Ulepszamy Debiana dzięki nowemu serwisowi

Została uruchomiona strona internetowa służąca do zgłaszania pomysłów odnośnie zmian w jednej z najbardziej popularnych dystrybucji GNU/Linuksa – Debianie.

Debian Enhancement Proposals (DEP), czyli mechanizm propozycji zmian dla Debiana, oferuje narzędzie do organizowania dyskusji dotyczących przeróżnej maści ulepszeń i innowacji w Debianie, odzwierciedlania obecnego stanu pomysłu, a w szczególności, zbieranie informacji o rezulatatach.

DEP

Więcej informacji można uzyskać na stronie projektu.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar wiktorw
    wiktorw

    Ciekawa jest propozycja DEP-4, dotycząca łatwiejszego zamieszczania tłumaczeń. Ciekawe jest to o tyle, że może wpłynąć zarówno na rozszerzenie formatu plików .DEB, jak również na zmiany w podstawowych narzędziach takich jak dpkg, apt-*, aptitude czy synaptic.

    1. Awatar witek
      witek

      Niech ktoś w końcu naprawi tego głupiego wordpressa (albo firefoxa), żeby sprawdzał czy wszystkie pola są wypełnione przed wysłaniem (tudzież firefox niech pamiętam co wpisałem jak kliknę wstecz). Recę opadają jak trafiam na ta magiczną stronę z napisem "wypełnij wszystkie pola", i mój post nad którym siedziałem kilka minut przepada.

      Po prostu nie mogę wytrzymać. Zdarzyło mi się to piąty raz na osnews.pl, kiedy przez przypadek lub z jakiejś konieczności użyłem Firefoxa, zamiast Opery i z wyłączonymi ciastkami, po kliknięciu "Dodaj komentarz!", i choćby nie wypełnieniu "Identyfikator" lub "Adres e-email", komentarz szlag trafił.

      To tak na marginesie.

      Fajny jest DEP-6 o formacie pliku opisujących szczegółowo licencje komponentów pakietu. Ułatwi zabawę uczulonym na problemy licencyjne.

    2. Awatar witek
      witek

      .tdeby będą tylko dla zlokalizowanych plików, jak manuale, doci, i18n, wpisy menu, itp. Szczególnie małe instalacje na tym zyskają, no i serwery lustrzane. Embedian ku temu zmierza też. Ja używam localepurge który potrafi po nowej pełnej instalacji z 1GB obcojęzycznych plików usunąć.

  2. Awatar wiktorw
    wiktorw

    Aha i jeszcze jedno. DEP do złudzenia przypomina mi GLEP (Gentoo Linux Enhancement Proposals). Mam nadzieję, że przy DEP debianowcy nie powtórzą błędu zespołu Gentoo, bo w tym ostatnim przypadku deweloperzy potrafili flame-ować się nawzajem długo, namiętnie i czasem z GLEP-ów niewiele wychodziło…

  3. Awatar vf
    vf

    DEP do złudzenia przypomina mi GLEP

    Mi to raczej przypomina PEP z Pythona lub XEP z XMPP/Jabber. IMHO bardzo dobry pomysł, jasna, konkretna i ustandaryzowana specyfikacja propozycji.

  4. Awatar Michał Kuciński
    Michał Kuciński

    Może dzięki temu Debian odrobinę szybciej zacznie się rozwijać, chociaż raczej wątpię. Zresztą nigdy nie rozumiałem tej dystrybucji i ideologii developerów, szczerze mówiąc.

    1. Awatar moher
      moher

      @kutek: nie myl rozwoju z trzymaniem najnowszych wersji programów w repo, IMHO rozwój Debiana jest szybszy i bardziej sensowny niż rozwój Twojego Archa.

      1. Awatar Paweł
        Paweł

        Jasne, sensowny. Po instalacji z 1CD, nie mam sterownika do ethernetu (atl2), ani do wifi Broadcom, b43 lub ndiswrapper. O ile w ich paranoi wolnego oprogramowania rozumiem brak ndiswrappera, to ni diabła brak dwóch pierwszych, co jest standardem w innych dystrybucjach. Mam ściągnąć Ubuntu tudzież inne livecd, żebym mógł normalnie użytkować Debiana poprzez chrootowanie i dociagnięcie odpowiednich pakietów? Paranoja.

        1. Awatar Paweł
          Paweł

          Oho, Zakon Debiana atakuje. Czekam na konkretne odpowiedzi, a nie zabawę, damy mu minusa, bo nie kocha jedynie słusznego distra. Żenada, jak zwykle.

        2. Awatar iria
          iria

          Czego, w braku niewolnego firmware do Broadcoma, nie rozumiesz?

        3. Awatar Paweł
          Paweł

          Tego, że sterownik b43 niewolny nie jest. Tego, że atl2 to sterownik do sieciówki i jego też brakuje. Jak mam się połączyć z siecią w takim razie?

        4. Awatar aegis maelstrom
          aegis maelstrom

          Zalecane są sygnały dymne…

          A poważnie: samo b43 jest wolne, natomiast o ile pamiętam i tak potrzeba do niego niewolnego firmware'u (którego z Debianem nie dostaniesz). Ale jeśli w ogóle nie dali nawet tego b43 to faktycznie niepotrzebnie komplikują sprawę.

          Atl2 jest na GNU GPL i jeśli faktycznie go brak, to poważna wtopa.

          W ogóle to chyba jeden z największych możliwych grzechów dystrybucji – brak działającej sieci, a nawet możliwości skonfigurowania. Brak działającej sieci to porażka, bo użytkownik bez drugiego komputera nawet nie zapyta się na forach jak to skonfigurować. Brak możliwości postawienia sieci to porażka absolutna negująca sensowność danego nośnika instalacyjnego w konkretnych konfiguracjach.

          Najwyraźniej 1CD nie jest dla Ciebie i musisz korzystać z pełniejszych instalek. Głupia sprawa, możesz zwrócić na to uwagę autorom.

        5. Awatar iria
          iria

          Widać jak mało się znasz. Moduł b43 dostępny jest w dystrybucyjnym jądrze, ale powinieneś wiedzieć, że ten moduł do działania potrzebuje, właśnie niewolnego firmwaru, którego według filozofii Debiana nie można załączyć. Ale jednak deweloperzy dostrzegaja problem i podają rozwiązanie.

          Cytat ze strony Debiana:

          "Jeśli jakieś urządzenie komputera wymaga firmware'u do załadowania sterownika, można użyć jednego z pakietów zawierających firmaware. Instrukcje, jak używać tych pakietów i ogólne informacje na temat ładowania firmware'u podczas instalacji, można znaleźć w podręczniku instalacji…"

          http://www.debian.org/devel/debian-installer/

        6. Awatar iria
          iria

          Teraz sprawa atl2.

          Pobrałem listę pakietów znajdujących się nawet na netinstall i co się okazało?

          Jest atl2-

          atl2-modules-2.6-486_2.6.26-6+lenny1_i386.deb
          atl2-modules-2.6-686_2.6.26-6+lenny1_i386.deb
          atl2-modules-2.6.26-2-486_2.6.26+2.0.5-6+lenny1_i386.deb
          atl2-modules-2.6.26-2-686_2.6.26+2.0.5-6+lenny1_i386.deb

          Paweł, może po prostu nie umiesz zainstalować systemu?

        7. Awatar iria
          iria

          @aegis maelstrom

          Nie masz wiedzy na temat tematu, to zastosuj się do własnych słow:

          "Wkurzają mnie goście, którzy traktują Internet jako okazję do pisania dowolnych bzdur bez sprawdzenia faktów.

          Nie na tym polegają serwisy obywatelskie, Wolna Kultura i Free / Open Source."

          http://serwer22962.lh.pl/microsoft-patentuje-przetwarzani…

        8. Awatar iria
          iria

          Ale mi się napisało 😉 "temat tematu", wybaczcie humaniści. 🙂

        9. Awatar aegis maelstrom
          aegis maelstrom

          Iria: faktycznie, nie jestem żadnym guru Debiana, natomiast możesz mi wyjaśnić swoją obcesowość?

          Napisałem:
          1) "samo b43 jest wolne, natomiast o ile pamiętam i tak potrzeba do niego niewolnego firmware’u (którego z Debianem nie dostaniesz). Ale jeśli w ogóle nie dali nawet tego b43 to faktycznie niepotrzebnie komplikują sprawę."

          2) "Atl2 jest na GNU GPL i jeśli faktycznie go brak, to poważna wtopa."

          Czy coś z tego jest nieprawdą?

          Polecam uwadze dwukrotnie występujące "jeśli".

          I proszę o mniej flejma. Dzięki.

          Ale następnym razem dla pewności bedę się ograniczał do tematów, w których się specjalizuję zawodowo i naukowo. M.in. wolnej kultury i ekonomii.

        10. Awatar iria
          iria

          Właśnie to – "jeśli"… gdybasz, czyli nie piszesz nic rzeczowego. Jeśli nie wiesz nie pisz, nie gdybaj o czymś co możesz sprawdzić.

        11. Awatar aegis maelstrom
          aegis maelstrom

          O.K., nie można od razu w ten sposób? Po kiego te osobiste wycieczki?

          A do rady postaram się zastosować.

        12. Awatar iria
          iria

          Można, ale lubię wytykać hipokryzję. 😉

          Do Ciebie osobiście nic nie mam i chętnie czytam Twoje komentarze. 😉

          Peace. 🙂

      2. Awatar matiit
        matiit

        @moher przykład podaj

    2. Awatar witek
      witek

      Skoro nie rozumiesz i nie rozumiałeś, to po co drogi Michale siejesz zamęt nie na temat?

  5. Awatar Paweł
    Paweł

    Nie umiem instalowac systemu? No pewnie Debiana nie umiem. PLD od razu ma atl2, Arch to samo, tamte umiem, a tu jakieś czary? Korzystałem z KDE4 CD, ani w trakcie instalacji nie był dostępny od razu moduł atl2, ani b43-fwcutter. Mało, po instalce system się nie uruchomił, kernel panic, soft raid bla bla bla. Chciałem p prostu przetestować, ale jak są takie jajca…

    1. Awatar witek
      witek

      My debianowcy po prostu lubimy sobie utrudniać życie. 🙂 Wypróbuj jakiś instalator testing + jądro z unstable (obecnie 2.6.30), albo zainstaluj lenny + jądro 2.6.30 z backports.org, jest tam atl2 oraz b43.

      Życie mawiają. Ewentualnie można kompilować z przygotowanych paczek, ale zainstalowanie jądra z backports.org jest szybsze i wygodniejsze.

    2. Awatar iria
      iria

      To już wszystko jasne… Nie powiedziałeś "hokus pokus" przy instalacji, dletego Ci nie działa. Można też "abrakadabra", ale to ciągnie więcej zależności więc nie polecam.

    3. Awatar azhag
      azhag

      > KDE4 CD

      Skorzystaj z oficjalnych płyt.

  6. Awatar Freax
    Freax

    Banalne pytanie a na jakim jajku wyjdzie następna stabilna edycja Debiana?
    Na Distrowatch wynika że Squeeze ma mieć 2.6.26 a dopiero Sid 2.6.30 w sumie jesli mi wszystko działa to może być i na 2.6.26 ale chcę to wiedzieć.

    1. Awatar iria
      iria

      Na takim, jakie w chwili zamrożenia będzie się znajdować Squeeze. Obstawiam, że to będzie 2.6.31.

      1. Awatar witek
        witek

        na 80% 2.6.31, a na 18% że 2.6.32 🙂

  7. Awatar Freax
    Freax

    iria a dlaczego obawiasz się 2.6.31? Czy to się tyczy stabiloności tego jądra?

    1. Awatar iria
      iria

      Jakoś nie śpieszy się im z przerzuceniem 2.6.30 z Sida do Squeeze, więc sądzę, że czekają na .31. Z .32 wątpię, ponieważ pewnie będzie zbyt mało przetestowane w chwili zamrożenia w grudniu (o ile do niego w tym czasie dojdzie). NA 100% będzie coś nowszego niż .26, bo dodali do instalatora ext4. co wymusza nowsze jajko.

  8. Awatar Freax
    Freax

    stabilności ***

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *