Wygląda na to, że programiści rozwijający Scribusa mieli bardzo „roboczy” okres świąteczno-noworoczny, gdyż właśnie 1 stycznia ogłosili wydanie nowej stabilnej wersji Scribusa 1.4.0 – programu DTP do tworzenia publikacji łączących tekst i grafikę (funkcjonalny odpowiednik komercyjnych programów takich jak QuarkXPress czy Adobe InDesign). Prace nad nową wersją trwały prawie 4 lata. W tym czasie dokonano ponad 2000 poprawek i zmian znacząco poprawiając jego funkcjonalność.
W porównaniu z poprzednią wersją stabilną (1.3.3.14) Scribus 1.4.0 został całkowicie przeniesiony do Qt4, dzięki czemu program działa teraz również na Mac OS X 10.5 i nowszych – oprócz tego można go oczywiście uruchomić na Linuxie, Windows oraz OS/2 (zadziwiające – ten system ciągle żyje!!!). Znacząco została poprawiona obsługa tekstu – style tekstowe, typografia i mechanizm undo/redo dla operacji tekstowych. Rozszerzono możliwości importu plików graficznych, tworzenia wypełnień, korzystania z palet kolorów, wprowadzono ramki „renderujące” (np. kod postscriptu z plików EPS czy kod LaTeXa, w którym można tworzyć piękne formuły matematyczne), obsługę profili kolorystycznych na ekranie i w „druku” (cudzysłów, bo Scribus generuje pliki PDF, które można wydrukować lub wysłać do profesjonalnej drukarni).
Zmian jest bardzo wiele i nie sposób tu wszystkich opisać. Na pewno Scribus dzięki tym wszystkim zmianom przybliża się znacząco do poziomu wymaganego przez profesjonalistów w branży DTP. Może jeszcze jest za wcześnie, aby stawiać go na równi z komercyjną konkurencją, ale w bardzo wielu zastosowaniach sprawdzi się w 100%. To, że jest to program darmowy (jego dotychczasowa największa zaleta), przestaje już być tak istotne – to jest po prostu dobry program DTP! Sam już od ponad 2 lat używam go (do tej pory w wersji niestabilnej) do łamania gazetowego i nie mam żadnych problemów z naświetlaniem wynikowych plików PDF utworzonych przez Scribusa.
Prace dalej trwają i po wydaniu wersji 1.4.0 programiści mają zamiar skupić na „ustabilizowaniu” rozwojowej wersji 1.5 i szybkim wydaniu kolejnej stabilnej wersji 1.6, która przyniesie kolejne nowe możliwości i ułatwienia dla użytkowników.
Wiecej o nowej wersji i możliwości instalacji znajdziecie na wiki Scribusa.