Syllable bliższe POSIX-a

Zespół systemu operacyjnego Syllable dokonał implementacji dwóch ważnych mechanizmów: asynchronicznej obsługi wejścia-wyjścia oraz mapowania pamięci (mmap). Oba zostały napisane jako rdzenne POSIX-owe wywołania na poziomie jądra.

Asynchroniczne I/O było dotąd przechwytywane przez libc, które w rzeczywistości wykonywało operacje synchronicznie. Ten brzydki hak pozwalał jednak przynajmniej na emulację Syllable w QEmu.

W przypadku mmap nie było aż  tak źle: było ono już wykorzystywane wewnątrz jądra, brakowało jedynie wystawienia interfejsu dla aplikacji korzystających z konwencji POSIX-owej. Bez tego jednak nie dałoby się uruchamiać GCC nowszego niż 4.1, Gnasha, Cherokee czy prawdopodobnie PostgreSQL. Z kolei FreeType, SDL i DOSBox to przykłady aplikacji, które dzięki temu przyspieszą.

Obie nowości zostały włączone do systemu już po niedawnej publikacji wersji 0.6.6. Zanim wyjdzie Syllable 0.6.7 (co może znów zająć wiele miesięcy) można je testować pobierając obrazy deweloperskie. Przy okazji powinny się tam znaleźć także możliwość automatycznego logowanie na konto bez podawania hasła oraz instalacja systemu przy użyciu samej klawiatury.

Programiści planują dalsze zmiany, między innymi przejście z int 0x80 na SYSENTER/SYSCALL, co jest niezbędne dla przyszłych portów na architektury 64-bitowe.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar kazra
    kazra

    Gdy za wstawiennictwem MS z projektu poprzednika Syllable zniknęła jego największa przewaga – mechanizm wtyczek emulacyjnych, system ten stał się kolejnym egzotycznym OSem bez popularności.

    1. Awatar kocio
      kocio

      W ogóle nie znam sprawy – możesz podrzucić jakieś linki na ten temat?

      1. Awatar DerDevil
        DerDevil

        Może mu chodzi o BeOS

        1. Awatar kocio
          kocio

          Raczej AtheOS, ale i tak nic mi to nie mówi na razie.

  2. Awatar TPJ
    TPJ

    Ciekawe, że jakoś ostatnio "wciąż" natrafiam na wiadomości dotyczące Syllable… To "wciąż" to około dwa razy w ciągu miesiąca, ale jak na Syllable to i tak dużo.

    Mam nadzieję, że w ciągu wakacji uda mi się potestować ten system na VirtualBoksie, bo zaczynam się powoli rozglądać nad czymś, co mogłoby zastąpić Linuksa na moim archaicznym sprzęcie. Mam już dość wykorzystywania do wyłącznie w charakterze przeglądarki internetowej i edytora tekstu. A jeśli *wierzyć* twórcom Syllable, to może ten system byłby w stanie na nowo "ożywić" mojego starego laptopa.

    1. Awatar gothmori
      gothmori

      na virtualboxie się rozczarujesz… nie wiem jak natywnie. Nowa wersja posiada wsparcie dla virtualboxa więc i natywnie zapewne też. Sama instalka trwała u mnie ponad 3 godziny. Nie wiem jak to możliwe… Ale poprzednia wersja też się tak instalowała. Mi coś padło i system nie ruszył ale nie wiem co i jak… nie chce mi się go instalować drugi raz…

    2. Awatar po76
      po76

      Ściągnij wersję livecd i przetestuj. Bawiłem się ostatnio ale niestety nie znalazłem nic, czego życzyłbym sobie jako użytkownik laptopa (cpufreq, supend, itp.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *