Michael Larabel z serwisu Phoronix przygotował porównanie wydajności Debiana z jądrami Linux oraz FreeBSD oraz z czystym FreeBSD.
Porównanie Debiana GNU/Linux z Debianem GNU/kFreeBSD Phoronix opublikował całkiem niedawno, w styczniu. Jednakże przez ostatnie pół roku wersja Debiana z jądrem FreeBSD znacznie dojrzała — domyślnie instalowaną wersją jądra jest 7.3 (w styczniu 7.2), można też zainstalować 8.0.
Autor porównania test przeprowadził na dwóch różnych notebookach — ThinkPadach R52 (z procesorem Intel Pentium M) oraz T61 (Intel Core 2 Duo T9300 „Penryn”), sprawdzone zostały kolejno: Debian GNU/kFreeBSD z jądrem 7.3 oraz 8.0 (oba optymalizowane pod i686, GCC 4.4.4, domyślny system plików), Debian GNU/Linux z jądrem 2.6.32 (GCC 4.4.4, domyślny system plików Ext3) oraz FreeBSD 7.3 i 8.0 (domyślny kompilator GCC 4.2.1, domyślny system plikow UFS2+S). Wszystkie systemy były 32-bitowe, ponieważ aktualny instalator Debiana GNU/kFreeBSD nie obsługuje wersji 64-bitowej.
Dla porządku należy przypomnieć, że Debian GNU/kFreeBSD wykorzystuje zestaw podstawowych narzędzi (toolchain) GNU i jądro FreeBSD, podczas gdy FreeBSD używa własnych narzędzi.
W skład testu weszły:
- Kompresja za pomocą 7-zip.
Wyniki porównywalne, z lekkim wskazaniem na Debiany na nowszej maszynie
- Kompresja za pomocą Gzip (plik 2 GB).
Przewaga Debianów, co ciekawe wśród czystych FreeBSD na starszej maszynie wyrażnie szybsze było wydanie 8.0, na nowszej — 7.3.
- Kompresja za pomocą LZMA (plik 256 MB).
Na starszej maszynie Debian GNU/Linux wyraźnie wolniejszy, na nowszej wyniki porównywalne. W obu przypadkach najszybszy okazał się Debian z jądrem FreeBSD 8.0.
- Szyfrowanie pliku za pomocą GnuPG (plik 1 GB).
Na starszym sprzęcie FreeBSD 8.0 wolniejszy od reszty systemów, które osiągnęły podobne wyniki. Na nowszym Debian GNU/Linux okazał się szybszy od konkurencji, tutaj również FreeBSD 8.0 wypadło najgorzej, choć różnica była mniejsza.
- Generowanie grafiki w POV-Ray.
Na starszej maszynie Linux okazał się wolniejszy od systemów z jądrem FreeBSD, natomiast na nowszej — zdecydowanie szybszy. Debian z jądrem FreeBSD nieznacznie szybszy od czystego FreeBSD.
- Generowanie grafiki w C-Ray.
Wszystkie Debiany nieznacznie wolniejsze od czystego FreeBSD.
- Łamanie hasła za pomocą John The Ripper.
Porównywalne wyniki.
- Wywoływanie zdjęć za pomocą dcraw.
Systemy z jądrem FreeBSD wyraźnie wolniejsze od Debian GNU/Linuksa.
- Porównanie sekwencji nukleotydów za pomocą MAFFT.
FreeBSD 7.3 wyraźnie wolniejszy od 8.0, który z kolei okazał się wyraźnie wolniejszy od Debianów. Podobna tendencja wśród Debianów, choć tutaj róźnice były minimalne — Debian z jądrem FreeBSD 7.3 nieznacznie wolniejszy od tego z jądrem 8.0, który z kolei był nieznacznie wolniejszy od tego z jądrem linux.
- Zmiana rozmiarów zdjęc za pomocą GraphicsMagick.
Na starszej maszynie Debiany osiągnęły identyczny wynik, nieznacznie lepszy od FreeBSD (również identyczny wynik). Na nowszej przewaga Linuksa, dalej Debiany z jądrem FreeBSD wyraźnie szybsze od czystego FreeBSD.
- Test BYTE Unix Benchmark.
Na starszym sprzęcie wyniki porównywalne, na nowszym nieznaczna przewaga Linuksa.
- Automatyczne rozwiązywanie sudoku w Sudokut (tylko na Debianach).
Debiany z jądrem FreeBSD nieco szybsze od tego z jądrem Linux.
- Dodanie 12 500 rekordów w SQLite (tylko na Debianach).
Debian GNU/Linux wyraźnie szybszy od Debian GNU/kFreeBSD. Na nowszej maszynie wersja z jądrem 8.0 nieco szybsza od tej z 7.3.
- Test Himeno.
Na starszym sprzęcie wszystkie Debiany osiągnęły podobny wynik, absolutnie deklasując czyste FreeBSD. Na nowszym różnice są mniejsze, ale z kolei Debian GNU/Linux okazał się lepszy od Debiana GNU/kFreeBSD.
- Operacje wejścia/wyjścia.
Zwykły test wykonany za pomocą Threaded I/O Tester pokazał na starszym sprzęcie przewagę FreeBSD 8.0 nad Linuksem, który okazał się nieco lepszy od FreeBSD 7.3 oraz obydwu Debianów z jądrem FreeBSD, na nowszym — Debiany z jądrem FreeBSD uzyskały podobny wyni, lepszy od FreeBSD 8.0 i Debiana z jądrem Linux (również podobny wynik). Najgorzej wypadł FreeBSD 7.3.
Ten sam test w trybie losowym pokazał znaczną przewagę Debiana z jądrem Linux — uzyskał ponad dwukrotnie lepszy wynik niż reszta systemów
Większość wyników była porównywalna, choć częściej ze wskazaniem na Debiana z jądrem Linux (ten system wg Phoronix wygrał), Debiana z jądrami FreeBSD bądź Debiana bez znaczenia na jądro. Zaledwie w kilku konkurencjach FreeBSD (lub Debian z jądrem FreeBSD) okazał się trochę lepszy od Debiana GNU/Linuksa.
Częściej również Debian GNU/Linux lub Debian GNU/kFreeBSD okazał się wyraźnie lepszy od czystego FreeBSD. Debian GNU/Linux częściej miał znaczną przewagę nad Debianem GNU/kFreeBSD. Czysty FreeBSD oraz Debian z jego jądrem tylko w jednym przypadku okazały się znacząco lepsze od Debiana GNU/Linux.
Pełne wyniki wraz z wykresami można obejrzeć na stronie serwisu Phoronix. Do przeprowadzania badania użyto oprogramowania Phoronix Test Suite.
Dodaj komentarz