysk, a co więcej, dostawcy otrzymujący zapłatę za ilość transferu nie będą zainteresowani wdrażaniem pomysłu.

  2. Awatar raj
    raj

    Microsoft też próbował zmodyfikować HTTP – Internet Explorer z serwerem Microsoft IIS komunikował się czymś, co było zmodyfikowane w stosunku do standardowego HTTP, też żeby było szybciej. Nikt poza Microsoftem tego nie implementował, a wręcz przeciwnie wszyscy krytykowali.
    Tu też nie bardzo mi sie wydaje, zeby ktokolwiek poza Googlem zaimplementował to w swojej przegladarce.

  3. Awatar Bastian
    Bastian

    Implementacja w przeglądarkach to jedno, ale druga kwestia, że musi być chęć implementacji tego protokołu po stronie serwera. I tu również, zainteresowanie może być małe, szczególnie tam gdzie HTTP działa dobrze.

  4. Nowy format obrazu Google’a zaadaptowany przez Operę

    […] sobie z renderowaniem stron w przywoitym czasie, to wykorzystuje własnościowe technologie typu SPDY, czyli Google’owa adaptacja HTTP. Gdyby dodać do tego zamianę formatu JPG na WebP na serwerze proxy giganta, niekoniecznie z […]

  5. Awatar piotr_cz
    piotr_cz

    Aktualizacja wsparcia przegladarek:
    (Marzec 2012, http://en.wikipedia.org/wiki/SPDY#Browser_support…

    Google Chrome
    Chromium
    Mozilla Firefox 11 (domyslnie wylaczone)
    Amazon Silk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *