WPA już prawie w pełni wdrożone w Haiku

Axel Dörfler, prezes Haiku Inc., firmy zajmującej się rozwojem systemu operacyjnego Haiku, napisał na Haiku Blog-o-sphere na temat stanu prac związanych z wdrożeniem WPA do systemu.

Axel zajmował się przez ostatnie tygodnie właśnie wdrażaniem WPA, czyli mechanizmu szyfrowania używanego w nowoczesnych sieciach bezprzewodowych Wi-Fi. Do czasu pełnego wdrożenia użytkownicy tego systemu zmuszeni są korzystać z sieci niezabezpieczonych. Pomimo tego, że prace nie zostały zakończone, to zmian było na tyle dużo, iż Axel postanowił napisać na blogu na ten temat.

Cytując za portalem Haiku OS:

Po rozszerzeniu stosu o przydatną funkcjonalność, Axel przeszedł do portowania wpa_supplicant’a – zapewne znanego wszystkim otwartego supplicant’a pozwalającego na dostęp do sieci WPA/WPA2. Fakt iż w Haiku używany jest stos WLAN net80211 ułatwił trochę pracę, bo można było użyć istniejący kod z BSD dla backend’u sterowników. Wymagane oczywiście były pewne zmiany z powodu różnic między Haiku a BSD. W trakcie wdrażania zmian do systemu pojawiły się również inne problemy w różnych miejscach, z których niektóre póki co pozostają do teraz bez rozwiązania.

Po wdrożeniu WPA, Axel ma zamiar rozszerzyć funkcjonalność obecnych w systemie narzędzi, by umożliwić łatwą konfigurację sieci WLAN.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar DerDevil
    DerDevil

    Dla laptopów i ich pochodnych to dobra wiadomość ale mnie zastanawia to czy sterowniki od FreeBSD to dobry pomysł bo jest ich po prostu mało jeżeli chodzi o wlan. Choć z drugiej strony lepiej mało niż wcale ^^

    1. Awatar konski_pytong
      konski_pytong

      kolejna rzecz, że te od intela wifi 3945 leżą i kwicza bo niema aktualnej wersji sterów i firmware..

      1. Awatar HubertB
        HubertB

        konski….: jakiś czas temu aljen cos pisał o podobnych sprawach i próbie portowania ale nie wiem jak to wygląda sprawa na dzisiaj, musiałby sam się wypowiedzieć. Sprawa konski jednak taka, ze kod na GPL jest ideowo „kulawy” bo jak już są jakieś stery na GPL to inne otwarte systemy non-gpl muszą koło od nowa wymyślać, bo skorzystać nie mogą więc muszą jeszcze raz to portować, ja się tylko pytam co to za open source, gdzie licencja Cię faktycznie ogranicza jeżeli chcesz użyć kodu w open source w systemie na innej licencji ale to już na inny temat i na dłuższe rozważania i wieczną wojenkę licencyjną… bo jak wróg zamknięty to za mało to trzeba sobie znaleźć nowego…

        1. Awatar konski_pytong
          konski_pytong

          Ja tam nic nie mam do tego, ze z FreeBSD jeśli to będzie wzajemnie owocne, bo co ciekawe wifi w OpenBSD działa rewelka.. a w FreeBSD zakodzili i już mają gdzieś, ze od kilku relasów i aktualizacji portów sa jaja. Trzeba się posiłkować tutorialami z sieci i firmware z Opena.

    2. Awatar HubertB
      HubertB

      DD: a od czego Twoim zdaniem mają być sterowniki jak nie od BSD?

      1. Awatar blinkkin
        blinkkin

        @HubertB: Z Windowsa 😉

        Istnieje koszerna wersja (licencja BSD) NDIS wrappera w postaci NDISulator, znanego również jako Project Evil. Ale to bardziej ciekawostka – tam, gdzie się da, lepiej oferować obsługę natywną.

        1. Awatar konski_pytong
          konski_pytong

          ndis to tylko warstwa sieciowa i to dość kulawa, a co z reszta? wybudzanie i inne hacki?

        2. Awatar Speaktrap
          Speaktrap

          ndiswrapper działa nieźle, ale od ndisulatorze nie wiem nic.

      2. Awatar DerDevil
        DerDevil

        Powiedział bym że od Linuksa ale właśnie ta licencja, więc mnie nie dziwi to że inne systemy operacyjne zapożyczają kod od FreeBSD.

        Ciekawym pomysłem jest użycie sterowników od Windowsa, można tak zrobić w FreeBSD i Linuksie jeżeli chodzi o sterowniki od zwykłych kart sieciowych. Nie wiem jak jest z wifi.

        No niestety słabym punktem każdego systemu są sterowniki a właściwie ich brak ^^

        1. Awatar krzabr
          krzabr

          Potrzeba jakiegoś precedensu w którym udowodnią że linkowanie w GPLu to mit , bo obecny stan rzeczy jest chory.

        2. Awatar HubertB
          HubertB

          DD: No to teraz już będziesz wiedział raz na zawsze czemu z BSD:)
          Mi tam żadnych sterów nie brak ani na Linuksie, ani na FreeBSD, ani na Haiku, o Windowsie już nie wspominając, ciekawa sprawa nie? Nie, taki stan jest najzupełniej normalny u 80% userów a to już znaczna przewaga, najczęściej czeka się tylko na stery do urządzeń nowszych ale to już nie dziwi.

  2. Awatar HubertB
    HubertB

    btw. cytat jest stąd: http://haiku-os.pl/node/1267, co przydałoby się zaznaczyć bo portali Haiku OS trochę jest: pl, org, it, gr… 😉

  3. Awatar abc
    abc

    Jak mogę odpalić linuxowe sterowniki do skanera pod windows vista?
    Pod windowsa znalazłem jedynie sterowniki na wersję xp, zainstalowalem na viscie i dzialaja ale system wykrzacza sie po podpieciu drukarki do innego portu usb.

    1. Awatar HubertB
      HubertB

      ROTFL Spytaj na forum Windows lub Linuksa ;D

  4. Awatar HubertB
    HubertB

    blinkkin: czyli jednak licencyjnie BSD czyli wracamy do punktu wyjścia (or something) 😉 😀

  5. Awatar Johnetta Minister
    Johnetta Minister

    extensive weblog you take

  6. Awatar panasonic
    panasonic

    I am impressed, I should say. Truly hardly ever before do I encounter a website that is certainly equally educative and entertaining, and let me let you know, you may have hit the nail around the head. Your thought is exceptional; the issue is one thing that not adequate people are talking intelligently about. I am very blissful that I stumbled all the way through this in my search for 1 issue referring to this

  7. Awatar easy url
    easy url

    To tell you the teuth, I was passing around and come across your site. It is wonderful. I mean as a content and design. I added you to my list and decided to spent the rest of the weekend browsing. Well done!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *