Małe Delle z Ubuntu sprzedają się dobrze

Firma Dell ogłosiła, że sprzedaż ich najnowszego produktu – netbooka Inspiron Mini 9 – w wersjach z preinstalowanym systemem Ubuntu, idzie bardzo dobrze.

Co trzeci sprzedany komputerek pracuje pod kontrolą Linuksa. Co więcej, Dell informuje, że poziom zwrotów urządzeń wyposażonych zarówno w Ubuntu, jak i w Windowsa XP jest porównywalny – i ogólnie bardzo niski.

Jay Pinkert – pracownik firmy – zauważa, że sprzedaż netbooków Mini 9 z Linuksem jest dużo większa, niż innych urządzeń Della z systemem spod znaku pingwina. Częściowy wpływ na sukces Ubuntu, może mieć konkurencyjna cena oferowanych z nim minikomputerków. „Jeśli spojrzeć na czuły punkt tej kategorii, jest nim z pewnością cena, a Linux pozwala nam zaoferować najniższą cenę wejściową”, dodaje starszy menadżer produktu, John New.

Pracownicy Della twierdzą, że na niski poziom zwrotów komputerków pracujących pod kontrolą Ubuntu, miała wpływ polityka firmy, której priorytetem jest poinformowanie klientów przed dokonaniem zakupu, co tak naprawdę wybierają. Nie bez wpływu na popularność Ubuntu pozostaje również fakt, że Dell wyposażył system w usprawnienia interfejsu, ułatwiające odszukanie popularnych programów i narzędzi sieciowych.

Rys. 1: Dell Inspiron Mini 9 z Ubuntu

Rys. 2: Podgląd menu dodanego przez Della

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar mith
    mith

    Mr. Netbook powraca 😉

    1. Awatar lukas
      lukas

      Jeszcze trochę, a zacznę kojarzyć OSnews z Tobą. Żebyś tylko tutaj szybko energii nie wyczerpał.

      Ps Ładnie masz na imię ;D

  2. Awatar grz
    grz

    Dobra wiadomość 🙂 To, że Dell informuje to na prawdę duży plus- ludzie po zakupie nie będą zdziwieni, że inny komputer z innym OSem nie działa tak samo jak np ten z wiodącym na rynku systemem 😉

  3. Awatar czepol
    czepol

    szkoda, że dolar już nie "stoi" po 2zł

    1. Awatar squizzz
      squizzz

      @czepol – nie bój żaby, dożyjemy że będzie stał jeszcze niżej. I to wcale odległa perspektywa…

      http://www.youtube.com/watch?v=h9PJwerNg2k

      1. Awatar pendeho
        pendeho

        Dzięki za linka. Filmik naprawdę ciekawy. Widać że nie wszyscy są "owieczkami" ślepo wierzącymi w to co im się pokaże w telewizji lub napisze w gazecie.

        1. Awatar trasz
          trasz

          @squizz: "oraz będą ludzie latać jako ptaki dzięki wkładkom magnetycznym ROMI."

          @pendeho: Alez oczywiscie – niektorzy sa owieczkami slepo wierzacymi w to, co im sie pokaze na YouTube albo napisze w mniej znanej gazecie.

        2. Awatar Tomasz Woźniak
          Tomasz Woźniak

          @trasz: zadziwiasz mnie… tobie naprawdę wydaje się, że znasz się na wszystkim? Akurat ten gość (Peter Schiff) przewidział kryzys i ostrzegał dokładnie przed tym co teraz się dzieje, więc może tak uznaj, że zna się lepiej na ekonomii od Ciebie.

        3. Awatar trasz
          trasz

          @Tomasz Woźniak: Tak, jasne – on jeden przewidzial, a glupia reszta swiata sie nie posluchala i teraz maja za swoje.

        4. Awatar Tomasz Woźniak
          Tomasz Woźniak

          @trasz: kurcze- serio, nie musisz komentować rzeczy o jakich nie masz pojęcia. Nie tylko on, ale akurat jemu udało się to bardzo trafnie przewidzieć i opisać mechanizm na lata zanim się sprawdził (zresztą teorie jakimi się podpierał znane są od setek lat).
          Teraz jest np. nadal cenzurowany w telewizji za krytykę protekcjonizmu i interwencjonizmu rządów USA. Przynajmniej teraz nikt nie nazywa go już oszołomem i niedowiarkiem w niepokonaną gospodarkę US.

          Ale po co to pisze- przecież i tak wiesz lepiej.

  4. Awatar dodd
    dodd

    Ja czytałem dość krytyczną recencję tego notebooka: http://www.notebookcheck.pl/Recenzja-Dell-Inspiro… .

    1. Awatar http://robert.sajdok
      http://robert.sajdok

      Dobrze, że nie przez Ubuntu 🙂

    2. Awatar habu
      habu

      Oszołomy nie czytają recenzji, tylko kupują co im producent podsunie.

    3. Awatar mith
      mith

      Na notebookreviews.com jest natomiast bardzo pozytywna recenzja. Główne zastrzeżenie tej recenzji powyżej, to fakt, że nie umieszczono na klawiaturze prawego ALT. Trzeba było zmapować inny klawisz, żeby wygodnie wpisywać polskie znaki. Zagranicą mało kto zwróci jednak na to uwagę. Poza tym w polskiej recenzji skarżono się na kiepską obudowę, a w tamtej wręcz chwalono komputerek za magnezowe elementy wzmacniające konstrukcję. W polskiej narzekano na klapkę u spodu, w zagranicznej zwracano uwagę, że to jeden z niewielu netbooków, którego nie trzeba doszczętnie rozebrać, żeby wymienić w nim RAM, czy dysk. Jak zwykle punkt widzenia zależy od punktu siedzenia 😉

      1. Awatar trasz
        trasz

        @mith: Glowne zastrzezenie recenzji powyzej to to, ze obudowa jest tandetna i trzeszczy, ze klawiatura jest do kitu i nie da sie pisac bezwzrokowo (inne ulozenie wierszy klawiszy), ze nie ma klawiszy funkcyjnych, ze touchpad jest do kitu (nieprecyzyjny) i ze pod Ubuntu dlugo uruchamiaja sie aplikacje.

        1. Awatar JonnyEnglish
          JonnyEnglish

          No coz, jestem posiadaczem owego Della, mialem okazje rowniez testowac tak zachwalane eeePC 901 i MSI Wind. Przede wszystkim – klawiatura jest O NIEBO lepsza niz w eeePC, klawisze z literkami sa wystarczajaco duze by bezproblemowo pisac. Wiadomo – nie jest to pelnowymiarowa klawiatura, ale roznica w stosunku do Asusa jest ogromna i – co najwazniejsze – odczuwalna. Klawiszy funkcyjnych fizycznie nie ma, zastapiono je kombinacja Fn + a,s,d,f,g…l,:,;. Jak dla mnie – bomba – dzieki temu normalne klawize sa wieksze. Nalezy sobie zadac pytanie – jak czesto (w stosunku do innych klawiszy na klawiaturze) uzywamy klawiszy funkcyjnych? TouchPad – w moim przypadku jest OK aczkolwiek slyszalem kilka niepochlebnych opinii. Ubuntu subiektywnie patrzac pracuje bardzo szybko (zarowno przy 1 jak i 2 GB RAM), nie zauwazylem znaczacej roznicy w stosunku do OSa z eeePC. Z jedna wada musze sie zgodzic – obudowa jest blyszczaca i paluchy niestety na niej sa bardzo widoczne. Cala reszta tej recenzji to stek bzdur. Co do plastikow i trzeszczacej obudowy, IMHO jakos wykonania jest zdecydowanie najlepsza w porownaniu do produktow innych producentow w tym segmencie.

        2. Awatar mike987
          mike987

          Ja często używam F2, Alt+F4 bo wykonuję czynności o wiele szybciej niż touchpadem. Wyobrażasz sobie wciskanie Alt+Fn+F żeby zamknąć okno?

  5. Awatar pr3datux
    pr3datux

    Wie ktoś może czy gdzieś w jakimś repo można dorwać te fajne menu? Bo mi osobiście o wiele bardziej mi się to cudo podoba niż ten netbook'owy Gnome od Canonical.

  6. Awatar anon
    anon

    Tu masz trochę o tym:
    http://www.ubuntumini.com/2008/10/installing-ubun…

    […]

    For Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex
    In a terminal type:
    sudo gedit /etc/apt/sources.list

    This will bring up your source list. then add these two lines to the end of your source list:
    deb http://ppa.launchpad.net/netbook-remix-team/ubunt… intrepid main
    deb-src http://ppa.launchpad.net/netbook-remix-team/ubunt… intrepid main
    In a terminal type:
    sudo apt-get update
    To update your source lists.

    Then Install the Netbook Remix packages
    In a terminal type:
    sudo apt-get install go-home-applet human-netbook-theme maximus netbook-launcher window-picker-applet
    […]
    Pzdr.

    1. Awatar mith
      mith

      Ale jemu nie o to chodziło. Jemu chodziło o ten dodatek od Della, a nie Netbook Remix. Ty podajesz sposób na instalację tego drugiego.

  7. Awatar ó
    ó

    A co mi tam Dell-x86… nareszcie wejdą na rynek netbooki oparte na ARM: Pegatron.

    W związku z powyższym oświadczam, że czniam platformę x86 😀

    1. Awatar Bobo
      Bobo

      Będzie tyle samo problemów co jest z 64 bitowymi wydaniami Linuksa. Jak będziesz chciał coś sam sobie doinstalować to będziesz musiał to samemu kompilować i wcale nie pójdzie tak łatwo jak kompilowanie na x86. Zainstaluj sobie emulator i się pobaw to szybko Ci przejdzie zapał przechodzenia na ARMy.

      1. Awatar klops
        klops

        Co jest nie tak z 64-bitwymi wydaniami Linuksa? Używam od 1,5 roku tylko 64 bitów i jakoś nie zauważyłem problemów (no, oprócz kłopotów z wtyczką Javy w Operze 64-bitowej) i nic nie musiałem kompilować.

        1. Awatar Bobo
          Bobo

          Może nie używasz nic nie standardowego albo po prostu wydania 64 bitowe już dojrzały na tyle, że wszystko działa. Ja wolę wersje 32 bitowe, które i tak potrafią uruchamiać programy 64 bitowe (jądro linuksa od niedawna to potrafi). Z tego co pamiętam to miałem problemy z javą, flashem i kodekami do filmów i masę problemów z niestandardowymi programami

        2. Awatar marcinsud
          marcinsud

          java flash i kodeki do filmów są na amd64, zapewniam, ja przynajmniej bez przeszkód oglądam filmy, nawet dvd, przez smplayera

      2. Awatar Aix
        Aix

        64-bitowego Linuksa Opensuse używam ponad 2,5 roku i naprawdę nie ma problemów. Każdemu aktualnie radzę instalować 64-bitowe wersje Linuksa. Dodam jeszcze, że nic nie kompilowałem przez ten czas.

      3. Awatar marcinsud
        marcinsud

        będą ARM na komputerach domowych, będzie soft – trudno wymagać by był soft bez sprzętu. Trzeba w końcu zrobic ten krok i zerwać z x86, na początku na pewno będzie trudno, ale trzeba być dobrej myśli.

      4. Awatar ó
        ó

        Tak, nastawiam się – niestety – na kompilację ze źródeł. "Niestety" – bo to czasochłonne, ale ostatecznie da się przeżyć.

        A czemu miałoby to być niełatwe w przypadku ARM?

        1. Awatar Bobo
          Bobo

          >A czemu miałoby to być niełatwe w przypadku ARM?

          Tak samo jak było nie łatwe na 64 bity. Kompilator posiada dużo różnych opcji, które są przeznaczone tylko dla jednego typu procesorów. Żeby kompilować programy z x86 Makefile musi być dopasowany do ARMów. Jak pokazuje praktyka także automake nie załatwia sprawy bo często nie potrafi wygenerować makefila dla innego procesora bez odpowiedniej konfiguracji.

        2. Awatar ó
          ó

          …a ja jednak jestem w tym względzie optymistą. Nawet, jeśli będzie niełatwe ("niełatwe" piszemy łącznie) – to poradzę sobie. 🙂

          Poza tym, ma to być tanie: 199 USD. A w sumie to potestowałbym sobie już teraz płytę główną z ARM-em dla "zwykłego" desktopa.

      5. Awatar Apage
        Apage

        Ja od jakiegoś czasu morduję 64bitowe ubuntu i windowz ziben.Poza małą poprawką na wczesną wersję windows, mogę powiedzieć, że: javy, flasza 64 bit na windę niet, firefox w wersji 64bit na windows nazywa się minefield 🙂 Bez zbędnago gzipowania greptów w ubuntu poprostu działa (poza tym chroot do 32bit jest banalny).
        Styl graficzny i mała kompatybilność starych programów z windows 7 64bit, pozwala poczuć się windziarzom tak jakby mieli linuksa ;D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *