Mozilla wypuszcza MPL 2.0

Mozilla ogłosiła wydanie licencji Mozilla Public License 2.0. Nowa wersja czyni ją kompatybilną z licencjami Apache oraz GPL, poprawia ochronę przed patentami oraz odpowiada na ostanie zmiany w prawie patentowym.

Mozilla logo Na wiki Mozilli znalazły się już plany zmiany licencjonowania kodu tworzonego w ramach prac fundacji. Przejście na nową licencję uczyni je niekompatybilnymi z licencją GPL 2.0 (ze względu na niekompatybilność między GPL 2.0 i Apache 2.0), powoduje to, że każdy kto będzie chciał skorzystać z kodu programu wydanego na licencji MPL 2.0 na zasadach licencji GPL, będzie musiał zmienić licencję swojej modyfikacji na GPL 3.0. Dzięki aktualizacji licencji niepotrzebne staje się potrójne licencjonowanie kodu Firefoksa i Thunderbirda, co pozwoli na wprowadzenie kodu objętego licencją Apache do w/w produktów.

Nowa wersja licencji jest o połowę krótsza od 1.1, jej pełna treść dostępna jest tutaj. Na stronie wiki poświęconej aktualizacji licencji przedstawiono procedurę aktualizacji (14 kroków) oraz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

6 odpowiedzi na „Mozilla wypuszcza MPL 2.0”
  1. Awatar Rafał
    Rafał

    Ciekawe czy w dalszym ciągu będzie konieczny rebranding programów Mozilli w Debianie?

    1. Awatar Druedain
      Druedain

      Pytanie, czy przy obecnej polityce Mozilli tworzenie drugiej przeglądarki jest tak potrzebne? Czy problemem nie jest teraz jedynie ortodoksja i niechęć do nieliberalnej licencji na znaczek FF?

  2. Awatar Uklimana
    Uklimana

    Wolałbym, żeby zakończyli już zabawę z rebrandingiem na lodowe stworki w Debianie 🙂 I tak używam ognistego lisa prosto ze strony mozilli, zamiast czekać wieki na aktualizację 🙂 To trochę marnowanie zasobów deweloperów Debiana, bo pochłania to ich czas na kombinacje z podmianą logo i tym podobnych.

    1. Awatar sirmacik
      sirmacik

      W tym momencie Iceweasel wydawany jest niemal równo z wydaniami. Do repozytoriów trochę wchodzi, jednak każdy niecierpliwy może korzystać z repo zlokalizowanego pod adresem: mozilla.debian.net.

      Uważam że warto wykorzystywać Iceweasela ze względu na znacznie większą dbałość o prywatność użytkownika. Prostym przykładem jest choćby postępowanie przy umieszczeniu opcji Do Not Track Me. Wspomniany w tym poście checkbox jest już obecny w Iceweaselu.

  3. Awatar krzabr
    krzabr

    http://blogs.the451group.com/opensource/2011/12/1…

  4. Awatar ironman
    ironman

    You should know the requirements of the chosen format. You can use online essay sample in order to get a clear notion of all rules and restrictions of the format.
    Dow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *