Dzięki uzyskanym środkom przez Haiku Inc. zatrudniono w czerwcu dwóch deweloperów, którzy będą pracować przy systemie Haiku. Prócz naprawy błędów dwaj deweloperzy skupią się na systemie paczek, automatycznych aktualizacjach systemu oraz szyfrowaniu WPA/WPA2 i wielu innych aspektach systemu.
12 czerwca br. Ingo Weinhold znany pod nickiem bonefish, podpisał z Haiku Inc. kontrakt na 160 godzin pracy prz Haiku Inc. o łącznej wartości 2000 euro. Jego zadaniem będzie zakończenie prac nad menedżerem pakietów dla systemu Haiku, przy którym prace rozpoczął przy wcześniejszym kontrakcie Olivier Tappe. W swojej propozycji dla Haiku Inc. Ingo stwierdził:
Wierzę, że system zarządzania pakietami jest nadal przeszkodą numer jeden dla wydania RC1.
Do jego zadań w kontrakcie należy:
- Dostosowanie systemu budowania i narzędzi do zbudowania rdzenia Haiku jako paczki, która będzie montowana na starcie i odmontowana przed wyłączeniem systemu.
- Prace nad narzędziami do budowania pakietów Haiku w czystym środowisku chroot.
- Rozszerzenie packagefs do przekazywania informacji o aktywnych pakietach narzędzi które tego wymagają (np. package solver).
- Dostosowanie budowy „receptur” dla pakietów z HaikuPorts wymaganych do budowy paczek. Może być potrzebne narzędzie do sprawdzania poprawności paczki względem wytycznych.
- Zaimplementowanie package solver (jak zaproponował Oliver na bazie libsatsolver).
Haiku Inc. ma także przyjemność ogłosić, że 29 czerwca br. podpisało kontrakt z kolejnym deweloperem, tym razem wybór padł na Michael’a Lotz’a. Zatrudniono go na sześć miesięcy, a jeżeli finanse pozwolą kontrakt zostanie przedłużony o kolejne pół roku. Tym sposobem Michael Lotz, znany bardziej w społeczności Haiku pod nickiem mmlr, ma szansę przepracować dla Haiku pełen rok na etacie!
Michael skupi się przede wszystkim na pracach, które pozwolą na szybsze wydanie wersji RC1, która będzie pełną reimplementacją BeOSa, wzbogaconą o nowe funkcjonalności. Michael jest znany przede wszystkim z pisania dobrej jakości kodu.
Jego prace obejmą:
- wdrożenie WPA/WPA2,
- usprawnienie urządzeń USB interfejsu HID,
- przeportowanie sterownika USB SCSI, po to by np. mogły działać zewnętrzne nagrywarki( błąd „scsi target error”),
- ponowny port QEMU zawierający obsługę KVM, która pozwoli na włączenie sprzętowej wirtualizacji,
ogólne poszukiwanie błędów i ich naprawa, - w zależności o dostępnego sprzętu, poprawę problemów ze sterownikami i rozruchem systemu.
Michael Lotz będzie co miesiąc otrzymywał 2300 franków szwajcarskich, całość jego sześciomiesięcznego kontraktu opiewa na 16500 dolarów. Dzięki temu każdego miesiąca przepracuje 130 godzin. Fundusze będą pochodzić od dotacji sympatyków Haiku, sprzedaży okolicznościowej płyty z trzecią alphą systemu i programu Google Summer of Code 2011.
Godnym odnotowania faktem jest również to, że Michael zrezygnuje ze swojej obecnej pracy, by móc w pełnym wymiarze godzin poświęcić się Haiku. Początek jego kontraktu to najprawdopodobniej koniec sierpnia, jednak jest obecny w projekcie już od sześciu lat. Przez ten czas opracował m.in.:
- stos USB, w tym sterownik kontrolera HOSTa. Stos i interfejs przestrzeni użytkownika działają za pomocą USBKit,
- wstępny, natywny port GCC 4,
- wiele sterowników w tym dla urządzeń USB i WLAN,
- dodał wsparcie dla IO-APICS i routingu IRQ (pozwoli to na prawidłowe działanie kolejnych urządzeń).
Jego dawne prace można prześledzić, na jego już nieaktualizowanym blogu. Michael jest bardzo uzdolnionym programistą, więc jego zakontraktowanie jest bardzo trafne.
korekta i skład – sirmacik
Dodaj komentarz