W Urzędzie Miasta w Trzebini k. Krakowa testowo wdrożono komunikator wewnętrzny oparty o protokół XMPP. Dzięki takiemu rozwiązaniu pracownicy urzędu dostali dodatkowe narzędzie do szybkiej komunikacji, gdyż do tej pory jedynym były telefony albo e-mail.
Telefony jak wiadomo mają ograniczoną ilość jednoczesnych rozmów, nie pozwalają na zostawienie wiadomości (a przynajmniej nie tak wygodnie jak sam komunikator). Poczta e-mail z kolei, służy głównie do kontaktów zewnętrznych.
— informuje Mateusz Szczyrzyca, jeden z pomysłodawców projektu.
Dzięki komunikatorowi, zainteresowane osoby mogą oczywiście natychmiastowo porozmawiać między sobą, wysyłać sobie pliki, wysyłać wiadomości do grup (wydziały Urzędu Miasta), przeprowadzać konferencje, itp.
Aby komunikator nie był kłopotliwą nowinką dla pracowników urzędu (wszak nie każdy musi wiedzieć co to klient, serwer, protokół, autoryzacja, itp), komórka ds. informatyki opracowała specjalne oprogramowanie, które robi podstawowe czynności za użytkowników — dodaje każdego użytkownika do listy kontaktów (rostera) każdego użytkownika oraz przypisuje od razu do odpowiednich grup (wydziałów), automatycznie autoryzuje, itp.
Na klienta wybrany został sprawdzony pod tym względem program Psi, który jest w miarę prosty w obsłudze. Oczywiście użytkownicy posiadają z automatu tworzone profile do odpowiednio skonfigurowanego już Psi (każdy ma swój). Dzięki takiemu rozwiązaniu, chętni do użytkowania komunikatora muszą jedynie uruchomić klienta i już mogą komunikować się z innymi użytkownikami, bez zbędnych kombinacji w rosterach, autoryzacjach itp.
Psi jest dodatkowo tak skonfigurowany, aby w razie nieaktywności konkretnego użytkownika przy komputerze zmieniać status, który będzie znakomitą informacją dla reszty użytkowników o czyjejś obecności lub nie przy komputerze.
Dzięki wykorzystaniu bazy danych oraz automatycznego tworzenia profili, użytkownicy nie muszą martwić się o to, że coś zepsują sobie w kliencie lub liście kontaktów. W razie jakichkolwiek problemów profil i ustawienia można natychmiastowo przywrócić. Gromada oprogramowania, które oprócz Psi posłużyło do stworzenia tego komunikatora, to jabberd2 (serwer), baza danych PostgreSQL, która przechowuje wszystkie informacje oraz specjalne skrypty do dodawania użytkowników, a to wszystko pod kontrolą systemu Debian GNU/Linux, a więc w całości darmowe oprogramowanie.
Na razie jesteśmy w fazie testów tego komunikatora, dostęp do niego dostają chętne osoby, ale już zgłosiło się 50 osób. W zamyśle jest to komunikator wewnętrzny, ale nie wykluczamy w przyszłości, jak pomysł się przyjmie, wystawienia jakiejś specjalnej bramki/bota na świat, aby każdy mógł za pomocą otwartego protokołu natychmiastowej komunikacji porozmawiać z konkretnym urzędnikiem i dzięki temu, nie musiał fatygować się w najlepszym przypadku, do telefonowania. Większość spraw w urzędzie jest załatwiana za pomocą komputerów i taki komunikator to niesamowite ułatwienie w takiej sytuacji.
Dodaj komentarz