Archiwizacja nie tylko w domu

Bezpieczna archiwizacja danych to problem, który spędza sen z powiek każdemu, kto doświadczył awarii dysku lub przypadkowo skasował sam dane. Istnieje sporo rozwiązań, które pozwalają walczyć z tą zmorą.

Jednym z nich jest system archiwizacji BackupPC, napisany w języku Perl w oparciu o architekturę klient-serwer. Jego najważniejsze zalety to możliwość wykonywania przyrostowych kopii bezpieczeństwa i ustalania indywidualnej strategii archiwizacji dla każdego komputera w sieci lokalnej, różne sposoby transmisji danych, np. rsync, samba (a zatem bezproblemowa współpraca z systemami pracującymi w Windows bez potrzeby instalowania dodatkowego oprogramowania).

Konfiguracja i późniejszy dostęp do archiwów jest możliwy nie tylko z poziomu linii poleceń i odpowiednich skryptów, ale także przeglądarki. Niezwykłą cechą BackupPC jest wydajna kompresja danych oraz inteligentna identyfikacja plików za pomocą twardych dowiązań. Wspiera systemy Linux, Freenix i Solaris, Win95, Win98, Win2000 oraz WinXP. Dane gromadzone są na dysku serwera, z którego mogą zostać potem przeniesione na taśmę (np. z użyciem amanda, oprogramowania dla archiwizacji dostępnego jako OpenSource).

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

3 odpowiedzi na „Archiwizacja nie tylko w domu”
  1. Awatar Gf
    Gf

    i po jakiego groma taki art. o angielskojezycznym programie? Niech to bedze jakis art. jak tego uzywac , albo jakies rozwiniecie. a tak bez sensu.

    1. Awatar ch.dianthus
      ch.dianthus

      Nie rozumiem, z czego robisz zarzut. Wiekszość z doniesień na osnews.pl kończy sie na artykułach w jęz. angielskim. Tego typu programy jak BackupPC służą określonemu celowi i stosowane są w małych i średnich firmach), gdzie adminowi nie trzeba wyjaśniać, że bez minimalnej choćby znajomości angielskiego daleko nie zajedzie. Wyobraź sobie, że doniesienia czytają ludzie z ośrodków akadamickich, którzy nie mają kasy na kupowanie kolejnej wersji Windowsa z hiper-duper wodotryskami i pomagaczami. Jeśli masz problemy z czytaniem takich postów, to póki co pomyśl o zmianie systemu na bardziej przyjazny… Żartowałem 🙂

      1. Awatar hh
        hh

        A ja bym chcial by ktos przetlumaczyl cos zanim tu wrzuci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *