Antico Light – lekkie środowisko graficzne oparte o bibliotekę Qt

Pojawiło się „nowe” lekkie środowisko graficzne oparte o bibliotekę Qt o nazwie „Antico Light”. De facto jest to fork, być może niektórym znanego, środowiska „Antico”. Autor wprowadził szereg zmian ułatwiających zarządzanie oknami, co w pierwotnej wersji było czasami wręcz irytujące. W rezultacie otrzymaliśmy produkt, który cechuje się niezwykła lekkością i intuicyjną obsługą.

Źródła można pobrać ze strony „qt-apps.org”, do kompilacji wymagane są jedynie dwie biblioteki, Qt i xlib, oraz oczywiście pliki nagłówkowe do tych bibliotek. Myślę że warto sprawdzić w „Antico Light” w działaniu, gdyż mimo, że to dopiero wersja „alfa”, jest w miarę stabilne. Instrukcja instalacji znajduje się na na stronie qt-apps.org.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar Matthew
    Matthew

    Myślę, że fork Gustavo (http://wiki.github.com/gustavosbarreto/antico/) prezentuje się znacznie lepiej (przynajmniej pod względem kodu i przyszłego jego rozwoju). Ciekawe propozycje wysunął również Marcin Baszczewski (http://blog.matthew.org.pl/2010/07/08/qde-cute-desktop-environment/#comment-458).

  2. Awatar Matthew
    Matthew

    Myślę, że fork Gustavo (http://wiki.github.com/gustavosbarreto/antico/) prezentuje się znacznie lepiej (przynajmniej pod względem kodu i przyszłego jego rozwoju). Ciekawe propozycje wysunął również Marcin Baszczewski (http://blog.matthew.org.pl/2010/07/08/qde-cute-desktop-environment/#comment-458). Może warto by pójść w tę stronę? Tym bardziej, że forków antico jest sporo i można by to wszystko razem połączyć.

    1. Awatar RRH
      RRH

      > Ciekawe propozycje wysunął również Marcin Baszczewski

      😀

        1. Awatar M-Z
          M-Z

          Zapewne chodzi o mówienie o sobie w trzeciej osobie…

        2. Awatar Reddie
          Reddie

          Ale on nie mówił o sobie, tylko o Marcinie Baszczewskim. Link prowadzi do jego komentarza.

        3. Awatar M-Z
          M-Z

          OK, my mistake…

        4. Awatar M-Z
          M-Z

          Coś szwankuje ze strefą czasową na forum – mój poprzedni post jest z 11:26, a nie 10:26.

  3. Awatar Matthew
    Matthew

    Myślę, że fork Gustavo (wiki.github.com/gustavosbarreto/antico/) prezentuje się znacznie lepiej (przynajmniej pod względem kodu i przyszłego jego rozwoju). Ciekawe propozycje wysunął również Marcin Baszczewski (blog.matthew.org.pl/2010/07/08/qde-cute-desktop-environment/#comment-458). Może warto by pójść w tę stronę? Tym bardziej, że forków antico jest sporo i można by to wszystko razem połączyć.

  4. Awatar oO
    oO

    Plus dla autorów za Qt.

    Dość już kolejnych bubli opartych na wadliwym GTK. Bohatersko wprowadzających hacki na problemy, które w innych bibliotekach nie występują. I szerzących niekompatybilność i olewanie standardów freedesktop.

    Na pohybel GTK.

    1. Awatar tadzik_
      tadzik_

      Plus dla ludzi piszących w czym chcą zamiast pluć na inne rozwiązania.

      Dość już kolejnych idiotycznych komentarzy opartych na własnych poglądach. Bohatersko opisujących problemy, o których nigdzie indziej nie słychać. I szerzących FUD i olewanie obiektywizmu.

      Na pohybel FUDom.

      1. Awatar oO
        oO

        Niestety, ale to ty siejesz FUD i olewasz obiektywizm. Albo zwyczajnie nic nie wiesz.

        Niestety autorzy GTK i menadżerów okien takich jak Metacity myślą, że istnieje tylko GTK i nic więcej, a Xlib jest ich własnym placem zabaw i prawie ich własnością.
        Dzięki takiej polityce tylko aplikacje GTK działają poprawnie pod Gnome. Qt czy czyste wywołania Xlib źle pozycjonują okna, bo Metacity odwala kretynizmy z ramkami okien. Itd, itp. Mnóstw hacków i udziwnień.
        GTK wymaga całkowitego przeprojektowania i przepisania od początku.

        Chciałbym, żeby każdy mógł pisać w czym chce. Ale dziś pisząc w GTK utrudniasz życie innym. Warto się więc zastanowić, czy na pewno chce się używać tego badziewia.

        1. Awatar makak
          makak

          Pogodzę was: na pohybel piszącym w freedesktop.org! Dość utrudniania życia ludziom, którzy zamiast klikać wolą stukać w klawiaturę! Dość wpychania xml’a do konfiguracji! Arrr!!!
          PolicyKit i wszystkie CamelCaseKit na stos!!!

        2. Awatar marcinsud
          marcinsud

          @Oo
          „Dzięki takiej polityce tylko aplikacje GTK działają poprawnie pod Gnome.”

          Dobrze wiedzieć, że nie działają, bo żyłem w ułudzie. Jakoś złego pozycjonowanie mnie omija, ale jest to tak trywialna rzecz, że jest niezauważalna. ZZrobiłem nawet test aplikacji napisanych w samym qt z kdelib i w javie minimalizowałem otwierałem i zamykałem kilka razy i okienka są tam gdzie je zostawiłem.

        3. Awatar oO
          oO

          Nie minimalizacja, bo tym zajmuje się menadżer. Sam ze sobą jest kompatybilny (chyba, choć z gnomem nigdy nic nie wiadomo).

          Ale pozwól samym aplikacjom sobą zarządzić. Spróbuj np. ukryć okno Kadu klikając na ikonkę w docku. Tak samo Tlen. Okna będą przeswać się niżej i w prawo. Albo spróbuj dać fullscreena Konsoli pod gnome. Powodzenia.
          A to są zwykłe wywołania X’a! Które menadżer okien MUSI obsługiwać poprawnie.
          Ale GTK wprowadza udziwnienia, tak, że przestaje być z X’em kompatybilne. Tylko działa z aplikacjami świadomymi chorego obecności upośledzonego menadżera dzięki użyciu tej samej chorej biblioteki.

          No chyba, że chcesz podejść do tego inaczej:
          Metacity to nie menadżer okien X, tylko wbudowany zarządca aplikacji tylko-i-wyłącznie GTK. Gnome nie jest więc środowiskiem, tylko zamkniętym blobem i jednym wielkim zamkniętym programem używającym jedynie X’a jako serwera, ale nie zakładające z nim żadnej zgodności.
          Wtedy nie ma się do czego przyczepić…

        4. Awatar atler
          atler

          Ty sie zdecyduj czy gtk jest zle czy metacity. Bo to nie jest to samo choc to drugie korzysta z tego pierwszego. Pomijajac juz fakt czy metacity ma naprawde takie problemy. Nie wiem, nie uzywam, choc aplikacji w gtk jak najbardziej.

        5. Awatar oO
          oO

          Generalnie Metacity ma problemy z podejściem do X’a.

          Ale GTK je uwzględnia odpowiednio dopasowując swoje funkcje.
          Np. do okien, którym Metacity nie ustawia ramki jako rodzica, więc okno dla X’a istnieje całkowicie samo sobie – ale już wywołanie pozycjonowania przenosi w dany punkt ramkę, a nie okno, odpowiednio przesuwając też okno do punktu powiększonego o grubość ramki. Paranoja.
          Nie łatwiej powiedzieć X’owi, że ramka jest rodzicem okna i przenosić tylko ramkę do danego punktu? Zgodnie z projektem X’a, kompatybilnie i elegancko.

          Jak to dokładnie działa w GTK, to nie wiem, bo od jego kodu mnie odrzuca. To tylko moje obserwacje, jak to (wadliwie) działa.

        6. Awatar atler
          atler

          Nie wiem o czym do mnie piszesz. Daj link do zrodel gtk w ktorym faktycznie uwzgledniaja bledy metacity czyli do jakiegos if (metacity). Jak nie to pier****** za uszami. I dlaczego cie odrzuca kod gtk? Wyglada dobrze.

        7. Awatar Tomasz Woźniak
          Tomasz Woźniak

          @oO: a może te swoje wnioski umieściłbyś w skompensowanej formie na OSBlog?

        8. Awatar dzikus
          dzikus

          @oO:

          Używam na codzień gnome i paru aplikacji opartych na qt a nawet kde (np. psi, k3b itd).

          Próbowałem wywołać, którykolwiek z opisywanych przez ciebie problemów, czyli okna z poziomu docka, full screen z konsole itd. Niestety nie udało mi się powtórzyć któregokolwiek z twoich błędów.

          Dodam że nie lubię kde4 tak samo jak gnome. Uwielbiałem kde3 ale zmuszono mnie do używania gnome poprzez zakończenie prac nad kde3 i zaczęcie produkowania potwora o nazwie kde4, który jest od początku do końca moim zdaniem zdup^H^H^Hepsuty.

        9. Awatar sprae
          sprae

          oO: Skończ czytać trolli na planecie KDE. Życie stanie się bardziej przyjemne bez teorii spiskowych.

        10. Awatar el.pescado
          el.pescado

          @Tomasz Woźniak: Problem w tym, że to zjawisko istnieje wyłącznie w głowie oO. Kilka niusów temu zamieściłem kawałek kodu źródłowego który zaprzeczał jego twierdzeniom i skończyło się na teoriach spiskowych o magicznych interakcjach między GTK+ a Metacity.

          Abstrahując od tego, że akurat ten kawałek X-ów (ustalanie pozycji okien) jest na tyle mętny, że praktycznie niemożliwym jest sprawne obsłużenie wszystkich kombinacji (program, toolkit, menedżer okien).

        11. Awatar marcinsud
          marcinsud

          @oO tak jak myślałem bredzisz, a ja niepotrzebnie ściągałem tlen, bo błędy nie występują, ani przy ukrywaniu z panelu, ani przy ukrywaniu z docka. Nawet na próbę Amaroka sprawdziłem i też działa poprawnie,a chyba mi nie powiesz, że deweloperom KDE zalezy na kompatybilności z Metacity i GTK+

        12. Awatar iria
          iria

          @marcinsud
          Chyba zależy, ponieważ np. w zależnościach Amaroka mam GTK+. 😉

  5. Awatar iria
    iria

    Dodać do tego parę programów w czystym Qt4 i będzie świetne środowisko.

    1. Awatar marcinsud
      marcinsud

      Dokładnie brakowało czegoś lekkiego na Qt

      1. Awatar energizer
        energizer

        Mi brakuje głównie dobrego menedżera plików takiego jak np. PCManFM. Ja stworzyłem swój własny pulpit bez GTK+ i bez KDElibs – coś pięknego.
        Mam sobie Openboksa, iDesk, VLC, OSS+Osso, Arora, Psi, Juffed, Skype a wszystko na Archu. Przy 256 MB Ramu nie ma bardzo problemów 😉
        Może nowe disro w końcu stworzę 😉

        1. Awatar iria
          iria

          Jest stworzony przez użytkownika Archa – qtfm – https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=97669

          Arora? Szkoda, że padła. Rozwijała się prężnie, aż tu nagle koniec.
          I właśnie przeglądarki na Qtwebkit mi brakuje, oraz przeglądarki pdfów. Dla reszty znalazłem zamienniki.

        2. Awatar el.pescado
          el.pescado

          Arora? Padła? Kiedy? Na stronie projektu nie ma żadnego info na ten temat.

        3. Awatar iria
          iria

          Właśnie nie ma. Deweloperzy jakby się rozpłyneli.

          Widzisz tu jakiś ruch, prócz zgłaszanych błędów? – http://code.google.com/p/arora/updates/list

        4. Awatar energizer
          energizer

          @iria Wielkie dzięki za qtfm, śmiga aż miło 🙂 Co do Arory to rzeczywiście ostatnio mało się dzieje :-/ Chciałem jeszcze spróbować Surfera, lecz też za bardzo się nie rozwija. Po skcreenach zapowiadał się świetnie, ale gdy go zainstalowałem z gita to jakoś nawet żadnych czcionek nie było widać w interfejsie. Jak się poducze w programowaniu to jeżeli obecny developer się zgodzi może przejmę ten projekt ;-P

        5. Awatar iria
          iria

          @energizer
          Proszę bardzo.:) Możesz zdradzić czego używasz do pdfów i do obrazów?:)

        6. Awatar Kenji
          Kenji

          qtfm niestety nie jest tabbed, ja bez tego nie umiem zyc ;), ale fajnie, ze cos sie rusza, bo wiekszosc popularnych managerow wymagalaby ode mnie dociagniecia calego gnome/kde, a tego nie chce.

        7. Awatar energizer
          energizer

          @Kenji No fakt nie ma, ale przecież kiedyś może mieć 😉
          @iria Jak chcesz to odezwij się do mnie na jabberze: energizer@kdetalk.net

  6. Awatar morsik
    morsik

    Ekhem… ale Antico Light to ja widziałem z pół roku (rok?) temu, i nie jest to żadna nowość. Większą nowością dla mnie będzie informacja, że ten projekt jest jeszcze rozwijany.

    Okej, wszedłem na stronę i zobaczyłem update z sierpnia.. WOW, dodali przycisk minimalizacji… OK. Ale jeden przycisk który IMHO jest podstawą WMa nie sprawia projektu „zyjącego”.

  7. Awatar Cobra
    Cobra

    Czy rozpoczynając programowanie w Qt, podpisuje się jakiś cyrograf, że nasze programy będą miały nieestetyczne GUI?

    1. Awatar agent_J
      agent_J

      Nie. Jak ci nie pasuje styl systemowy ani żaden wbudowany w Qt to możesz sobie zrobić customizację CSSem. Jak UI projektuje ktoś kto się na tym nie zna to potem wychodzą różne kwiatki z usability.

      1. Awatar Cobra
        Cobra

        @Agent_J
        Mogę „sobie zrobić customizację”, pod warunkiem, że w danym programie nikt nie wkompilował „na mur beton” żadnej jaskrawo zielonej „diody”, ani innych ślicznych elementów. Jeśli nie wiesz o czym piszę – chodzi o Konquerora, lata temu… Ale sądząc po wszystkim co ostatnio widziałem, nadal w Qt ta „customizacja” kończy się tak, że Twoje programy mogą wyglądać jak tylko zapragniesz, pod warunkiem, że pragniesz licznych nabłyszczań, kontrastowych kolorów, zbędnych gradientów i braku konsekwencji w zaokrąglaniu elementów.

        A tak w ogóle – moje pytanie było retoryczne; jeśli nie rozumiesz co taką retoryką chciałem przekazać — pisząc wprost: uważam, że wygląda źle i zacząłem już odruchowo kojarzyć ową cechę z Qt.

        1. Awatar makak
          makak

          @Cobra: czytając twoje wypowiedzi zaczynam kojarzyć się z pryszczatym trollem.

        2. Awatar mariusz
          mariusz

          @Cobra: Qt ma standardowo theme GTK+ i aplikacje wygladaja praktycznie identycznie jak te pisane pod GTK, wiec nie wiem gdzie problem z wygladem. Dla odmiany pod GTK nie widzialem jeszcze silnika ktory by wygladal w pelni natywnie pod KDE z Oxygenem.

          Konqueror oraz inne aplikacje KDE sa pisane pod framework KDE oparty na Qt, stad moga one wygladac roznie w innych srodowiskach. A wrzucanie przez programistow nietypowych elementow to przeciez nie wina frameworka.

      2. Awatar Tomasz Woźniak
        Tomasz Woźniak

        @agent_J: zrobić „customizację” ?? kwiatki z „usability” ??

        To jest jeszcze język polski?

        1. Awatar marines
    2. Awatar oO
      oO

      Odpowiedź: Nie.

      Ale zanim zaczniesz, sugeruję operację wzroku, skoro wszędzie widzisz nieestetyczne GUI w Qt. A może to choroba psychiczna?

      1. Awatar karafior
        karafior

        Mam dokładnie te same odczucia co Cobra. QT kojarzy mi się z KDE, a KDE kojarzy mi się z cukierkowatym interfejsem i brakiem wyraźnych krawędzi. Dorzucić do tego przeogromne wszystko (od ikon, przez czcionki, wszelkie paski, po odstępy między elementami, paskami, etc.) i mamy ładną, niefunkcjonalną, kolorową na maksa błyskotkę. Owszem, wszystko można „customizować”, ale dlaczego inni mają eleganckie środowisko w standardzie?

        Co ja co, ale panowie z Redmond tworząc interfejs graficzny nowych okienek bardzo dobrze łączą estetyczną grafikę i widoczność poszczególnych elementów. MacOS czy chociażby Ubuntu na tym paskudnym, potwornym GTK, też świetnie pokazują kompromis między elegancją a użytecznością. A aplikacje oparte na QT generalnie odstają od tego.

        Po przydługim wstępie wyjaśniającym motywy wypowiedzi – o gustach się nie dyskutuje, ale nawet jeśli to inwektywy są generalnie kiepskim materiałem na dyskusje.

        1. Awatar iria
          iria

          W standardzie jak Ci deweloper skonfiguruje. Ja rozumiem, że wyrażenie „konfiguracja pod siebie” wsród społeczności GNOME, to najgorsze zło. Pokaż jakiś zrzut ekranu, by udowodnić swoje zarzuty. Jakbys mógł, to pozaznaczaj te elementy, które Ci nie odpowiadają.

        2. Awatar iria
          iria

          o gustach się nie dyskutuje, ale nawet jeśli to inwektywy są generalnie kiepskim materiałem na dyskusje.

          FUD także.

        3. Awatar Reddie
          Reddie

          @karafior: skoro się nie dyskutuje to po co spłodziłeś ten komentarz?

          Ogólnie w odniesieniu do wersji 4 częściowo podzielam twoją opinię nt. KDE, ale tok myślowy „Qt–>KDE–>sux” jest z czterech liter wzięty. To tak, jakbym ja pisał, że GNOME kojarzy mi się z OSX, a OSX kojarzy mi się z durnowatym oddzieleniem menu aplikacji od okna, nieelastycznym dockiem i przyciskami ze złej strony. A że to charakterystyka OSX z którą GNOME (w swojej nie-ubuncianej formie) ma niewiele wspólnego? Who cares…

        4. Awatar herr
          herr

          przecież do kde nie jest tylko oxygen ale też np. skulpture albo faza o wyglądzie retro.

        5. Awatar mariusz
          mariusz

          Jakim guscie? O wyglad chodzi czy o kod? Bo moze wezcie jakakolwiek aplikacje w czystym Qt i odpalcie na swoim Gnome/Windows/OSX. I powiedzcie czym rozni sie z wygladu od natywnych aplikacji w Waszym srodowisku 😉

    3. Awatar Łukasz Klich
      Łukasz Klich

      @Cobra: qtcreator według mnie wygląda dobrze

    4. Awatar mikolajs
      mikolajs

      Nie używaj i nie pisz w nim programów, Jest kilka innych bibliotek GUI do wyboru 🙂
      Widać, że nie lubisz KDE i odpalasz programy KDE pod Gnome, a one tam nie zawsze wyglądają ładnie. Zobacz jak wygląda program Gnome pod KDE.

  8. Awatar Enlik
    Enlik

    To ja pomarudzę.
    W komciu autor pisze, że poprawił błąd ze ścieżką do pliku antico.cfg. Pobrana wersja jakoś na to nie wskazuje.
    A usuwanie /usr/share/xsessions z poziomu make uninstall (nawet jeśli napisane jest, żeby wpisać sh uninstall (nie widzialem tego skryptu, ani ja, ani 'find’) jest poniżej krytyki i stąd mój komentarz.

    A Antico samo w sobie jest fajne.
    Dziękuję. Nie bić, to konstruktywna krytyka.

  9. Awatar krzabr
    krzabr

    Na upartego – modyfikując Xlib możnaby tym zastąpić domyślny menadżer okna w windowsie , ale to dobrze że pojawia się ładne , przenośne , funkcjonalne i lekkie GUI dla unixów.

  10. Awatar tomaszkubacki
    tomaszkubacki

    Dlaczego skoro Qt/KDE jest takie fajne to trzy 'największe’ (wg distrowatch) dystrybucje używają Gtk/GNOME ?

    1. Awatar iria
      iria

      Tylko buntu wprowadza rozróżnienie na nazwy zależne od środowiska graficznego.
      Masz jakiś sensowny argument prócz ilości? Jeśli nie, to ja też zadam pytanie – Dlaczego, skoro Linuks jest taki fajny, to 99% świata używa innego systemu?;)

      1. Awatar tomaszkubacki
        tomaszkubacki

        bo inne systemy miały ugruntowaną pozycję zanim pojawił się Linuks. Poza tym porównujesz nieporównywalne. Inne systemy na biurko są zazwyczaj produktami komercyjnymi z maszyną marketingową za nimi, podczas gdy KDE i Gnome są projektami otwartoźródłowymi.

        1. Awatar iria
          iria

          Nie wszystkie miały ugruntowaną. Nowe zdobywają rynek, gdy biurkowy Linuks wciąż traci. No i co z tego, że są produktami otwartoźródłowymi? Fx też jest otwartoźródłowe, a zdobył rynek komercyjnego IE.

        2. Awatar tomaszkubacki
          tomaszkubacki

          Na biurkach istnieje praktycznie tylko Windows i MacOs. O jakich nowych osach mówisz których nie było przed 99 (data powstania Gnome)rokiem a które są bardziej popularne biurku niż Linuks ? Nie twierdze że Qt/KDE jest kiepskie. Twierdze że na biurku Linuksa sprawdza się lepiej Gnome – prawdopodobnie przez to że jest/było stabilniejsze.

        3. Awatar iria
          iria

          @tomaszkubacki 22 września 2010 o godz. 13:51

          Nie mówiłem tylko o systemach biurkowych, tylko o całym rynku udziałów.
          Sprawdza się na TWOIM biurku. Wiem, że trudno to zrozumieć osobie ze środowiska użytkowników ubuntu, ale ludzie mają różne potrzeby. 😉 Rozumiem też, że bez ubuntowego marketingu, żaden nius na tym portalu się nie obejdzie. Ale mam prośbę pozwólcie istnieć innym projektom. 🙂 Dlaczego Nokia i Intel zrezygnowali z GTK na rzecz Qt? Prawdopodobnie dlatego, że jest/było lepsze. I tym miłym akcentem kończę, moją jałową dyskusję z Tobą. 🙂

        4. Awatar Tomasz Woźniak
          Tomasz Woźniak

          iria:

          Dlaczego Nokia i Intel zrezygnowali z GTK na rzecz Qt

          Hmmmm… Bo nokia jest właścicielem Trolltecha? Bo wbudowane QT istnieje i działa, a z odpowiednikiem gtk słabo?
          Tak po prawdzie, to szybka miniaturyzacja sprzętu i zwiększenie pojemności baterii może ubić większość graficznych bibliotek wbudowanych. Czas pokaże.

          Co do dyskusji czy qt jest lepsze czy nie? Jest lepiej zaprojektowane, ale niestety zdeterminowane na c++ (chyba). To chyba główny problem qt.

        5. Awatar iria
          iria

          Hmmmm… Bo nokia jest właścicielem Trolltecha?

          Hmmmm… Bo Nokia kupiła sobie Qt4, żeby mieć dostęp do dobrej technologii?;)

          Bo wbudowane QT istnieje i działa, a z odpowiednikiem gtk słabo?

          To chyba oznacza, że jest lepsze. 😀

          C++ problemem? Może nie uwierzysz, ale niektórzy wolą C++.

          To tak jak z Apllowym objective C, jeśli trzeba było, to ludzie się nauczyli, polubili i programują. 😉

          Zgadzam się też, że jest lepiej zaprojektowane. 🙂 Hmmmm… Kolejny raz przyznajesz, że jest lepsze. 🙂

          Te Twoje przemyślenia jakieś dziwne są. 😉

        6. Awatar mikolajs
          mikolajs

          Jest lepiej zaprojektowane, ale niestety zdeterminowane na c++ (chyba).

          Lepiej zaprojektowane bo właśnie opiera się na obiektach i używa języka obiektowego jakim jest C++

        7. Awatar Reddie
          Reddie

          @Tomasz Woźniak: dlaczego niestety? Programowanie obiektowe akurat w przypadku UI nadaje się doskonale.

        8. Awatar sadi
          sadi

          @Tomasz Woźniak C++ może nie jest idealnym językiem, ale do programowania obiektowego IMHO nadaje się jednak nieco lepiej, niż C.

        9. Awatar el.pescado
          el.pescado

          Niby lepiej się nadaje, aczkolwiek użyty język programowania ma w przypadku obu bibliotek marginalne znaczenie, gdyż tak GTK+ jak i Qt udostępniają bindingi do wielu innych języków, tak więc programy można pisać w prawie dowolnym języku, z Pythonem i Javą na czele.

        10. Awatar iria
          iria

          @el.pescado

          Dokładnie. Wtedy lepsza jest ta lepiej zaprojektowana i multiplatformowa czyli właśnie Qt4. 😉

        11. Awatar trasz
          trasz

          @tomaszkubacki: OSX wystartowal ladnych pare lat po Linuksie, nie majac zadnej pozycji – wystartowal, gdy Apple bylo na najlepszej drodze do wylecenia z rynku, poza tym nie byl kolejna wersja MacOS-a, tylko kompletnie nowym (dla Apple – OSX wywodzi sie z NEXTSTEP-a, ktory tez nie mial zadnej pozycji w rynku, chociaz byl bardzo fajny) systemem.

        12. Awatar Tomasz Woźniak
          Tomasz Woźniak

          @iria: ech… czemu dziwne przemyślenia?

        13. Awatar iria
          iria

          @TW
          Chociażby „C++ problemem” – Już Ci inni odpisali.

          „lepsze czy nie” – sam przyznałes dwa razy, że jest lepsze, by później znaleźć jakiś wydumany problem.

      2. Awatar blog.szsz.pl/
        blog.szsz.pl/

        Argument z 99% jest mocno naciągany.
        O jakiej grupie użytkowników piszesz, Korei Północnej??

        Przy domyślnej instalacji, na większości dystrybucji przywita Cię Gnome. Wyjątki można policzyć na palcach.

        Zupełnie inną sprawą jest to że poza KDE nie istnieje w miarę kompletne środowisko używające kontrolek Qt.

        1. Awatar iria
          iria

          Hehehe. Naciągany? Argument z „wielkością” dystrybucji według distrowatch nie jest? Masz chcociaż mgliste pojęcie jak oni to zliczają?
          http://kopalniawiedzy.pl/Internet-Explorer-Windows-Linux-iOS-11240.html
          Tylko mi nie wmawiaj, że ranking Distrowatch jest bardziej wiarygodny od tego.

          Masz bardzo palczaste dłonie, albo liczyć nie potrafisz.;)

          Cóż się dziwić, że uzytkowników GNOME jest więcej, skoro głównym argumentem tomaszakubackiego jest: „o to ma wiekszą liczbę na distrowatch, musi być dobre, a resztę spalę i nie pozwolę odszczepieńcom używać”. 😉 Jak można było przypuszczać tomaszkubacki okazał się kolejnym dzieckiem buntu. Zachowanie: „zaorać, co nie ubuntu” jest dośc popularne u nich.

        2. Awatar blog.szsz.pl/
          blog.szsz.pl/

          z jakiegoś powodu moją odpowiedź oderwało od wątku… możesz ją przeczytać poniżej.

  11. Awatar M-Z
    M-Z

    Mnie najbardziej interesuje, kiedy będzie można regulować czułość kółka myszy w X-ach?

      1. Awatar M-Z
        M-Z

        To chyba obrazuje, w jak złym stanie jest kod źródłowy Xów. Na launchpadzie Ubuntu jest to bodaj dosyć dawno raportowany problem i NIC się w tej materii nie zmieniło od lat.

        1. Awatar iria
          iria

          Bo Canonical uważa, że kod Xów jest dobry i nie ma zamiaru nic poprawiać. Tak przynajmniej twierdzi król w swoim liście do poddanych.

        2. Awatar M-Z
          M-Z

          W takim razie muszę zobaczyć, jak Fedora podchodzi do zmian. W końcu to od nich pochodzi znacząca część usprawnień i nowych rozwiązań w Linuksie.

        3. Awatar blog.szsz.pl/
          blog.szsz.pl/

          @M-Z, raportowałeś błąd nie tam gdzie trzeba. Canonical nie rozwija Xów.

          Wyciąganie wniosków dotyczących projektu A na podstawie jakości wsparcia firmy B jest lekko nietrafione. Oni tylko zawijają w sreberka.

        4. Awatar M-Z
          M-Z

          To nie ja raportowałem. Jedynie widziałem czyjś raport.
          Jeśli nie zmierzają niczego zmieniać, ani przekazać dalej, to po co w ogóle ten ich BTS?

  12. Awatar Olek
    Olek

    Ja w sprawie notorycznego błędu składniowego.
    Nie można „opierać się o” rzecz niematerialną – bibliotekę Qt w tym przypadku. Można się tylko oprzeć na bibliotece Qt!

    Inny przykład ze strony www.poradniajezykowa.us.edu.pl

    Piszę pracę dyplomową Opracowanie i badanie metody przetwarzania metaopisu plików z zawartością multimedialną opartej o logikę rozmytą. Chciałbym się upewnić (promotor ma wątpliwości), czy temat jest sformułowany prawidłowo. Czy temat powinien brzmieć w oparciu o… czy oparty na…?
    W użytym kontekście oprzeć można się tylko na czymś.

  13. Awatar alazif
    alazif

    Największą ściemą w świecie Open source jest „lekkie środowisko graficzne” – bo żeby być dokładnym powinno się pisać „lekki menadżer okien” i tylko tyle bo na faktyczną pracę ma wpływ może jakieś 10% reszta to aplikacje na których pracujemy , ff, openoffice , gimp + np kdev i robi się muł nawet na dobrym sprzęcie .

    1. Awatar Witek
      Witek

      Niestety masz rację. Druga ściema to możliwość wyboru (dystrybucji, menadżerów okien, aplikacji, bibliotek, etc.) Niby wybór jest, ale tak naprawdę, to tylko rozdrabnianie zasobów skutkujące pyskówkami zwolenników, co obecnie tu obserwujemy.

    2. Awatar blog.szsz.pl/
      blog.szsz.pl/

      Manager okien to takie coś co rysuje ramkę naokoło okna, a później pomaga w takich operacjach jak minimalizacja i maksymalizacja (tak w uproszczeniu).

      Środowisko, dodaje kolejne elementy, takie jak zarządzanie sesją, menu aplikacji, ikonki, paski itp..

      Jeśli tych dodatków będzie sporo, to nie będzie już lekkie.
      Więc gdzie według Ciebie ta ściema?

  14. Awatar blog.szsz.pl/
    blog.szsz.pl/

    Zacytuję Cię jeszcze raz:
    „99% świata używa innego systemu”

    Nie innych. _innego_.

    To do tego zwrotu się doczepiłem. Według Ciebie wszyscy używają jednego systemu, a cała reszta świata mieści się w tym jednym procencie?

    Nie zarzucaj innym że nie umieją liczyć.

    Co do statystyk. Każdy przedstawia takie liczby jakie są mu wygodniejsze. Prawda natomiast jest daleko bardziej subtelna.

    Większość statystyk obejmuje grupy będące potencjalnymi klientami zleceniodawcy.

    Gdyby Twoim docelowym rynkiem była Korea, kraj który całkowicie wtopił w jedną technologię, to rzeczywiście miał byś rację, 98% – 99% rynku to jeden system i nie ma powodu by zawracać sobie głowę jakąś „egzotyką”.

    Statystyki, które zacytowałeś, są gromadzone na podstawie odwiedzin stron pokroju onetu. Jeśli to są Twoi potencjalni klienci, to nie ma powodu ich ignorować. Jednak na nich świat się nie kończy.

    Jak dobrze poszukasz, to dowiesz się że mit 1% jest zwyczajną bzdurą bezmyślnie powtarzaną na różnych blogach.

    tomaszkubacki, zadał proste pytanie. Nie widzę powodu by go atakować.

    Wybór Gnome jest podyktowany względami historycznymi. Chodziło głównie o licencję. Znasz to powiedzenie.. Jak coś działa to nie ruszaj.

    1. Awatar iria
      iria

      Masz rację, przyznaję źle napisałem. Ale chodziło mi o _inne_ co podparłem linkiem. Mój błąd.

      Statystyką się bawiłem, ponieważ wiem, że jest bardziej miarodajna niż ta z distrowatch. Ponawiam pytanie, wiesz jak oni to zliczają? Skoro wiesz, jak liczyli tamte, to te z distrowatch nie powinny stanowić dla Ciebie problemu. 😉 I najwyżej powinna wywyołać usmiech na twarzy, a nie byc argumentem w dyskusji. 🙂

      Dobrze, że jeszcze Adblockiem się nie posłużyłeś.

      Każdy przedstawia takie liczby jakie są mu wygodniejsze.

      A Linuksowcy pogodzić się z tym, że stanowią procent rynku.

      Zgadzam się, że chodziło gównie o licencje.
      Jeśli tomaszkubacki podaje też argument o stabilności, to co te trzy dystrybucje robią na szczycie?;)

      1. Awatar blog.szsz.pl/
        blog.szsz.pl/

        Niestety nie znam ich metodologii.

        Bardziej interesują mnie przeglądarki, to jakiego systemu używa osoba ma dla mnie drugorzędne znaczenie.

        Jako że publikowałem rozszerzenia dla Chrome, to najwięcej mogę powiedzieć o użytkownikach tej przeglądarki. W tym przypadku proporcje są nieco inne: 89.21 Windows, 6.79% Linux, 3.86% OSX.

        Oczywiście, również te dane są skrzywione charakterem rozszerzeń. Większość używa ekranów z rozdzielczością 1920×1080, to raczej nie są rozszerzenia potrzebne osobom używającym starego sprzętu.

        Tak na marginesie to z radością zobaczył bym statystyki dotyczące użytkowników przeglądarki Firefox…

      2. Awatar blog.szsz.pl/
        blog.szsz.pl/

        .. a oczywiście argument o stabilności jest nietrafiony – tu się całkowicie zgadzam.

        Ilość instalacji Ubuntu i Fedory jest najlepszym dowodem że stabilność od dawna nie jest głównym kryterium przy wyborze systemu.

        W tej chwili ludzie najbardziej obawiają się „porzucenia”. Dla tego oprogramowanie które nie jest co chwila zmieniane traci na popularności.

      3. Awatar tomaszkubacki
        tomaszkubacki

        @iria – chłopie weź się ogarnij – nigdy nie pisałem, żeby zaorać co nie Ubuntu.
        Fakty są natomiast takie, że distro które osiągnęło największy sukces używa GNOME które używa Gtk.
        Nie twierdze że Ubuntu jest stabilniejsze od innych distro, ale GNOME jest stabilniejsze od KDE (kosztem braku wodotrysków) i jest w tym zasługa starego stabilnego Gtk.

        Gtk będzie mogło być atrakcyjniejsze wizualnie jak przejdzie w pełni na Cairo Graphic http://cairographics.org/

        1. Awatar blog.szsz.pl/
          blog.szsz.pl/

          @tomaszkubacki, podział GTK vs Qt, ma głównie podłoże historyczne.

          Z jakością bibliotek ma to niewiele wspólnego. Można by się długo rozpisywać o wadach i zaletach obu rozwiązań, ale na szczęście dziś decyzja o wyborze kontrolek, zaczyna być wyłącznie sprawą twórcy oprogramowania i niech tak pozostanie.

        2. Awatar iria
          iria

          @tomaszkubacki

          Naprawdę nie chce mi się ciągnąć jałowej dyskusji z dzieckiem buntu.

          Więc rzucę tylko wywiadem z Twoim królem.

          http://derstandard.at/3413801/Shuttleworth-Apple-is-driving-the-innovation?_artikelIndex=2

          derStandard.at: It looks like everyone has chosen GNOME as their default desktop, do you think that observation is true?

          Shuttleworth: Yeah, but I don’t think that’s as definitive as that. If I look at the work that has been done in the KDE community, it is very vibrant. I use KDE on my desktop,

          Buahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha

        3. Awatar tomaszkubacki
          tomaszkubacki

          @iria 'dziecko buntu’ ?! 'król’ ?! helo ! ile Ty masz lat i czy mama wie że używasz komputera ?

        4. Awatar iria
          iria

          Wystarczająco, by takich troli GNOME jak Ty nazywać dziećmi buntu.
          A „królem” ponieważ Mark Shuttleworth clarifies: Ubuntu is „not a democracy”
          Skoro demokracją nie jesteśćie, to chyba zostaje tylko monarchia, więc tytułowanie go królem, chyba ujdzie.:D

          Dostałes odpowiedź, to zjeżdżaj do jaskini.

        5. Awatar Reddie
          Reddie

          @iria: prócz demokracji i monarchii jest jeszcze mnóstwo innych ustrojów.

          To raz. A dwa, że niewiele projektów działa w sposób demokratyczny 😉

        6. Awatar tomaszkubacki
          tomaszkubacki

          Obiecałem sobie nie odpowiadać na zaczepki gówniarzerii ale znowu się złamałem.
          Drogi irio
          1. Przekonanie, że konto na launchpadzie jest jakimś 'wyznaniem wiary’ albo, że Mark Shuttleworth jest z tego powodu w relacji do posiadacza konta królem czy nawet kimś ważnym jest deko idiotyczne.

          2. Nazywanie kogoś 'dzieckiem buntu’ poza oczywistą nietrafnością stwierdzenia, jest dziecinne i mówi dużo więcej o nazywającym niż nazwanym.

          3. Mam czteroletniego synka wpadnij czasem pobawicie się razem elektryczną kolejką – zapraszam! 🙂

        7. Awatar iria
          iria

          @tomaszkubacki
          Ja bym się zastanowił dlaczego główny sponsor jak i pomysłodawca nie używa swojego flagowego produktu. 😛 Czyżby jednak to KDE SC bardziej sie nadawało na biurko?:P
          Szkoda, że swoje geny powielasz. Niestety to Ty tu zaczepiasz. Wchodzisz na temat, gdzie nie ma nic o GNOME i zaczynasz swoja krucjatę nawracającą. Po raz kolejny proszę odejdź trolu.

        8. Awatar iria
          iria

          @Reddie
          1. Oczywiście, że są. Przyznaję, że mało się interesuję polityką. Doradziłbyś lepsze porównanie? 🙂
          2. Zgadza się, ale tam chyba zazwyczaj „dowodzący” jest wybierany, albo był założycielem projektu (programistą). Mało jest chyba projektów z naczelnym sponsorem i człowiekiem z „wizją”, nie programującym. 😉

        9. Awatar Reddie
          Reddie

          @iria: no Mark jest właśnie założycielem projektu.

          Monarchia to ustrój, w którym najwyższy urząd przechodzi na dzieci i krewnych panującego. W środowisku open source na określenie pozycji lidera projektu funkcjonuje termin „benevolent dictator for life” 😛

        10. Awatar iria
          iria

          @Reddie
          Dzięki, nie znałem. Będę miał dobry humor przez cały dzień. 🙂

        11. Awatar Tomasz Woźniak
          Tomasz Woźniak

          @iria: tak z ciekawości- wiesz co oznacza termin 'dziecko Ubuntu’? Co znaczy 'trollowanie’? I jak nazywa się osobę, która używa terminów nie rozumiejąc co one znaczą?

          I tak osobiście- twoje pyskówki i personalne wynurzenia, to właśnie cecha trolla. Może tak więc pomyśl zanim chlapniesz kolejnego newsa.

        12. Awatar iria
          iria

          @TW

          Terminu „dziecko Ubuntu” nigdzie nie użyłem, natomiast „dziecko buntu” jak najbardziej. I oznacza ona osobnika przekonanego o wspaniałości dystrybucji buntu, który wciska ją każdemu napotkanemu i pod każdym niusem.

          Trolowanie oznacza komentarz bez związku z tematem niusa. GNOME nie występuje nigdzie w tym temacie.

          Wiesz co oznacza „nius”, a co „komentarz” i gdzie widzisz mój nius? Może tak więc pomyśl zanim chlapniesz kolejny komentarz. 😀

        13. Awatar Tomasz Woźniak
          Tomasz Woźniak

          @iria: otóż nawet nie sprawdziłeś pojęć- co świadczy o twoim poziomie.

          1. Dziecko Ubuntu: to analogia do „dzieci Neostrady” i oznacza pokolenie linuksiarzy (najczęściej bardzo młodych) którzy używając Ubuntu uważają się za haksiorów i stosują zachowania znane z młodzieżowych forów windowsowych speców (nie specjalistów). Opisane przez ciebie zachowanie, jest opisem FANBOJA a nie „dziecka Ubuntu”. Dziecko Ubuntu przede wszystkim nie ma fundamentalnej wiedzy o tym czego używa, ale za to chętnie kosi ludzi którzy używają czegoś innego. DU poza tym zachowuje się jak typowe DN- trolluje, bluzga, marudzi i narzeka przy każdej możliwej okazji- generalnie działa jak złośliwy, rozpieszczony gówniarz.

          2. Trollowanie: zachowanie się jak troll, czyli:

          Pewien rodzaj ludzi (tzw. troll) lubi krążyć po grupach dyskusyjnych czy forach trollując, czyli wywołując kłótnie i bezsensowne dyskusje. Postują tylko po to, by wkurzyć innych.

          3. Moja pomyłka to typowe przejęzyczenie. Dziękuję za pokazanie.

          Nie odpowiedziałeś na pytanie jak się nazywa osoba używające terminów bez wiedzy o ich znaczeniu 😀

        14. Awatar iria
          iria

          @TW
          Dobry jesteś. Przejęzyczeniem nazywasz, błędne użycie terminu, by później mnie przypisać tę czynność.

          @2
          Troll idealnie. To teraz zastanów się i powiedz jaki inny cel miało pytanie tomaszakubackiego z wyborem GNOME i GTK w innych dystrybucjach. Powtarzam – w tym temacie _NIC_ nie ma o GNOME i o GTK. Jego pytanie miało wywołać kłótnie i bezsensowną dyskusję. Co idealnie pasuje do Twojej definicji trola.

          @1
          Po raz kolejny powtarzam – nie użyłem nigdzie określenia „dziecko Ubuntu”, a jedynie”dziecko buntu”. Naucz się wreszcie czytać i pisać. Rozumiem, że masz słownikz tym określeniem, czy już tak Twoje ego urosło, że będziesz dysktować co znaczy dany zwrot? Jeśli się nie mylę, to ja zacząłem używać tego określenia tutaj, więc proszę nie narzucaj mi jego znaczenia.

          Proszę, odpowiadam na Twoje pytanie. Nazywa się Tomasz Woźniak i który kreuje się tutaj na jakiś autorytet, nie tylko programistyczny, ale także semantyczny.

        15. Awatar Tomasz Woźniak
          Tomasz Woźniak

          @iria: na zakończenie tematu (bo z trollami się nie dyskutuje).

          Jestem dobry, dziękuję 😉 bo przyznałem się do błędu i nie staram się udowodnić, że użyte przeze mnie słowo 'news’ było na miejscu. To jest właśnie przejęzyczenie.

          @2: mnie bardziej zastanawia jakie były powody twojego ataku ad person na niego i próba zagłuszenia argumentacji zwykłym trollowskim krzykiem i marudzeniem.
          Odpowiem jednak na twoje pytanie- chodziło mu o to, że z skoro GNOME, czyli GTK jest wyborem popularniejszym, to teza o skrajnej nieużywalności tej biblioteki (GTK) jest słaba. Ciężko mu nie przyznać racji, choć nie uwzględnił zaszłości historycznych, a raczej licencyjnych. Tego oczywiście nawet ty nie uwzględniłeś, skupiając się na ataku personalnym, mimo iż wytłumaczenie tego paradoksu jest banalne (popularność GNOME).

          @1: czytać i pisać umiem, nie musisz mnie upominać. Literówkę w słowie 'dziecko buntu’ uznałem za przypadkowy błąd, ale widzę, że przerośnięte ego nie pozwala się przyznać i do tego. Pisałeś w kontekście Ubuntu, więc dla mnie sprawa była jasna.
          Moje ego nie wzrasta z tego typu dyskusjami- bo ona są głupie. Dyskusje z ludźmi mającymi cokolwiek do powiedzenia- to co innego. Cechą trolla, jest to że nie potrafi prowadzić dyskusji na argumenty, ale stosuje ataki personalne i ośmieszanie, dyskredytowanie. Nie muszę nawet wytykać kto taką dyskusje w tej chwili toczy, bo to oczywiste.

          Kolejną cechą trolla jest chorobliwa chęć posiadania ostatniego zdania. Masz okazje teraz- bo ten post jest ostatnim jaki piszę w tej jałowej dyspucie, niezależnie co odpowiesz.

        16. Awatar iria
          iria

          @@2
          Już tłumaczę mój atak. Tak jak powtarzam od początku, jego pytanie było trolowaniem, które zdefiniowałeś

          chodziło mu o to, że z skoro GNOME, czyli GTK jest wyborem popularniejszym, to teza o skrajnej nieużywalności tej biblioteki (GTK) jest słaba.

          Podając jako argument ranking na distrowatch. Ale, kto twierdzi, że jest skrajnie nie używalna? Jedynie Ty tutaj (może jeszcze Oo, ale podał argument, obroniony w temacie o nowym GTK). Staracie się bronić tezy, którą sami wymysliliście. My twierdzimy jedynie, że Qt jest lepsze, co z reszt a sam napisałeś. Nikt nie bije Twojego GTK i nie zabrania go uzywać, więc nie muszisz się złościć. Zaszości historyczne uwzględniłem, przyznając rację Panu blog.szsz.pl/, oraz przywołując wywiad z MS. W którym wybór GNOME, także jest umotywowany.

          @@1
          Muszę Cię zamartwić ponieważ słowo „bunt” istnieje w języku polskim. I użyte było z rozmysłem. Ponieważ dodatkowo oddaje śmieszność tej grupy linuksiarzy. Jesli popełniłbym literówkę, to nie zwracał bym Ci uwagi za każdym razem, gdy przypisujesz mi uzycie zwrotu, którego nie użyłem. Niestety To jest własnie jeden z atrybutów trola, przypisywanie komuś, tego czego ie powiedział.

          Bardzo ładnie. Ale to Ty zacząłeś tę jałową dysputę. Pewnie z góry chciałes nazwać ja jałowa, więc po co ją zaczynałeś. Ego masz przeogromne.

  15. Awatar artur
    artur

    Pisanie linuxowego oprogramowania w czystym Qt, bez bibliotek KDE
    to szczyt głupoty i nic więcej.
    To tak samo, jak pisanie oprogramowania na windę bez bibliotek winapi.
    Jedno i drugie jest możliwe, ale równie bezsensowne.

    1. Awatar blog.szsz.pl/
      blog.szsz.pl/

      Możesz uzasadnić?

      Bo ja widzę w Twoim toku rozumowania poważny błąd. Mieszając API, tracisz główną zaletę Qt: Przenośność.

    2. Awatar agent_J
      agent_J

      Wywołania natywne systemu potrzebne są tylko gdy korzystamy z jakiejś funkcjonalności dostępnej tylko na danym systemie. Oprogramowanie na Linuxa i Windowsa można bez problemu napisać w czystym Qt – chyba, że chcesz robić integrację tego oprogramowania z systemem. Każdy rozsądny programista skorzysta z przenośnego wrappera na API systemowe albo napisze go samemu (klasa przenośna, implementacja _stub oraz dla konkretnych systemów i jedziemy).

    3. Awatar iria
      iria

      Według Ciebie. Firmy piszą i pewnie będą pisać jeszcze więcej gdy Nokii i Intela Meego się upowszechni. 🙂

      „Write once, compile everywhere.”

    4. Awatar Enlik
      Enlik

      (zadumany)
      Hmm, ciekawe, jakiego środowiska zwolennikiem jest artur. I ciekawe czy wie, że są tacy, co używają innych.
      Tak, wie.
      Ale jego to nie obchodzi.

      Po to istnieją „standardy” (czy jak ich zwał), by działały wszędzie. Np. system powiadomień (libnotify) nie działa tylko pod KDE – i nie wymaga bibliotek KDE. Tak to powinno wyglądać.

      1. Awatar Bananikus
        Bananikus

        Tak się zastanawiam na co komu kdelibs? Jakie to daje korzyści dla zwykłych programów (bez nepomuków i innych dziwadeł) względem pisania w samym QT? Na pewno zabiera nam przenośność, a to już ogromna wada…

        1. Awatar Reddie
          Reddie

          Jakieś korzyści daje, kwestia tego czy warte poświęceń.

          Przenośności akurat nie zabiera, bo kdelibs jest już całkiem przenośne, ale swoje to waży.

        2. Awatar energizer
          energizer

          Też się nad tym zastanawiałem. Zwolennicy KDE twierdzą, że kdelibs dają dużo i wcale nie powodują ociężałości choć mi się w to nie chce wierzyć.

        3. Awatar iria
          iria

          Podobno ma to np. pomóc zużywać mniej pamięci. Ale tyle już wrzucają do domyślnych bibliotek, że nawet mnie zaczyna to przerażać. 😉 Musiałem sposobem ubijać Akonadi na starcie.

          Dlatego fajnie, że powstaje środowisko w czystym Qt, Może, to trochę przypomni deweloperom, by KDE SC było bardziej modułowe.

        4. Awatar Bananikus
          Bananikus

          „Przenośności akurat nie zabiera, bo kdelibs jest już całkiem przenośne, ale swoje to waży.” – miłej instalacji na Mac OS X i Windows, o taką przenośność mi chodziło 🙂 Niby jest KDE for Windows, ale to tylko ciekawostka.

        5. Awatar M-Z
          M-Z

          @Bananikus: KDE for Windows jest całkiem używalne. Choć domyślam się, że nie do programowania w kdelibs.

    5. Awatar xpear
      xpear

      ja się wypowiem od strony deweloperskiej, sam jestem programista, małe mam doświadczenie w platformie linuksowej, ale ogolnie z systemu korzystam bo bo bardzo go lubie, ostatnio natknąłem się na projekt „Antico” ale że mi nie odpowiadał więc zacząłem wprowadzać do niego drobne zmiany w wyniku czego narodziło sie „Antico Light”, po miesiącu zapoznawania sie z linuksowym API stwierdzam że jest ono kompletnie do bani, jest niespojne, slabo udokumentowane, nie ma dobrych tutoriali i wszystko jest rozrzucone po róznych stronach i standardach np. osobno mamy QT, osobno istnieje sobie xlib, osobno standardy freedesktopowe tzn ICCM, osobno d-busy, w każdej bibliotece jakieś inne podejście a na dodatek słaba dokumentacja do niektórych elementow tej układanki, np. dobra ksiazka do programowania w xlib pochodzi z poczatku lat dziewiedziesiatch, gdyby java miala takie biblioteki na pewno nigdy nie stalaby sie tym czym jest teraz, rowniez bardzo dynamiczny rozwoj Androida ktory teraz obserwujemy jest spowodowany miedzy innymi tym ze ma dobre spojne i proste API które obsługuje kazdy aspekt platformy aż sie chce programowac, czego linuksowi brakuje. Osobiscie nie mam zamiaru dłuzej programować w linuksie bo to meka, wole pisać programy na takiej platformie która mi dostarcza jedengo spójnego całościowego API. Dziękuje.

      1. Awatar jstaniek
        jstaniek

        Ciekawe to co piszesz, ale czego z xlib potrzebujesz pisząc w Qt, które ma bardzo szerokie API? Piszesz window managery? Jesli tak, to ta jedna rzecz rzeczywiscie nie ma API w Qt, bo to niejako poziom powłoki graficznej. Podobnego również API dla WM nie znajdziesz dla Windows czy Mac. Nie jestem fanem X11, co jest kolejny powodem zadowolenia że istnieje działająca abstrakcja X11 i literka X na mojej klawiaturze jest ciągle brudna a Q dość wytarta…

        Są API proste, ograniczone i są API ogarniające cały desktop. Dla przykładu Windows pozostawia programistę z koniecznością stosowania nieoficjalnych wywołań funkcji (czyli nie API), co było poznane chociażby przez programistów projektu KDE on Windows pracujących nad integracją infrastuktury bibliotek KDE (przykład: podepnij na Windows manager sesji windows do swojego programu, zastap pulpit Windowsa swoim tak by windowsowe programy się nie zorientowały, gdy już to zrobisz sprawdź czy to przeźroczyście działa z Remote Desktop).

        Odnośnie standardów, to nie rozumiem – moze sobie wyobrażasz specyfikacje freedesktop.org leżące bezpośrednio w KDE lub GNOME? Jako programista powinieneś odróżniać specyfikację od implementacji.

        Odnośnie Androida: to jest wąskie zastosowanie (mobile) a więc i mniejsze API, jest więc jakaś spójność. Tablety są kwestią przyszłości dla Androida i jego API. Zobaczymy jak będzie ono spójne gdy dwa różne zastosowania będzie trzeba obsłużyć jednym API. Istniejące implementacje powstały z inicjatywy poszczególnych producentów sprzętu, stanowią często jednorazowe inicjatywy. Zakres API jest w Androidzie o wiele węższy niż w Qt, które mimo wieloplatformowości (integracji z rozmaitymi systemami) spójność zachowuje na zaskakująco wysokim poziomie. Android zaś jest uzależniony nawet od konkretnej puli rozdzielczości ekranu. Podsumowując, Android to zupełnie inny produkt – jego portuje się wraz z maszyną wirtualną, podpina do sterowników grafiki, a dla całości budulcem jest Linuks. Nie wiem więc skąd wogóle porownanie dwóch różnych rodzajów produktów i ich API.

      2. Awatar el.pescado
        el.pescado

        gdyby java miala takie biblioteki

        Taaaa… Tu mamy EJB, tam Hibernate i inne JPA, gdzieś obok są JSF i jakieś Strutsy, do tego Tomcaty i Glassfishe a zuełnie obok Springi i Tapestry. Na desktopie Swing, który ssie, AWT, na którym Swing się opiera ssie jeszcze bardziej, i gdzieś obok SWT, które ssie tylko trochę… A jadnak ktoś tego używa.

        1. Awatar aptu
          aptu

          @el.pascado
          Jedni lubią mieć wybór (środowisko Javy) innych boli głowa jak dostaną dwa web frameworki i muszą wybrać jeden z nich. Ty widocznie należysz do drugiej grupy i dodatkowo uważasz pierwsze podejście za niewłaściwe. Myślę, że .net by ci się spodobał.

          Co do bibliotek GUI, to w czym konkretnie ssie Swing i dlaczego SWT ssie mniej? Patrząc wyłącznie na wygląd pod Linuksem i porównując Eclipse(SWT) i IDEA(Swing), wybieram Swinga. Patrząc na łatwość pisania ciężko się zdecydować, bo w obu piszę się bardzo dobrze, chociaż nieco inaczej.

        2. Awatar Reddie
          Reddie

          Nie używałem IDEA na Linuksie, ale na Win7 wygląda jak aplikacje z Win2k (szaro, kanciasto).

        3. Awatar el.pescado
          el.pescado

          w czym konkretnie ssie Swing i dlaczego SWT ssie mniej

          Co prawda ostatnio coś w Swingu się dużo ruszyło, i zamiast wyglądać paskudnie brzydko, wygląda tylko „prawie* natywnie” to nadal można mieć zastrzeżenia do szybkości. SWT przynajmniej korzysta z natywnego UI pod spodem, dzięki czemu zarówno wygląda jak i zachowuje się lepiej. Żeby nie było – ogólnie nie mam nic do Javy, twierdzę tylko że kwestia GUI została w tej technologii olana.

          * – robi wielką różnicę

        4. Awatar el.pescado
          el.pescado

          Jedni lubią mieć wybór (środowisko Javy) innych boli głowa jak dostaną dwa web frameworki i muszą wybrać jeden z nich. Ty widocznie należysz do drugiej grupy i dodatkowo uważasz pierwsze podejście za niewłaściwe. Myślę, że .net by ci się spodobał.

          Niestety, nie trafiłeś. Gwoli wyjaśnień – nie wartościuję mnogości bibliotek w Javie. Odnoszę się tylko do twierdzenia:

          gdyby java miala takie biblioteki na pewno nigdy nie stalaby sie tym czym jest teraz

          przywołując przykład dużej liczby komponentów dostępnej dla platformy, która odniosła sukces. Choć tak, w jednym masz rację – .net mi się podoba (jednak nie z przedstawionych powodów).

      3. Awatar blog.szsz.pl/
        blog.szsz.pl/

        @xpear, apropos xlib i iccm.
        Mam do Ciebie pytanie. Mógł byś mi podać odnośnik do informacji jak utworzyć okno funkcjonujące jako „desktop”?

        Xlib, miało kiedyś na to bardzo prostą technikę, ale to się zmieniło, ponieważ takie okno nie mogło być interaktywne.

        ps.
        Jest trochę racji w tym co napisałeś o gąszczu różnych API. Ma to jednak swoje uzasadnienie, skoro Xlib jest starsze niż Linux.

        1. Awatar el.pescado
          el.pescado

          Mam do Ciebie pytanie. Mógł byś mi podać odnośnik do informacji jak utworzyć okno funkcjonujące jako “desktop”?

          Nie wiem jak w gołym xlib, ale w GTK+ powinno wystarczyć wywołanie gtk_window_set_type_hint z argumentem GDK_WINDOW_TYPE_HINT_DESKTOP.W Qt jest pewnie podobnie, ale nie chce mi się teraz szukać.

        2. Awatar blog.szsz.pl/
          blog.szsz.pl/

          O… dzięki, potrzebna była mi nazwa, resztę już wygooglam.
          Opis EWMH już mam.

      4. Awatar Reddie
        Reddie

        @xpear: liczba działających powłok graficznych na Windows każe mi przypuszczać, że na platformie Microsoftu wcale nie jest pod tym względem lepiej.

        1. Awatar trasz
          trasz

          @Reddie: W Windows masz jedno, standardowe GUI. W Linuksie – nie. Co wiecej, w Windows biblioteki sa dobrze udokumentowane, a w Linuksie dokumentacja czasami jest w miare (Qt), czasami żałosna (wieksza czesc gnomowo-opendesktopowych rzeczy), a czasami wlasciwie jej nie ma (wieksza czesc x11).

        2. Awatar Reddie
          Reddie

          @Edek:

          1) Obecność standardowego GUI jest bez znaczenia – piszę o łatwości pisania GUI na daną platformę.
          2) Dokumentacja Qt, GNOME, X11 nie jest „w Linuksie”, bo ww. są używane na wielu systemach, choćby FreeBSD.
          3) Teoria, którą podajesz, kłóci się z faktem, który podałem ja.

        3. Awatar M-Z
          M-Z

          Z tym jednym, standardowym GUI to bym nie przesadzał, @trasz. Spróbuj zmienić DPI, to zobaczysz, że każdy program reaguje inaczej.

        4. Awatar trasz
          trasz

          @Reddie:

          1) Obecnosc standardowego GUI jest kluczowa, bo bez tego nie wiadomo, pod co wlasciwie nalezaloby pisac.

          2) Co nijak nie umniejsza badziewnosci tej dokumentacji.

          3) W ktorym miejscu podales jakis fakt?

        5. Awatar Reddie
          Reddie

          @Edek:

          1) Nie rozumiesz – ale to akurat mnie nie dziwi.

          Ten wątek wygląda tak:
          R: Na Windows jest niewiele działających powłok graficznych. Wniosek – ich pisanie jest równie trudne.
          t: Na Windows jest domyślna powłoka.

          W następnym komentarzu będziesz próbował udowodnić, że to nie tylko ma jakiś związek, ale nawet stanowi odpowiedź. 😛

          2) Zaprzeczasz sobie, bo dokumentację Qt raczyłeś zaszczycić słowami „w miarę”.

          3) http://serwer22962.lh.pl/antico-light-lekkie-srodowisko-graficzne-oprate-o-bibliotek-qt/#comment-5335692
          Jeśli masz problemy z odczytywaniem znaczenia wypowiedzi, to służę przekładem: „liczba działających powłok graficznych na Windows jest śmiesznie mała”.

    6. Awatar artur
      artur

      Największym problemem linuxa jest to, iż ma bardzo dużo użytkowników fanatycznych, a bardzo mało praktycznych.
      A efektem tego jest brak spójnego linuxowego api
      i największa zmora linuxa – piekło zależności.
      Jestem w stanie się zgodzić że KDE4 w obecnej formie jest
      środowiskiem zbyt ciężkim na słabe i stare komputery.
      Jednakże KDE na samym początku również było lekkim środowiskiem graficznym opartym o bibliotekę Qt, które to
      stopniowo, przez lata, w miarę wzrostu wydajności komputerów było rozbudowywane i dziś można by powiedzieć że
      KDE4 to lekkie środowisko graficzne oparte o bibliotekę Qt,
      przeznaczone dla nowoczesnych komputerów.
      Czyli podsumowując moje powyższe wywody, lepiej zbudować
      lekkie środowisko w oparciu o api KDE, niż budować nowe 'KDE’ od samego początku.
      Przecież ten „Antico Light” to nie środowisko graficzne, tylko menedżer okien.
      Na powyższym zdjęciu widzę ikonki firefoxa
      i gimpa, które to nie dość, że nie są pisane w Qt, to są
      dość ciężkimi aplikacjami.
      Do tego dołożymy jeszcze OO, k3b, krusadera i nie mamy już
      lekkiego środowiska, tylko mamy brzydkie środowisko.

      1. Awatar blog.szsz.pl/
        blog.szsz.pl/

        Nie. KDE już w wersji 1.0 nie było lekkim środowiskiem.

      2. Awatar revcorey
        revcorey

        co mają fanatyczni użytkownicy piszący głupoty po forach do API ?

    7. Awatar sjakub
      sjakub

      Pisanie linuxowego oprogramowania w czystym Qt, bez bibliotek KDE
      to szczyt głupoty i nic więcej.

      Dyskusje na temat Gtk vs Qt az strach czytac. Ale tak zabawnego stwierdzenia to dawno nie widzialem 😉

  16. Awatar xpear
    xpear

    a przypomniało mi się jeszcze jedno o czym zapomniałem wcześniej napisać, chciałem dodatkowo do tego środowiska dorzycić kilka prgramów, oczywiście najbardziej potrzebne wydawało mi sie stworzenie jakiegoś funkcjonalnego a zarazem prostego managera plików, ok więc zacząłem, stworzyłem sobie nowy projekt poczytałem dokumentacje qt odnośnie przegladania systemu plików, poszło bardzo łatwo, wiec szybko powstało GUI które miało kilka przycisków menu, wyświetlało pliki , wszystko szło mi dobrze, dopóki to co chciałem miałem dostepne w qt, problem sie zaczał gdy chciałem dodać liste urzadzeń w systemie, tzn liste pendrivow, aparatow cyfrowych , twardych dyskow, cd-romow, ogolnie urządzeń przechowujacych pliki, a że nie było to dostepne w qt to zacząlem szukac, przypomniał mi sie dolphin, że coś takiego tam jest, wiec zainstalowałem program, no faktycznie jest, oka wiec ide dalej tym tropem ściagam sobie źrodła dolphina i proboje odgadnąć która część kodu za to jest odpowiedzialna (czytaj klasa)., no miałem to, w tym momencie sprawdzam sobie zależności , okazuje się, że żeby sobie uźyc tej klasy musze dołaczyć do swojego projektu kilkadziesiat plików z kodem, myśle fajnie, no nic bede grzebał dalej, dochodze do tego że klasa zawierajace urządzenia tak na prawde opiera sie na bibliotece solid, wiec zaczynam grzebać w solidzie, no biblioteka składa się nawet z względnie niewielu niewielu plików (czytaj ze 30 albo wiecęj), można by to wszystko dołączyć (bo oczywiście chce jak najmniej kodu by filemanager był lekki) ale teraz znowu trzeba wałkować o co chodzi w tym solidzie, no masakra jednym słowem, wiec porzycam to szukam czegoś innego, w końcu na qt-apps.org odnajduje program mount manager ktory ma okienko w ktorym są wylistowane (dodatkowo program korzysta z qt tak jak mój) wszystkie urządzenia w systemie (tzn dyski twarde i pendrivy) ok zaczynam studiować kod, dochodze że jest katalog „core” i z tamtąd sie wszystko bierze, dalej studiuje kod i już wiem „co autor miał na mysli” udaje mię zaimplementowac kod w swoim file managerku, ide dalej, a co z dyskietkami, a z aparatami ? etc? nie wiem. Na podstawie kodu „mount managera” dochodze do tego że liste urządzeń można zdobyć z bibliotek d-bus oraz udev (czy jakoś tak), kolejne śledztwo pozwala mi dotrzeć do dokumentacji d-bus, ok drukuje fajna suchą dokumentacje techniczną jakieś 60 stron pomniejszoną czcionką, nowa biblioteka, nowy styl programowania nowe rozkminianie jak tu sie to robi? Szukam tutoriali , gwarantuje wam że nie znajdziecie żednego dobrego ani tym bardziej żadnej ksiażki, lipa droga przez meki, a teraz wyobraźmy sobie systuacje odwrotna chce coś takiego samego zrobić w Windowskie, jakby to wygladało, hmm wszedłbym na stronke deweloperską windowsa i bym szybko bez problemowo znalazł, wszystko ładnie opisane, przykładziki, nie musiałbym nic rozkminiać o co chodzi? programowanie całego windowsa opisane pod jednym adresem, czysta przyjemność, w linuksie niespójnośc i chaos, dlatego uważam że dopoki w Linuksie nie będzie API które w spójny i prosty sposób obejmie każdy aspekt programowania dopoty linuks bedzie w tyle za wszystkimi.

    1. Awatar Reddie
      Reddie

      @xpear: znaczy masz pretensje, że napisanie czegoś więcej niż implementacji gotowych klas Qt przerosło twoje możliwości i nie znalazłeś do tego tutoriala?

    2. Awatar artur
      artur

      @xpear – pięknie opisałeś drogę przez mękę programisty, który
      chciałby napisać coś porządnego na linuxa.
      Myślę że to dobre podsumowanie całej tej dyskusji i jak rozumiem „Antico Light” nie będzie już rozwijany.
      Dla ciebie @xpear mam wielki szacuneczek za włożoną pracę,
      jednak żeby bardziej to dotarło do pustych makówek co
      niektórych fanbojów napiszę jeszcze że:
      JEŻELI CHODZI O ŁATWOŚĆ PROGRAMOWANIA I DOSTĘPNOŚĆ DOKUMENTACJI, TO LINUX JEST BARDZO DALEKO
      W TYLE ZA WINDOWSEM.
      I póki to się nie zmieni i nie powstanie w tym systemie
      jakieś porządne,spójne api, można zapomnieć o dobrym oprogramowaniu, wykraczającym poza prace zaliczeniowe
      i o poważnym traktowaniu tego systemu.

      1. Awatar sjakub
        sjakub

        „wielki szacuneczek”? Ciekawe sformulowanie. Chociaz w sumie pasuje do reszty przemyslen.

        Po pierwsze pod Linuksem pisze sie bez porownania latwiej i wygodniej niz pod Windowsem. Dokumentacja akurat do Qt jest genialna, Windows i Microsoftowe MSDN library sie chowa. Jest niewygodne, nie wspominajac nawet o nieudokumentowanych funkcjach czy magicznych define’ach. Z dokumentacja do innych roznych projektow jest roznie. Czasem lepiej, czasem gorzej. Ale programowac tez trzeba umiec. A xpear wzial sie za pisanie menadzera plikow a nawet nie wie co to jest udev, czy dbus. Do HALa pewnie nie dotarl nawet.
        Moze najpierw niech sie troche douczy a potem bedzie komentowal.

      2. Awatar blog.szsz.pl/
        blog.szsz.pl/

        @artur, mały trollu.

        Puki co, najbardziej rzucającą się w oczy zmianą w kodzie Antico Light jest taki kwiatuszek:

        było:
        antico = new QSettings(QCoreApplication::applicationDirPath() + „/antico.cfg”, QSettings::IniFormat, this);

        jest:
        antico = new QSettings(„/home/rafal/antico/antico.cfg”, QSettings::IniFormat, this);

        Czy to też uogólnisz pisząc jaki to kiepski jest Linux?
        Linux, to między innymi takie małe projekty.
        … i o zgrozo Antico też nie ma dokumentacji!

        W ogóle to bez dwóch certyfikatów i tatuażu na czole powinno się zakazać publikowania czego kolwiek.

        Ok, na bok ironię..

        @xephyr,
        proponuję zastąpić to zmienną HOME

        … coś takiego powinno chyba wystarczyć:

        QProcessEnvironment::systemEnvironment().value(„HOME”)

        Chociaż jeszcze lepiej było by użyć XDG_CONFIG_HOME, ale z tą specyfikacją jestem na bakier więc się nie wypowiem.

      3. Awatar blog.szsz.pl/
        blog.szsz.pl/

        @xpear,
        Uzupełniając co to napisałem przed chwilą.

        http://standards.freedesktop.org/basedir-spec/basedir-spec-latest.html

        „$XDG_CONFIG_HOME defines the base directory relative to which user specific configuration files should be stored. If $XDG_CONFIG_HOME is either not set or empty, a default equal to $HOME/.config should be used.”

        Więc w miarę poprawny kod, mógł by tak wyglądać:

        QProcessEnvironment env = QProcessEnvironment::systemEnvironment();

        antico = new QSettings(
        env.value(„XDG_CONFIG_HOME”, env.value(„HOME”) + „/.config”)
        + „/antico/antico.cfg”), …);

        Powodzenia przy projekcie.

        1. Awatar blog.szsz.pl/
          blog.szsz.pl/

          Widzę że ginące wypowiedzi tutaj to jednak fakt..

          To co napisałem odnosi się do tego fragmentu kodu:

          antico = new QSettings(„/home/rafal/antico/antico.cfg”, QSettings:: IniFormat, this);

          Nie zagłębiałem się zbytnio w temat, jest więc możliwe że klasa QSettings, sama z siebie potrafi się zachowywać zgodnie z XDG.

        2. Awatar mariusz
          mariusz

          Potrafi. http://doc.trolltech.com/4.6/qsettings.html#platform-specific-notes

    3. Awatar blog.szsz.pl/
      blog.szsz.pl/

      @xpear, rozumiem że Qt jest jedyną znaną Ci biblioteką, a reszty uczysz się w miarę potrzeb?

      Skoro tak, to długa droga przed Tobą.

      Linux należy do najstarszej aktywnie rozwijanej rodziny systemów operacyjnych. Niech więc nie dziwi Cię olbrzymia różnorodność wszelkich API. Będziesz tu mieć do czynienia z takimi dinozaurami jak libc, czy Xlib, przy których większość rzeczy o których wspomniałeś to ledwie mgnienie oka.

      Jeśli chcesz naprawdę poznać ten system, to proponuję zacząć od podstaw. Na przykład od susv3, bo puki co Twoja wiedza jest nieco chaotyczna.

      1. Awatar xpear
        xpear

        wiesz, chodzi mi bardziej o trudność programowania pod linuxem, przypomniał mi się jeszcze jedne przykład, otóż chciałm programowo dodać sobie cienie do okienek w managerze okien który jest w Antico, byłem święcie przekonany że znajdę w xlibie trzy proste funkcje które będą wyglądac mniej wiecej tak:
        XShadowCheckSystem(…) – funkcja która sprawdzi czy steroownik karty graficznej obsłuży sprzętowo cieniowanie
        XShadowSetParameters( … ) – ustawi parametry cieniowania
        XShadowSetToWindow(… ) – ustawi cień na dane okno
        ale niestety szybko sie przekonałem że rzeczywistość jest znacznie bardziej brutalna, zacząłem dochodzenie które niestety troche trwało i tak dotarłem do programiku który sie nazywa xcompmgr, jego zadaniem jest dodawanie cieni do okienek, wiec byłem na własciwym tropie, ściągnąłem sobie źródła, patrze jest tylko jeden plik z roszerzeniem „.c”, myśle świetni,e malutko kodu, otwieram plik patrze i nie dowierzam, żeby dodac cieńie do okienek trzeba naciupać 2170 lini kodu, czy to jest normalne w 21 wieku? zamiast 3 funkcji mamy 2170 wierszowy plik, fajnie , to tak jakby mi ktoś dał rude żelaza i innych pierwiastów, troche ropy naftowej, troche krzemu, dłutko i młotek i powiedział że z tego można zrobić procesor, no jasne że można, ale czy nie lepiej iść do sklepu?

        1. Awatar blog.szsz.pl/
          blog.szsz.pl/

          Przeoczyłeś coś. Xlib ma swoje lata.
          Kiedy było projektowane, w użyciu były monochromatyczne monitory gdzie pixel był czarny albo biały (bursztynowy), a pamięć była na wagę złota.

          Jest jeszcze kwestia architektury. Antico to „stacking window manager”, natomiast „compositing window manager”, to zupełnie inna historia. Nie spodziewałeś się chyba że tak poważna przeróbka będzie czymś banalnym?

        2. Awatar jstaniek
          jstaniek

          Zaraz, zaraz, programujesz swojego window managera czyli coś co żadko się robi (bez obrazy ale może masz taką prace domową?)
          i ekstrapolujesz pewne trudności z tym związane na opinię o trudności programowania aplikacji pod Linuksem.

          Aby mieć porównanie, należałoby to wykoanć pod innymi systemami. Podejrzewam jakie byłyby rezultaty.

        3. Awatar el.pescado
          el.pescado

          byłem święcie przekonany że znajdę w xlibie trzy proste funkcje które będą wyglądac mniej wiecej tak

          Tak, ja też się spodziewałem znaleźć w X-ach funkcje XShadowSetToWindow, XDrawNiceRoundedCorners, XAnimateWindow, XEnableWobblyWindows i XMakeAllButtonsShiny.

          nie dowierzam, żeby dodac cieńie do okienek trzeba naciupać 2170 lini kodu, czy to jest normalne w 21 wieku? zamiast 3 funkcji mamy 2170 wierszowy plik

          I pewnie jeszcze myślałeś że te trzy funkcje są realizowane przez 3 instrukcje procesora rysujące cienie wokół okien. Sorry, ktoś gdzieś kiedyś musi narysować te cienie, i to raczej nie jest robota na 3 linie kodu, zwłaszcza że to nie jakiś Python tylko C.

        4. Awatar el.pescado
          el.pescado

          Post Scriptum.

          no jasne że można, ale czy nie lepiej iść do sklepu?

          To dlaczego nie uruchomiłeś po prostu xcompmgr?

        5. Awatar Reddie
          Reddie

          @jstaniek: patrząc na poziom wypowiedzi, interpunkcji i zdolności logicznego myślenia – mam wątpliwości, czy xpear wie, co to ekstrapolacja.

          PS. Rzadko.

  17. Awatar artur
    artur

    @xpear – nie wdawaj się w dyskusję z ubufanbojami bo sprowadzą
    cię do swojego, bardzo niskiego poziomu i pokonają doświadczeniem.
    Ci ludzie obserwują świat przez ubuokulary i są gotowi wojować z
    każdym, kto ośmieli się nie zgodzić z tym, że ubuntu (gnome) nie jest
    siódmym cudem świata i każdy produkt MS od windowsa XP wzwyż bardzo
    mocno wyprzedza linuxa.
    Gdy ubufanboj twierdzi że w grudniu jest wiosna, to należy
    przyznać mu rację!!!

  18. Awatar wini
    wini

    Może ja dorzucę jeszcze swoje 5 groszy żeby pokazać jak kiepskim systemem jest linux.
    Otóż napisałem kilka lat temu w windowsie 95 i delphi 3 dość rozbudowany
    edytor tekstu.
    Ten program skompilowany pod windows 95 dobrze działa w windows XP
    oraz windows 7.
    Natomiast rok temu w ubuntu 9.04 i Lazarusie napisałem prosty programik
    który po wybraniu pliku miał jedynie wygenerować skrypt do menkodera.
    I ten prosty programik napisany i skompilowany w ubuntu 9.04
    nie działa w ubuntu 10.04.
    I z czym ubuntu chce wyjść do ludzi jeżeli kompatybilność wsteczna
    tego systemu jest zerowa.
    Linux musi się jeszcze bardzo, bardzo dużo od windowsa nauczyć lub zginie.

    1. Awatar Reddie
      Reddie

      @wini: Lazarus jest częścią Ubuntu czy doinstalowałeś go sobie sam?

      1. Awatar el.pescado
        el.pescado

        A Delphi jest częścią Windows?

        1. Awatar Reddie
          Reddie

          Nie, ale jest środowiskiem od początku tworzonym pod Windowsa.

          Lazarus to na poły społecznościowy projekt, który chyba nigdy w swej historii nie był w pełni kompatybilny z Delphi. Więc można zaryzykować przypuszczenie, że niekompatybilność leży gdzieś w środowisku uruchomieniowym, a nie w systemie.

  19. Awatar loki10
    loki10

    A może autor tego projektu wypowiedziałby się co planuje dalej robić.
    Czy jest to kolejny linuxowy projekt robiony na zaliczenie i na tym
    jego kariera się skończy, czy też autor planuje to rozwijać w jakimś
    rozsądnym tempie?
    A o ile planuje to rozwijać to w jakim kierunku?

    1. Awatar Reddie
      Reddie

      Lektura komentarzy pod tym artykułem daje chyba wystarczająco informacji o autorze i jego zamiarach. W skrócie: nie będzie rozwijał Antico Light, bo nie znalazł w xlib funkcji XMakeWindowManager().

  20. Awatar loki10
    loki10

    A powiedzcie mi jak to mam skompilować.
    Pobrałem źródła Antico, zainstalowałem Qt i libx11-dev i przy
    make wywala mi masę błędów typu:
    „frame.h:115: error: ‘QMouseEvent’ has not been declared”.
    Qt mam zainstalowane w /usr/local/Trolltech/Qt-4.7.0.

  21. Awatar xpear
    xpear

    ja kompilacji dokonywałem na wersji qt 4.6.3 a nie gwarantuje kompatybilności z 4.7.0, nie czytałem changeloga tej wersji, sprawdź czy oprócz samego qt masz tez zainstalowane pliki nagłówkowe, pakiet powinien sie nazywać qt devel lub coś w tym stylu , później w konsoli jedziesz po kolei qmake, make , sudo make install

  22. Awatar energizer
    energizer

    Czy ma ktoś może ochotę sklepać pkgbuilda do aur? :-]

  23. Awatar loki10
    loki10

    Błędy które opisałem powyżej ustąpiły po wydaniu polecenia:
    „PATH=/usr/local/Trolltech/Qt-4.7.0/bin:$PATH export PATH”
    „qmake qtcreator.pro”
    „make”

    Ale teraz wywala takie błędy:
    „defs.h:69:26: error: QDBusInterface: No such file or directory”
    „defs.h:70:22: error: QDBusReply: No such file or directory”

    Czyżby rzeczywiście na Qt 4.7.0 nie dało się tego skompilować,
    czy może powinienem coś jeszcze doinstalować?

  24. Awatar loki10
    loki10

    Brak QDBusInterface.h i QDBusReply.h w Qt-4.7.0 i nie da się
    skompilować.
    Ma ktoś jakieś pomysły jak to rozwiązać?

    1. Awatar Red
      Red

      Na mój gust wygląda to jak niepoprawnie zainstalowane Qt-4.7, u mnie wszystkie nagłówki są na swoim miejscu.

      Zmiany w nowej wersji nie są aż tak duże.

      Oprócz PATH, sprawdź jeszcze QT4DIR i CPLUS_INCLUDE_PATH

  25. Awatar loki10
    loki10

    Zainstalowałem libdbus-1-dev i przeinstalowałem Qt i Antico
    się bardzo ładnie skompilował.
    Tylko że teraz nie chciał bym tego instalować, a chciałbym to wypróbować.
    Czy istnieje jakiś sposób żeby uruchomić to bez instalowania?
    W konsoli domaga się X-ów, w Qt Creatorze ładnie się kompiluje,
    ale nie da się uruchomić ani debugować.
    W sumie to chodzi mi o to, że nie mam żadnego doświadczenia z
    tego typu aplikacjami, a chciałbym trochę podziałać w tym
    kierunku w jakimś przyjaznym środowisku.
    Może ty @xpear byś napisał w jakim środowisku to pisałeś i
    debugowałeś.
    A wszystkim maruderom co to potrafią tylko krytykować i nic więcej
    proponuje zajrzeć tu: Antico w akcji

    1. Awatar xpear
      xpear

      autor oryginału do debugowania używał programu xephyr, ja miał z nim problemy, wiec przeszedłem na xnest, zainstaluj go, następnie w konsoli wklep „Xnest -ac :20 -nolisten tcp & DISPLAY=:20 $HOME/ścieżka do pliku wykonywalnego” i powinno działać

    2. Awatar xpear
      xpear

      poczytaj plik README

    3. Awatar xpear
      xpear

      do edycji kodu używałem Kdevelop (dobra nawigacja po kodzie ), kompilacja w konsoli za pomocą qmake, autor oryginały do debugowania używał xephyra, ja miałem z nim problemy wiec przeszedłem na xnest, zainstaluj go sobie i w konsoli wklep „Xnest -ac :20 -nolisten tcp & DISPLAY=:20 $HOME/scieżka dostępu do builda” zreszta opisane to jest w pliku README projektu, programiści kwin polaceja inny sposob znajdziesz opis w http://websvn.kde.org/trunk/KDE/kdebase/workspace/kwin/HACKING?view=markup do nauki xliba na poczatek polecam którki tutorial http://users.actcom.co.il/~choo/lupg/tutorials/xlib-programming/xlib-programming.html, nastepnie ksiazke dostępna online http://www.sbin.org/doc/Xlib/index_contents.html troche stara ale dobrze wszystko opisane, nowości znajdziesz na freedesktop.org, do qt dokumentacja ze stronki oraz ksiazka http://qt.nokia.com/developer/books/cpp-gui-programming-with-qt-4-2nd-edition/ , można znaleźć na necie rapidshara do niej, i to chyba byłoby na tyle na pocżatek

      1. Awatar loki10
        loki10

        Dzięki za linki – na pewno się przydadzą.
        Co do tego Xnest, to zainstalowałem go i odpaliłem w nim Antico,
        ale w końcu stwierdziłem że problem był w złej lokalizacji
        pliku „antico.cfg”.
        Po zmianie lokalizacji antico odpala się bez problemu w konsoli
        oraz daje się debugować i uruchamiać w Qt Creatorze.
        Jeżeli nie miałeś jeszcze do czynienia z tym narzędziem to
        proponuje ci je sprawdzić.

  26. Awatar umcs
    umcs

    A co zrobić z tym: Error on setting antico.cfg
    Nie ma w ogóle tego pliku.

    1. Awatar umcs
      umcs

      Dodam, że Antico nie startuje przez te błąd.

      1. Awatar loki10
        loki10

        Należy utworzyć katalog /home/rafal i do niego rozpakować antico.
        Jest to drobny błąd tej bądź co bądź wczesnej wersji.
        Ja skompilowałem antico w swoim folderze domowym, a następnie
        skopiowałem do /home/rafal.

  27. Awatar loki10
    loki10

    Przed chwilą udało mi się wreszcie uruchomić i moje wrażenia są
    bardzo pozytywne.
    Środowisko jest ładne, ciekawe i dość szybkie (pomimo odpalenia pod KDE). Myślę że zainstalowane i odpalone samodzielnie by po
    prostu fruwało.
    Poza drobnymi problemami które opisałem wyżej wszystko poszło bardzo
    ładnie. Na razie nie instalowałem niczego, tylko uruchomiłem z katalogu
    domowego ręcznie w KDE.
    Po skompilowaniu wystarczy w konsoli wpisać:
    „/home/rafal/antico/src/reallyantico/antico”.

    1. Awatar rsx78
      rsx78

      Spróbuj użyć LXDE to będziesz mówił co innego 🙂

      1. Awatar artur
        artur

        A spróbuj se konsoli to cię zatka!!!!!!!!!!!
        Środowisko graficzne powinno być ładne, funkcjonalne,
        nowoczesne i szybkie.
        LXDE może i jest szybkie ale na pewno nie jest ani ładne
        ani funkcjonalne i w dodatku jest oparte na przestarzałym
        już GTK+.

  28. Awatar Gustavo Barreto
    Gustavo Barreto

    Hi
    I do not want to criticize the author of „Antico Light” but the project is disorganized.

    Where is the repository?
    What are your goals?

    I asked him about the idea of joining forces, but he never answered.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *